Баро не нарече Северна Македонија

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
P

Princ

Гостин
Од Луксембург денеска Европската Комисија преку својот потпретседател Жак Баро навести две клучни работи за нашата земја.

Првата е дека визната либерализација најверојатно ќе оди во пакет со Србија и Црна Гора, а втората е дека ќе добиеме и ново име - Северна Македонија.

Одговарајќи на новинарско прашање на Советот на министри за внатрешни на Европската Унија, Жак Баро нашата држава ја нарече Северна Македонија.

Извор - А1.

И така...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А какво ќе биде времето нареднава недела спомнал?

Не за друго, си доаѓам.
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
тој не е овластен да дава имиња од тука следува дека може само да го испуши к***т
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
само нека даваат вакви изјави......во мене само повеќе се разгорува нагонот за опстанок
 
K

KomitaMKD

Гостин
Да му е*ам се по женска линија и него и на сите европејци како него
 
P

Princ

Гостин
Да славјански, затоа и ја отворив темава... бидејќи кој фактор е Баро да не нарече (по некоја случајност нели) северна македонија. Ама ај, знаат тие што прават... Наше би било да им пореметиме планови, ама ќе видиме....
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
А какво ќе биде времето нареднава недела спомнал?

Не за друго, си доаѓам.
само избегнувај француски авиони...
ни требаат кадри како тебе... (не е шала)

а изјавата, како што е и нашиот страв, си го наговестува почетокот на расплетот..
Деталите ќе бидат интересни за разгледување.. *што се имаат зготвено во Фус нотите*
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
271
Поени од реакции
42
Од Луксембург денеска Европската Комисија преку својот потпретседател Жак Баро навести две клучни работи за нашата земја.

Првата е дека визната либерализација најверојатно ќе оди во пакет со Србија и Црна Гора, а втората е дека ќе добиеме и ново име - Северна Македонија.

Одговарајќи на новинарско прашање на Советот на министри за внатрешни на Европската Унија, Жак Баро нашата држава ја нарече Северна Македонија.

Извор - А1.

И така...
Vavilonskata kurva moze da seri kolku saka.
Nie ovde shto ke napravime (?)
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Само се измачуваме со НАТО и ЕУ.
Непотребно губење на енергија.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
77
Поени од реакции
2
Жак Баро крв да сере и цел живот хемороиди да има да не може од столче да стане. :baeh:
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
тоа ти озбилно ??? нешто као до 7 колено ???

:nenene:
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
Го вееме знамето на креатурата која што бара соодветна дефиниција за нас, нашето име, нашиот идентитет. Го вееме знамето на непријателот иако праксата, обичаите па дури и законот не познаваат истакнување на знамиња ни на пријатели – ние го вееме знамето на оние кои што не принудија да го смениме сопственото знаме – и никој не може да види проблем во тоа. Извинете на јазикот но накурчен сум… накурчен сум од патетичноста на нашата држава, од фиксацијата на “левата” интелигенција со премиерот, од текстовите кои се претставуваат како филозовски но се дескриптивни и прескриптивни без аналитичка рамка, фокус, компас, перспектива... Накурчен сум на самиот себе... накурчен сум бидејки збориме за споменик на плоштад а не за плоштад окулу споменикот, накурчен сум бидејки некој неписмен кретен наместо национална арена напишал арена на националностите – благодарение на неговиот перфектен англиски се разбира.
Накурчен сум бидејки некој бриселски бирократ – претендент на римската круна и грчката култура – се дрзнал да дефинира а ние го гледаме како бог, откажувајки се од сопствениот.
Нашата разлика во однос на нациите е во нашата општост не во поединостите – Европа има проблем со нас бидејки ние сме нарација, ние сме општите места кој на нив им недостасуваат. Ние не сме синтетички, ние не сме збир/множество на идентитети – ние сме индентитет, антипод на ЕУ, тотална спротивност, ние сме целоста која они сакаат да бидат – ние сме култура тие заедница за јаглен и челик.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Од Луксембург денеска Европската Комисија преку својот потпретседател Жак Баро навести две клучни работи за нашата земја.

Првата е дека визната либерализација најверојатно ќе оди во пакет со Србија и Црна Гора, а втората е дека ќе добиеме и ново име - Северна Македонија.

Одговарајќи на новинарско прашање на Советот на министри за внатрешни на Европската Унија, Жак Баро нашата држава ја нарече Северна Македонија.

Извор - А1.

И така...
И сега да ви ја “откријам“ задната игра?


Од 1. јануари во ЕУ без визи
Нема простор за сомневања дека македонските граѓани од 1. јануари ќе патуваат без визи во земјите членки од ЕУ.


Како што спомна и Струмикс, како што се сомневав и јас еве само потврдување.

Уцена (услов) за укинувањето на визите се поставува името.

Во краток временски интервал слушнавме неколку изјави од разни страни како Северна Македонија е најдобриот избор.

А во исто време (03 Jun 2009) и Сем Вакнин се јавува со следниов наслов:

Republic of North Macedonia

Текстот ќе му го обработам на темата “За што преговараме“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom