Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.090
Поентата ми беше дека со влез во ЕУ ќе ни биде олеснето бекството од вукојебинава.Не гаам илузии дека нешто ќе се смени во самава држава.Со ваков ненаситен џган од тендераши и партиски послушници ништо не не оправа!:toe:
Напрај разлика измеѓу партиски послушник и тендераш и тебе? Послушниците не сакаат да идат у Дојчланд? Овој муабет на некој германец/жител на рандом држава во ЕУ да му го свртиш што мислиш што ќе ти одговори?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Напрај разлика измеѓу партиски послушник и тендераш и тебе? Послушниците не сакаат да идат у Дојчланд? Овој муабет на некој германец/жител на рандом држава во ЕУ да му го свртиш што мислиш што ќе ти одговори?
Партиски послушник или полтрон има поголема шанса да добие тендер ,така?Иначе овај муабет да му го свртиш на Германец,има да се чуди какви се моронски држави има по светов.Се додека царува овој партиско полтронски систем од нас држава не бива.Само мизерија за обичнот народ!
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.090
Партиски послушник или полтрон има поголема шанса да добие тендер ,така?Иначе овај муабет да му го свртиш на Германец,има да се чуди какви се моронски држави има по светов.Се додека царува овој партиско полтронски систем од нас држава не бива.Само мизерија за обичнот народ!
Пази и работа да не ти понуди. :)

Ја знам и тендераши од ЕУ кои што земаа работа во Македонија и тоа баш за Скопје 2014... Нејсе, имал врски, вложил труд (у превод се снашол за разлика од тебе). Прашањето ми е како ти си различен од тој партиски послушник, како повеќе вредиш ко работна сила на европскиот пазар за разлика од него?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Пази и работа да не ти понуди. :)

Ја знам и тендераши од ЕУ кои што земаа работа во Македонија и тоа баш за Скопје 2014... Нејсе, имал врски, вложил труд (у превод се снашол за разлика од тебе). Прашањето ми е како ти си различен од тој партиски послушник, како повеќе вредиш ко работна сила на европскиот пазар за разлика од него?
А шо толку ти се секираш за патиските послушници?Еден од нив си?:cautious:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.090
Ја те прашувам едно ти друго ми одговараш. Не, не сум, никогаш не сум работел било каква државна работа, а ниту некој од мое семејство работел, ниту пак сме гласале на избори од кога е самостојна Македонија или на било каков начин сме биле политички активни.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Ја те прашувам едно ти друго ми одговараш. Не, не сум, никогаш не сум работел било каква државна работа, а ниту некој од мое семејство работел, ниту пак сме гласале на избори од кога е самостојна Македонија или на било каков начин сме биле политички активни.
Партиските послушници се дел од проблемот.Проблем е шо во самите партии нема демократија.Мора да ја аминуваат секоја глупост од страна на лидерот тоест да ги бришат неговите срања.Заначи верни поданици или нема работа во администрација.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Ако има некој искуство со Малта да каже. Има отворен оглас преку некоја агенција
https://www.vrabotuvanje.com.mk/Rabota/381228/Otvoreni-rabotni-pozicii-vo-Malta/?fbclid=IwAR2XzKWh7PzNc7tUTbeF0i-RDbD-YGdk5y_6suBsoWYz0bxkEatBdwVPI1Y
јас имам еден пријател кој замина за Малта со големи очекувања, освен што потроши еден куп пари ништо друго не направи, не е веќе таму, али ете слушам дека сепак има бројка на наши луѓе кој живеат таму.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
еве ќе ти одговорам на тебе, некој од другите не ни вредат да му одговорам, пошто од форум не се излезени подалеку а не па да имаат некое искуство а се нафрлија со навреди без потреба.
Инаку да во АУС сум , никогаш не сум го криел ниту сакам да го кријам, и да , требаше за скоро да се вратам,( не дака ми лошо во АУС, јас сум комотен , во МКД би и бил уште покомотен), ама последниве дешавки во Северна некако ме ставија на ХОЛД.
Инаку не знам што некој мочковци се запалија, никаде не реков лугето да не си ја бараат среќата, само сакав да дадам малку пореална слика како е бар за почеток и уште стојам зад тоа (што не значи по default дека сум го фалел животот во Северна), ќе повторам пак дека за да се направи нешто треба тежок пат да се изоди и жртва да се даде, лесно е од дома пазар да се прави, јас го кажувам пред се од искуство кој што почнал од нула и со плаќање на кирија од сам почеток. Лесно е да се каже запиши курс, факултет, ама после цел ден работа не е лесно да седниш да учиш. А со една плата со ниски примања нема ни пари ни живот бадијала самозалажување.
За да не испадне дека ретерирам нешто од кога се напалија некој мочковци што не излегле од подалеку од форум, јас на оваа тема сум го кажал моето мислње и претходно, еве го мојот пост што сум го пишал на страна 16.

Sekoj sto saka da si proba srekata nadvor treba da proba, pred se e edno dobro iskustvo, nekoj ke bide zadovolen,nekoj ne.Ali ako nekoj napise nesto sto ne im se dopaga nesto na drugite ne mora odma napadi of site strani, nikoj nikogo ne go ubeduva sto da pravi, sepak e forum za diskusija, koj saka neka se seli, koj ne e zadovolen neka se vrati.Jas licno ne sum bas najsreken, I planiram vo tekot na narednive 7 do 9 meseci da se vratam doma, znam deka ke bidam proglasen za lud ama taka sum odlucil.
Kako pricini za mojata odluka ima poveke, ali nabrojam nekolku, sobrakajov ne mozam da go podnesam,me vadi od pamet, edna sobrakajka i cel grad e afektiran, primer vcera 8 kilometri gi vozev ebani sat i 35 min.Druga pricina mi smeta takanarecenava multikultura, ne deka mrazam drugi rasi ama kakva necivilizirana stoka se ima naseleno I uste se doseluva toa e uzas, isto kriminal droga kolku kur ti saka, ednostavno ne ja sakam sredinata vo koja ziveam.Da ja spomnam moze i najvaznata, ne sum zadovlen od nacinot na koj rastat decata, od obrazovanie pa do zabava, ke dojde vikend namesto decata da igraat so deca a jas da se relaksiram, treba jas da odam so niv da gi pazam ili da gi druzam, jas zalepen za niv tie za mene, druga robota sve sto imaat izmisleno za zabava za decata e vistinska krazba vo odnos na cenite.Ne znam kolku od tie sto komentiraat ovde se so deca vo stranstvo ama da rastis deca bez pomos e navistina tesko.Najdobra kombinacija e koga decata se veke malku pogolemi koga ke mozat i po nekoj sat da rabotat a roditelot ne mora pred niv zad niv celo vreme.
Za kraj, sekoj sto ima idea za nadvor, dobar im pat, znam deka ima luge sto imaat potreba, znam luge i od bes sto odat ,takov e trendot, good luck to all.
Интересно искуство, тој што никогаш не бил во странство или бил ама се му било наместено од роднини или пријатели не знае колку е тешко да се пробиваш сам од нула и обично неуспешните приказни ги кријат па секогаш у муабет потенцираат како им тече мед и млеко. Сум бил сум видел, освен ако немаш топ факултет заради кој те чека стабилна и барана работа тешко е, нема што да се прават филмови дека на запад парите паѓаат од небо и лесно се добива добра работа.

Инаку да те прашам, во кој град си и зашто не смениш место на живеење во АУС? Зарем не би било полесно прво да пробаш во некој друг поубав австралиски град отколку да се враќаш во МК? Или веќе имаш конкретни планови за МК?
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Интересно искуство, тој што никогаш не бил во странство или бил ама се му било наместено од роднини или пријатели не знае колку е тешко да се пробиваш сам од нула и обично неуспешните приказни ги кријат па секогаш у муабет потенцираат како им тече мед и млеко. Сум бил сум видел, освен ако немаш топ факултет заради кој те чека стабилна и барана работа тешко е, нема што да се прават филмови дека на запад парите паѓаат од небо и лесно се добива добра работа.

Инаку да те прашам, во кој град си и зашто не смениш место на живеење во АУС? Зарем не би било полесно прво да пробаш во некој друг поубав австралиски град отколку да се враќаш во МК? Или веќе имаш конкретни планови за МК?
не знам како е најдобро да се опишат некој работи, ... јас сум во Сиднеј, всушност не сум во Сиднеј, живеам на некој 40 км Сиднеј, Сиднеј е скап град, не може секој да си го дозволи, не посебно новите иселеници ако доагаат со скромни финансии. Не знам кој би бил поубав град, не се ни работи за пубав град, каде и да одиш све зависи каде и ќе живееш, а каде и да одам толкава ми е силата, таа ми е финансиската сила,и таму ќе бидам во слични услови, јас не сум дете па ќе одам ќе живеам со цимери, јас сум над средина на 40ти со жена и деца, ми треба саглам живеалиште. Друго, сега јас да селам во друг град, да почнувам нов живот од нула, нови работи, нова средина, не дека тука имам кој знае колку пријатели, ама колку толку имам 4-5 фамилии на кој можам да му се обратам во зло доба, имам по некој контакт за работа ако ми притреба, а во нов град без никој !... што знам на мојве године повеќе размислувам на предвремено пензионирање него да почнувам нови работи, нови кредити, нови пријателства и т.н., не гледам поента, плус нова купо-продажба на стан- куќа, знаеш колку кошта, едно мин 50к, све тоа е бадијала фрлање пари, за што ? за нов почеток од нула? нека одат младиве , нека го искусат јас што сум го искусил, доста ми е мене. Лесно им е некој тука да јадат говна “е овие иселенициве бла бла,...” забораваат една работа дека и “овие иселенициве” за кој што дофрлуваат досетки го живееле истиот сон и истото го зборувале за некој друг иселеник пред нив.

Али како што и ти спомна претходно, многу отишле на наместено од страна на роднини, пријатели, некој уште подобро, се мажил, женил па не сите имаат исто искуство, не е истото искуство или не ги ни кажуваат негативните искуства.

Инаку кога се работи за во МК имам планови кој се реални, кога би го потегнал тој чекор немам намера да зависам од тој систем таму, немам намера да одам таму да потрошам пари на куропецање и после пак назад.

Како и да е, мојот случај е ставен на пауза, ниту кај нас ми се бендисуват работиве што се случуваат, ниту пак ваму е време за продажба на недевижнини и слични комбинации, пазаров е за никаде, треба ептен да си очаен па да се решиш на продажба, а јас не сум во таков случај.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
не знам како е најдобро да се опишат некој работи, ... јас сум во Сиднеј, всушност не сум во Сиднеј, живеам на некој 40 км Сиднеј, Сиднеј е скап град, не може секој да си го дозволи, не посебно новите иселеници ако доагаат со скромни финансии. Не знам кој би бил поубав град, не се ни работи за пубав град, каде и да одиш све зависи каде и ќе живееш, а каде и да одам толкава ми е силата, таа ми е финансиската сила,и таму ќе бидам во слични услови, јас не сум дете па ќе одам ќе живеам со цимери, јас сум над средина на 40ти со жена и деца, ми треба саглам живеалиште. Друго, сега јас да селам во друг град, да почнувам нов живот од нула, нови работи, нова средина, не дека тука имам кој знае колку пријатели, ама колку толку имам 4-5 фамилии на кој можам да му се обратам во зло доба, имам по некој контакт за работа ако ми притреба, а во нов град без никој !... што знам на мојве године повеќе размислувам на предвремено пензионирање него да почнувам нови работи, нови кредити, нови пријателства и т.н., не гледам поента, плус нова купо-продажба на стан- куќа, знаеш колку кошта, едно мин 50к, све тоа е бадијала фрлање пари, за што ? за нов почеток од нула? нека одат младиве , нека го искусат јас што сум го искусил, доста ми е мене. Лесно им е некој тука да јадат говна “е овие иселенициве бла бла,...” забораваат една работа дека и “овие иселенициве” за кој што дофрлуваат досетки го живееле истиот сон и истото го зборувале за некој друг иселеник пред нив.

Али како што и ти спомна претходно, многу отишле на наместено од страна на роднини, пријатели, некој уште подобро, се мажил, женил па не сите имаат исто искуство, не е истото искуство или не ги ни кажуваат негативните искуства.

Инаку кога се работи за во МК имам планови кој се реални, кога би го потегнал тој чекор немам намера да зависам од тој систем таму, немам намера да одам таму да потрошам пари на куропецање и после пак назад.

Како и да е, мојот случај е ставен на пауза, ниту кај нас ми се бендисуват работиве што се случуваат, ниту пак ваму е време за продажба на недевижнини и слични комбинации, пазаров е за никаде, треба ептен да си очаен па да се решиш на продажба, а јас не сум во таков случај.
Значи имаш своја недвижнина на 40Км од Сиднеј, а планираш да се враќаш. ако добро разбрав.
Зар толку е лошо таму, па ни заради децата да не вреди останувањето?
Што знам, ти си си најупатен, но овде, освен со разработен бизнис или партија се живее кучешки, а за подобро абер нема.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.090
Значи имаш своја недвижнина на 40Км од Сиднеј, а планираш да се враќаш. ако добро разбрав.
Зар толку е лошо таму, па ни заради децата да не вреди останувањето?
Што знам, ти си си најупатен, но овде, освен со разработен бизнис или партија се живее кучешки, а за подобро абер нема.
Има ако зема австралиска пензија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom