Ај на чај!

Дискусија во форумот 'Гурманско катче' започната од bibika, 12 февруари 2006.

 1. Vardarecc

  Vardarecc

  Член од:
  17 август 2014
  Мислења:
  1.421
  Допаѓања:
  794
  Zelen caj od Fiesta (ima vo kam market 35 denari) vo sporedba so zelen caj na alkaloid (80 denari) ima nekoja razlika vo kvalitet, ili samo vo cenata ?
   
 2. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.046
  Допаѓања:
  10.666
  Има разлика. Фиеста не се чаеви, не дека Алкалоид се врв али секако се подобри. Во стокомак не е 80, накај 5-60 е.
   
 3. Nekojx

  Nekojx

  Член од:
  22 јули 2016
  Мислења:
  1.749
  Допаѓања:
  741
  зелен со листови од лимон од виталија најдобар.
  --- Споено дупло мислење, 17 октомври 2017 ---
  madafaka O_O
  1500 денари за 30грама чај!? wtf
  една чаша чај 500 денари
   
  Последно уредено: 17 октомври 2017
  На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kano

  kano Farang

  Член од:
  27 ноември 2014
  Мислења:
  3.038
  Допаѓања:
  1.750
  Edna casa od 10 grama macha i ima da neznaes so te snaslo... Toa e ko da si ispil kafe so 100 grama kafe u fildzan
   
 5. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  4.139
  Допаѓања:
  6.843
  Ако сакате вистински зелен чај пробајте јапонска Sencha Yamato од La Soy (380-390 мислам беше). Овие што ги има по маркетите се само гранки реално, со кафеаво зеленкаста боја, нус производ од најнизок квалитет. Ниту мириса на зелен чај, ниту пак може да се извадат 2-3 шолји од истиот лист.

  Поевтина алтернатива е таа од Виталија, зелен чај Sencha (најверојатно од Кина) или комбинација со Ginseng (женшен), ѓумбир и лист од роза и сл.

  Не заборавајте на правилна припрема на зелен чај, пошто е ептен специфичен, треба да одстои во вода на 70 (макс 80) степени целзиусови 2-3 минути. Ако горчи тогаш водата била претопла или оставен е подолго од што треба. :)
   
  На Ilumious, Krk1, shumecha.tableta и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  3
  дечки дали каде можам да купам чај со вкус на карамела?
  [​IMG]
   
 7. Tegla

  Tegla Interista

  Член од:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  4.139
  Допаѓања:
  6.843
  На Creshni4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Creshni4ka

  Creshni4ka

  Член од:
  7 ноември 2017
  Мислења:
  60
  Допаѓања:
  3
 9. zarkojames

  zarkojames

  Член од:
  15 јули 2017
  Мислења:
  44
  Допаѓања:
  10
  Јас подготвувам дома, и е многу здрав, за сите оброци е погоден а посебно пред доручек да испиеш два чаја е навистина многу убаво.
  --- Споено дупло мислење, 8 ноември 2018 ---
  Па да во скопје нај убав чај прават во Слога Чајџилница! Сум ја поминал цела скопска чаршија нигде не го праваат како таму, вистински турски чај.
   
 10. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.602
  Допаѓања:
  11.461
  Има ли Earl Grey во Скопје да се купи некаде?
   
 11. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.101
  Допаѓања:
  29.968
 12. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.602
  Допаѓања:
  11.461
 13. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.101
  Допаѓања:
  29.968
  Како што прочитав на сајтот имаат штанд во Веро каде може да се видат сите чаеви.
   
 14. moongoses

  moongoses

  Член од:
  21 октомври 2011
  Мислења:
  1.217
  Допаѓања:
  1.113
  Рефус продаваат, а дуќан имаат на „Климент Охридски“ во зградата пред семафорите кај Соборен храм. Ако сакаш во филтер кесички, има во поголемиве маркети.
   
 15. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.602
  Допаѓања:
  11.461
  Па во кесичка ми е попрактично пошо можам рок на траење да видам. Чаеви што не се многу популарни седат во полица и со години.
  Во веро нема. Не знам на кои маркети мислиш. Во тинекс, рамстор? Таму не сум проверил.
   

Сподели преку: