Берзитија, заборавената средновековна македонска држава

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Јбт... најверојатно е тоа што велиш, делува логично, меѓутоа интересен е сепак симболот на книгата.

Ме знаеш, моето око фаќа само некои работи што ме интересираат :)))
Meне пак око ми вади тоа ПИЕ во последниот збор.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Легеи Дос Мои Пиеин

:toe:


Чудно е воопшто што е на старогрчки.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
JOHN 4:7 ERCETAI GUNH EK THS SAMAREIAS ANTLHSAI hUDWR. LEGEI AUTHi hO
IHSOUS: DOS MOI PEIN:

?

Изгледа сум ја погодил работата. :)

Плочата се нашла во полска најверојатно со Крстоносците. Кога лом направиле по балканот. :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Чудното е што се појавува на таа мермерна плоча на ѕид од замокот Малборк во северна Полска, а би очекувал латински.
 
A

anaveno

Гостин

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
http://blogs.myspace.com/index.cfm?fuseaction=blog.view&friendId=43302498&blogId=287866177



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------****************************************************************
****************************************************************
Берзити, Berzhtia, Berzitia, Berzitae, как назывались области и племена славјанские в Македонии и Фессалии
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Точно, тоа и јас се прашувам. Има и антички град Струми во близина на Кавала. Бригите се струмјани, а Струмјани има и во Полска. Некои историчари, меѓу кои и Еуген Борза, тврдат дека Бригите се дојденци од денешна Полска пред 9000 години на Балканот, од каде дел отишле и во Азија. Бриги има во зап. Македонија, а Херодот тврди дека Бригите живееле и во македонска Тракија. Некои антички автори пак велат дека Бригите се домородни Македонци и се селеле накај Балтикот и Азија.
3аблудениве на исток од нас ем ја прогласиле Березитија за бугарска држава ем тврдат дека Бригите биле Бугари. Пак почнаа да ја верглаат приказната дека Македонците биле Бугари кои пошле во Азија со Александар Македoнски, а потоа се вратиле на Балканот. :jaj:

" The year of the Bulgarian invasion in Ilyria (495) which falls in the fourth year of the reign of Anastasius in Byzantium appears to be quite realistic. Hence we can say that Dragic, i.e. Dragon was the founder of the western Bulgarian state ("the Lower Ohrid Land","Ilyrian Bulgaria", Berzitia, Kotokion). Further waves of "pseudo-avars", i.e. Slav-Bulgarians, close to Dyrrachium (present day Dures), Ohrid, Devol (present day Korca) and the Epirus Region between 586 and 588 are evidenced in the so called Vita Sc. Pancratii, as well as in the Chronicle of Monevasius, which states that the "pseudo-avars" i.e. Bulgarian Slavs conquered the region of the Old Epirus, in their second campaign to Greece in 588. Thus, having ruled northern New Epirus in the course of some twenty years, they further conquered and settled the whole region of Epirus (Epirus vetus and Epirus novus), including the western part of Macedonia. "

" However this is not a departure, rather a form of a return, for a Medieval Ohrid legend runs that the Bulgarians (known at that time as the Brygoi) lived around Olympus. The were driven to the north and the east by Alexander the Great. A thousand years later they returned to their compatriots and conquered Panonia, Dalmatia, Ilyria, Macedonia, Thessaly and Thrace. "

http://www.kroraina.com/p_bulgar/milosh.html
 
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Slave=Роб
Или што би рекле во црквата раб(роб) божји !
Робови не викале,поробени.
 
Член од
19 април 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
При бидејќи си прилично упорен, а богами и начитан, ај те молам објасни ми (како СТРУЧЊАК) може ли некој дојден од зад карпатите, неписмен многубожец (за која религија нема траги на овие простори) успел да ги асимилира македонците, - супериорни во тоа време, со култура, религија, владеење со цивилизираниот свет. Тоа ти исто како некој наш програмер за книговодствени програми да му продава басми на Бил Гејтс, патетично. Дали приметувате дека, веќе официјалната историја на РМ, т.е. приврзаниците на „доселувањето на словените” веќе се спуштаат од 6-ти, на 4-ти век, (уште малку пред Апостол Павле ќе стигнат, само словени да бидат). И што мајка барат во македонските народни прикаски, песни и легенди - Филип, Александар, Константин, Јустинијан, Василие 2 (Светците да не ги споменувам, ќе се вадиш на универзалност на православието) а, ги нема Весна, Лада и незнам кои други. Нема ни специфични оружја од зад карпатие, или можда со гол гз ја освоиле Мкедонија.
Ако мислиш дека не ги претопиле, тогаш кажи ми зошто до Антика имаш: Архелај, Павзаниј, Птоломеј, Лисимах, Парменион, Антигон итн итн.. а после добиваш Стојан, Даме, Страшо, Перо, Милан, Јован итн итн ??
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Затоа што оваа верзија на античките имиња е современо читање (најчесто од западните научници) на преписи (повторно правени од западноевропски препишувачи, на текстови пишувани на александриското коине, кое пак се базирало на постари извори).
Инаку, никој не знае точно како ЗВУЧЕЛЕ оригинално имињата. Постои надгробен споменик најден на островот Лемно, од VII век пр. н. е. на поетот и херој ДИМО Ријдјил. Името ДИМО постои во истата форма и ден денес во Македонија.
Името Архелај е такво затоа што препишувачите буквата “Х“ ја читале како “х“, а всушност таа се чита како “Ч“ или “К“ (Херонеја е всушност Черонеја, Харизма е всушност ЧАРизма (некој е очаран, зачаран и сл.) ). Така Архелај е всушност АРЧелај, а АРЧИ како име се најдува и денеска дури и во Македонија, а поготово во англиското говорно подрачје).
Паузанија може да има повеќе варријанти, може да “оди“ дури до БаЖанија,, Птоломеј може да е ТОЛЕ (паша) или ДОЛОме, Селеук = Селак (селчанец, од местото Селце),
Треба некој сериозно да се афати со оригиналниот изговор на многу Македонски зборови за да си го вратиме нашето минато назад и вистинската историја...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom