Берзитија, заборавената средновековна македонска држава

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
БЕРЗИТИЈА

Почнувајки од Велес, па се до Лерин на југ и од Кичево/Струга на запад до р. Вардар на исток во 8 век се формирала држава Берзитија -Верзитија (L. Niederle, Slovan. starozhit., Dil. II, str. 428—29.). Тоа била држава на Берзитите (Верзитите), македонско словенско племе, во кои биле вклучени т.е. претопени и античките Македонци. Како што напишал проф. Милчиќ во својата книга од 1996 г. културата во Берзитија била итало-ромејска, значи жителите на таа држава имале континуитет со антиката, со античките Македонци. Византискиот хроничар и патеписец, Теофанес Конфесор ја спомнуваа оваа држава под името Верзитија (Theophanes, ibid., p, 447,10–13 ).

Hекој бугарски историчар напишал дека Берзитија била средновековна бугарска држава. Ама тоа не ме чуди, типично бугарски е да лажат и крадат туѓа историја, оти бугарската историја е сврзана со Tатарите, Татарстан, Чувашите, Чувашија и останатите турки народи.

Берзитија (Верзитија) и берзитите (верзитите) не биле ниту Бугари, ниту поврзано со ова турско племе, како што бугaрските квази историчари сакаат да пропагираат.

Тоа го докажуваат и старите историски извори, кои тврдат дека Бугарите и Берзиќаните биле големи непријатели меѓусебе. Бугарскиот хан Телериг во 773 г. испраќа 12.000 војска против Берзитија, за да ја опљачкаат, а Берзитите да ги запленат и како робови да ги пренесат во Бугарија, но Византија ја спасува Берзитија со 80.000 војска (Васил Н. Златарски "Историја на П'рвото б'лгарско Царство. I. Епоха на хуно-б'лгарското надмоштие
(679—852)" I изд. Софија 1918, стр. 303, 302). Телериг и неговите татари биле протерани длабоко на бугарска почва кај црноморието.
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
232
Поени од реакции
31
При бидејќи си прилично упорен, а богами и начитан, ај те молам објасни ми (како СТРУЧЊАК) може ли некој дојден од зад карпатите, неписмен многубожец (за која религија нема траги на овие простори) успел да ги асимилира македонците, - супериорни во тоа време, со култура, религија, владеење со цивилизираниот свет. Тоа ти исто како некој наш програмер за книговодствени програми да му продава басми на Бил Гејтс, патетично. Дали приметувате дека, веќе официјалната историја на РМ, т.е. приврзаниците на „доселувањето на словените” веќе се спуштаат од 6-ти, на 4-ти век, (уште малку пред Апостол Павле ќе стигнат, само словени да бидат). И што мајка барат во македонските народни прикаски, песни и легенди - Филип, Александар, Константин, Јустинијан, Василие 2 (Светците да не ги споменувам, ќе се вадиш на универзалност на православието) а, ги нема Весна, Лада и незнам кои други. Нема ни специфични оружја од зад карпатие, или можда со гол гз ја освоиле Мкедонија.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
274
Поени од реакции
0
Бај Тоше, многу глупости лупиш... те ти стр. 302 и 303 од Злагтарски и намери дали е пишал нешгто подобно:
http://www.promacedonia.org/vz1a/vz1a_b1_4.html
И т'ј загл'хналата през времето на междуособните борби идеја на Исперих и Тервел отново се в'зродила у енергичнија Телериг, којто оште по-јасно изт'кнал мис'лта за назначението на б'лгарскија господар като обединител на балканските славјани. И тој не се забавил да прист'пи к'м ос'штествјаването ј.

След безуспешнија поход на Копроним и докато в'рвели оште преговорите с него за мир, Телериг оште в с'штата 773 г. влјаз'л в сношение с'с славјанското племе берзити (
, а областта им
и
) [4], което населјавало централна днешна Македонија, за прис'единението им к'м б'лгарскија с'јуз.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Zlatarski, kako sekoj VULGAR, prvo lazhe, zosto inaku kako ke tvrdi deka Makedoncite se vulgari, no potoa vednash go pishuva vistinskiopt nastan, citirajhki go Teofan Ispovednik:
Оште
през октомври с'штата 773 г. тој получил известие от своите тајни пријатели в Б'лгарија, какво б'лгарскијат господар изпрашта до 12 хилјади војска и боили, за да опленјат Берзитија и жителите ј да преселјат в Б'лгарија.


Bozhe, kakva mizerija ima na ovoj svet! Kakvi se tie "otnoshenija" koga site istoriski izvori prvo velat deka Telerig sakal da ja unishti Berzitija, a brsjacite da gi napravi ROBOVI? Prostachka rabota, vulgarska propaganda.

A svetskata istorija za ovoj nastan govori:

Khan Telerig (772B777) had plans to conquer Bersitia, in northern Macedonia, but the Byzantine Emperor Konstantin Kopronimos attacked and defeated him. In 789, Bulgaria extended as far as to the valley of the river Struma.

Theophanes (Theophanes, ibid., p, 447), vizantiskiot hronichar od toa vreme pishuva deka TELERIG SAKAL DA JA OSVOI BERZITIJA, A BRSJACITE DA GI ZAROBI.

 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
bitushanec напиша:
Бугарскиот хан Телериг во 773 г. испраќа 12.000 војска против Берзитија, за да ја опљачкаат, а
берзитите да ги запленат и како робови да ги пренесат во Бугарија, но Византија ја спасува Берзитија со 80.000 војска (Васил Н. Златарски "Историја на П'рвото б'лгарско Царство. I. Епоха на хуно-б'лгарското надмоштие (679—852)" I изд. Софија 1918, стр. 303, 302).
Битушанец, признај дека ова е лага и дека Васил Златарски не пишувал такви нешта на стр. 302,303.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Prvo prochitaj go celiot tekst, da ne se brukash vaka.

Sekako deka toa go pishuva Zlatarski. Eve go polniot text na kopntradiktorniot Zlatarski, koj prvo dava svoe mislenje deka "berzitite vlegle vo bugarskiot sojuz", za vednash potoa da go citira Teofan, ochevidec na nastanok koj tvrdi deka Bugarite sakale da ja OGRABAT BERZITIJA, a BRSJACITE DA GI NAPRAVAT ROBOVI I ODNESAT VO BUGARIJA:

След безуспешнија поход на Копроним и докато в'рвели оште преговорите с него за мир, Телериг оште в с'штата 773 г. влјаз'л в сношение с'с славјанското племе берзити (
, а областта им
и
)
[4], което населјавало централна днешна Македонија, за прис'единението им к'м б'лгарскија с'јуз. Тија сношенија, както се види, в'рвели отначало тајно, заштото тјахната гласност нес'мнено би в'ор'жила императора както против берзитите, т'ј и против самите б'лгари. Но и при все това дејствијата на Телериг не останали неизвестни за Копроним. Оште през октомври с'штата 773 г. тој получил известие от своите тајни пријатели в Б'лгарија, какво б'лгарскијат господар изпрашта до 12 хилјади војска и боили, за да опленјат Берзитија и жителите ј да преселјат в Б'лгарија. http://www.promacedonia.org/vz1a/vz1a_b1_4.html#5.


Mnogu prostachki od Zlatarski, shto takva laga napishal, a vednash vo slednata rechenica se negira samiot sebesi.
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
Златарски пишува дека според Теофан император Копроним "получил известие от своите тајни пријатели в Б'лгарија, какво б'лгарскијат господар изпрашта до 12 хилјади војска и боили, за да опленјат Берзитија и жителите ј да преселјат в Б'лгарија".
А не:"Бугарскиот хан Телериг во 773 г. испраќа 12.000 војска против Берзитија, за да ја опљачкаат, а берзитите да ги запленат и како робови да ги пренесат во Бугарија". Теофан кажува што шпиуните на императорот му биле предали.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
:tapp::tapp:

Tatarche, jasno e deka falsifikuvate istorija.

Site izvori jazno kazhuvaat deka Bugarite i Berzitite bile neprijateli, kako i site makedonski sklavinii so bugarite. Razbirash ili lud se pravish?

A Teofan jasno veli deka bugarite sakale da ja OPLjACHKAAT BERZITIJA i BRSJACITE DA GI STORAT ROBOVI.

Ajt sea so zdravje sedi mi i najdi mi ushte eden gaf na nekoj b`lgarski "istorik".
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
Carski напиша:
При бидејќи си прилично упорен, а богами и начитан, ај те молам објасни ми (како СТРУЧЊАК) може ли некој дојден од зад карпатите, неписмен многубожец (за која религија нема траги на овие простори) успел да ги асимилира македонците, - супериорни во тоа време, со култура, религија, владеење со цивилизираниот свет. Тоа ти исто како некој наш програмер за книговодствени програми да му продава басми на Бил Гејтс, патетично. Дали приметувате дека, веќе официјалната историја на РМ, т.е. приврзаниците на „доселувањето на словените” веќе се спуштаат од 6-ти, на 4-ти век, (уште малку пред Апостол Павле ќе стигнат, само словени да бидат). И што мајка барат во македонските народни прикаски, песни и легенди - Филип, Александар, Константин, Јустинијан, Василие 2 (Светците да не ги споменувам, ќе се вадиш на универзалност на православието) а, ги нема Весна, Лада и незнам кои други. Нема ни специфични оружја од зад карпатие, или можда со гол гз ја освоиле Мкедонија.
A кај си прочитал ти дека во времето на доаѓањето на Словените, на овие простори постоела Античка Македонска Цивилизација??? Па во историјата е познато кога и како завршила Античка Македонија...
И ако ние немаме врска со Старите Словени, зошто тогаш јазикот ни е словенски?
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
A ti od kaj znaesh na koj jazik zboruvale antichkite Makedonci?

Hunzite i Kalashite od Pakistan, koi se deca na makedonskite vojnici so persiski zheni i lokalni pakistanki, zboruvaat nekoj meshan sloveno-persiski jazik.

Antichka Makedonija zavrshila kako shto zavrshila i antichka Elada, a podocna i Rim.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
264
Поени од реакции
0
Хунзите и калашите имат толкова вр'зка с древните македонци, колкото днешните б'лгари имат с древните праб'лгари, тоест - никаква!
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Ne bi se soglasil. Vo severoistocna Bugarija kade se naselile vistinskite Bugari i deneska lugeto tamu se poveketo TURCI i toa ne beli "turci" kako Makedoncite, tuku ona pravo mongolsko tatarsko pleme; a i onie "slavjanogovoreshti" od severositocna Bugarija se crni kako tataro-turcite, osven novodojdencite od 1878 g.

Tie sto gi narekuvash prabugari se vsusnost BUGARI. Ako ne si ti kako niv TUCHIN, togas bugari NE si. Imas mozok da mislis so svoja glava? gagauzite se pravi bugari.

Nitu bugarite-TATARITE-turcite izceznale od liceto na zemjata, nitu antickite Makedonci.
 
Член од
9 мај 2006
Мислења
150
Поени од реакции
6
Dimo BG напиша:
Хунзите и калашите имат толкова вр'зка с древните македонци, колкото днешните б'лгари имат с древните праб'лгари, тоест - никаква!
Не Димо, грешиш. Дури и архитектурата на градбите им е многу слична со онаа која што постои во мијачијата.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
274
Поени од реакции
0
Бај Тоше написа: Како што напишал проф. Милчиќ во својата книга од 1996 г. културата во Берзитија била итало-ромејска, значи жителите на таа држава имале континуитет со антиката, со античките Македонци
----
Хе, хе бај Тоше, во другата тема каза какви са биле власите: бедни римски војници поселили се во Балканот. И сега "...Берзитија била итало-ромејска..." Ако е така - значи Берзитија е била влашка. И воистина - што славјанско има во името Хацонт или Пребонд?
Ама вистината е дека власите са преки потомци на античките македонци и во таа смисла ти си прав.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
84
Поени од реакции
1
Може ли нeкоj да ми каже коja е столицата на таa држава, сeкoja држава си има столица инаку не е држава. Второ, имињата на нејзините владетели и периодот во кој постоела. Благодарја!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom