Библија v.s. Куран

Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Како не ја гледаме суштината кога е јасна како ден. зборот ми беше, во врска со формулата што ја напишав погоре, која е смислата да се препишат 2/3 Стар завет, да се дополни нешто со штогоде измислици а потоа да се сервира на рајата. Се знае многу убаво овде кој е прв и вистинит, тоа е суштината.
И убаво би било забеганите да се вратат на вистината зашто копијата никогаш нема да биде подобра од оригиналот.:smir:

О, муслимани...слушате ли? Времето на полагање сметки се ближи.Ќе си одговарате еден ден за искривување на вистината пред алла заедно со вашиот пељамбер:vozbud:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Како не ја гледаме суштината кога е јасна како ден. зборот ми беше, во врска со формулата што ја напишав погоре, која е смислата да се препишат 2/3 Стар завет, да се дополни нешто со штогоде измислици а потоа да се сервира на рајата. Се знае многу убаво овде кој е прв и вистинит, тоа е суштината.
И убаво би било забеганите да се вратат на вистината зашто копијата никогаш нема да биде подобра од оригиналот.:smir:

О, муслимани...слушате ли? Времето на полагање сметки се ближи.Ќе си одговарате еден ден за искривување на вистината пред алла заедно со вашиот пељамбер:vozbud:
О вие:
-идолопоклоници
-Обожувачи на три бога
-Вие што мирисате коски на мртовци,
-што обожавате светци
-им се молите на икони
- итн.

Како да ве следиме вас кога многу далеку сте скршнале од вистината?!!! Како да ја земам за пример погорнава личност која со својот начин и култура на комуникација покажува и докажува колку и вреди нејзината вера?!!!!

:nenene: Нормален човек,разумен човек, нема да одбере Павлови и Константинови кројаници, тој ќе си го одбере она што е чисто Божје.

А за времето на пресметка мила моја наконтена колешке од форумов, ТОА НЕМА ДА НЕ ОДМИНЕ НИТУ МЕНЕ НИТУ ТЕБЕ, па ќе видиме кој ШТО ЗАСЛУЖИЛ.

А сега извини ме,наместо да одам да душкам како некое куче по нечии коски,наместо да се поклонувам на чкрабаници и разно разни вештери и вампири кои ги имате во вашите замоци, јас одам да му се поклонам на Едниот и Единствениот кој не е роден, не родил никого и нему никој не муе рамен.

:smir::smir::smir:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
И за вакви глупости настануваат војни.

Ве молам, соземете се малку, отидовте во ѓаволи со муабетов. После инквизиции, крстоносни војни, вамте тамте... Абе се у пм, на ништо не личи.
 
D

DeviL_32`

Гостин
препорачувам... слушнете ја песната од Врчак - Очите нема вера
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
О вие:
-идолопоклоници
-Обожувачи на три бога
-Вие што мирисате коски на мртовци,
-што обожавате светци
-им се молите на икони
- итн.

Како да ве следиме вас кога многу далеку сте скршнале од вистината?!!! Како да ја земам за пример погорнава личност која со својот начин и култура на комуникација покажува и докажува колку и вреди нејзината вера?!!!!

:nenene: Нормален човек,разумен човек, нема да одбере Павлови и Константинови кројаници, тој ќе си го одбере она што е чисто Божје.

А за времето на пресметка мила моја наконтена колешке од форумов, ТОА НЕМА ДА НЕ ОДМИНЕ НИТУ МЕНЕ НИТУ ТЕБЕ, па ќе видиме кој ШТО ЗАСЛУЖИЛ.

А сега извини ме,наместо да одам да душкам како некое куче по нечии коски,наместо да се поклонувам на чкрабаници и разно разни вештери и вампири кои ги имате во вашите замоци, јас одам да му се поклонам на Едниот и Единствениот кој не е роден, не родил никого и нему никој не муе рамен.

:smir::smir::smir:
Да не ти удри шеќерот во глава од баклавите море еееејјјј?
Така пишува само човек кој дење пости а ноќум крка, се ремети биоритамот и метаболизмот.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
О вие:
-идолопоклоници
-Обожувачи на три бога
-Вие што мирисате коски на мртовци,
-што обожавате светци
-им се молите на икони
- итн.

Како да ве следиме вас кога многу далеку сте скршнале од вистината?!!! Како да ја земам за пример погорнава личност која со својот начин и култура на комуникација покажува и докажува колку и вреди нејзината вера?!!!!

:nenene: Нормален човек,разумен човек, нема да одбере Павлови и Константинови кројаници, тој ќе си го одбере она што е чисто Божје.

А за времето на пресметка мила моја наконтена колешке од форумов, ТОА НЕМА ДА НЕ ОДМИНЕ НИТУ МЕНЕ НИТУ ТЕБЕ, па ќе видиме кој ШТО ЗАСЛУЖИЛ.

А сега извини ме,наместо да одам да душкам како некое куче по нечии коски,наместо да се поклонувам на чкрабаници и разно разни вештери и вампири кои ги имате во вашите замоци, јас одам да му се поклонам на Едниот и Единствениот кој не е роден, не родил никого и нему никој не муе рамен.

:smir::smir::smir:
DOBRO STO SI GO ODBRAL STARIOT ZAVET:smir:
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
161
Поени од реакции
9
I Biblijata i Koranot si imaat svoi vrednosti, taka sto e infantilno nekoj da gi kritikuva tie sveti knigi, a pritoa nisto da ne procita od nivnata sodrzina. Sepak, jas smetam deka stariot zavet so doaganjeto na spasitelot Isus Hristos delumno e ukinat i nerealno e hristijanite poveke da se povikuvaat na nego, zasto so Noviot zavet dobija nova posovremena duhovna svetilka i patokaz za moralno dejstvuvanje.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Секако дека Куранот си има своја вредност...Го користам секогаш кога сакам да видам што значи АПСУРД.
Неговата вредност е голема за мене бидејќи читајќи го, уште повеќе станувам свесна за ВИСТИНАТА на Христовата вера...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Секако дека Куранот си има своја вредност...Го користам секогаш кога сакам да видам што значи АПСУРД.
Неговата вредност е голема за мене бидејќи читајќи го, уште повеќе станувам свесна за ВИСТИНАТА на Христовата вера...
Ti ako imas procitano recenica od Kuranot ja go secam po vtor pat.
I dosta vise troluvas po temive, bidi malku ponventivna, kazi nesto svoe i originalno. Ne se sostoi zivotot i svetot samo od Islam-Hristijanstvo "bitka".
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Biblija v.s. Kuran-на тема сум и си направив паралела. Паралела и битка не е исто.
Дека сум прочитала не реченица-но многу повеќе од Куранот сум прочитала, така да...сечи, ако ти останало нешто за сечење.:pos2:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Еве го изворот на омразата против Исламот на дамата.
Hahaaa:pos2:
Што има врска мојава реплика на сосем друга тема “Мака ми е“ што на Кумановецот (претпоставувам) му одговарам дека бар него не треба да му е мака, бидејќи од неговиот град мнозина имаат работа (околу работа беше маката)

Но...ова е така типично исламски начин на вадење работи од контекст.:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom