Беса во отворен протест за федерализација на Македонија

W

wicked_1

Гостин
Иначе јас тврдам дека на ниеден Македонец не му одговара радикализирање на ситуацијата, меѓутоа тоа не значи дека некои продадени души нема да се обидат да го направат тоа поради лични интереси.
Па, ако не презема никој одговорност за криминалите, и под претпоставка изјавата на Хан се претопи во став на МЗ, не останува друг начин освен да има нови протести од народот кој очекува смена. Плус на тоа што ќе продолжат протестите под други мотиви, нашата држава покажа дисфункционалност у повеќе сфери.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Ти @Ставрогин да не имаш нешто да додадеш можеби?
Што да додадам? Неколку пати како на прваче ти објасниа дека Турски тек нема да има. Ти пак докажуваш поенти. Што да додадам? Со инка не се турва.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.537
Поени од реакции
5.084
Делот од Македонците што владееле очигледно дека не ги гледале интересите на Македонскиот народ во моментот или биле притиснати од странски фактор. Но не беше во игра само Македонскиот народ. Што е со Албанците, они добија.
Значи сега имаме ситуација, Македонци губитници, Албанци добитници.... Значи кој имал ќар од тоа, според тебе тој и иницирал....
После се приклучија интересите на албанците во таа војна, затоа немаме поделба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.289
Поени од реакции
27.091
Па, ако не презема никој одговорност за криминалите, и под претпоставка изјавата на Хан се претопи во став на МЗ, не останува друг начин освен да има нови протести од народот кој очекува смена. Плус на тоа што ќе продолжат протестите под други мотиви, нашата држава покажа дисфункционалност у повеќе сфери.
Народот покажа дека најмалку може да го поддржи Грујо колку што може да го подржи Зајо. Единствениот адут на Зајо беше МЗ, сега ни тоа го нема, останува да пробаат да сменат власт на сила.[DOUBLEPOST=1433512274][/DOUBLEPOST]
После се приклучија интересите на албанците во таа војна, затоа немаме поделба.
Ок јас тоа го тврдев и 2002 година, дека во тој момент Албанец во Македонија живееше подобро од Албанец било каде на Балканот и затоа и не одговараше поделба. Но тоа не значи дека 2001 година не беше вовед на конечна поделба на државата.
 
W

wicked_1

Гостин
Народот покажа дека најмалку може да го поддржи Грујо колку што може да го подржи Зајо. Единствениот адут на Зајо беше МЗ, сега ни тоа го нема, останува да пробаат да сменат власт на сила.
Па да, ќе пробаат како можат под претпоставка ако целата МЗ се идентификува со ставот на Хан , не постои институционален начин за смена бидејќи се е урузрпирано. Ќе продолжи народот да протестира, а пари да се собираат административци за контрапротести со тек на време ќе снема.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.924
Поени од реакции
33.004
Кажи дека не мислите така?
Што тоа, дали постои реална шанса вашите газди САД да аминуваат иницијација на создавање на Голема Албанија?
- Апсолутно. 2001ва и Косово не се доволен одговор на тоа?

Дали ќе дозволат и конечно создавање на Голема Албанија, за тоа не сум толку сигурен. Замрзнат конфликт е тоа што им одговара. Ако се создаде Голема Албанија, тогаш како ќе функционира нивната divide et impera доктрина...?

Туку ти не ми одговори мене, нели тебе само животниот стандард те интересираше - што мешаш сега политика?
Носот бе нешто како да ти расне, или само така ми се чини? ;)

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.289
Поени од реакции
27.091
Па да, ќе пробаат како можат под претпоставка ако целата МЗ се идентификува со ставот на Хан , не постои институционален начин за смена бидејќи се е урузрпирано. Ќе продолжи народот да протестира, а пари да се собираат административци за контрапротести со тек на време ќе снема.
Ти стварно мислиш дека Зајо има мнозинство народ позади себе? Мора да се шалиш, кај ви ги ставаат тие апстракции во глава жити све. Сега да има избори и да се најфер, Заев нема да добие ни толку пратеници колку што моментално има. Јас незнам од кај ви е таа еуфорија.[DOUBLEPOST=1433512875][/DOUBLEPOST]@wicked_1
BTW
Колку луѓе сега се присутни во речиси секојдневните претести против владата?
 
W

wicked_1

Гостин
Ти стварно мислиш дека Зајо има мнозинство народ позади себе? Мора да се шалиш, кај ви ги ставаат тие апстракции во глава жити све. Сега да има избори и да се најфер, Заев нема да добие ни толку пратеници колку што моментално има. Јас незнам од кај ви е таа еуфорија.
Гледаш како со ѕид у глава идеш и манипулираш, ми увалуваш ставови и мислења кои ги немам никаде претходно напишано. Барем се обидуваш. :icon_lol:(y)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.924
Поени од реакции
33.004
Што да додадам? Неколку пати како на прваче ти објасниа дека Турски тек нема да има. Ти пак докажуваш поенти. Што да додадам? Со инка не се турва.
Јас не видов вакво нешто, надвор од тоа дека во следните неколку години нема да има политичка одлука за гасоводот. Што е време за кое секако не е можно ни физички да се изгради гасоводот. Ама се гради Ставрогин, се гради и ќе се изгради. :)

Само ме чуди каква е таа... инаетлива жичка во карактерот на некои од вас, што за некои теснопартиски интереси (или лични суети), ве прави да се радувате на работите кои идат против националниот интерес.
Мали луѓе, ситни души... А алас, не сте малку.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.289
Поени од реакции
27.091
Гледаш како со ѕид у глава идеш и манипулираш, ми увалуваш ставови и мислења кои ги немам никаде претходно напишано. Барем се обидуваш. :icon_lol:(y)
Од една страна викаш дека власта треба да се смени, и викаш дека Зајо ќе се обидат насилно да ја сменат поради узурпација.

Е сега јас не разбирам дали ти насилно менување на влада подржуваш или не, под претпоставка дека знаеш дека Заев има помалце подршка кај народот одколку Груевски.
Тоа беше моја претпоставка дека си мислиш дека Зајо има повеќе подршка од Грујо, но очигледно е дека ти знаеш дека Зајо има помалце подршка и пак го подржуваш во насинлно менување на владата. Или ако грешам дај изјасни се конкретно што подржуваш.

Иначе толку патетична кампања имаат што јас би можел да им смислам за недела дена боља, нека им ги вратат парите тие што им ја сценирале.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.537
Поени од реакции
5.084
Што тоа, дали постои реална шанса вашите газди САД да аминуваат иницијација на создавање на Голема Албанија?
- Апсолутно. 2001ва и Косово не се доволен одговор на тоа?

Дали ќе дозволат и конечно создавање на Голема Албанија, за тоа не сум толку сигурен. Замрзнат конфликт е тоа што им одговара. Ако се создаде Голема Албанија, тогаш како ќе функционира нивната divide et impera доктрина...?

Туку ти не ми одговори мене, нели тебе само животниот стандард те интересираше - што мешаш сега политика?
Носот бе нешто како да ти расне, или само така ми се чини? ;)

Значи мислите така....
 
W

wicked_1

Гостин
Од една страна викаш дека власта треба да се смени, и викаш дека Зајо ќе се обидат насилно да ја сменат поради узурпација.

Е сега јас не разбирам дали ти насилно менување на влада подржуваш или не, под претпоставка дека знаеш дека Заев има помалце подршка кај народот одколку Груевски.
Тоа беше моја претпоставка дека си мислиш дека Зајо има повеќе подршка од Грујо, но очигледно е дека ти знаеш дека Зајо има помалце подршка и пак го подржуваш во насинлно менување на владата. Или ако грешам дај изјасни се конкретно што подржуваш.

Иначе толку патетична кампања имаат што јас би можел да им смислам за недела дена боља, нека им ги вратат парите тие што им ја сценирале.
Види, се отепавте пишејќи тука со другарите за рекламирање на криминалците и шириш параноја и стравови за црни сценарија, заговори итн.. се надевам дека имаш некој квалитетен мотив за ова, а ако имаш внатрешен мотив и душевен немир па спамаш овдека од таа причина, тогаш сериозно имаш проблем со расудување.

Напишав, ако индиферентен остане надворешниот фактор за случувањата, скандалите, криминали и слично, протестите најверојатно ќе продолжат. Институционален одговор за проблемите нема, и не може да излезе, бидејќи тој простор е узурпиран, ова е факт. И да, ако МЗ не реагира соодветно - а изјавата на Хан не е став на МЗ која е малце поширок поим, останува на протестите и како тие ќе се движат. Лошо е што кримосите како што стои, попрво се ќе упропастат него да преземат одговорност.
Досадно ми е да се натегам за тоа кој колку собрал, ти би сакал да наседнам и да се надјачувам кој колку собира на протести, ама за мене националниот приоритет е оставка и смена на моменталните. Со секој ден како што остануваат на функции овие луѓе, така се повеќе губат на авторитет и легимитет функциите воспоставени од системот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Јас не видов вакво нешто, надвор од тоа дека во следните неколку години нема да има политичка одлука за гасоводот. Што е време за кое секако не е можно ни физички да се изгради гасоводот. Ама се гради Ставрогин, се гради и ќе се изгради. :)
Прво тврдеше дека Груевски треба да остане на власт затоа што ќе гради Турски тек. Сега тврдиш дека треба да остане на власт затоа што гради цевки и конструкции. Ако тоа не е ретерирање, тогаш не знам што е ретерирање. Следниот пат ќе тврдиш дека Груевски треба да остане на власт затоа што ископа дупки.

Ме потсеќаш на сопругот што на жена му за роденден оваа година ќе и ги дупне ушите, а догодина може да и купи и обетки.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.325
Поени од реакции
8.876
. И да, ако МЗ не реагира соодветно - а изјавата на Хан не е став на МЗ која е малце поширок поим,
не бе мој став е, абе кој го ебе ХАН, му текнало да јаде да пие заедно со Грујо , Мијалоков и компанија и сега ке го заебава Happy face , ... мали ти се читаш што лупеташ ? ај оди освежи се малку надвор воздух да те фати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom