Ауфвидерзен Македонијо!

Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Искрено не сместивте у екипа, онака тројца сме обединети, а вие ко хиени само нафрлате теоори и врска немате со реалниот свет. Еден ни пиша сеа ММФ ќе не спакува, ова она, ја колку што се сеќавам ММФ ги избрка сегашната власт, ја си кажувам од лично искуство, глава неможам да кренам од поправка на трактори, кои се купени во последниве три години, мене супер ми оди ама вие викате државата тоне. Праските од Росоман ги пратија извоз една некаснав, таму луѓето од што немаат пари, магацинските фрижидери од вонземјани им се подарок, самите граѓани неможат да си ги дозволат бидејќи во дугови живеат. Масирате дека се нечини, а тие што се вработуваат државно, што им се зголемени платите, многу од тие се унапредени што им фали во Македонија, јас искрено ги гледам за успешни, ќе соберат искуство и ќе ја водат државата во вистински правец, се дур не се исчисти од старите остатоци. Зошто ги потценувате луѓето што работат администрација и ги квалификувате дека не ги бива. Еве пример @мкд владе ве растури со 200 страни текстви и пак сте во мат позиција, пак се повикувате на партиските опозициски ставови, а не е така. Ви купија автобуси, се утепавте од плукање по нив, а сега се жалите климата ви е јака во лето. Пишувававте што не купиле Санос, а кој го рокна Санос тоа неможете да напишете. Реновираа возови и моторни гарнитури, ќе купат и нови возови ама и за нив ќе кажете нечинат, а не пишувате дека 30 години не се купени нови. Е сеа за да го оправдате тоа, пишувате дека само се задолжуваме и од таму ни се парите, а не верувате дека Македонците можат да направат сами, да заработат сами и да ја насочат државата во вистински правец. Вие толку сте полни со ароганција, елитизам и недоверба во сопствениот народ и држава и ширите фрустрации дека не ви ја бива државата. Сега да ви се укаже можност да се вработите државно, одма би прифатиле. Инаку имам пријатели од двете страни, но со секашната власт сум горд што им е дадена шанса на млади луѓе да покажат што знаат, за разлика од ропаците што го продадоа името и знамето, а за тоа не извлекоа никаква корист за државата.

П.С. Уште долго време ќе носам маички со Александар, инаку и на куќата го имам ставено Сонцето од Кутлеш.:D
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
не заебаај sartan... само аргументирана критика, ако ја имаш :)
Патен читам овде нешто околу ИТ бизнисот и се чудам т.е јас како глуп машинец не разбирам зошто карпата Гибалтар и еве Романија се Мека и Медина за ИТ-претприемачи & стручњаци, а Македонија со ситни порези и евтини стан и храна, солидни телекомуникации и авиоконекции тоа не е. До ноќниот живот ќе да е, немањето квалификувани ИТ арбајтери, или некои качаци им го земаат заработеното....???
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Искрено не сместивте у екипа, онака тројца сме обединети, а вие ко хиени само нафрлате теоори и врска немате со реалниот свет. Еден ни пиша сеа ММФ ќе не спакува, ова она, ја колку што се сеќавам ММФ ги избрка сегашната власт, ја си кажувам од лично искуство, глава неможам да кренам од поправка на трактори, кои се купени во последниве три години, мене супер ми оди ама вие викате државата тоне. Праските од Росоман ги пратија извоз една некаснав, таму луѓето од што немаат пари, магацинските фрижидери од вонземјани им се подарок, самите граѓани неможат да си ги дозволат бидејќи во дугови живеат. Масирате дека се нечини, а тие што се вработуваат државно, што им се зголемени платите, многу од тие се унапредени што им фали во Македонија, јас искрено ги гледам за успешни, ќе соберат искуство и ќе ја водат државата во вистински правец, се дур не се исчисти од старите остатоци. Зошто ги потценувате луѓето што работат администрација и ги квалификувате дека не ги бива. Еве пример @мкд владе ве растури со 200 страни текстви и пак сте во мат позиција, пак се повикувате на партиските опозициски ставови, а не е така. Ви купија автобуси, се утепавте од плукање по нив, а сега се жалите климата ви е јака во лето. Пишувававте што не купиле Санос, а кој го рокна Санос тоа неможете да напишете. Реновираа возови и моторни гарнитури, ќе купат и нови возови ама и за нив ќе кажете нечинат, а не пишувате дека 30 години не се купени нови. Е сеа за да го оправдате тоа, пишувате дека само се задолжуваме и од таму ни се парите, а не верувате дека Македонците можат да направат сами, да заработат сами и да ја насочат државата во вистински правец. Вие толку сте полни со ароганција, елитизам и недоверба во сопствениот народ и држава и ширите фрустрации дека не ви ја бива државата. Сега да ви се укаже можност да се вработите државно, одма би прифатиле. Инаку имам пријатели од двете страни, но со секашната власт сум горд што им е дадена шанса на млади луѓе да покажат што знаат, за разлика од ропаците што го продадоа името и знамето, а за тоа не извлекоа никаква корист за државата.

П.С. Уште долго време ќе носам маички со Александар, инаку и на куќата го имам ставено Сонцето од Кутлеш.:D


типичен партиски памфлет на партиски полтрон
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Искрено не сместивте у екипа, онака тројца сме обединети, а вие ко хиени само нафрлате теоори и врска немате со реалниот свет. Еден ни пиша сеа ММФ ќе не спакува, ова она, ја колку што се сеќавам ММФ ги избрка сегашната власт, ја си кажувам од лично искуство, глава неможам да кренам од поправка на трактори, кои се купени во последниве три години, мене супер ми оди ама вие викате државата тоне. Праските од Росоман ги пратија извоз една некаснав, таму луѓето од што немаат пари, магацинските фрижидери од вонземјани им се подарок, самите граѓани неможат да си ги дозволат бидејќи во дугови живеат. Масирате дека се нечини, а тие што се вработуваат државно, што им се зголемени платите, многу од тие се унапредени што им фали во Македонија, јас искрено ги гледам за успешни, ќе соберат искуство и ќе ја водат државата во вистински правец, се дур не се исчисти од старите остатоци. Зошто ги потценувате луѓето што работат администрација и ги квалификувате дека не ги бива. Еве пример @мкд владе ве растури со 200 страни текстви и пак сте во мат позиција, пак се повикувате на партиските опозициски ставови, а не е така. Ви купија автобуси, се утепавте од плукање по нив, а сега се жалите климата ви е јака во лето. Пишувававте што не купиле Санос, а кој го рокна Санос тоа неможете да напишете. Реновираа возови и моторни гарнитури, ќе купат и нови возови ама и за нив ќе кажете нечинат, а не пишувате дека 30 години не се купени нови. Е сеа за да го оправдате тоа, пишувате дека само се задолжуваме и од таму ни се парите, а не верувате дека Македонците можат да направат сами, да заработат сами и да ја насочат државата во вистински правец. Вие толку сте полни со ароганција, елитизам и недоверба во сопствениот народ и држава и ширите фрустрации дека не ви ја бива државата. Сега да ви се укаже можност да се вработите државно, одма би прифатиле. Инаку имам пријатели од двете страни, но со секашната власт сум горд што им е дадена шанса на млади луѓе да покажат што знаат, за разлика од ропаците што го продадоа името и знамето, а за тоа не извлекоа никаква корист за државата.

П.С. Уште долго време ќе носам маички со Александар, инаку и на куќата го имам ставено Сонцето од Кутлеш.:D
1504028_561964703889224_1270300851_n.jpg
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
не заебаај sartan... само аргументирана критика, ако ја имаш :)
Патен читам овде нешто околу ИТ бизнисот и се чудам т.е јас како глуп машинец не разбирам зошто карпата Гибалтар и еве Романија се Мека и Медина за ИТ-претприемачи & стручњаци, а Македонија со ситни порези и евтини стан и храна, солидни телекомуникации и авиоконекции тоа не е. До ноќниот живот ќе да е, немањето квалификувани ИТ арбајтери, или некои качаци им го земаат заработеното....???
Кој вика дека не е, кај нас ниеден солиден програмер не е без работа и е солидно платен. Е сеа можда на Гибралтар платите се нешто повисоки, у Романија се тука некаде ко кај нас
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.382
Поени од реакции
1.785
за Романија не сум чул, но многу слушам во последно време дека Гибралтар е Мека за ИТ-стручњаците. Земаат одлична англиска плата, а трошат и живеат по шпански цени- дивота
Романија стана мека за млади Англичани Австалијци и.т.н. кои своите бизниси ги водат преку интернет или отварат таму пабови барови.Романија има цени како нашите нешто е поефтино нешто малце поскапо платите им се поголеми од нашите од прилика 500 евра .Со 3000 евра таму си како богаташ , инаку младите се селат во Романија пред се за тамошниот живот ноќните клубови барови забави исто се повеќе популарни универзитети се во Букурешт Романките се лудило така да за еден младич кој заработува таква сума у Англија ќе живее еден просек додека во Романија ќе живее како крал и ќе го живее животот 200 на саат.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Само толку можете, партиски полтрон и тука застана муабетот.Немојте вака се осеќам ко победник на темава. Со таа квалификација ништо не постигнавте, дајте аргументи и кажете дека не е така по тоа што го напишав, или имате проблем што сум горд Македонец :D:P
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Само толку можете, партиски полтрон и тука застана муабетот.Немојте вака се осеќам ко победник на темава. Со таа квалификација ништо не постигнавте, дајте аргументи и кажете дека не е така по тоа што го напишав, или имате проблем што сум горд Македонец :D:P
Па ти напишав претходно, остатоци од црвената боржоазија. Што очекуваш од нив, нешто корисно да напишат. Толку им е иако се сметаат за кремот, елитата или така нешто. Сите се глупи само тие се паметни.
Синови, ќерки на транзициски профитери, на професори, доктори, судии кои цел живот така го поминаа, со лежење. И нормално сега се им е криво. Тука лежење повеќе нема, за надвор не ги бива и само мрчат. А да и гатачи. Еден ден вака ке било, така ке било, се вртело тркалото. Е за тоа тркалото погодија. Се сврти ама за нив. Гледаш ги ретчат како глувци, како штетни бубачки. Некни судии, претходно некој друг беше, пред тоа некој трет, утре пак некој ке наеби. Си чекаат и нив да им дојди редот. Доттогаш нека мрчат, само и толку можат. Кој бил попаметен од нив веќе заминал, другите ке ги гледаме на вести.
Вака така коровот ке се исчисти.[DOUBLEPOST=1413284974][/DOUBLEPOST]
И Комуналец е државно :LOL: А не е за фалење...
Сега друго е со метла , друго е во канцеларија. Ама сепак ....
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.086
Поени од реакции
11.483
Тука лежење повеќе нема
Како нема? Нели ти беше главниот лежач во администрација.
Или планираш да почнеш да работиш нешто?[DOUBLEPOST=1413286302][/DOUBLEPOST]
Само толку можете, партиски полтрон и тука застана муабетот.
И колку кажа дека им даваш нето плата на вработените?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Како нема? Нели ти беше главниот лежач во администрација.
Или планираш да почнеш да работиш нешто?
Неможи вака само да потпрашуваш цело време а кога треба да одговориш никаде те нема. Имаш таму претходно прашања што никако да ги одговориш. Или не ти се од интерес онака статистички во твој стил, па ајде можи ке заборават. Еве колку да те потсетам.
Кога најде податок колку заминаја од ДДР најди податок колку заминаја одма после војната, колку заминја за време на војната и колку пред. За да имаме цела слика нели. А не туп толку заминаја за време на ДДР и те снема.
Инаку за нив мислев, сега малце ние ке полежиме, тие нека ги засукаат ракавите и нека видат лебот како се вади.
Секако тоа не се однесува на тебе пошто ти си нели партиски неопределен, на гласање не одиш, лебот се поштено го вадиш и такви мити работи. Само ако си стварно таков незнам зошто се мешаш и ги поддржуваш останатите кои
Квичат што се неспособни сами да заработат, тие што се мрзи или партиски полтрони што излегле од милоста на државната капа.
Или пак сега ќе те снема на некој ден дури да дојдиш со ново прашање.
Ајде баш да видиме што ке биди?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Нешто си ми нервозен или така ми се чини?
Нервозен сум шо не ќе бидам. Ке турвав грозје, гледам чепот од бурето ми течи, па сега се маткам нешто со него. Шо го фркна , арен си беше.
 
Z

zlaki

Гостин
400.000 се надвор од Македонија(кој знае уште колку се спремат да заминат) во потрага за подостоинствен живот и парче леб,поголем дел(останатите чекаат да им излезе бг-пасошот) од нив се со бугарски пасош понижени пред себе и своите татковци и дедовци што мора да ги кажуваат и докажуваат дека биле бугари,а овде некој ги нарекува синови,ќерки на буржуи итн.немарејќи за човечките судбини и маки на кои биле.Некој а знаеме кој не подели сите по патриоти и предавници,лопови и незнам што,бранители поделени и се друго останато..па добро бре ма*ку му..зар некој нормален треба да се прави ненормален и да тапша со рацете?Какви психички профил се таквите луѓе со над 200 и кусур страни напишани овде да убедува дека тука(Македонија) му е добро па и на другите би требало да му е добро?Па ете има и на некој да му е добро и со 100 еу а на некој и со 500 еу,секој со своите потреби за спокоен мир? АУФВИДЕРЗЕН МАКЕДОНИЈА...ако не друго барем секој ЌЕ СИ ЈА ПРОБА СРЕЌАТА и ЗНАЕЊЕТО но како е тргнало очигледно на сите им иде добро кога се во странство одколку овде во нашата Македонија за жал.Некој праска не апнал,работа со расипани трактори некој друг незнам што..тоа е кога луѓето се ограничени во своите погледи(сигурно не испаднале од Мк да видат па да споредат) и без јасна иднина е резултат што им се сортира на вести дека нашите деца се најсреќни во европа,или дека сме економска сила итн,се надевам дека истите овие ќе сретнат некој од овие 400.000 што заминаа и направат споредба кој колку станал побогат парично и душевно и културно.Се прашувам после се зар од тие 400.000 души зар ниеден немаше ГОРД МАКЕДОНЕЦ?Уверен сум за тие што овде не убедуваат дека се снаодливи вредни горди паметни дека ако имаат малку помош да заминат за странство дека нема да чекаат ни пет минути знаејќи дека месечната плата во странство ќе му биде скоро иста како тука да работи една година.Ех чудесна земјо моја Македонијо!
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Ние сме подобри и од швеџаните. и од норвежаните. Јачи смо од судбине..

Младите се иселија од државата чекајќи вработување
Половина од младите во Македонија не се вработени, а подраматично е дека има долготрајна невработеност. Според некои истражувања, секој млад човек просечно чека работа пет години. Податоците кажуваат дека 25 проценти од висококвалификуваниот кадар перманентно заминува од државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom