БУГАРИТЕ СЕ БОРЕЛЕ ЗА БУГАРИЈА ПОД СЛОГАН “БОЖЕ ЧУВАЈ ЈА МАКЕДОНИЈА”

Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
ГАФ ИЛИ УРИВАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА?

БУГАРИТЕ СЕ БОРЕЛЕ ЗА БУГАРИЈА ПОД СЛОГАН “БОЖЕ ЧУВАЈ ЈА МАКЕДОНИЈА”

Aгенцијата Фокус или направи гаф или уште еден обид за минирање на македонската историја?



Оваа најпосетена новинска агенција секоја недела во соработка со бугарското Министерство за одбрана и Музејот за воена историја на Бугарија на читателите им претставува бугарски воени знамиња од историското минато.

Во ова издание како што велат тие го преставуваа военото знаме под кое се бореле Бугарите од т.н. Скопска дружина во Македонско-одринскиот одред во 1912 година.

Во текстот стои: чест ни е да го претставиме ова знаме под кое се бореле илјадници Бугари, за слобода и обединување на Бугарија.

Она што е контрадикторно и збунувачки е текстот што е испишан на знамето.

На него со златни букви стои “Боже чувај ја Македонија“.

Нелогичноста е што ако под ова знаме, како што тврди Фокус, се бореле илјадници Бугари, зошто слоганот не е Боже чувај ја Бугарија?

Нашиот источен сосед кој во континуитет го негира македонскиот народ, со објавувањето на ова знаме всушност го докажува спротивното.

Или војниците биле всушност насилно мобилизирани Македонци или бугарското Министертсво за одбрана, кое е извор на оваа информација, создава свесни тензии за да се покаже Македонија како тензична држава чиј влез во ЕУ зависи од добрата волја на Бугарија.

http://sitel.com.mk/?ItemID=F999A84C4EB1944F951BFABC929797A5
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Фокус е “информативна“ агенција за дезинформирање :)

Под управа на ДС, впрочем и онака раководат со неа “поранешни“ агенти.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Сега ФМИ ќе ни ги даде најточните информации:vozbud::pos2::pos2:
 
R

Rikiboy

Гостин
Ајде ФМИ,во тебе е спасот...Убеди не дека Б’лгари са биеле за Маика Македонија...:tv:
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
1.025
Поени од реакции
41
нема шо да им биди криво бе
штом се напишале бугари
ајт таму
како пола држава овде
ебати изродите
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да бе,па не биле будали Бугарите да си се борат за Бугарија,уствари изгледа ги болел “стојко“ за спас на Бугарија која и онака била Татарска земја.:tapp:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Фокус е “информативна“ агенција за дезинформирање :)

Под управа на ДС, впрочем и онака раководат со неа “поранешни“ агенти.
Sigurno UDBA na Branko rakovodat.Pogodiv?Ili pak da ne e nekoja banda od podzemjeto?Sho mislish ti Brat?Da ne e Zemunski Klan sluchajno?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Sigurno UDBA na Branko rakovodat.Pogodiv?Ili pak da ne e nekoja banda od podzemjeto?Sho mislish ti Brat?Da ne e Zemunski Klan sluchajno?
Фокус се фокусира само на парите од тиражот и од по некоја нарачана и извитоперена глупост.Која будала се бори за спас на друга земја,покрај неговата,освен за пари ебаго?:toe:
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Па како освен вака ќе регрутираат Македонски војници? :toe:
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Некоj може ли да прочете шо пишува на знамето и дали е "Боже чуваj ja Македониjа" или "Боже пази Македонија". И на каков език пишува.

Елементарно Уотсан.:)



Bugarite,ima "popametni" od niv?
Српче, не си подаваи газот кога бугари и македонци си го мерат оти знаеш шо ке стане нели? Ке сереш како самосвал:vozbud:

Ова е шега се разбира .:)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Фокус се фокусира само на парите од тиражот и од по некоја нарачана и извитоперена глупост.Која будала се бори за спас на друга земја,покрај неговата,освен за пари ебаго?:toe:
никоја.....се бори за окупација експлоатација......
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Некоj може ли да прочете шо пишува на знамето и дали е "Боже чуваj ja Македониjа" или "Боже пази Македонија". И на каков език пишува.

Елементарно Уотсан.:)





Српче, не си подаваи газот кога бугари и македонци си го мерат оти знаеш шо ке стане нели? Ке сереш како самосвал:vozbud:

Ова е шега се разбира .:)
Na makedonski.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom