Ауфвидерзен Македонијо!

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Ноуп, малтене исти се со ланските сметки. Струјата требаше да поскапи од нова година за 30% со либерализацијата, ама го одложија за некоја година.
Е чекај сега, нели чичко клатас на шител велеше дека либерализацијата ќе донесе пониски сметки...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Затоа бројот на вегетаријанци расте во Македонија они кило месо на 10 души го делеле. Па да муабетот за 100 денари е оддамна, пред 5 години на слични вакви теми ми се турија оти 100 денари не ми биле доволни што сум се замислувала. Добро е има напредок тогаш јас бев во ситуацијата на Владе денес, Владе издржи! :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Абе ви кажав и претходно, уште ли се замарате со владе...

Sent from my Nexus 5
Само немој да речиш дека и ти си социјален случај што неможи крај со крај да врзи со плата од 200 евра. Ајде пуштија душата, стави некоја слика каде си бил, на која претстава си одел, колку месо за ручек јадиш кога се пости и такви работи. Само онака одоколу, да не испадни дека се фалиш де;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.725
Поени од реакции
12.156
Колку отиде темата неврат ради тролање, мислам дека и моево прашање нема многу да ја оштети. Нешто што беше тема за подобар живот, стана тема за исхрана, плата и мерење на некојси квазипатриотизам. Не сум учел економија и не ми е тоа занимање па ме интересира од економистите дали оваа мала маса на плати е со намера да се зауздаат некои параметри (инфлација, цени, девалвација на валута...)?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Затоа бројот на вегетаријанци расте во Македонија они кило месо на 10 души го делеле. Па да муабетот за 100 денари е оддамна, пред 5 години на слични вакви теми ми се турија оти 100 денари не ми биле доволни што сум се замислувала. Добро е има напредок тогаш јас бев во ситуацијата на Владе денес, Владе издржи! :D
Не бе Леандра не е тоа муабетот.
Не дека јас со 100 денари ке издржувам , нити морам скраја да е.
Ама ова социјалата што се запнала дека треба да се храни како поимашните граѓани е тоа ми е криво. Незнам само од каде си земаат за право воопшто и да споредуваат па и да се мешаат со нив. Никако да сфатат дека се социјала, дека се дно дна, малце повеќе од бездомници, ама малце.
А сакале дома по куси ракави да шетале на - 30 во сите две соби од станчето, сакале со кола да одат на работа, нејќеле со градски превоз, многу гужва имало, нејкеле ајвар, сакале во ресторани да се хранат барем еднаш неделно. Брееј. Има за нив ресторани, народни кујни чинам се викаја.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Анон, Скопје не е Македонија. Батали ти статистики направени од државата, прошетај по другите градови, по конфекции, по градежни фирми... па ќе правиме муабет.
Колку има вработени во Скопје, колку има во другите градови?
Џабе збориме ај, се е црно, просечна плата е 8000, тие што имаат 10 илјади сметки се богаташи а останатите умираат од глад, бетер сме од Афирка.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Колку отиде темата неврат ради тролање, мислам дека и моево прашање нема многу да ја оштети. Нешто што беше тема за подобар живот, стана тема за исхрана, плата и мерење на некојси квазипатриотизам. Не сум учел економија и не ми е тоа занимање па ме интересира од економистите дали оваа мала маса на плати е со намера да се зауздаат некои параметри (инфлација, цени, девалвација на валута...)?
Не, напротив. Ако треба да се зауздуваат овие параметри тогаш фискалната политика (владата) ќе прекине со јавна потрошувачка за да ја намали масата на пари под налог од монетарната (нбрм). На 40% невработеност нема опасност од инфлација (домашна) и цени. Девалвацијата не е монетарен инструмент, туку е вештачки инструмент кој може да го искористи само владата. Односно да седнат вечер да се опијат и да речат од утре влага девалвација во парламент на гласање. Излага Богоев образложува зошто е против и си дава неотповиклива оставка, парламентот гласа (влада нели) и денарот е 85 денари за 1 евро.

Малите плати се резултат на големата невработеност пред се и од друга страна е договорот кој им е понуден на инвеститорите. Пример не е економски логично ИГМ, ФЕНи И Дрекс да даваат иста плата кога трите се различни субјекти. Значи цената на труд е договорена. Неможе во Скопје да даваат иста со Железара, значи тоа е договорена економија не е пазарна. А пазар на труд нема на 40% невработеност, во секој момент ќе те шутнат ако не ти чини оти позади има илјадници што чекаат.

И од друга страна администрација е со контролирани плати. Значи инфлационата оска е строго контролирана. И нашата монетарна стратегија е во основа контрола на инфлација. После 95та ние целосно се посветивме на инфлација тоа од една страна ни донесе преценет денар ( за 61 денар 1 евро, а треба да биде 85-95) со тоа цените на производите остануваат скапи за извоз, тоа се мали количини спакувани како за на локален кванташ без никакви стандарди и сертификати. Извозно ориентирана земја може да се сретне само во учебник и на Сител. Во реалност Македонија е до гуша увозно зависна. Така да инфлација може само да увезе. Во спротивно таа линија е далеку да се достигне, од проста причина што и фирмите во МКД функционираат на муабет, пари нема за лек.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.191
Поени од реакции
8.394
Ноуп, малтене исти се со ланските сметки. Струјата требаше да поскапи од нова година за 30% со либерализацијата, ама го одложија за некоја година.
После нова година ќе поскапе 15%-20% сигурно. Очекувај некаде од 10 до 25 јануари да има поскапување.

Ова прерасна во традиција, секоја година (освен лани, мислам) во истиот период се случува поскапување.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Колку има вработени во Скопје, колку има во другите градови?
Џабе збориме ај, се е црно, просечна плата е 8000, тие што имаат 10 илјади сметки се богаташи а останатите умираат од глад, бетер сме од Афирка.
Пола пола Аноне пола Скопје пола цела Македонија. Доволно е за споредба.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.802
Поени од реакции
24.735
Колку има вработени во Скопје, колку има во другите градови?
Џабе збориме ај, се е црно, просечна плата е 8000, тие што имаат 10 илјади сметки се богаташи а останатите умираат од глад, бетер сме од Афирка.
Не е црно, сиво е.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.085
Поени од реакции
11.481
После нова година ќе поскапе 15%-20% сигурно. Очекувај некаде од 10 до 25 јануари да има поскапување.
Поскапување ќе има, ама најверојатно 5-10%, а не 30% заради либерализацијата.

Одлично објаснето, Таки Фити и Богов може кондури да ти чистат. :D
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.843
Поени од реакции
5.121
Не бе Леандра не е тоа муабетот.
Не дека јас со 100 денари ке издржувам , нити морам скраја да е.
Ама ова социјалата што се запнала дека треба да се храни како поимашните граѓани е тоа ми е криво. Незнам само од каде си земаат за право воопшто и да споредуваат па и да се мешаат со нив. Никако да сфатат дека се социјала, дека се дно дна, малце повеќе од бездомници, ама малце.
А сакале дома по куси ракави да шетале на - 30 во сите две соби од станчето, сакале со кола да одат на работа, нејќеле со градски превоз, многу гужва имало, нејкеле ајвар, сакале во ресторани да се хранат барем еднаш неделно. Брееј. Има за нив ресторани, народни кујни чинам се викаја.
Багра бре, све тоа сиромаштијата треба да се убие! Треба да се пресреќни што воопшто живеат и што Пресветлиот Лидер ги удостоил со неговата милост!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom