Библискиот потоп

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
со црвеново само го кажуваш авторо на сф приказната кајтисе доказите????
nema i dokazi za covekot deka poteknuva od majmun?kazi dokaz, kako i da e bog bese on sto se sozdade se , kako e mzono materijata sama da nastane trebe nesto sto ke ja sozdade, a toa e bog
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
nema i dokazi za covekot deka poteknuva od majmun?kazi dokaz, kako i da e bog bese on sto se sozdade se , kako e mzono materijata sama da nastane trebe nesto sto ke ja sozdade, a toa e bog
е сега ми покажа ја видов светлината на бога браво бе, а уствари хм абе има докази за тоа дека човекот се развил од заедничи предок заеднички со приматите,ако сакаш директен доказ погледнисе во огледало
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
:zver::zver::zver::zver::zver::aplauz::aplauz::aplauz:



како можи титаник да има гордост тој удри во санта...и потона ТОЧКА

кој е вистнскијот кој кој кој??????

и ке одговори ли некој колку време нОЕ ги збирал животињата за да може да го дошека потопот спремен...

која година е...
јас не го спорам...
????????????????????????????????????????????????????????
kako prvo titanik e brod no tie sto go sozdadoa se falea deka e nepotonliv, , ,sega za noe, za se imalo vreme koga bog bese so noe i on mu pomagase
koga se bese spremno noe semejstvoto negovo i site zivotni po dvojki vlegoa vo korabot da se zapazi nivniot rod noe imase 600 godini koga dojde potopot na zemjata, zemjata bese skroz suva vo 601 godina od noeviot zivot , citni bitie 7 glava 8 9
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Neemo - Аргументи на луѓе со ова ниво на свест не можам да давам.Очигледно...затоа што ќе го негираат по секоја цена (поради тоа што нема да го сватат)..Карактеристика на 3димензионалниот свет...

За почеток земи прочитај некоја книга како - Цеслостинското Пророштво од Џејмс Редфилд.Петтата Димензија исто од него...Тајната на шамбала..,Трето око од Лобсанг Рампа,Моќта на знаењето,Моќта на љубовта,Моќта на подсвеста од Мигуел Руел,Моќта на тишината од Кастанеда...и такви слични ствари кои не толку поврзани со христијанството и Библијата...прочитај нешто како тие ствари па тогаш ќе зборуваме......вака ми се гади од твоето слабо енергетско поле и 3димензионално размислување како и делување ...

Не го сваќај како негативен коментар туку стварно земи прочитај...почни со Целестинското Пророштво:smir:
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Neemo - Аргументи на луѓе со ова ниво на свест не можам да давам.Очигледно...затоа што ќе го негираат по секоја цена (поради тоа што нема да го сватат)..Карактеристика на 3димензионалниот свет...

За почеток земи прочитај некоја книга како - Цеслостинското Пророштво од Џејмс Редфилд.Петтата Димензија исто од него...Тајната на шамбала..,Трето око од Лобсанг Рампа,Моќта на знаењето,Моќта на љубовта,Моќта на подсвеста од Мигуел Руел,Моќта на тишината од Кастанеда...и такви слични ствари кои не толку поврзани со христијанството и Библијата...прочитај нешто како тие ствари па тогаш ќе зборуваме......вака ми се гади од твоето слабо енергетско поле и 3димензионално размислување како и делување ...

Не го сваќај како негативен коментар туку стварно земи прочитај...почни со Целестинското Пророштво:smir:
ОК ама малку ко литературава што ја препорачуваш ептен е достоја и докажана ,,,,,,,,,,,,,, ако учиш за бајач
 
R

RAYTHEON23

Гостин
јас ја читав мокта на подсвеста и се си мислам дека сум помокен от исус ако је подсвеста мокна ке биде и тоа еден ден:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

таја книга е губење време НЕМО не ги читај.......

е сега вака значи доста наука и саурсите на хорхе.........

да видиме сега потопот бил 40 дена а земјата скроз сува за една година е тоа је откритие:nesum::nesum::nesum:

ОК ама малку ко литературава што ја препорачуваш ептен е достоја и докажана ,,,,,,,,,,,,,, ако учиш за бајач
тоа мислев а бајќите во христијанството се забранети
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
јас ја читав мокта на подсвеста и се си мислам дека сум помокен от исус ако је подсвеста мокна ке биде и тоа еден ден:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:

таја книга е губење време НЕМО не ги читај.......

е сега вака значи доста наука и саурсите на хорхе.........

да видиме сега потопот бил 40 дена а земјата скроз сува за една година е тоа је откритие:nesum::nesum::nesum:
ма неееееееееееееее нее можно тоа тиси со испран мозок
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Знаев дека вакво нешто ќе пишеш...ти реков читај и ќе сватиш...
Тие што го негираат секое тврдење кое ни го дава метафизиката воопшто и никогаш не се обиделе да истражуваат.....прочитале...абре ова звучело глупо..не се вклапа со дарвин...хм...ма нема врска ова бре...лол..значи не истражувале

Затоа прочитај ја барем таа книга ако не - Целестинското Пророштво...За да станеш посвесен за се околу тебе....а ќе станеш свесен тогаш кога ќе успееш буквално (со очи) да ја видиш космичката енергија која тече низ секој од нас и го формира нашето енергетско поле кое некои го викаат Аура...

RAYTHEON23...ти само си ја прочитал...си ја прочитал како што некогаш си ги читал басните и приказните...ништо ти не си пробал..само си читал...

ПС- Веќе не ви се мешам,кога ќе го подигнете своето духовно ниво тогаш може да пишете некоја порака...и да ми кажете...абе..ти во право си билл...


Оптимистички поздрав полн со Љубов и разбирање од FallenHypaspist:smir::smir:
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
blazen e onoj covek sto ja pocuvstvuval lubovta i prisutnosta na boga,toj e vistinski sreken i nisto nemoze da ja pomati negovata sreka i verba zasto znae deka gospod e so nego. biblijata svedoci za boga a i celiot svet ja iskazuva slavata na boga site sozdanija velat svet svet svet e gospod savaot celata zemja e polna so negovata slava (mudrost sirax 43;1-36,isaija 6; 3.)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
колку време имал деданое дур ги собере сите животињи????????????
Ное имал доволно време а плус тоа, бил раководен непосредно од Бога.

со црвеново само го кажуваш авторо на сф приказната кајтисе доказите????
Доказите, батка, можеш да ги видиш по телевизиите: гатачи, бајачи, астролози, видовити, биоенргетичари, нумеролози и све то....

А најпознати од лажните христоси, се оние најпоуларните: Саи Баба, Шри Чинмој, Дејвид Коперфилд, Мун и тако даље и томе слично. Оние кои „...чуда прават во пустина и во затворена соба...„!

Така, батка, ако и ОЧИЕЛЕДНОТО не ти е доволен доказ-тогаш....хммм......
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ное имал доволно време а плус тоа, бил раководен непосредно од Бога.



Доказите, батка, можеш да ги видиш по телевизиите: гатачи, бајачи, астролози, видовити, биоенргетичари, нумеролози и све то....

А најпознати од лажните христоси, се оние најпоуларните: Саи Баба, Шри Чинмој, Дејвид Коперфилд, Мун и тако даље и томе слично. Оние кои „...чуда прават во пустина и во затворена соба...„!

Така, батка, ако и ОЧИЕЛЕДНОТО не ти е доволен доказ-тогаш....хммм......
Поголемо чудо од тоа што еден чудак цели 40 години рашетувал во круг низ пустиња една поголема хорда луѓе....здравје.
 
Член од
7 мај 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
short1 напиша:
Devil-King, алал да ти е! Те сфаќам мнпгу убаво, тоа е и мое мислење.



За потопите, не знам што да верувам. И нордиските и грчките и американските преданија го имаат. Сакам да верувам дека во секој мит и легенда има трошка вистина. Али од друга страна мислам дека овој потоп можеби бил последица на топењето на ледот и океаните добиле поголема количина вода :toe:
da ti kazam pogresno mislis toa ne e ni prikazna ni mit,toa e vistina i ako ja imas procitano biblijata ke znaes.

marcus напиша:
Па она што Мики го рече дека божилакот е знак дека нема да има нов потоп(точно)..само значи и нешто друго(друг начин за казна)...Земјата ќе биде изгорена..причитај го првиот пост...Бог еднаш се ослободил од луѓето и нивното беззаконие....ќе има и реприза.Sorry ама така ќе биде.
ke ima kraj na svetot no koga Bog ke saka i odluci,a toa ke bide koga site ke se spasat.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Поголемо чудо од тоа што еден чудак цели 40 години рашетувал во круг низ пустиња една поголема хорда луѓе....здравје.
делењето на водата во филмот.........маестрално:vozbud:

da ti kazam pogresno mislis toa ne e ni prikazna ni mit,toa e vistina i ako ja imas procitano biblijata ke znaes.


ke ima kraj na svetot no koga Bog ke saka i odluci,a toa ke bide koga site ke se spasat.
нема да биде така нели квотата је одредена за у рајот(малце беше луге) а судо страшен претвреме решил кој ке биде погубен кој не....така нели
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А бе штом ти велиш, „морално„ е да е така (ха-ха-ха!).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom