Библија v.s. Куран

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јак ти е одговоров...

Во секој случај, биди и ти поздравен. Може другиот пост ќе ти биде посодржаен и поубедлив.

П.С. Дали моето спасение зависи од слаткоста или соленоста од Црвеното Море!?
:tapp:
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Јак ти е одговоров...

Во секој случај, биди и ти поздравен. Може другиот пост ќе ти биде посодржаен и поубедлив.

П.С. Дали моето спасение зависи од слаткоста или соленоста од Црвеното Море!?
:tapp:


tvoeto spasenie zavisi samo od toa kolku dobar si i kolku veruvas vo gospod....a ne od more ili so znam jas, ti pocnuvas da se seguvas sega so mene,odi citaj go kuranot i ke vidis sam....nema potreba jas da zboruvam veke
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Спасението зависи само од Милоста БОЖЈА а таа се отелотвори во ИСУС!
Спасениети не е од материјална природа - земја, материја, слика, камен, книга, ... - туку ДУХОВНА!

Секој твор ќе се поклони пред Чистиот ДУХ БОЖЈИ отелотворен во ИСУС и така ќе биде спасен!
шејтанот е најголемиот противник на СОВРШЕНИОТ ДУХ БОЖЈИ (ХРИСТОС) и затоа се труди со најразлични лукавштини само да ги оттргне луѓето од тоа што треба да се прави, имено да се следат стапките ИСУСОВИ!

Тоа е спасението !

Шалом + Селам на сите!
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Спасението зависи само од Милоста БОЖЈА а таа се отелотвори во ИСУС!
Спасениети не е од материјална природа - земја, материја, слика, камен, книга, ... - туку ДУХОВНА!

Секој твор ќе се поклони пред Чистиот ДУХ БОЖЈИ отелотворен во ИСУС и така ќе биде спасен!
шејтанот е најголемиот противник на СОВРШЕНИОТ ДУХ БОЖЈИ (ХРИСТОС) и затоа се труди со најразлични лукавштини само да ги оттргне луѓето од тоа што треба да се прави, имено да се следат стапките ИСУСОВИ!

Тоа е спасението !

Шалом + Селам на сите!
abe ne zafrkavaj kolku sto znam jas jesus ne e gospod...toj ne go napravil zemjata .....i taka sto zosto da mu se molam na eden obicen covek....toj imase mok da da gi ilzeci lugeto vo toa vreme..zatoa sto e profet... nikogas nema da baram spasenie od jesus ..... tuku od samiot gospod zatoa sto samo od nego mozeme da barame spasenie...poZz
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Мир + вера тебе, роде!

ИСУС не е обичен човек, бидејќи е отелотворението на Чистата БОЖЈА Светлина и ДУХ!

Ти можеш да кажеш за секој друг човек дека е обичен бидејќи е создаден од материја (земја, сперма или сл.) но за ИСУС неможеш да го речеш тоа!

Секој вистински верник верува на Единиот БОГ и нема други богови освен Него!
Секој вистински верник верува на Тој БОГ кој преку своето СЛОВО сё создал и создава а преку својот ДУХ оживеал и оживува!
Е баш тоа Вечно СЛОВО и ДУХ БОЖЈИ е ГОСПОД за сите вистински верници, баш тоа Вечно СЛОВО и ДУХ БОЖЈИ наместо материја се отелотвори во ИСУС!

Наредниот пат кога ќе помислиш, напишеш или речеш дека Тој е обичен човек, знај дека си под влијание и контрола на нечистиот кој е контра Чистиот ДУХ БОЖЈИ и несака да му се поклониш и спасиш!

По тоа се познаваат тие што се маѓепсани од нечистиот противник БОЖЈИ, имено тие се противат на Чистата ВИСТИНА и ВОЛЈА БОЖЈА обожавајќи нешто друго повеќе од неа!

Затоа има војни, криминал, блудство, немир, неслога, ... во светот!

Ти посакувам срце и очи за СОВРШЕНИОТ ИСУСОВ ИСЛАМ!

Иншалах
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Мир + вера тебе, роде!

ИСУС не е обичен човек, бидејќи е отелотворението на Чистата БОЖЈА Светлина и ДУХ!

Ти можеш да кажеш за секој друг човек дека е обичен бидејќи е создаден од материја (земја, сперма или сл.) но за ИСУС неможеш да го речеш тоа!

Секој вистински верник верува на Единиот БОГ и нема други богови освен Него!
Секој вистински верник верува на Тој БОГ кој преку своето СЛОВО сё создал и создава а преку својот ДУХ оживеал и оживува!
Е баш тоа Вечно СЛОВО и ДУХ БОЖЈИ е ГОСПОД за сите вистински верници, баш тоа Вечно СЛОВО и ДУХ БОЖЈИ наместо материја се отелотвори во ИСУС!

Наредниот пат кога ќе помислиш, напишеш или речеш дека Тој е обичен човек, знај дека си под влијание и контрола на нечистиот кој е контра Чистиот ДУХ БОЖЈИ и несака да му се поклониш и спасиш!

По тоа се познаваат тие што се маѓепсани од нечистиот противник БОЖЈИ, имено тие се противат на Чистата ВИСТИНА и ВОЛЈА БОЖЈА обожавајќи нешто друго повеќе од неа!

Затоа има војни, криминал, блудство, немир, неслога, ... во светот!

Ти посакувам срце и очи за СОВРШЕНИОТ ИСУСОВ ИСЛАМ!

Иншалах
abe kakva svetlina, i jas go imam citano biblijata i ic ne mi se dopaga ,mnogu lagi imaat, kaj vas hristijanite najmnogu mi se svigat katolicite zatoa sto tie ne veruvat i ne mu se molat na KRSTOT,ili na sveta bogorica,i kolku mnogu drugi SVETI sto imate vie... kako ke mi odgovoris sega... pozz
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Браќа само едно мозам да ви казам, а тоа е дека Куранот е извадок од Библијата, поточно од Стариот Завет, па затоа нема сто да се прави понатака муабет...
Dokazhi..otkaj pa ti mozhesh toa da go tvrdish??ja mozham ete da kazham deka Biblijata t.e Stariot Zavet e izvadok od Kur'an-ot...

tvoeto spasenie zavisi samo od toa kolku dobar si i kolku veruvas vo gospod....a ne od more ili so znam jas, ti pocnuvas da se seguvas sega so mene,odi citaj go kuranot i ke vidis sam....nema potreba jas da zboruvam veke
Pa kje se seguva i kje izigrava deka ne e dovolen dokaz koga nema so drugo da kazhe za da go pobie voa..
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
abe kakva svetlina, i jas go imam citano ...
Интересна работа е побратиме, кога ќе му дадеш на куче или свиња еден дијамант, тој го душка малку, пак пробува да го гризе и кога гледа дека не е погоден нити за мирисање, нити за јадење тоа тогаш го одфрла.
Така и луѓето побратиме, неможат да започнат ништо со Библијата бидејќи се сопнуваат на граматиката, на буквите и бројките кои им изгледаат несовршени и забораваат дека буквите и бројките треба да бидат несовршени додека Оној на кого тие упатуваат е СОВРШЕНИОТ ПАТ!

Тоа е така побратиме, БОГ (Алах, Елоах) дарил акал на кого колку сакал, за да се види кој е попаметен од Неговата МУДРОСТ!


Во тоа време, Исус одговори и рече: „Те фалам, Татко, Господи на небото и на земјата, зашто си го скрил тоа од мудрите и разумните, а си го открил на младенците.

Жалам ако некого со горенапишаните зборови повредив.
Навистина со својата ароганција, гордост и невера, луѓето всушност се повредуваат самите.
Таа ароганција, гордост и пред сё невера е и причината за сите крвави и некрвави конфликти на овој свет. Поради тоа и неможе да завледее СОВРШЕНИОТ ИСУСОВ СЕЛАМ во срцата на луѓето кои живеат на планетата земја.

Уште еднаш ќе повторам, ако некого повредив сведочејќи за ВИСТИНАТА, изјавувам искрено и јавно дека жалам за тоа!

sorry
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Можи е поинтересна Библијата за читање (она илустрирана) пошо тие дозволваат да се прикаже ликот на Исус и баш е кул онака со брадулче и долга коса. Кај муслиманите не смеи да се прикаже лико на Мухамед (не знам оти али ете таков закон имаат) па и во илустриран куран го нема главнио лик и треба сам да си го замислуваш шо и не е баш најдобро решение. Значи ако би се решавал помеѓу Куран и Библија ја би зел Библија, ем има појќе страни - појќе листа се внатре ем ако е илустрирана ги има сите ликови нацртани.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
Можи е поинтересна Библијата за читање (она илустрирана) пошо тие дозволваат да се прикаже ликот на Исус и баш е кул онака со брадулче и долга коса. Кај муслиманите не смеи да се прикаже лико на Мухамед (не знам оти али ете таков закон имаат) па и во илустриран куран го нема главнио лик и треба сам да си го замислуваш шо и не е баш најдобро решение. Значи ако би се решавал помеѓу Куран и Библија ја би зел Библија, ем има појќе страни - појќе листа се внатре ем ако е илустрирана ги има сите ликови нацртани.
Ne ke da e pogresno resenie no sekoj si ima svoi svakjanja ,ja ke probam da ti objasnam zasto e toa taka.

Slikite vi islamot ne se preporacuvaat za da ne se idealizira likot i da nese velica poveke od bog ,znaeme deka slikata ako e od nekoja sakana licnost kako sto e Muhamed s.a.w.s. za muslimanite togas taja budi silni cuvstva pa moze i da premine vo idolopoklonstvo ili vo najmala raka go otrgnuva vnimanieto od ucenjeto na koranot,znaci se odbiva sve sto moze da go otrgne vnimanieto od verbata vo bogi ostava jasen prostor za da se razmisluva za religijata.

Primer kako moze da vlijae slikata lugjeto obicno imaat razlicni vkusovi pa na nekoj moze da mu se svigja likot ili pak da ne mu se svigja, bez razlika so toa dobiva mentalna slika koja sto ke vlijae na pravilnoto rasuduvanje dodeka ja uci i praktikuva religijata.


Perfektno resenie kako sto se site drugi resenia koj ni gi dava koranot.

P.S.Ako ne si odlucil sto ke prifatis ,veruvajmi vredi malce poveke da navlezes vo dvete knigi,sepak odlukata ti ke ja doneses.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
A дали има илустрирана верзија на коранот каде е прикажан ликот на Мухамед наменета за сталожени верници со јаки нерви и стабилни психички кои нема да подлегнат на чуствата и да го идолизираат повеќе од бога. Некоја верзија која би се продавала само на лица со посебни одобренија дека го исполнуваат дадениот услов?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Можи е поинтересна Библијата за читање (она илустрирана) пошо тие дозволваат да се прикаже ликот на Исус и баш е кул онака со брадулче и долга коса.
...
Ако се решаваш за Библијата или ИСУСОВИОТ СОВРШЕН ИСЛАМ поради слики и надворешности, тогаш засигурно припаѓаш на одпадот кој порано или покасно ќе одпадне од СОВРШЕНИОТ ПАТ!

ИСУС пред ништо материјално не се поклонувал нити бакнувал!

Запознај ја длабината ХРИСТОВА и таму ќе го најдеш СОВРШЕНСВОТО преку кое е сё создадено што е миродавно и животопријатно!

Многу среќа!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ИСУС пред ништо материјално не се поклонувал нити бакнувал!
Али ко најде смоква без род иако не било време на смоквите да раѓаат ја проколнал оти гладен останал. То је чудна постапка за некој ко шо велиш “совршен“. Можи не беше земјоделец па се збунал во кое годишно време треба да има род смоквата ?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Али ко најде смоква без род иако не било време на смоквите да раѓаат ја проколнал оти гладен останал. То је чудна постапка за некој ко шо велиш “совршен“. Можи не беше земјоделец па се збунал во кое годишно време треба да има род смоквата ?
А може ли “случајно“ ти да си тој збунетиот, бидејќи не ги разбираш ниту писмата а уште помалку силата на ВОЛЈАТА БОЖЈА?

Биди благословен и постани верен

АМИН
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А може ли “случајно“ ти да си тој збунетиот, бидејќи не ги разбираш ниту писмата а уште помалку силата на ВОЛЈАТА БОЖЈА?

Биди благословен и постани верен

АМИН
Не очајувај, не си прв кој не знае да даде “милозлив и благопријатен“ одговор на ова прашање. Ако е толку збунувачка и нејасна речта божја... па што ја напишале на човечки јазик и ја испечатиле во милиони примероци?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom