Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Ти кажа дека треба да читаш и меѓу редови во таа книга, а не буквално.
фала богу една личност што го разбра она што го пишав.. останативе се очигледно недоволно развиени за да ја сватат поентата на тибам штркот... сите до еден се фатија ПЛАСТИЧНОСТА на приказната а не вистинската поента и приказна...

незнам што да им одговорам... и бед инглиш ја имам прочитано... ако тек за нејзе отворам уста, ке почнат крокодили да шетаат по темава...[DOUBLEPOST=1414863601][/DOUBLEPOST]
Која суштина бе пријателе :pos::pos::pos::pos::pos:
Тибам штркот во секоја реченица, во секој збор прави паралела на животот и менталитетот таму и животот во Македонија и балканскиот мизерен менталитет, тоа е суштината на книгата.
Човекот пишува дека за тоа дека прв пат во својот живот бил почитуван како човек, а овој се фатил за тоа што морало да се најавуваш кај сопствениот брат :pos::pos::pos::pos:Па нормално дека ќе се најавуваш, ако ти е брат не значи дека можеш да му се качуваш на глава. Е те тоа е тој балкански менталитет кој авторот го исмева во книгата :pos::pos:
Инаку имаш право, тибам штркот е аналогија помеѓу реалноста и фантазиите, реалноста дека во светот луѓето живеат како луѓе и фантазиите кои ви ги продава шител.
види таму, провери си со тастатурата нешто не ти е во ред... ти се заглавило на рипит смајливо... или пак да не немаш доволно смајлиња кликнато? ти фалат уште по 20-30 во секој пост да дотуриш...
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ти кажа дека треба да читаш и меѓу редови во таа книга, а не буквално.
Не е ова библија со бајки за луѓе кои живеат на облаците и жени девици кои раѓаат па меѓу редови да ја читаш како ти одговара, ова е книга со јасно и гласно напишани реченици. Меѓу редови бе! :facepalm::facepalm:
:pos::pos::pos::pos::pos:
 
I

izotop

Гостин
Не е ова библија со бајки за луѓе кои живеат на облаците и жени девици кои раѓаат па меѓу редови да ја читаш како ти одговара, ова е книга со јасно и гласно напишани реченици. Меѓу редови бе! :facepalm::facepalm:
:pos::pos::pos::pos::pos:
Добро што спомна библија. Нема врска со книгата, но ме потсети и на една друга работа. Види распрашај се, ќе видиш дека не е мал бројот на такви кои во прекуокенскаите држави залутале и по секти.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ја прочитав. И врз редови и меѓу редови истото е :pos:
И мене ме натеравте да ја читам во моментов, неможам да дочекам дали онак по 123 пати читање на книгава ја сфатил или не ја сфатил како што треба :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.027
Поени од реакции
951
И мене ме натеравте да ја читам во моментов, неможам да дочекам дали онак по 123 пати читање на книгава ја сфатил или не ја сфатил како што треба :)
Дај бе вратете го Владе...плис
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Не знам, ама на мене Тибам Штркот ми изгледа дека е пишувана од човек кој прв пат во животот излегува надвор од Скопје. НЕ од Македонија, а од Скопје.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.754
Поени од реакции
9.913
Во мк конзулати/амбасади во странство може да се извади нов пасош? Знае некој како од прилика како оди процедурата и колку време се чека (станува збор за Германија специфично) ? Длабоко се извинувам што ја прекинувам тесната дискусија за тоа дали подобро се живее во Македонија или Канада:vozbud:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во мк конзулати/амбасади во странство може да се извади нов пасош? Знае некој како од прилика како оди процедурата и колку време се чека (станува збор за Германија специфично) ? Длабоко се извинувам што ја прекинувам тесната дискусија за тоа дали подобро се живее во Македонија или Канада:vozbud:
И ти си вицкаст утринава :D
Амбасадата у Германија по интерпол да ги бараш нема да ги најдеш ни на телефон, ни на мејл.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
И ти си вицкаст утринава :D
Амбасадата у Германија по интерпол да ги бараш нема да ги најдеш ни на телефон, ни на мејл.
Во Бонн дирекно се тропа на врата. Има 50% шанса да отворат. :D:D:D
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Во Бонн дирекно се тропа на врата. Има 50% шанса да отворат. :D:D:D
Јас два пати по месец дена се обидував да добијам информација на телефон и на мејл неуспешно. На крај во Македонија добив одговор на прашањата се разбира преку пријатели од тој на тој па да добиеш телефон од човек што знае да одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom