Бејзбол

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
А безболот го даваат на некоја од скопските ТВ? оти едно време даваа на спорт 4 мислам така беше:toe:
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
59
Поени од реакции
2
Абе Cubs оваа година се одлични ама,мислам дека многу тешко да ја поминат Филаделфија која фаќа форма баш у право време,иако сакам да не биде така
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
А безболот го даваат на некоја од скопските ТВ? оти едно време даваа на спорт 4 мислам така беше:toe:
а спорт4 постои ли уште устфари? иначе даваат на NASN ја има на CableTel, таа е нешто ко ESPN за Европа, за на други не знам:toe:

Абе Cubs оваа година се одлични ама,мислам дека многу тешко да ја поминат Филаделфија која фаќа форма баш у право време,иако сакам да не биде така
е да...phillies доста јаки почнаа да стануваат :pipi: ама мислам оти оваа сезона е на cubs, 100 години поминаа со пост, плус замбрано после 35-6 години имаше натпревар без No hit. се надевам дека ништо нема да ги запре:vozbud:
 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
Аризона ги скинаа Колорадо!!! станува се поинтересно и поинтересно:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
па нормално...сега и плеј-офот коа ќе започне :vozbud::vozbud::vozbud:
 
С

Спенсер

Гостин
ајде,вие шо се разбирате, кажујте утакмици беејзбол да ги ставам,
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
братче, според мене сега е најлош период за кладење во бејзбол, затоа што сите сакаат да стигнат до плеј-оф, а тие што се веќе таму може да тактизираат, да пуштат некоја утакмица на послаби за да си олеснат понатаму...така да...почекај дур почне плејоф, после ќе ја мислиме:toe:
 

Neno-WH

Anyone interested?
Член од
21 септември 2008
Мислења
281
Поени од реакции
17
I baze druze ne igraj samo bejzbol poso sigurno ke utnes edna igraj 2-3(3-4 NFL i uste nekoi od Premier liga). Najbolji kombinacija. A za bejzbol cekaj neka pocne playofft pa se ke bide polesno
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
започна новата сезона во МЛБ лигата во америка. и се чини дека ќе биде доста интересна, ако тргнеме од максимата дека денот по утрото се познава. конечно им тргна и на моите мечиња од чикаго и остварија победа во првиот дуел после подолго време.

има ли форумџии што гледаат? па да коментираме? еспн америка, програмата на која што емитуваат преноси од млб има одлично покривање, па се има многу шанси за уживање. ајде, да видам, дали има некој друг што не оди да спие поради бејзболот:vozbud:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
Хелп :S,Мора некој да ми казе каде има Бејзбол тренинзи во Скопје,пожелно околу Центар се до Кисела Вода ама највазно во Скопје.
 
П

Паган-др

Гостин
Како не сум ја видел темава...:nesum:
Еве ме и мене. Активен играч на бејзбол (тренирам). За мејџор лиг уште не сум почнал активно да следам, мада фан сум на Boston Red Sox. Иначе тренирам во Vermont Lake Monsters (или јас не сум ги приметил или не играат у ML).

Хелп :S,Мора некој да ми казе каде има Бејзбол тренинзи во Скопје,пожелно околу Центар се до Кисела Вода ама највазно во Скопје.
За македонци тешко, многу тешко да најдеш. Јас кај што тренирам со врски сум влезен и сите се американци. Тешко да примат некој, а и да те примат ќе треба да одиш со TeeBall (прво-второ одделение така :))
Македонски тим имаш во Ново Село ако сакаш. :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
12
Поени од реакции
0
Хмм а Vermont Lake Monsters кај одржуваат тренинзи и во колку часот ако мозам да дојдам да глеам xD.
А во ново село да не знаеш во колку часот има тренинзи и како се вика клубот и слично за полесно да најдам.
 
П

Паган-др

Гостин
Хмм а Vermont Lake Monsters кај одржуваат тренинзи и во колку часот ако мозам да дојдам да глеам xD.
А во ново село да не знаеш во колку часот има тренинзи и како се вика клубот и слично за полесно да најдам.
Абе види. Vermont Lake Monsters имаат донација тука за америчките деца.
За у Ново Село тимот се вика Ново Село Безбол :) тренинзи врска неам кога имаат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Драган, може кога ќе си послободен да објасниш како се игра бејзболов, правила, позиции на играчите, ова она? Ме интересира ептен, а гледам и другите се доста заинтересирани :)
 
П

Паган-др

Гостин
Драган, може кога ќе си послободен да објасниш како се игра бејзболов, правила, позиции на играчите, ова она? Ме интересира ептен, а гледам и другите се доста заинтересирани :)
Фросе, ќе се договорите со Леона неа треба да ја носам на тренинг кај мене да види. Дојдете и двете све ќе ви објаснам. :)
Вака у кратки црти:
Во тимот кој е распореден по бази (1st base, 2nd base, short stop, 3rd base, left outfield, middle outfield, right outfield тука влага и pitcher тој што фрла топче и catcher тој што го фаќа) задачата им е да изгорат 3 играчи. Значи вториот тим кога ќе го мавне топчето и играчот кој го мавнал трча на прва база. Е сега задачата на тие што се распоредени по базите е да го фрлат топчето на тој што седи на прва база пред играчот (тој што трча) да стапне на базата (важи и за 2 и за 3 база). Исто може и да се изгори ако топчето се фати без да падне. Кога ќе се изгорат 3 играчи, се мењаат страните. Тие што мавале одат на бази, тие што биле на бази одат да маваат. Сега за поените не сум точно сигурен по колку одеа. Мислам дека беше ако се и истрча со паузи (застанување на база) носи 1 поен, а ако одеднаш се истрча цел терен (сите бази) носи мислам 5 поени (Home run).
п.с.Малце краткиве црти подолги станаа. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom