Бегство од Македонија

Во која европска држава е најдобро да се емигрира?

  • Германија

    Гласови: 72 26,9%
  • Шведска

    Гласови: 48 17,9%
  • Италија

    Гласови: 11 4,1%
  • Франција

    Гласови: 6 2,2%
  • Малта

    Гласови: 8 3,0%
  • Обединетото Кралство

    Гласови: 23 8,6%
  • Ирска

    Гласови: 15 5,6%
  • Белгија

    Гласови: 5 1,9%
  • Холандија

    Гласови: 24 9,0%
  • Данска

    Гласови: 15 5,6%
  • Австрија

    Гласови: 15 5,6%
  • Словенија

    Гласови: 15 5,6%
  • Полска

    Гласови: 11 4,1%

  • Вкупно гласачи
    268

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.437
Поени од реакции
79.489
Никогаш не било прашање дали треба, туку како и кога. Ако претходно сум им замерувал на тие што ваделе бугарски, сега дури и ќе ги поддржам, поголемо е нивното достоинство каде променуваат своја националност се со цел да имаат подобро утре, отколку на овие клошарите што сменија име и устав на цела држава само за свои лични интереси, а народот пак остана со таквото во раце.
Знам дека од штаб те учат дека ова ќе не однесе во ЕУ, ама чат пат гледај ја реалноста самиот, ни ЕУ ни Нато ќе видиме со децении вака како што се поставени работите во „правнава држава“.
ај се кладиме дека до 20-та сме у НАТО
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.728
Поени од реакции
35.226
ај се кладиме дека до 20-та сме у НАТО
Па во околинава уште ние, Косово и Србија не сме во Нато, до 2020та или ќе не внесат барем нас и Косово или ќе се направиме пепел 3те држави, со оглед на тоа што и во Србија си поставија Американците нивни пиуни, не е голем проблем да не пикнат во пакет. Прашањето е што праиме и кои ќе бидат бенефитите за подобар живот кога ќе влеземе во НАТО? Камо инвестиции, минимална плата од 30 000ки? Си прошетал по државава да видиш дека инженери и доктори работат за 200-250 евра? Оди до онкологија да видиш колку пациенти имаш секојдневно, или по колку новороденчиња умираат на гинекологија?
Приказните за подобар живот и влез во ЕУ наликуваат на оние од Библијата дека еден ден ќе се врати Исус, ни тој се врати, ниту ние се опраивме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.437
Поени од реакции
79.489
, ни ЕУ ни Нато ќе видиме со децении вака како што се поставени работите во „правнава држава“.
Па во околинава уште ние, Косово и Србија не сме во Нато, до 2020та или ќе не внесат барем нас и Косово или ќе се направиме пепел 3те држави,.
Малку ме збунуваш.
Ќе влегуваме до 20-та или уште деценија немало да сме влезеле?


И тоа као до сеа не било за бегање, али од сега после Преспански дека е за бегање, тоа личи ко да го рекол некој кој не живеел овде до сега.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.968
Поени од реакции
8.072
Ако не сум грешка ти беше во Австралија? Кога да те чекаме тука?
еве ќе ти одговорам на тебе, некој од другите не ни вредат да му одговорам, пошто од форум не се излезени подалеку а не па да имаат некое искуство а се нафрлија со навреди без потреба.
Инаку да во АУС сум , никогаш не сум го криел ниту сакам да го кријам, и да , требаше за скоро да се вратам,( не дака ми лошо во АУС, јас сум комотен , во МКД би и бил уште покомотен), ама последниве дешавки во Северна некако ме ставија на ХОЛД.
Инаку не знам што некој мочковци се запалија, никаде не реков лугето да не си ја бараат среќата, само сакав да дадам малку пореална слика како е бар за почеток и уште стојам зад тоа (што не значи по default дека сум го фалел животот во Северна), ќе повторам пак дека за да се направи нешто треба тежок пат да се изоди и жртва да се даде, лесно е од дома пазар да се прави, јас го кажувам пред се од искуство кој што почнал од нула и со плаќање на кирија од сам почеток. Лесно е да се каже запиши курс, факултет, ама после цел ден работа не е лесно да седниш да учиш. А со една плата со ниски примања нема ни пари ни живот бадијала самозалажување.
За да не испадне дека ретерирам нешто од кога се напалија некој мочковци што не излегле од подалеку од форум, јас на оваа тема сум го кажал моето мислње и претходно, еве го мојот пост што сум го пишал на страна 16.

Sekoj sto saka da si proba srekata nadvor treba da proba, pred se e edno dobro iskustvo, nekoj ke bide zadovolen,nekoj ne.Ali ako nekoj napise nesto sto ne im se dopaga nesto na drugite ne mora odma napadi of site strani, nikoj nikogo ne go ubeduva sto da pravi, sepak e forum za diskusija, koj saka neka se seli, koj ne e zadovolen neka se vrati.Jas licno ne sum bas najsreken, I planiram vo tekot na narednive 7 do 9 meseci da se vratam doma, znam deka ke bidam proglasen za lud ama taka sum odlucil.
Kako pricini za mojata odluka ima poveke, ali nabrojam nekolku, sobrakajov ne mozam da go podnesam,me vadi od pamet, edna sobrakajka i cel grad e afektiran, primer vcera 8 kilometri gi vozev ebani sat i 35 min.Druga pricina mi smeta takanarecenava multikultura, ne deka mrazam drugi rasi ama kakva necivilizirana stoka se ima naseleno I uste se doseluva toa e uzas, isto kriminal droga kolku kur ti saka, ednostavno ne ja sakam sredinata vo koja ziveam.Da ja spomnam moze i najvaznata, ne sum zadovlen od nacinot na koj rastat decata, od obrazovanie pa do zabava, ke dojde vikend namesto decata da igraat so deca a jas da se relaksiram, treba jas da odam so niv da gi pazam ili da gi druzam, jas zalepen za niv tie za mene, druga robota sve sto imaat izmisleno za zabava za decata e vistinska krazba vo odnos na cenite.Ne znam kolku od tie sto komentiraat ovde se so deca vo stranstvo ama da rastis deca bez pomos e navistina tesko.Najdobra kombinacija e koga decata se veke malku pogolemi koga ke mozat i po nekoj sat da rabotat a roditelot ne mora pred niv zad niv celo vreme.
Za kraj, sekoj sto ima idea za nadvor, dobar im pat, znam deka ima luge sto imaat potreba, znam luge i od bes sto odat ,takov e trendot, good luck to all.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.728
Поени од реакции
35.226
Малку ме збунуваш.
Ќе влегуваме до 20-та или уште деценија немало да сме влезеле?


И тоа као до сеа не било за бегање, али од сега после Преспански дека е за бегање, тоа личи ко да го рекол некој кој не живеел овде до сега.
Не ме читаш како што треба, за бегање беше отсекогаш, а новите промени се уште поголема мотивација.
ЕУ уште цела деценија не влегуваме тоа ти гарантирам, а реално тоа е дилот кој може да не вади од калта, а да чекаш една деценија за да биде нешто такво треба да си луд или пак штабски глушец кој клати врата и зема плата.
Влезот во НАТО го ограничува сосема друг фактор, а тоа е дали сакаат да го стабилизираат овој реон господата од Кале или пак сакаат нов конфликт, тоа не може да ти го предвиди никој, а нема да ти донесе ниту значаен бенефит во поглед на квалитет на живеење.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.437
Поени од реакции
79.489
Инаку да во АУС сум , никогаш не сум го криел ниту сакам да го кријам, и да , требаше за скоро да се вратам,( не дака ми лошо во АУС, јас сум комотен , во МКД би и бил уште покомотен), ама последниве дешавки во Северна некако ме ставија на ХОЛД.
.
Ех беља работа, таман да ни се вратиш али преспански те стаи на холд. Иначе да не беше преспански, одма ќе се вратеше, пошто исто и ти ко Кеплер, скроз ти е јасно каков рај на земјата беше државава пред Преспански, а каков пекол стана после преспански.

Комедии сте.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.968
Поени од реакции
8.072
Ех беља работа, таман да ни се вратиш али преспански те стаи на холд. Иначе да не беше преспански, одма ќе се вратеше, пошто исто и ти ко Кеплер, скроз ти е јасно каков рај на земјата беше државава пред Преспански, а каков пекол стана после преспански.

Комедии сте.
ќе те молам најучтиво ти да ме пресконуваш, ти не си вреден со тебе човек време да губи.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.728
Поени од реакции
35.226
еве ќе ти одговорам на тебе, некој од другите не ни вредат да му одговорам, пошто од форум не се излезени подалеку а не па да имаат некое искуство а се нафрлија со навреди без потреба.
Инаку да во АУС сум , никогаш не сум го криел ниту сакам да го кријам, и да , требаше за скоро да се вратам,( не дака ми лошо во АУС, јас сум комотен , во МКД би и бил уште покомотен), ама последниве дешавки во Северна некако ме ставија на ХОЛД.
Инаку не знам што некој мочковци се запалија, никаде не реков лугето да не си ја бараат среќата, само сакав да дадам малку пореална слика како е бар за почеток и уште стојам зад тоа (што не значи по default дека сум го фалел животот во Северна), ќе повторам пак дека за да се направи нешто треба тежок пат да се изоди и жртва да се даде, лесно е од дома пазар да се прави, јас го кажувам пред се од искуство кој што почнал од нула и со плаќање на кирија од сам почеток. Лесно е да се каже запиши курс, факултет, ама после цел ден работа не е лесно да седниш да учиш. А со една плата со ниски примања нема ни пари ни живот бадијала самозалажување.
За да не испадне дека ретерирам нешто од кога се напалија некој мочковци што не излегле од подалеку од форум, јас на оваа тема сум го кажал моето мислње и претходно, еве го мојот пост што сум го пишал на страна 16.

Sekoj sto saka da si proba srekata nadvor treba da proba, pred se e edno dobro iskustvo, nekoj ke bide zadovolen,nekoj ne.Ali ako nekoj napise nesto sto ne im se dopaga nesto na drugite ne mora odma napadi of site strani, nikoj nikogo ne go ubeduva sto da pravi, sepak e forum za diskusija, koj saka neka se seli, koj ne e zadovolen neka se vrati.Jas licno ne sum bas najsreken, I planiram vo tekot na narednive 7 do 9 meseci da se vratam doma, znam deka ke bidam proglasen za lud ama taka sum odlucil.
Kako pricini za mojata odluka ima poveke, ali nabrojam nekolku, sobrakajov ne mozam da go podnesam,me vadi od pamet, edna sobrakajka i cel grad e afektiran, primer vcera 8 kilometri gi vozev ebani sat i 35 min.Druga pricina mi smeta takanarecenava multikultura, ne deka mrazam drugi rasi ama kakva necivilizirana stoka se ima naseleno I uste se doseluva toa e uzas, isto kriminal droga kolku kur ti saka, ednostavno ne ja sakam sredinata vo koja ziveam.Da ja spomnam moze i najvaznata, ne sum zadovlen od nacinot na koj rastat decata, od obrazovanie pa do zabava, ke dojde vikend namesto decata da igraat so deca a jas da se relaksiram, treba jas da odam so niv da gi pazam ili da gi druzam, jas zalepen za niv tie za mene, druga robota sve sto imaat izmisleno za zabava za decata e vistinska krazba vo odnos na cenite.Ne znam kolku od tie sto komentiraat ovde se so deca vo stranstvo ama da rastis deca bez pomos e navistina tesko.Najdobra kombinacija e koga decata se veke malku pogolemi koga ke mozat i po nekoj sat da rabotat a roditelot ne mora pred niv zad niv celo vreme.
Za kraj, sekoj sto ima idea za nadvor, dobar im pat, znam deka ima luge sto imaat potreba, znam luge i od bes sto odat ,takov e trendot, good luck to all.
Како некој кој очекува за скоро да ти се придружи на тој континент ќе ти дадам еден совет, барај си чаре таму и не се враќај тука!
Сообраќајот последниве неколку месеци во Скопје е 10 пати полош од тој во Сиднеј, 3 километри ги возев скоро саат време неколку пати овој месец, така да во Северна Македонија само во помалите градови може да го избегнеш овој проблем.
А квалитетот на живот ти е неколку нивоа полош од тој таму и тоа во секој аспект, дури и да го прескокнеме материјалното и парите и да кажеме дека тука ги имаш, ќе побудалиш од се останато (образование катастрофа, здравство тапа, институциите се натпреваруваат кој да вработи поголеми будали, народот нервозен и огорчен со се во животот).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.437
Поени од реакции
79.489
ќе те молам најучтиво ти да ме пресконуваш, ти не си вреден со тебе човек време да губи.
Најучтиво ти кажувам дека не ме тангираат молења од некој ко тебе. Особено кога се работи за мое право.
Ако имаш проблем, пријави кај модератор.[DOUBLEPOST=1545596412][/DOUBLEPOST]
Сообраќајот последниве неколку месеци во Скопје е 10 пати полош од тој во Сиднеј, 3 километри ги возев скоро саат време
Во последниве неколку месеци?
Стварно?

Ај сеа признај си од кај си. Од Македонски Брод или од Радовиш.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
ај се кладиме дека до 20-та сме у НАТО
Јака муда ако влезиме во НАТО.Ево Албанија е во нато па жива клошарана се.Многу побитно е да влазиме во ЕУ,шо следниве 30 години нема да се деси.Ама тоа и им одговара на газдиве и политичариве иначе останаа без гратис рмбачи.Има сами да си работаат на нивните феудални имоти.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.054
Поени од реакции
18.106
Ех беља работа, таман да ни се вратиш али преспански те стаи на холд. Иначе да не беше преспански, одма ќе се вратеше, пошто исто и ти ко Кеплер, скроз ти е јасно каков рај на земјата беше државава пред Преспански, а каков пекол стана после преспански.

Комедии сте.
Па оваа влада е и една од причините зошто мислам да живеам надвор од Македонија ако успеам да се снајдам а и кај многу други луѓе кои сеуште чустуваат нешто кон Македонија се со мисла да го направат тоа.Дечкото во Австралија има повеќе права како Македонец него во Македонија.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.728
Поени од реакции
35.226
Најучтиво ти кажувам дека не ме тангираат молења од некој ко тебе. Особено кога се работи за мое право.
Ако имаш проблем, пријави кај модератор.[DOUBLEPOST=1545596412][/DOUBLEPOST]Во последниве неколку месеци?
Стварно?

Ај сеа признај си од кај си. Од Македонски Брод или од Радовиш.
Од Мусинци, ти од кое село си беќар?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.054
Поени од реакции
18.106
Јака муда ако влезиме во НАТО.Ево Албанија е во нато па жива клошарана се.Многу побитно е да влазиме во ЕУ,шо следниве 30 години нема да се деси.Ама тоа и им одговара на газдиве и политичариве иначе останаа без гратис рмбачи.Има сами да си работаат на нивните феудални имоти.
Друже и во ЕУ да влеземе исти кур.Во апартамнов кај што сум сега живеат 90% Романци.Има еден млад 24 години работи тука.Минималната плата им била 450 евра и освен во Букурешт и Костанца во другите градови владее сиромаштија.Не знам колку е вистина но вика дека само 2 милиони Романци живеат или работат тука во Германија а над 2 и пол милиона се во Велика Британија.Ама истиот муабет како и кај нас и истата политика.Пцуе по сите политичари сака Чаушеску да се врател :D
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.523
Поени од реакции
1.759
Ех беља работа, таман да ни се вратиш али преспански те стаи на холд. Иначе да не беше преспански, одма ќе се вратеше, пошто исто и ти ко Кеплер, скроз ти е јасно каков рај на земјата беше државава пред Преспански, а каков пекол стана после преспански.

Комедии сте.
Зошто си толку исфрустриран? Кој толку те изнервира?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Друже и во ЕУ да влеземе исти кур.Во апартамнов кај што сум сега живеат 90% Романци.Има еден млад 24 години работи тука.Минималната плата им била 450 евра и освен во Букурешт и Костанца во другите градови владее сиромаштија.Не знам колку е вистина но вика дека само 2 милиони Романци живеат или работат тука во Германија а над 2 и пол милиона се во Велика Британија.Ама истиот муабет како и кај нас и истата политика.Пцуе по сите политичари сака Чаушеску да се врател :D
Поентата ми беше дека со влез во ЕУ ќе ни биде олеснето бекството од вукојебинава.Не гаам илузии дека нешто ќе се смени во самава држава.Со ваков ненаситен џган од тендераши и партиски послушници ништо не не оправа!:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom