А1 Македонија (VIP)

Член од
24 октомври 2021
Мислења
838
Поени од реакции
497
Очекувам понатаму од А1:
-Да ја оправат мрежата и да ја подобрат покриеноста на самата мрежа
-Да почнат да се шират и по околните населени места каде што немаат поставено нивна широкопојасна интернет мрежа
-5G за секого без разлика на тарифа, подобрени услови за корисниците и подобри цени на услугите.
-Исто така очекувам да донесат оптички кабел до секој дом, т.е. да работат активно на ширењето на оптичкиот интернет и да ги стабилизираат сервисите од таму за да не паѓа интернетот.
-A1 xplore tv достапна да биде насекаде низ Македонија.
preubavo napisano
Автоматски споено мислење:

Дали мислиш на роденденските понуди од А1 од Септември тие ми ги најавија и овие од контакт центар кога ми нудеа понуда за обнова.
sto ti ponudija? mozes detali?
Автоматски споено мислење:

Kavadarci sleden 5G grad od A1
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.185
Поени од реакции
591
А cable call како се во Струга? Знам дека поставуваа имаат на фејзбук страната слики од оптичка инфраструктура кај што поставуваат и пакети имаат изнесено на веб сајтот.
Прв кабелски оператор кој премина од кабловска на оптика е телекабел, сега истиот има покриеност некаде околу 15 градови низ Македонија со сопствен домашен капитал и најдобра домашна фирма.
А1 Македонија започна со градба на чиста оптичка инфраструктура од 2019 година со ребрендирањео на брендот од оне.вип на а1 Македонија.
Во Струга моментално имате оптика само од македонски телеком и треба да подадете барање вашата зграда за пуштање на оптички кабел и поставување на оптички разделник од каде ќе влечат за секој еден корисник поединечно оптика. Откако ќе ви пуштат оптичка инфраструкура преку истата можеш да се поврзеш на А1 кој им ја изнајмува инфраструкурата на телеком, па да користиш услуги како што користеше пред да преминеш на VDSL(кој подржува максимални брзини од 60/10Mbps).
Понудата за A1 Net пакетите со зголемени брзини е достапна во Скопје, Битола, Тетово, Гостивар, Куманово, Велес, Кочани, Штип, Радовиш и во Прилеп, на локации каде што постои техничка можност за користење на услугата. А1 преку своја оптичка инфраструкура моментално има оптика во сите наведени градови, а се очекува да ја проширува постепено и да ја заменува постоечката кабелска инфраструкура.
Понапред од Македонски телеком каде што немаат оптика се кабелците, особено Кабелнет кој се добри за секојдневна употреба и имаат супер квалитет на понудените телевизиски канали, ама пак затоа оптичкиот нод им се наоѓа буквално на бандера и бара штелување кога ќе снема интернет за да работи повторно интернетот и телевизијата. Кабелнет се понапред со технологија, ама не за стабилност и брзината на нивниот интернет па затоа уште ги избегнува додека можам, ама пак затоа ако имам можност за договор на неопределно време ги истестрам.
VDSL - оптички кабел оди до базна и после со конвертер се пренесуваат огромни податоци на бакар.
А1 освен што нудат одличен интернет преку кабелска и оптика, во другото се послаби.
кабел калл се тапа и скапи, пакетите им се прескапи за тоа што нудат..никаков фактор не се во Струга, многу и не знаат дека постојат. Оптика Струга има само во неколку улици што се бројат на прсти (ова е веќе преку 10 год и не е мрднато ич).
ВДСЛ на а1 во струга е научна фантастика (пробав да добијам вдсл од а1, не можеше од старт ми рекоја во салон дека нема да дозволи телеком, така и беше.
Се префрлив на телеком после неколку месеци и види мајката добив вдсл иако пред тоа тврдеа дека нема техничка можност.
Автоматски споено мислење:

preubavo napisano
Автоматски споено мислење:


sto ti ponudija? mozes detali?
Автоматски споено мислење:

Kavadarci sleden 5G grad od A1
Се е ок со 5г ама 4г е тапа секаде веќе 1 година од а1, тек тук е океј. Демек работеле на 5г па затоа 4г-то било такво (од а1 ова)
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Пишете ми ве молам број од некој агент кој нуди спецојални понуди за физички лица? Освен од Тамара.
Јави се во контакт центар ќе те повржат со некого од продажба. Ама Тамара е сосема океј.
Автоматски споено мислење:

preubavo napisano
Автоматски споено мислење:


sto ti ponudija? mozes detali?
Автоматски споено мислење:

Kavadarci sleden 5G grad od A1
Не ми понудија ништо ми кажаа да чекам у септември роденденска понуда и кажав ок.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
838
Поени од реакции
497
Pomos na pat za 79 den. mesecno.

Novo od A1: https://www.a1.mk/road-assistance

Rodendenskata ponuda pristiga slednata nedela
Автоматски споено мислење:

ako ima nekoj od Kavadarci neka javi denovive kako e mrezata
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2021
Мислења
720
Поени од реакции
748
Јас сакам да ги пофалам А1 за услугата продолжено плаќање на сметките, имав потреба овој месец и го одложив плаќањто за 5 дена. Сега во следната сметка што е пристигната е напишан и еднократниот надомест за одложено плаќање.
Pomos na pat za 79 den. mesecno.

Novo od A1: https://www.a1.mk/road-assistance

Rodendenskata ponuda pristiga slednata nedela
Автоматски споено мислење:

ako ima nekoj od Kavadarci neka javi denovive kako e mrezata
Очекувам да има подарок месечен интернет како на пример по 5GB за сите корисници, ќе се најди и тоа многу добродојдено ќе биди. А во однос на цените не очекувам дека ќе ги намалат уште повеќе, туку ќе ги остават оние цени што ги имаат само буџетот ќе го зголемат за уред, како +4000 денари бонусот со интернетот домашен што идеше.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.290
Поени од реакции
3.662
Член од
24 октомври 2021
Мислења
838
Поени од реакции
497
Јас сакам да ги пофалам А1 за услугата продолжено плаќање на сметките, имав потреба овој месец и го одложив плаќањто за 5 дена. Сега во следната сметка што е пристигната е напишан и еднократниот надомест за одложено плаќање.

Очекувам да има подарок месечен интернет како на пример по 5GB за сите корисници, ќе се најди и тоа многу добродојдено ќе биди. А во однос на цените не очекувам дека ќе ги намалат уште повеќе, туку ќе ги остават оние цени што ги имаат само буџетот ќе го зголемат за уред, како +4000 денари бонусот со интернетот домашен што идеше.
Celi 5 dena odlozuvanje, kolku ti zemaa 59 ili 99? Telekom odlozuvanjeto e nad 15 dena. Toa im e skroz bez vrska!
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
720
Поени од реакции
748
Celi 5 dena odlozuvanje, kolku ti zemaa 59 ili 99? Telekom odlozuvanjeto e nad 15 dena. Toa im e skroz bez vrska!
59 денари беше мислам кога активирав. Да 5 дена само можи да се одложи плаќањето на сметка во А1. Сега сметката наместо 699, ми е 773 денари вкупно со надоместот за плаќање во салон и надоместокот за одложена сметка.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.061
Поени од реакции
1.179
да не мислите дека ова со асистенцијава е нешто уууааааууу, истово можете да си го земете на пр. од винер дури и за некој денар поефтино но најважно за оние со истечен договор како мене нема потреба за нов обврзувачки 24 месечен договор т.с да си терате месец за месец
еве погледнете си сами
 
Член од
24 август 2008
Мислења
300
Поени од реакции
247
Ве молам кои се корисници на А1 домашен интернет во Прилеп (освен @ts01), пишете ми.
(во врска со достигнување на целосната брзина од пакетот преку коаксиален кабел. Исто така ме интересира кој модел на модем е најдобар).
Исклучиво за Прилеп ме интересира.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2021
Мислења
838
Поени од реакции
497
Update od A1 https://www.a1.mk/5g

Новата мрежа е достапна во Скопје, Куманово, К.Паланка, Кратово, Битола, Прилеп, Д.Хисар, Кичево, М.Брод, Охрид, Струга, Ресен, Преспа, Тетово, Гостивар, Дебар, Маврово и Ростуше.

До крајот на 2023 година, А1 ќе обезбеди покриеност со 5G мрежа на целата територија на државата.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
300
Поени од реакции
247
Update od A1 https://www.a1.mk/5g

Новата мрежа е достапна во Скопје, Куманово, К.Паланка, Кратово, Битола, Прилеп, Д.Хисар, Кичево, М.Брод, Охрид, Струга, Ресен, Преспа, Тетово, Гостивар, Дебар, Маврово и Ростуше.

До крајот на 2023 година, А1 ќе обезбеди покриеност со 5G мрежа на целата територија на државата.
Новата мрежа во Прилеп барем спрема брзина за ништо не вреди.
Додуша се спасивме изгледа од пораките за,, пропуштен повик,, после секој одговорен повик.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
300
Поени од реакции
247
Ве молам кои се корисници на А1 домашен интернет во Прилеп (освен @ts01), пишете ми.
(во врска со достигнување на целосната брзина од пакетот преку коаксиален кабел. Исто така ме интересира кој модел на модем е најдобар).
Исклучиво за Прилеп ме интересира.
Толку нема никој на форумов што користи интернет преку коаксиален кабел од Прилеп?
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Кога ќе им е роденденската понуда на 1 спетември ли инфо од внатре кој има?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.290
Поени од реакции
3.662
Update od A1 https://www.a1.mk/5g

Новата мрежа е достапна во Скопје, Куманово, К.Паланка, Кратово, Битола, Прилеп, Д.Хисар, Кичево, М.Брод, Охрид, Струга, Ресен, Преспа, Тетово, Гостивар, Дебар, Маврово и Ростуше.

До крајот на 2023 година, А1 ќе обезбеди покриеност со 5G мрежа на целата територија на државата.
Neka pustat brzini na 4g vo Prilep a potoa neka se falat za 5g,koj 5% dali ima korisnici so 5g tel.
Автоматски споено мислење:

Новата мрежа во Прилеп барем спрема брзина за ништо не вреди.
Додуша се спасивме изгледа од пораките за,, пропуштен повик,, после секој одговорен повик.
Bas taka....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom