Ауфвидерзен Македонијо!

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
:D
Нервозен сум шо не ќе бидам. Ке турвав грозје, гледам чепот од бурето ми течи, па сега се маткам нешто со него. Шо го фркна , арен си беше.
Ај коќе стаса дај да пробаме
Црно или бело??
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
Ние сме подобри и од швеџаните. и од норвежаните. Јачи смо од судбине..

Младите се иселија од државата чекајќи вработување
Половина од младите во Македонија не се вработени, а подраматично е дека има долготрајна невработеност. Според некои истражувања, секој млад човек просечно чека работа пет години. Податоците кажуваат дека 25 проценти од висококвалификуваниот кадар перманентно заминува од државата.
Па од каде нашле толку народ за вработување кога младите бегаат надвор, или ова е храна за верните послушници на властодржците?

ПО ВОВЕДУВАЊЕТО НА ВЛАДИНИТЕ МЕРКИ

Агенција за вработување: За 100 дена 10.000 нови вработувања.[DOUBLEPOST=1413309479][/DOUBLEPOST]
Ние сме подобри и од швеџаните. и од норвежаните. Јачи смо од судбине..
За 100 дена по функционирањето на новата Влада, остварени се приближно 10.000 вработувања за лица кои првпат засноваат работен однос преку проектите и активностите предвидени во изборната програма на ВМРО-ДПМНе, изјави денеска Владо Поповски, директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија
 
Последно уредено:

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Најдобро би било човек да оди во Швајцарија или Норвешка.. Норвешка малку јазикот е проблем за мене.. Па ме интересира кои се можностите за емиграција во Швајцарија.. Што услови има за со МК а што услови за со БГ пасоши, дали тешко се иди до виза и слично.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
ова е храна за верните послушници на властодржците?

ПО ВОВЕДУВАЊЕТО НА ВЛАДИНИТЕ МЕРКИ

Агенција за вработување: За 100 дена 10.000 нови вработувања.[DOUBLEPOST=1413309479][/DOUBLEPOST]
i toa se hranat DEVET godini po 24/7 ,ama sega veke mislam deka pocnaa da povrakaat ,im se loshi ...[DOUBLEPOST=1413332577][/DOUBLEPOST]
Нервозен сум шо не ќе бидам. Ке турвав грозје, гледам чепот од бурето ми течи, па сега се маткам нешто со него. Шо го фркна , арен си беше.
Ti zatoa ne si sakal vo EU !!!tamu grozje vino ..jok ...a za ajvar muabet da nema..
i glej glupo makedonce ,mu vika zakonski nesmeesh da praish ajvar pred zgrada ,i toj NEPRAVI ,mu vika na shiptarot nesmeesh da kolesh ovca na ulica ,shipo kole i ruk ne go bole ...koj slushnal da pishe dali nekoj shipo e kaznet za kolenje ovca na ulica ??pa kaj moze cel narod da go kaznue ...zatoa netrebashe makedonac odma da se odkaze ,trebase da si pece piper i da vidime dali cel narod ke go kazni ...sigurno ne ...
 
Последно уредено:
I

izotop

Гостин
Романија стана мека за млади Англичани Австалијци и.т.н. кои своите бизниси ги водат преку интернет или отварат таму пабови барови.Романија има цени како нашите нешто е поефтино нешто малце поскапо платите им се поголеми од нашите од прилика 500 евра .Со 3000 евра таму си како богаташ , инаку младите се селат во Романија пред се за тамошниот живот ноќните клубови барови забави исто се повеќе популарни универзитети се во Букурешт Романките се лудило така да за еден младич кој заработува таква сума у Англија ќе живее еден просек додека во Романија ќе живее како крал и ќе го живее животот 200 на саат.
Ова е чиста глупост. Освен кирија која сепак ја плаќа само мал дел од населението трошоците се горе долу во цела Европа изедначени, нешто ситно околу 10% може да има разлика во цени, но горе доле е секаде исто.
Е сега есапот се менува ако додадеш и некои работи кои ти ги пружат развиените држави, а кои во држави како Романија ги нема на тоа ниво, а не ти се водат како трошок западот испаѓа можеби и поефтин за живот. Здравство, образование, инфраструктура, развиеност на пазар итн..
Значи причината за такви преселби доколку ги има сигурно не е разликата плати-трошоци туку нешто друго, а тоа друго што е не знам.
Е да со западни плати сигурно можеш во некоја Источно-оевропска дискотека да си приуштиш многу повеќе од локалните и да се правиш мануп, но за тоа не мора да се сели човек. Оди издувај се 2-3 викенди во годината и тоа е.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Е ова е ново.Имал работа на работа денеска. Јако(y)[DOUBLEPOST=1412762827][/DOUBLEPOST]
Не те се тепај бе, само те прашав дали сам отиде или мама и тато те однесоја. Море човек да не праша, колку сте биле осетливи мајката.
Ти пак од каде знаеш како се одгледува зеленчук и овошје тука во Македонија. Да не имаше бавча нешто па знаеш. Или пред да станиш програмер или што ли да беше, се занимаваше со пољоделство?
Инаку незнам и не ме интересира зошто не се извезува( а и кој рече дека не се извезува), тоа други прашај што им е работа. Јас искрено не се замарам до толку. Можеби дека по европската регулатива крастајците треба да бидат толку и толку широки, долги и со боја зелена А56( пример само), како да растат на полици а не на нива. Ама глупи ние од кај да знаеме како треба една крастајца да изгледа. Можеби дека растојанието помеќу садниците требало да биди незнам колку и колку за да пчелите ваделе сортен мед и да не се мешал нектарот и поленот. Арно ама некаде прочитав дека најголем процент на дебели луѓе има баш во високоразвиените земји. Ајде за Австралија незнам, ама за Америка тоа да ти било некој голем проблем. Или кај тебе не клаваат, ама таму ги убија со пестициди и ГМО. Или можеби од брзата и здрава храна. Ама глупи ние од кај да знаеме. Треба екваторот да го поминиме и наеднаш мозок низ уши да ни течи.
И од каде јас комплекси жити се. Ако речам дека тука убав ми е животот значи имам комплекси. Бог да чува.
А кој има или нема врска од животот кажува само тоа што јас тука си го наредив, си го прчам што би рекле и убаво ми е. Ти пак од друга страна за да си го наредиш пола планета ја помина. И тој мене ке му кажувал за имање и немање врска од животот. Оди сработи нешто не туку прикажвај. Не не гледај мене и Бојчо( уште си се смејам, имал стварно работа на работа:ROFLMAO:).
Гледам дека неможеш да ми го разбереш постот... Ќе те замолам да го прочиташ 200 пати па за да ме сватиш што мислам...

Тоа е бе пријателе јас маки тргам тука додека ти уживаш таму :place:
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
737
Поени од реакции
660
Најдобро би било човек да оди во Швајцарија или Норвешка.. Норвешка малку јазикот е проблем за мене.. Па ме интересира кои се можностите за емиграција во Швајцарија.. Што услови има за со МК а што услови за со БГ пасоши, дали тешко се иди до виза и слично.
Норвешка е врв по примања ама и скапотија само како што си кажа јазикот е отров ама се учи ако се сака. Инаку има два официјални јазици нинорск и бокмал. Бокмалот е процентуално повеќе застапен мислам и тоа многу.Со бг пасош Нор имаш право да се населиш легално и таму да бараш работа. Ако си дефицитарен кадар брзо ќе се снајдеш ама услов (донекаде) е познавањето на јазикот. Климата е од грозна до одвратна зависи во кој дел си. Со наш пасош работите се покомлицирани ама сепак ако си некој всс кадар со искуство и знаење шанси имаш. Види на eures дефицитарни раб места за норвешка. Имав и некој нивни страни ама се беше на норвешки и ништо не разбрав ама ако ми текне ќе ти ги пишам па штракај на гугл може ќе разбереш нешто.
Швајцарија е исто на врвот само што е поблиску и има подобра клима сепак. Јазици имаш официјални 4 а германски ти е најзастапен. Ама таму со наш пасош скоро и да немаш шанси а иако се во шенген бг немаат дозвола за работа колку што знам.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Норвешка е врв по примања ама и скапотија само како што си кажа јазикот е отров ама се учи ако се сака. Инаку има два официјални јазици нинорск и бокмал. Бокмалот е процентуално повеќе застапен мислам и тоа многу.Со бг пасош Нор имаш право да се населиш легално и таму да бараш работа. Ако си дефицитарен кадар брзо ќе се снајдеш ама услов (донекаде) е познавањето на јазикот. Климата е од грозна до одвратна зависи во кој дел си. Со наш пасош работите се покомлицирани ама сепак ако си некој всс кадар со искуство и знаење шанси имаш. Види на eures дефицитарни раб места за норвешка. Имав и некој нивни страни ама се беше на норвешки и ништо не разбрав ама ако ми текне ќе ти ги пишам па штракај на гугл може ќе разбереш нешто.
Швајцарија е исто на врвот само што е поблиску и има подобра клима сепак. Јазици имаш официјални 4 а германски ти е најзастапен. Ама таму со наш пасош скоро и да немаш шанси а иако се во шенген бг немаат дозвола за работа колку што знам.
Итер Пејо , не биди неозбилен. Кој нормален може да му предлага некому роден овде да оди , макар и на кратко да се сели од гурбетчиски причини у Норвешка??? На воа клинциве со отворени кљунови ин уште без критериум за тоа што лета , а што се јаде... им нудиш една Норвешка....;)
А бе на така широк и убав свет со зилиони топли, светли, благопријатни места, им предлагаш макар и дел од својот кус живот да потрошат у некоја дупка ко Норвешка. Зар вреди да за 400-500.000 евра, кои можат со пуц на прсти да ги заработат плус во текот на животот многу поелегантно било каде, да се злопатат у една Норвешка??? Најбогати демек , а со самоубиства со стапка до крова.
Па зар сакаш да кажеш дека Викинзите биле будали што ја здувнале од таму, главом без обзира???? :):):)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
:D
Ај коќе стаса дај да пробаме
Црно или бело??
Мерло ама не ми е некако по кеф. Јбг таква беше годината.
Инаку бујрум.
Туку друго ке те прашвав?
Читам еден во дневник во коменари на колумните Итар Пејо. Ти си тој али не си ти?[DOUBLEPOST=1413365503][/DOUBLEPOST]
Гледам дека неможеш да ми го разбереш постот... Ќе те замолам да го прочиташ 200 пати па за да ме сватиш што мислам...

Тоа е бе пријателе јас маки тргам тука додека ти уживаш таму :place:
Остај не ме моли, побрзо женска логика ќе сфатиш отколку тебе човек да те сфати. Инаку работата е проста.
Тебе ако ти е убо таму крцкај си, заработвај рид пари, гледај кенгури, капи се во океанот и прави тоа што ја полни душата.
Мене и на многу други ни е убаво тука и така. Нема што да се додади повеќе. За вкусови се работи.
Кога некое дете од село ке оди на град се му е интересно, се сака да види и проба. Не дека е интересно туку дека првпат гледа.[DOUBLEPOST=1413365720][/DOUBLEPOST]
i toa se hranat DEVET godini po 24/7 ,ama sega veke mislam deka pocnaa da povrakaat ,im se loshi ...[DOUBLEPOST=1413332577][/DOUBLEPOST]
Ti zatoa ne si sakal vo EU !!!tamu grozje vino ..jok ...a za ajvar muabet da nema..
i glej glupo makedonce ,mu vika zakonski nesmeesh da praish ajvar pred zgrada ,i toj NEPRAVI ,mu vika na shiptarot nesmeesh da kolesh ovca na ulica ,shipo kole i ruk ne go bole ...koj slushnal da pishe dali nekoj shipo e kaznet za kolenje ovca na ulica ??pa kaj moze cel narod da go kaznue ...zatoa netrebashe makedonac odma da se odkaze ,trebase da si pece piper i da vidime dali cel narod ke go kazni ...sigurno ne ...
Незнам што да ти искоментирам за да слезам на твое ниво на дискусија. Ај ништо, другпат кога ке си ги средиш мислите.
 
Последно уредено:

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Мерло ама не ми е некако по кеф. Јбг таква беше годината.
Инаку бујрум.
Туку друго ке те прашвав?
Читам еден во дневник во коменари на колумните Итар Пејо. Ти си тој али не си ти?[DOUBLEPOST=1413365503][/DOUBLEPOST]
Остај не ме моли, побрзо женска логика ќе сфатиш отколку тебе човек да те сфати. Инаку работата е проста.
Тебе ако ти е убо таму крцкај си, заработвај рид пари, гледај кенгури, капи се во океанот и прави тоа што ја полни душата.
Мене и на многу други ни е убаво тука и така. Нема што да се додади повеќе. За вкусови се работи.
Кога некое дете од село ке оди на град се му е интересно, се сака да види и проба. Не дека е интересно туку дека првпат гледа.[DOUBLEPOST=1413365720][/DOUBLEPOST]
Незнам што да ти искоментирам за да слезам на твое ниво на дискусија. Ај ништо, другпат кога ке си ги средиш мислите.
moite se sredeni ...ti samo tolku ....a shto bi poeke ....mnogu jaka definicija ima profesorot Frckovski ,sigurno si ja slusnal :tabula raza ---prazno ,nema nishto
ama jas pak ve zalam oti ste prazni vo glavite ,pa zatoa ke ti doobjasnam :ti sakash vo MK za da moesh grozje da si stavash za vino ,vo EU nema toa proizvodstvo privatno na alkohol .....a jas samo sporediv deka nie ,mislam na makedoncite ,vednash se soglasuvame so pastirot ,toj veli ajvar kaj zgradite nikako nesmee da pravite ,i nie ne pravime(duri ako treba i nejademe ,poshto ziveeme vo zgrada ),no za razlika od nas makedoncite Albancite ne ebat ziva sila ,on si kole ovci za bajram i toa na sred bulevar ,pa ushte i vika shto da pravim ,mene mi e praznik ..
poentata :nie pred sekoe zakonce ke svitkame kicma ,ama oni (chitaj ONA)ne se od kazuva od tradicionalnoto
za kraj od mene tolku mkd .vlade ,od gospot poishe
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
moite se sredeni ...ti samo tolku ....a shto bi poeke ....mnogu jaka definicija ima profesorot Frckovski ,sigurno si ja slusnal :tabula raza ---prazno ,nema nishto
ama jas pak ve zalam oti ste prazni vo glavite ,pa zatoa ke ti doobjasnam :ti sakash vo MK za da moesh grozje da si stavash za vino ,vo EU nema toa proizvodstvo privatno na alkohol .....a jas samo sporediv deka nie ,mislam na makedoncite ,vednash se soglasuvame so pastirot ,toj veli ajvar kaj zgradite nikako nesmee da pravite ,i nie ne pravime(duri ako treba i nejademe ,poshto ziveeme vo zgrada ),no za razlika od nas makedoncite Albancite ne ebat ziva sila ,on si kole ovci za bajram i toa na sred bulevar ,pa ushte i vika shto da pravim ,mene mi e praznik ..
poentata :nie pred sekoe zakonce ke svitkame kicma ,ama oni (chitaj ONA)ne se od kazuva od tradicionalnoto
za kraj od mene tolku mkd .vlade ,od gospot poishe
Уште кога зеде пример од Фрчковкси да ми даваш, мислам нема што повеќе да се кажи.
И незнам за тебе што ти си послушал или не, ама барем тука луѓето си ставаат и вино, си варат и ракија ( ете јас пример, да не одиме подалеку). Ајвар секој си прави кој сака. И тој пастирот за тебе е Премиерот на Р.Македонија легално избран на избори од мнозинството на граѓаните на републиката., така да треба да покажиш малце култура и почит ако не спрема него , тогаш спрема народот кој го избрал и институцијата на државата кој тој ја претставува. Дома твоите можеш да си ги нарекуваш како што сакаш ако ти дозволуваат. Ама како што реков чим почна со на Фрчковски дефинициите примери да ми кажуваш, тогаш се ми е јасно.
П.с Дека виткате кичма познато е од поодамна, тоа ви иди некако како добро утро, ама не се сеќавам дека некој ти забранил да го користиш македонското кирилично писмо, барем тука на форумот.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Уште кога зеде пример од Фрчковкси да ми даваш, мислам нема што повеќе да се кажи.
И незнам за тебе што ти си послушал или не, ама барем тука луѓето си ставаат и вино, си варат и ракија ( ете јас пример, да не одиме подалеку). Ајвар секој си прави кој сака. И тој пастирот за тебе е Премиерот на Р.Македонија легално избран на избори од мнозинството на граѓаните на републиката., така да треба да покажиш малце култура и почит ако не спрема него , тогаш спрема народот кој го избрал и институцијата на државата кој тој ја претставува. Дома твоите можеш да си ги нарекуваш како што сакаш ако ти дозволуваат. Ама како што реков чим почна со на Фрчковски дефинициите примери да ми кажуваш, тогаш се ми е јасно.
П.с Дека виткате кичма познато е од поодамна, тоа ви иди некако како добро утро, ама не се сеќавам дека некој ти забранил да го користиш македонското кирилично писмо, барем тука на форумот.
da zaokruzam :TI si patriot ...Ti si Makedonija ...ajvar nesmee da pravime kaj zgradite ,ovie debilnive ni donesoa takov zakon ..e sega ti ako si od selo ,ti mozesh ,vo dvor da praish ajvar ,pa duri i vino ...e sega spored evropskoto zakonodavstvo (koga ke vlezeme de vo evropa )nema da moze da pravish vino i rakija ,nesmeesh da proizveduvash alkohol doma vo domashni uslovi ...za ova ne si ti kriv ako neznaesh ,krivi se tie od shtab shto ne te informirale ,ama ke ti kazat koga ke dojde vreme (na zimi takvoooto ke dojde )
e sega ne go "krstiv "jas so zborot pastir ,tuku tie negovite izbiraci taka go velicaat
koj bil toj shto bil LEGALNO IZBRAN ????????????????
duri i obse i odhr ,kazaa kakvi bile izborite ...
pocit da imam kon kogo ,kon toj shto ne me POCITUVA ??
narodot shto go glasal ????koj narod go glasal ???toj si PISHUVA sam livcinja deka e najbolji ,sam sebe se bira .
pazi molimte kako se izrazuvash na forumov ,toj ne e Frckovski ,za tebe i tvoite bliski od opkruzuvanjeto toj e PROFESOR g-din Frchkovski
okolu kicmata ,pogore podole ,napred nazad ne bi elaborirala mnogu ,si znaesh ti koj i kolku plaka za podvednuvanje,sekoja poza ima cenovnik
p.s.Makedonshtinata ne se dokazuva so pishuvanje na kirilicno pismo i pljackanje na narodot ,no ti i takvite ko tebe toa ni go glasate da ni bide vlast (chitaj falsifikatori )
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
da zaokruzam :TI si patriot ...Ti si Makedonija ...ajvar nesmee da pravime kaj zgradite ,ovie debilnive ni donesoa takov zakon ..e sega ti ako si od selo ,ti mozesh ,vo dvor da praish ajvar ,pa duri i vino ...e sega spored evropskoto zakonodavstvo (koga ke vlezeme de vo evropa )nema da moze da pravish vino i rakija ,nesmeesh da proizveduvash alkohol doma vo domashni uslovi ...za ova ne si ti kriv ako neznaesh ,krivi se tie od shtab shto ne te informirale ,ama ke ti kazat koga ke dojde vreme (na zimi takvoooto ke dojde )
e sega ne go "krstiv "jas so zborot pastir ,tuku tie negovite izbiraci taka go velicaat
koj bil toj shto bil LEGALNO IZBRAN ????????????????
duri i obse i odhr ,kazaa kakvi bile izborite ...
pocit da imam kon kogo ,kon toj shto ne me POCITUVA ??
narodot shto go glasal ????koj narod go glasal ???toj si PISHUVA sam livcinja deka e najbolji ,sam sebe se bira .
pazi molimte kako se izrazuvash na forumov ,toj ne e Frckovski ,za tebe i tvoite bliski od opkruzuvanjeto toj e PROFESOR g-din Frchkovski
okolu kicmata ,pogore podole ,napred nazad ne bi elaborirala mnogu ,si znaesh ti koj i kolku plaka za podvednuvanje,sekoja poza ima cenovnik
p.s.Makedonshtinata ne se dokazuva so pishuvanje na kirilicno pismo i pljackanje na narodot ,no ti i takvite ko tebe toa ni go glasate da ni bide vlast (chitaj falsifikatori )
Веќе ако сакаш да бидам попрецизен можеби требаше да напишам
Лустрираниот професор г-дин Фрчковки ( или по народски кажано кодош)
Ама ај нека ти биди, батали тој муабет не е за тука. Политика бистри си во штабот.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.088
Поени од реакции
30.033
Doktorite sekade gi baraat. Treba da se glupi vo Makedonija vreme da si gubat. Fakt e deka kad tad doktorite ke gi snema,togas ke se kacat i platite. Ama kasno ke bide.
Samo treba da se gleda na prikaznata i od malku poinakov aspekt. Neka izracunaat kolku pari Makedonija vložila vo nejzinoto obrazuvanje. Ova treba da se reši na megjunarodno nivo,npr Germanija da plaka odredena suma na fakultetite od kade sto dovagaat studentite sto ze zaposluvaat tamu. Ili pak kaj nas da se uvede 100% plakanje na studiite od svoj gep. Neka si platat,pa neka odat nadvor.
btw germanskite doktori begaat vo Norveška. tamu se 2-3x pogolemi platite nego vo germanija.
Istoto važi i za ostanatite struki.
,,,iako staro postirano a tolku aktuelno i denes,,,
,,,za kakvo vložuvanje na državata stanuva zbor koga sekoj student si plakja se sam od gazobrišaĉkata rolna pa do celodnevnoto jadenje celogodišno oblekuvanje,,,pa se do kupuvanje na skripti na konkretniot ispit ako sakaat da položat,,,
,,,a doktorite,dali medicinari ili stomatolozi se prikazna horor univerzumska,,,
,,,pet godini studii,pola godina staž,pola godina državen=6,,,i seto ova idealno da ne duvne nieden semestar,,,,plus najmalku 4 god. specijalizacija pa videte kolku izleguva redovno studiranje,,,
,,,i nekoj ke kaže tragikomiĉna reĉenica državata finansirala,,,aloooo se čitete li,,,pa toa go nemaše ni vo socijalizmot,,,za kakvo besplatno studiranje stanuva zbor,,,povrakanica od demagogija,,,
,,,i na seto ova,,,a ima ušte mnogu drugo,,,no da bide samo osnovnoto nafrleno,,,,
,,,nekoj ke se osmeli da kaže deka 12 ili wow16 iljadi bile super za eden doktor,,
,,,,sekoj što ima i najmala možnost gitla od državava nadvor vo i za podobar dostoinstven akademski život,,,,
,,a ne tukašno životinharenje,i koga se izživuvaat vrz vas da bidete sade nasmeani i da im vikate fala što vi gi dale tie crkavici,,,a možebi i za vozduhot što kako doktori ili akademci ne e bitno go dišete,,,
,,,balaš,,,,,ošlo sse vo honduras,,,
 
Последно уредено:

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
Веќе ако сакаш да бидам попрецизен можеби требаше да напишам
Лустрираниот професор г-дин Фрчковки ( или по народски кажано кодош)
Ама ај нека ти биди, батали тој муабет не е за тука. Политика бистри си во штабот.
od kogo prijatelju lustriran ,od UDBASHI ????veciti Precedatel so istecen mandat adziev ...idi begaj molimte ne me smej ....
zamisli da jadesh chokolado so pominat rok od tri godini ,mozesh da umresh
 

Kajgana Shop

На врв Bottom