Бермудски триаголник

Член од
10 април 2008
Мислења
52
Поени од реакции
1
ја како што знам тоа е дело на Никола Тесла,тоа е усвари црна дупка па коа ке влезеш во неа,преминуваш во друго време,или што ти ја знам таму,АМА Никола Тесла умрел и незнаат како да го уништат сега тој бермудски триаголник-колку е вистина незнам:tapp:
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
109
Поени од реакции
1
So eden zbor...MISTERIJA...koja nikogas nema da bide otkriena...zoso ako probas da ja ptkries,nema da se vratis za da ni kazes:)
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
Koj kako ima srekja :)

Jas pred 6 meseci bev tochno vo Bermudskiot triagolnik :) Na Karibski ostrov st.Bartz i koa patuvav mnogu mi beshe strav zashto imam chitano deka Bermudskiot triagolnik deluval kako magnet i deka nema nekoja posebna prichina poradi koja ischeznuvaat avioni i brodovi... Za srekja ne ischezna mojot avion :)
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
вака сеа...бермудскиот триаголник е место на кое гравитацијата е многу појака него на другите места...а тоа место се наоѓа баш во океанот во водата и што се чудите како уствари нема ништо од тие бродови,авиони,глупости кога тие тонат во водата...а некој што викаат дека над бермудкиот триаголник уште летале воени авиони од 2ра светска војна слободно нека си легне да спие
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ја како што знам тоа е дело на Никола Тесла,тоа е усвари црна дупка па коа ке влезеш во неа,преминуваш во друго време,или што ти ја знам таму,АМА Никола Тесла умрел и незнаат како да го уништат сега тој бермудски триаголник-колку е вистина незнам:tapp:
Greska dokolku e crna dupka treba da emitira x-zraci(imeno mal del uspevaat da go izbegnat gravitacionoto pole)a i treba da 'raste' bidejki 'golta' nova
materija a so toa bi i se zgolemila privlecnata mok
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
Бермудски триаголник ( или, ѓаволски триаголник ) е име за триаголникот помеѓу Бермудите, Флорида и островот Порторико во Атланскиот океан, со површина од 1140 квадратни километи. Записи за исчезнување на бродови се водат уште од 15- от век. Наводно и самиот Кристифор Колумбо на своето пловење кон Новиот свет запазил чудна светлина над тоа подрачје.


bermudski_triagolnik2.jpg Според една непотврдена статистика, во тој дел досега исчезнале 8.152 лица.

Теории

1. Првата теоорија тврди, дека нема никакви паранормални појави кои предизвикуваат, исчезнување на бродовите во Бермудскиот триаголник.
2. Втората теорија зборува за физички сили, непознати на науката, кои периодично ствараат дупка на небото, која вовлекува се што ќе се најде на пат.
3. Третата теорија се однесува на природата на водата во Саргасовото море. Се мисли дека за ово е виновна непозната компонента на морската вода.
4. Четвртата теорија тврди дека во Бермудскиот триаголник повремено се ствара временска дупка, во која бродовите и авионите патуваат во минатото или иднината.
5. Петата е нај реална теорија и зборува за испарување на природни гасови од подводните карпи, кои на површината ствараат меури, кои може да прењвртат брод.

Настани

bermudski_triagolnik.jpg Еден од првите настани во поново време забележан е 1918 година кога во март исчезнал USS Cyclop, еден од најголемите бродови во тоа време.

Едно од најголемите мистериозни исчезнувања се случило во декември 1945 година кога летот број 19,5 на најсовремените ТВМ Avenger со 24 члена на екипажот, исчезна во тоа подрачије. Исчезна и еден од авионите кои тргнале во потага по исчезнатиот.
1948 исчезна DC-З со 27 члена на екипажот, а 1951г. С -124 Globemaster со 53 патника. Друго исчезнување, по званични податоци се случило 1961 година кога исчезна танкерот Marine Sulfur Queen со 39 лица.

Во изминатите 50 години, на тоа подрачије исто така исчезнале : Британскиот транспортер York 1952 морнаричкиот Super Constellationa 1954, на цивилен товарен авион 1966, два Стратотанкери 1963. Во тие исчезнувања изгубени се повеќе од 200 луѓе.
 
Член од
23 ноември 2008
Мислења
38
Поени од реакции
0
Jas mislam deka e mozhno bermudskiot Triagolnik da pretstavuva na nekoj nachin 'porta' za vo druga dimenzija.. Misterijata e ne samo vo toa shto mnogu malku brodovi od ischesznatite se pronajdeni, tuku i vo tie brodovi ne se najdeni zhrtvite, ednosntavno se ischeznati...
 

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
бермудскиот триаголник го опфака и мајами сум бил на мајами бич и сум се банјал но ништо не бесе чудно :toe:
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
jas znam deka bermudskiot triagolnik e mesto megu 2 ostrova i 1 poluostrov i mestoto megu niv( odnosno kako se povrzuvaat) e triagolnik i zatoa taka se vika..... a toa so misteriite kazuvaat deka mn brodovi i sl so pominale tamu isceznale( potonale). dr :toe:
 

Mr.Tasev

Расад за лопате
Член од
30 ноември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
76
ima i film za bermundski triagolni ama toj e fantazija neznam kako se vikase mozno da e i tia vistinata
 
Член од
25 март 2008
Мислења
28
Поени од реакции
2
Јас пред извесно време наидов на информација дека причината за паранормалните случувања на просторот на бермуда е временски портал кој бил користен од страна на вонземјани кои се населиле на нашава планета ( поточно на еден дел од Атлантида),но потоа тој дел од Атлантида каде што се наоѓал временскиот портал паднал метеор кој го срушил поголемиот дел од островот и ги убил сите вонземјани и така останал временскиот портал отворен, а тајната за тоа каде и како се управува со временскиот портал останала скриена.:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
site fakti so gi kazuvame gresime koj znae so e toa cudo citam od nekoi deka nastanuvalo od morski strui,nekoi branovi koi nastanuvale od mirno more,nekoi pak od veter i magla,spored nekoi od bombi koi bile koristeni vo 2tora svecka vojna,hh kako ke kazime gresime.I ova se da se ima sluceno ke najdea neso mozi pak najmalce eden covek.
pojma nemam eden fakt od mene mislam deka nastanuva od nekoe magnetno pole koe se pojavuva na toa mesto vo nekoe odredeno vreme kako neso sekavicata samo neso posilno mnogu i sepak mislam deka gresam mnogu.pozz:toe:
 

ATG

Член од
12 декември 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Се согласувам со k@z@n „...како ќе кажиме грешиме...“
Мислам дека ние можеме да си пишуваме колку сакаме ама тоа нема да се докаже ќе останат само повеќе теории за разработување (а веќе ги има премногу).
...Но добро е научив некои работи кои не ги знаев
 
Член од
25 март 2008
Мислења
28
Поени од реакции
2
Гледано од тој аспект сите ние се согласуваме со k@z@n, но ова е форум каде што сите си ги кажуваат своите мислења, без разлика колку се тие мислења различни односно слични(исти)
PeAcE & LoVe
 

Kajgana Shop

На врв Bottom