Бела Чума во Албанија-скоро 250,000 луѓе помалку за 10 години

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.502
Поени од реакции
79.654
Ох, прекинете веќе еднаш.
Повеќе пати е апсолвирано ова на форумов.
Одлуката да не се употребува зборот Ши.тар е исправна. Повеќе пати е кажано дека се навредуваат кога некој друг така ги нарекува. Тоа е доволно.
Нема потреба од навреда. Без разлика што на некој му личи дека тоа не е навреда. Битно е дали е навреда за тој, на кој му се обраќаш.
Никаква корист немаме ние од тие навреди.
Еве видете, дали ние имаме поголема сплотеност во односите со Албанците, пред да почнат да не викаат Славомакедонци или после тоа?
Тоа се нијанси кои ја чинат целината.
Ако сакате навистина нешто корисно да направите, не купувајте производи од албански фирми, да речеме. И објаснете им на вашите дома тоа да не го прават (Орбит, Конверс и слично).
Нема потреба од навреди. Немаме никаков практичен ефект од нив.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Не,тебе да не те боли стапот јас како вас ве нарекувам!Тоа е мое право.Како не се вреѓате кога еден на друг се викате Албанци на албански,а ве вреѓа тоа некој друг да ве наре
че така?И ај сега одговори ми како на албански не нарекувате нас Македеонците?
НЕ, треба да те боли, бидејќи чим јас се навредувам од тој збор кога ти ми се обраќаш, тогаш не треба да го употребиш тој збор на јавен форум.Зборот Ши.птар е за меѓусебна употреба, за тебе сум Албанец.:) Јас ве нарекувам:
Maqedonas = Македонец.

Ти ќе кажеш некому како да те нарекува??
Да јас ќе му кажам, имаш нешто против?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.502
Поени од реакции
79.654
Јас ве нарекувам:
Maqedonas = Македонец.
Што е до тебе лично, тоа си е твоја работа.
Меѓутоа тоа не е случај со албанските субјекти во официјалната кореспонденција, невладини организации (Разбуди се...), политички партии (НДП...), навивачки групи (Балисти чии членови се и членови на форумов). Сите тие го користат во официјална кореспонденција грчкиот израз Славомакедонци.
Кој го отсликува ставот на Албанците околу ова, ако не албанските субјекти?

Но и покрај тоа сметам дека е исправен ставот на македонските субјекти да не ве нарекуваат како што не сакате.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Што е до тебе лично, тоа си е твоја работа.
Меѓутоа тоа не е случај со албанските субјекти во официјалната кореспонденција, невладини организации (Разбуди се...), политички партии (НДП...), навивачки групи (Балисти чии членови се и членови на форумов). Сите тие го користат во официјална кореспонденција грчкиот израз Славомакедонци.
Кој го отсликува ставот на Албанците околу ова, ако не албанските субјекти?

Но и покрај тоа сметам дека е исправен ставот на македонските субјекти да не ве нарекуваат како што не сакате.
Он ме праша мене, и ја му одговорив како јас ве нарекувам. И тие албански субјекти, во никој случај не го отсликуват ставот на Албанците, барем Не тие што ти ги наброја. Невладината Разбуди се, никој не ги есапи од Албанците, јас тоа ти го гарантирам.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.196
Поени од реакции
5.127
Дали го занемарувате ФАКТОТ дека во Македонија има РОМИ, ТУРЦИ, ТОРБЕШИ кои се пишуваат "АЛБАНЦИ" за да имаат поголеми шанси да најдат Работа!.

И јас не верував дека Турци се пишуваат Албанци за да најдат работа ама ова ми го кажа ТУРЧИН
Не, зошто имаат поголеми шанси да се вработат во државна администрација.

Долнени-Прилепско,Житоше-Прилепско,Ореше-Велес,Штип итн,итн.Продолжи ти пак да се смееш.

Тие што се попишуваат на пописи како Албанци , со надеж дека ќе бидат вработени полесно , се заебани и незнајковци исто како и вие двајцата.

Зошто?

Затоа што пописните одговори , податоци , не се достапни за ниедна државна институција или било кого, односно не се достапни индивидуалните одговори.

Затоа на попис слободно можеш да одговориш дека си вработен , иако во Бирото за Вработување си регистриран како невработен.

Ви давам рок од 3 часа да измислите некоја поиздржлива причина зошто турците , торбешите и останатите се попишуваат како албанци.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
6
Да јас ќе му кажам, имаш нешто против?
Не бе немам. А може да те викам калимеро? Бидејќи тоа највеќе одговара оти секогаш глумите дека сте обесправени. Коа веќе несакаш да те викам шиптарес мислам ова би било најсоодветно.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ви давам рок од 3 часа да измислите некоја поиздржлива причина зошто турците , торбешите и останатите се попишуваат како албанци.
Затоа што немаш врска, бидејќи процентот на застапеност(вработувања) во државна администрација не се пресметува според пописни резултати.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.196
Поени од реакции
5.127
Затоа што немаш врска, бидејќи процентот на застапеност(вработувања) во државна администрација не се пресметува според пописни резултати.
Разбра ли што реков јас.

Џабе е што на попис Хасан Ибрахимовски ќе се попишува албанец , со цел да се вработи , пошто неговите одговори не се достапни за тие што треба да го примат на работа.

И јас се сложувам дека застапеноста во државната администрација не е соодветна на пописните резултати , сите се под процентот освен македонците кои се вработени повеќе одошто е нивниот удел во бројот на населението.
Но последните 10 години работите се доста сменети во подобро за сите етнички заедници , не само за албанците.
 
V

viktora

Гостин
НЕ, треба да те боли, бидејќи чим јас се навредувам од тој збор кога ти ми се обраќаш, тогаш не треба да го употребиш тој збор на јавен форум.Зборот Ши.птар е за меѓусебна употреба, за тебе сум Албанец.:) Јас ве нарекувам:
Maqedonas = Македонец.



Да јас ќе му кажам, имаш нешто против?
Ај сега вака,мене ама баш ме заболе дали ти се навредуваш или не од ТОЈ збор,како второ јас не го УПОТРЕБИВ тој збор во форумов,а како трето ај молимте објасними како ке ми кажеш за да не го употребувам тој збор,и како четврто те ПРАШАВ КАКО ВИЕ АЛБАНЦИТЕ НАС МАКЕДОНЦИТЕ НЕ НАРЕКУВАТЕ НА АЛБАНСКИ,Значи не македонци,не славомакедонци него???Кој е грдиот збор???
--- надополнето: 27 декември 2011 во 12:04 ---
Разбра ли што реков јас.

Џабе е што на попис Хасан Ибрахимовски ќе се попишува албанец , со цел да се вработи , пошто неговите одговори не се достапни за тие што треба да го примат на работа.

И јас се сложувам дека застапеноста во државната администрација не е соодветна на пописните резултати , сите се под процентот освен македонците кои се вработени повеќе одошто е нивниот удел во бројот на населението.
Но последните 10 години работите се доста сменети во подобро за сите етнички заедници , не само за албанците.
Не е џабе не се прави мутав,дуи ги пумпа институциите како балони со рамковни Албански вработувања,тоа и ти и јас и сите нас ни е јасно џабе губиш време на дркање тастатура.
Ај прашајги македонците во Струга,Тетово,Арачиново,што се сменило последниве 10 год?Само нивното место на живеење.
Ама ќе дојде време да се сменат тие работи.
--- надополнето: 27 декември 2011 во 12:10 ---
Да јас ќе му кажам, имаш нешто против?
А ова е закана нешто или тоа мене ми се чини?
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.215
Поени од реакции
7.275
на каури мислиш ? ич не ме навредува мене зборот каур. ама тие душички малечки нежни ој леле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom