А1 Македонија (VIP)

Член од
9 јануари 2021
Мислења
729
Поени од реакции
759
Мислење за ComboBox 50/2, колку е стабилно и дали вреди во споредба со кабелски од Телекабел 30/1 ?
Не е стабилна самата технологија, бидејќи е безжичен и немаш загарантитана стабилност и брзина. Подобро ти е на кабел, ако има оптички оператор покритие на твојата локација земи си оптички доста е подобар за секојдневна употреба. Во А1 имаш за 699 - 50/50 или 50/5 кабелски, во телекабел имаш за 600 денари- 40/40 и плус 3 месеци 150/150 промоција.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Не е стабилна самата технологија, бидејќи е безжичен и немаш загарантитана стабилност и брзина. Подобро ти е на кабел, ако има оптички оператор покритие на твојата локација земи си оптички доста е подобар за секојдневна употреба. Во А1 имаш за 699 - 50/50 или 50/5 кабелски, во телекабел имаш за 600 денари- 40/40 и плус 3 месеци 150/150 промоција.
Не е дека имам опции и избор, па ќе одбирам вакви работи пред оптика.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
862
Поени од реакции
525
megju Combo Box i bilo koj net pobaven od 50/5 sekogas biraj Combo Box, za brzo zgolemena brzina.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.212
Поени од реакции
605
megju Combo Box i bilo koj net pobaven od 50/5 sekogas biraj Combo Box, za brzo zgolemena brzina.
Само треба да се земе предвид дека мора договор на комбоксот од 2 год, ова не важи за комбо бокс го. Ако не си задоволен од нетот од X причини заебан си 2 год. Имаш 10 дена период за тест и ако не си задоволен го враќаш назад без прашања и слично. Го вратил не го вратил те тераат договор да направиш. Се ова беше случај кај мене
 
Член од
16 јануари 2018
Мислења
198
Поени од реакции
54
Najdobar net tie od a1 vo kombo paket m za 499 den 100/100 optika ili obicen 100/10 stoe e solidno za tie pari
 
Член од
24 август 2008
Мислења
303
Поени од реакции
250
Дали на коаксиален 50/5 се постојани тие 50 или варира брзината често?
Поточно за Прилеп ме интересира.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.489
Поени од реакции
5.516
Не вложуваат во мрежата, а тоа што почнале за 4000 денари претплати да даваат 15.000 буџет е страшно не знам Телеком дава 38.000 денари буџет за 4000 ден комбо.... Телеком приметив дека многу вложува во мрежата во последно време. Баш се изненадив кога барав од Телеком понуда ми дадоа огромен буџет 38.000 а овие 15.000 А1 на 10 години корисник чекам да ми заврши договорот уште месец и толку .
Сега за некој месец треба да потпишувам договор, опциите кај мене се само А1 и Телеком за жал.
Баш разгледувам и детално анализирам од каде ми се исплати повеќе.
Еве на кратко, како за нов корисник и во двете компании
Тв и нет Л и 2 х мобилна М
Телеком - со 20 гига нет на мобилната што е мизерија (60 имам сега со 2 години стар договор)

3396 денари со буџет 12 000

А1
Тв Нет Л и 2х мобилна С (со 60 гига интернет и се неограничено - значи подобро од телеком М )

2697 денари месечно + 10 000 денари буџет.


Тв и Нет Л + 2х М мобилна - со се неограничено + 5џи нет фиксно на мобилните
2897 денари + 16 000 буџет.


Како сакаш сврти
А1 со подобра понуда - Нет, Тв Л + СЕ НЕОГРАНИЧЕНО на мобилните и фикс 5џи цел договор (телеком не нуди 5г на М претплатата) е за 500 денари поефтино од Телеком и плус ти даваат 4 000 денари повеќе буџет од Телеком.

Овие податоци ти се од двете веб страни.

Корисник сум на телеком повеќе од 15 години. Реално за 2700 денари повеќе ми се исплати А1 од телеком за 3400 (дури и ако идам без буџет за уред што највеќе ми се исплати - да си купам уреди на рати или во кеш од друго место), за тоа што ми одговара мене
Телеком (без уред) - 3096 ден месечно - Пак поскап од А1 со буџет за уреди.
За жал од А1 не можам да најдам онлајн колку би ме фатило без телефони/буџет ама сигурно дека ќе биде поефтино од 2700 денари (првичната понуда што ми одговара со 2 мобилни на С тарифа (со 60 гига нет а не 20).


Јас сега не сфаќам само како добиваш буџет од 38 000 во Телеком кога јас како 15+ години корисник на Л комбо и М линии 2 ми даваат само 12 000 денари буџет :D

У кратки црти - Таму каде што имаш оптика од двата оператори - А1 ти е поисплатлива опција финансиски. За помалце пари повеќе добиваш. А оптиката и кај двата оператори е супер стабилна без никакви проблеми.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
318
Поени од реакции
101
Novi paketi ke ima slednive meseci, septemvri i kraj na noemvri se najavuvaat top ponudi od A1.

Mobilen telefon osven ako ne e Honor ili Xiaomi, ne se isplati da se kupi od A1/T... videte gi cenite na www.ledikom.mk i www.mobelix.com.mk OGROMNA RAZLIKA
Дали мислиш на роденденските понуди од А1 од Септември тие ми ги најавија и овие од контакт центар кога ми нудеа понуда за обнова.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
729
Поени од реакции
759
Секоја година со А1 е...Се Тресеја Брда и долини и на крај се роди глушец ахахаха
Очекувам понатаму од А1:
-Да ја оправат мрежата и да ја подобрат покриеноста на самата мрежа
-Да почнат да се шират и по околните населени места каде што немаат поставено нивна широкопојасна интернет мрежа
-5G за секого без разлика на тарифа, подобрени услови за корисниците и подобри цени на услугите.
-Исто така очекувам да донесат оптички кабел до секој дом, т.е. да работат активно на ширењето на оптичкиот интернет и да ги стабилизираат сервисите од таму за да не паѓа интернетот.
-A1 xplore tv достапна да биде насекаде низ Македонија.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.212
Поени од реакции
605
Очекувам понатаму од А1:
-Да ја оправат мрежата и да ја подобрат покриеноста на самата мрежа
-Да почнат да се шират и по околните населени места каде што немаат поставено нивна широкопојасна интернет мрежа
-5G за секого без разлика на тарифа, подобрени услови за корисниците и подобри цени на услугите.
-Исто така очекувам да донесат оптички кабел до секој дом, т.е. да работат активно на ширењето на оптичкиот интернет и да ги стабилизираат сервисите од таму за да не паѓа интернетот.
-A1 xplore tv достапна да биде насекаде низ Македонија.
Убо очеквиш ама реалноста е подруга со А1 мада ништо подобро и телеком не се ама во секој слуачај понапред каде-каде се од а1
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
729
Поени од реакции
759
Убо очеквиш ама реалноста е подруга со А1 мада ништо подобро и телеком не се ама во секој слуачај понапред каде-каде се од а1
А cable call како се во Струга? Знам дека поставуваа имаат на фејзбук страната слики од оптичка инфраструктура кај што поставуваат и пакети имаат изнесено на веб сајтот.
Прв кабелски оператор кој премина од кабловска на оптика е телекабел, сега истиот има покриеност некаде околу 15 градови низ Македонија со сопствен домашен капитал и најдобра домашна фирма.
А1 Македонија започна со градба на чиста оптичка инфраструктура од 2019 година со ребрендирањео на брендот од оне.вип на а1 Македонија.
Во Струга моментално имате оптика само од македонски телеком и треба да подадете барање вашата зграда за пуштање на оптички кабел и поставување на оптички разделник од каде ќе влечат за секој еден корисник поединечно оптика. Откако ќе ви пуштат оптичка инфраструкура преку истата можеш да се поврзеш на А1 кој им ја изнајмува инфраструкурата на телеком, па да користиш услуги како што користеше пред да преминеш на VDSL(кој подржува максимални брзини од 60/10Mbps).
Понудата за A1 Net пакетите со зголемени брзини е достапна во Скопје, Битола, Тетово, Гостивар, Куманово, Велес, Кочани, Штип, Радовиш и во Прилеп, на локации каде што постои техничка можност за користење на услугата. А1 преку своја оптичка инфраструкура моментално има оптика во сите наведени градови, а се очекува да ја проширува постепено и да ја заменува постоечката кабелска инфраструкура.
Понапред од Македонски телеком каде што немаат оптика се кабелците, особено Кабелнет кој се добри за секојдневна употреба и имаат супер квалитет на понудените телевизиски канали, ама пак затоа оптичкиот нод им се наоѓа буквално на бандера и бара штелување кога ќе снема интернет за да работи повторно интернетот и телевизијата. Кабелнет се понапред со технологија, ама не за стабилност и брзината на нивниот интернет па затоа уште ги избегнува додека можам, ама пак затоа ако имам можност за договор на неопределно време ги истестрам.
VDSL - оптички кабел оди до базна и после со конвертер се пренесуваат огромни податоци на бакар.
А1 освен што нудат одличен интернет преку кабелска и оптика, во другото се послаби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom