Бејзбол

Член од
21 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
Вака се правилата:

На теренот има 3 бази (1st base,2nd base,3rd base )
Поени:
Поени се добиваат со истрчување на сите 3 бази
Home Run Носи 1 поен и +1 поен од секој човек на база значи најмногу 4 поени
Во тимот има по 9 играчи (1st base,2nd base,3rd base,shortstop,left outfield,middle outfield,right outfield)(Имаат улога да го фатат топчето ако го удри batter-ot од спротивниот тим)
Batter-Сите играчи се batter-i ,Имаат улога да го удрат топчето
1st base-Чува прва база
2nd base-Чува втора база
3rd base-Чува трета база
shortstop-Чува помеѓу бази , на пр. Помегу Прва и Втора
left outfield-Чува надвор од теренот на лева страна значи за да ги фати топките што се силно удрени и што неможат да ги фатат тие што чуваат 1st base до 3rd Base
middle outfield-Чува во средина на надворешниот терен
right outfield-Чува десно на надворешниот терен
pitcher-Pitcher-ot го фрла топчето
catcher-Го фаќа топчето

Па тоа е тоа у кратки црти.xD
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Фросе, ќе се договорите со Леона неа треба да ја носам на тренинг кај мене да види. Дојдете и двете све ќе ви објаснам. :)
Вака у кратки црти:
Во тимот кој е распореден по бази (1st base, 2nd base, short stop, 3rd base, left outfield, middle outfield, right outfield тука влага и pitcher тој што фрла топче и catcher тој што го фаќа) задачата им е да изгорат 3 играчи. Значи вториот тим кога ќе го мавне топчето и играчот кој го мавнал трча на прва база. Е сега задачата на тие што се распоредени по базите е да го фрлат топчето на тој што седи на прва база пред играчот (тој што трча) да стапне на базата (важи и за 2 и за 3 база). Исто може и да се изгори ако топчето се фати без да падне. Кога ќе се изгорат 3 играчи, се мењаат страните. Тие што мавале одат на бази, тие што биле на бази одат да маваат. Сега за поените не сум точно сигурен по колку одеа. Мислам дека беше ако се и истрча со паузи (застанување на база) носи 1 поен, а ако одеднаш се истрча цел терен (сите бази) носи мислам 5 поени (Home run).
п.с.Малце краткиве црти подолги станаа. :)
ако играте викај...не сум играл од основно :):):)
 
П

Паган-др

Гостин
Вака се правилата:

На теренот има 3 бази (1st base,2nd base,3rd base )
Поени:
Поени се добиваат со истрчување на сите 3 бази
Home Run Носи 1 поен и +1 поен од секој човек на база значи најмногу 4 поени
Во тимот има по 9 играчи (1st base,2nd base,3rd base,shortstop,left outfield,middle outfield,right outfield)(Имаат улога да го фатат топчето ако го удри batter-ot од спротивниот тим)
Batter-Сите играчи се batter-i ,Имаат улога да го удрат топчето
1st base-Чува прва база
2nd base-Чува втора база
3rd base-Чува трета база
shortstop-Чува помеѓу бази , на пр. Помегу Прва и Втора
left outfield-Чува надвор од теренот на лева страна значи за да ги фати топките што се силно удрени и што неможат да ги фатат тие што чуваат 1st base до 3rd Base
middle outfield-Чува во средина на надворешниот терен
right outfield-Чува десно на надворешниот терен
pitcher-Pitcher-ot го фрла топчето
catcher-Го фаќа топчето

Па тоа е тоа у кратки црти.xD
Шорт стоп никогаш не стои таму. Ако некој стои таму тоа е rover. Short stop секогаш стои измеѓу 2 и 3 база.

ако играте викај...не сум играл од основно :):):)
Не збориме за играње. Инаку и супер ако изиграме, него треба они да дојдат кај мене на тренинг. :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
Сакав да казам на пр меѓу бази xD иначе да најчесто е меѓу 2ра и 3та
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Подосаден спорт од бејзбол нема за гледање.. Ги знам правилата , стварно интересно е, ама да играш .. не да гледаш -.-. Туку сакав да го прашам др Аган гледам тренира...шо ти е целта ? Сакаш да постигниш нешто или онака рекреативно тренираш, оти нема ни лига во државата за бејзбол..2-3 тима ако постојат ( и то не ми се верва ). А и младината не е нешто заинтересирана.
 
П

Паган-др

Гостин
Подосаден спорт од бејзбол нема за гледање.. Ги знам правилата , стварно интересно е, ама да играш .. не да гледаш -.-. Туку сакав да го прашам др Аган гледам тренира...шо ти е целта ? Сакаш да постигниш нешто или онака рекреативно тренираш, оти нема ни лига во државата за бејзбол..2-3 тима ако постојат ( и то не ми се верва ). А и младината не е нешто заинтересирана.
Тренирам пред се рекреативно, ама и го сакам овој спорт. Интересен е.
За тимови има 3 тима во Македонија сега за сега. Порано меѓусебно имавме натпревари ама последниве 2 години први сме и здравје боже (како што кажаа тренерите) ќе одиме во странство. А и се надевам (надежта последна умира :icon_lol:) дека ќе се направи и репрезентација. :)

Сакав да казам на пр меѓу бази xD иначе да најчесто е меѓу 2ра и 3та
short stop - 100% меѓу 2 и 3 база.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
Тие што чекаат bunt-ovi иако скоро никогаш не се играат затоа што pitcher-ot ги фаќа buntovite
 
П

Паган-др

Гостин
Тие што чекаат bunt-ovi иако скоро никогаш не се играат затоа што pitcher-ot ги фаќа buntovite
Кој чека бантови жити се? Тоа го прави кечерот. Ако некој направи бант тогаш топчето паѓа одма пред home base и што има пичерот да трча од таму. Тука е кечерот.
 

Demon_Lord

May the force be with you!
Член од
11 септември 2008
Мислења
428
Поени од реакции
9
Знам како функционира бејзболот, ама не сум јас фан на тие тимски спортови, ама баш ни еден ни фудбал ни кошарка... ништо :D
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
Не секогаш топчето може да отиде понапред така да не го фаќа секогаш catcher-oт
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Некој да не има случајно стрим од Чикаго Кабс - Синсинати?:jaj:
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Ја пратам MLB лигата од време на време, но се уште не ми се јасни комплетно правилата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom