А1 Македонија (VIP)

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.559
Поени од реакции
5.601
Да постават оптички кабел. Моментално се на изговори дека нема оптика и има опција само за кабелски и покрај тоа што договорот е за оптика
Како мислиш договорот е за оптика а само кабелски имало?

Види, за што има техничка можност на таа технологија се инсталира и прави договор и со оглед на пакет ти идат и брзини, приклучоци итн.
За Оптика зависи на која локација си највеќе.



Како тоа ти даваат договор за Оптика (симетрична брзина) а ти е пуштено Доксис (кабел)?



Ни ставија оптички кабел за интернет.
Кога ќе треба да се селиме, ќе треба ли да го вадат оптичкиот кабел од местото?
Дека тогаш ќе треба да ги префрлиме услугите на новото место.
Не би требало да ја пипаат таа инсталација.
Зависно од тоа каде се селиш и што технологии се достапни на новата адреса - се гледа што е достапно кај тебе од технологија и ти се инсталира на новото место.

Генерално ако идеш од Фттх на Фттх или Доксис на Доксис само опремата се префрла и се пуштаат кабли на новото место. Но тука ти викам, има доста повеќе варијации.
Ако те интересира нешто подетално кажи
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
Како мислиш договорот е за оптика а само кабелски имало?

Види, за што има техничка можност на таа технологија се инсталира и прави договор и со оглед на пакет ти идат и брзини, приклучоци итн.
За Оптика зависи на која локација си највеќе.
Во договорот стои за доколку има можност за оптика ќе има оптика, ако не кабелски, ама се вадат дека засега немаат можност. Затоа прашувам од членовиве како се докопуваат до оптика и на кои места.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.559
Поени од реакции
5.601
Во договорот стои за доколку има можност за оптика ќе има оптика, ако не кабелски, ама се вадат дека засега немаат можност. Затоа прашувам од членовиве како се докопуваат до оптика и на кои места.
Оптика имаш во Скопје, Тетово и Штип.
Скопје е во одредени населби само и се шири мрежата.

Иначе Доксис/кабел е најраспространето низ цела Македонија.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
Оптика имаш во Скопје, Тетово и Штип.
Скопје е во одредени населби само и се шири мрежата.

Иначе Доксис/кабел е најраспространето низ цела Македонија.
Има во Прилеп и за фирми пуштаат оптика само не знам зошто таква политика. За физички лица до бандера оптика, од бандера до дома кабел...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.541
Поени од реакции
3.888
A1,povtorno od 19do21h Prilep na beckUp/povtorno kako i sekoj prethoden den/popladne nema nesto sto funkcionira sega i fix net i mobilen povtorno problem so download....
Zakocenata tetka od 1234,me prasuva sto telefon imam i dali sim mi bil vo slot1/ili 2, i dali sum imal 2 sim aktivno paralelno ....
I vikam sabajle vo 7 e 150/50mbps, sto mi baras problem vo telefon koga na 10 drugi sekakvi tel, e isto download e odvaj 3mbps.
Tesko/navistina tesko nas....koj ke trpi do dekemvri
Автоматски споено мислење:

A1,povtorno od 19do21h Prilep na beckUp/povtorno kako i sekoj prethoden den/popladne nema nesto sto funkcionira sega i fix net i mobilen povtorno problem so download....
Zakocenata tetka od 1234,me prasuva sto telefon imam i dali sim mi bil vo slot1/ili 2, i dali sum imal 2 sim aktivno paralelno ....
I vikam sabajle vo 7 e 150/50mbps, sto mi baras problem vo telefon koga na 10 drugi sekakvi tel, e isto download e odvaj 3mbps.
Tesko/navistina tesko nas....koj ke trpi do dekemvri
Kako sega na taa guska da i se kaze deka lokacijata i telefonot se potpolno isti ama sega e 128/58mbps.! Nee 3/3 !!!
Автоматски споено мислење:

A1,povtorno od 19do21h Prilep na beckUp/povtorno kako i sekoj prethoden den/popladne nema nesto sto funkcionira sega i fix net i mobilen povtorno problem so download....
Zakocenata tetka od 1234,me prasuva sto telefon imam i dali sim mi bil vo slot1/ili 2, i dali sum imal 2 sim aktivno paralelno ....
I vikam sabajle vo 7 e 150/50mbps, sto mi baras problem vo telefon koga na 10 drugi sekakvi tel, e isto download e odvaj 3mbps.
Tesko/navistina tesko nas....koj ke trpi do dekemvri
Автоматски споено мислење:


Kako sega na taa guska da i se kaze deka lokacijata i telefonot se potpolno isti ama sega e 128/58mbps.! Nee 3/3 !!!
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
9 јануари 2021
Мислења
884
Поени од реакции
896
A1,povtorno od 19do21h Prilep na beckUp/povtorno kako i sekoj prethoden den/popladne nema nesto sto funkcionira sega i fix net i mobilen povtorno problem so download....
Zakocenata tetka od 1234,me prasuva sto telefon imam i dali sim mi bil vo slot1/ili 2, i dali sum imal 2 sim aktivno paralelno ....
I vikam sabajle vo 7 e 150/50mbps, sto mi baras problem vo telefon koga na 10 drugi sekakvi tel, e isto download e odvaj 3mbps.
Tesko/navistina tesko nas....koj ke trpi do dekemvri
Автоматски споено мислење:


Kako sega na taa guska da i se kaze deka lokacijata i telefonot se potpolno isti ama sega e 128/58mbps.! Nee 3/3 !!!
Автоматски споено мислење:
Помини до Телекабел за back up опција да имаш ако имаш потреба од интернет, оти и така в петок е први март земи си за 600 денари 40/40Mbps и терај.
 
Член од
14 мај 2023
Мислења
65
Поени од реакции
53
Половина канали кои претходно ми работеа сега не се достапни. Вчера се појави отт тест и изгледа нешто тестираат.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.148
Поени од реакции
506
Za aplikacijata ako zboruvate najverojatno najavija deka ke gi vmetnat eurosport pa sigurno neesto se isprobuva
 
Член од
14 мај 2023
Мислења
65
Поени од реакции
53
Моментално има 204 канали. Значи сите ги вметнале во А1 xplore апликацијата, е сега од нив може да се гледаат одредени канали зависно од пакетот што го имаш. Но кај мене претходно беа повеќе а сега се помалку.
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
199
Поени од реакции
55
Моментално има 204 канали. Значи сите ги вметнале во А1 xplore апликацијата, е сега од нив може да се гледаат одредени канали зависно од пакетот што го имаш. Но кај мене претходно беа повеќе а сега се помалку.
Prethodno bea 110 tv kanali za 299 sea se mislam okolu 60 tv kanali
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.559
Поени од реакции
5.601
Има во Прилеп и за фирми пуштаат оптика само не знам зошто таква политика. За физички лица до бандера оптика, од бандера до дома кабел...
Доксис кабел е брат во прилеп, оптиката на а1 90% е под земја и 99% во прилеп нема сега мрежа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom