Ауфвидерзен Македонијо!

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Може е подобро да им дадеме предлог на денешнава власт да се донесе закон за одземање на имотите на луѓе кои 15 години не припариле во државата, а имаат имот и државјанство Македонско. Што сме должни да гледаме запустени села, фино лепо земи тркаторот па преорај и укрупни си парцела, а не има земја за обработка, а никој не ја работи, па луцерка да насадам профит ќе имам, а вие чистете клозети у Паризу :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.812
Поени од реакции
12.113
Може е подобро да им дадеме предлог на денешнава власт да се донесе закон за одземање на имотите на луѓе кои 15 години не припариле во државата, а имаат имот и државјанство Македонско. Што сме должни да гледаме запустени села, фино лепо земи тркаторот па преорај и укрупни си парцела, а не има земја за обработка, а никој не ја работи, па луцерка да насадам профит ќе имам, а вие чистете клозети у Паризу :)
Па где си био до сад друже Тито, љубичице бела ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Може е подобро да им дадеме предлог на денешнава власт да се донесе закон за одземање на имотите на луѓе кои 15 години не припариле во државата, а имаат имот и државјанство Македонско. Што сме должни да гледаме запустени села, фино лепо земи тркаторот па преорај и укрупни си парцела, а не има земја за обработка, а никој не ја работи, па луцерка да насадам профит ќе имам, а вие чистете клозети у Паризу :)
Може е најдобро да оставиш тука адреса и известување кога нема да бидете дома, на ден два, за да може да се послужи кој сака со твојата сопственст. Верувам дека не би имал ти проблем со тоа.

Да. Сеа ми текна ти беше ликот што ми збореше по пп дека сум комуњар, затоа што ја критикував власта за ослободувањето на хашките воени злосторници. Те немаше некое време... Нема везе, си ја чувам пораката во пп и имам принтскрин.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.805
Може е подобро да им дадеме предлог на денешнава власт да се донесе закон за одземање на имотите на луѓе кои 15 години не припариле во државата, а имаат имот и државјанство Македонско. Што сме должни да гледаме запустени села, фино лепо земи тркаторот па преорај и укрупни си парцела, а не има земја за обработка, а никој не ја работи, па луцерка да насадам профит ќе имам, а вие чистете клозети у Паризу :)
Nemas gajle prijatele ke gledame We`cinjata u Pariz da bidat cisti za koa ke does ti so opinokot da ne nagazis na kal da se izvalkas.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
...i koga ke se vratish da te precekaat ,da ti gi soberat parite teshko zaraboteni ,i da te stavat vo zandani ,na primer za zatajuvanje danok ili slicni gluposti ,a ti normalno vo vakva nenormalna drzava nemozesh da ja najdesh pravdata ...zatoa se soglasuvam begaj i toa shto pobrzo i shto podaleku
тебе osa изгледа ептен те одрапиле, неможеш на себе да дојдеш...:). Од кај пишуеш од Македонија, т.е. некоја зандана или од некаде надвор???
Ај сега вака убаво без никој да биде навреден...
Што лошо и навредливо најде во мојот пост?
Како прво никој никого не тера со сила да оди јабана,секој е доволно свесен дека некаде има подобро и поубаво,само партиски послушници и ловци на тендери не сакаат да разберат дека некому му скиснал расолот па си бара чаре некаде по белиот свет...верувај дека во шумата има повеке сенка и сонце,а изборот е твој каде ке заседнеш даја осетиш убавината.
Еден живот имам и јас одлучувам каде ке го потрошам,доволно сум свесен што е најдобро за мене и моите наследници...
Браво, чврст и јасен пост на некој кој точно знае што сака;)
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
тебе osa изгледа ептен те одрапиле, неможеш на себе да дојдеш...:). Од кај пишуеш од Македонија, т.е. некоја зандана или од некаде надвор???

Браво, чврст и јасен пост на некој кој точно знае што сака;)
za chudo ich ne me pipnale ,ama toa neznaci deka nema da me pipnat ...ushte ne mi doshol redot ,,,,,po shto dojde do vakov zaklucok ....realnosta konkrit e taa ,dali ke ja gledash samo ili "ke ja ziveesh licno "..nema nekoja golema razlika
p.s. tuka sum ne beri gajle ,pa neli ke pieme kafe ????[DOUBLEPOST=1412862931][/DOUBLEPOST]gero interesno go kazuvash toa :vo shumata ima poishe senki ......jaka misla ,i dobar realen post
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Може е најдобро да оставиш тука адреса и известување кога нема да бидете дома, на ден два, за да може да се послужи кој сака со твојата сопственст. Верувам дека не би имал ти проблем со тоа.

Да. Сеа ми текна ти беше ликот што ми збореше по пп дека сум комуњар, затоа што ја критикував власта за ослободувањето на хашките воени злосторници. Те немаше некое време... Нема везе, си ја чувам пораката во пп и имам принтскрин.
Јака Муда - од Јапонија што ја чуваш порака, ти беше тој што беше погоден од таа квалификација, и одма почна да си бараш правна заштита :). Инаку, не е ова бојно поле за гласачи па ти како многу елоквентен форумџија ќе придонесеш да ја смениш власта ;)
Nemas gajle prijatele ke gledame We`cinjata u Pariz da bidat cisti za koa ke does ti so opinokot da ne nagazis na kal da se izvalkas.
Ќе ми биде чест огромна, греота е да ја носам Македонската кал таму :LOL::pos:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
za chudo ich ne me pipnale ,ama toa neznaci deka nema da me pipnat ...ushte ne mi doshol redot ,,,,,po shto dojde do vakov zaklucok ....realnosta konkrit e taa ,dali ke ja gledash samo ili "ke ja ziveesh licno "..nema nekoja golema razlika
p.s. tuka sum ne beri gajle ,pa neli ke pieme kafe ????[DOUBLEPOST=1412862931][/DOUBLEPOST]gero interesno go kazuvash toa :vo shumata ima poishe senki ......jaka misla ,i dobar realen post
ахам, сакаш да кажеш исто е виртуелно и реално.....пиење кафе, за пипкањето да не спомињам??? ;)
...многу сум бе стар и со опасна километража, за да ми го продадеш тој рог за копито. Точно е дека Македонија во многу работи е за никаде, ама на даљинска команда , на флај симулатор никаде нема ни да стигне.
Го гледаш ли и децана Курди од 14-15 години во Кобани??? не мислат да отстапат.., додека фините ЕУ педофили и остали гледаат сеир и кажуат како треба..исто како пред 7 века....;)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Јака Муда - од Јапонија што ја чуваш порака, ти беше тој што беше погоден од таа квалификација, и одма почна да си бараш правна заштита :). Инаку, не е ова бојно поле за гласачи па ти како многу елоквентен форумџија ќе придонесеш да ја смениш власта ;)
Не е битна уопште таа работа, со пораката и нејзиното чување.
Битно е тоа што не ти е гајле како тоа македонска власт, амнестира воени злосторници кои врз припадници на македонскиот народ извршија невидени ѕверства, него си се фатил за тоа дали јас кој се бунам заради тоа, истапувам од позиција на СДСМ. Те разбирам ја тебе и таквите како тебе. Сте си се зашушкале удобно у фотеља и си зимате клативрата-пари. Многу е срање кога некој ти го расипува комфорот. "Кој кур сеа се бунат овие за некои што им бутале стапови на работници у газ, или што влечеле живи луѓе со трактори, пред 10+ години." Зашто идилата на твоето розево секојдневие да се нарушува со тоа?...
Да беа некои твои роднини жртви на тие гниди, можеби и ти ќе се прашаше исто што и јас:
- Зошто мојата партија ги амнестира овие, кога дури и албанофилската Европа ни се лути за тој потег и секоја година по еднаш доаѓа од ЕК делегација, за да не подсети дека заради амнестирањето на хашките случаи, ќе имаме подоцна проблеми во евроинтегративните процеси?
- Зошто рестриктивните закони важат само за Македонците и се применуваат само во македонски реони?
- Зошто партијата на власт флагрантно замижува пред албанскиот терор, кој континуирано се спроведува?
....
и ред други прашања, кои секој кој искрено ги сфатил партиските идеали, би си ги поставил.
Но не, партијата избра да ги напушти основните идеали за сmетка на сопствените џебови. А очите ни ги мачка со шминкерски патриотизам: - градење споменици, знамиња, пеење химни, пралелно продолжувајќи да се прави на удрена за албанскиот терор.

Ова е една од клучните причини за егзодусот на Македонците надвор (покрај останатите). Никој не сака да го гледа своето дете претепано или убиено, само затоа што е Македонче или Христијанинче. Ако џандарот у станица ми рече Не сум ти ја телохранител, кога ќе одам да пријавам континуирани навлегувања во имот, од страна на новите комшии од Косово, тогаш може и знаме и химна и се што претставува оваа држава у газ да си го набутате.

Ме боли уво, некои партиски полтрони како вас, ботови, дали ќе мислат дека сум од опозиционите комуњарски амеби. Никаков изговор за партијата на власт и горка утеха на нас останатите, ни е тоа што кога би биле другиве на власт, би биле можда и полоши, по ова прашање.
Жал ми е и за партијата, што дозволи вакви да станат нејзино јадро и луѓето да ја споредуваат со опозиционава партија, околу тоа кој направил повеќе штета на државава....


Копје си носам секаде, по него ќе ме познаеш ;)
Да, добро е да ги известиш дека тоа од позади што ти штрчи под панталоните не е Ајфелова Кула.
Може е подобро да им дадеме предлог на денешнава власт да се донесе закон за одземање на имотите на луѓе кои 15 години не припариле во државата, а имаат имот и државјанство Македонско. Што сме должни да гледаме запустени села, фино лепо земи тркаторот па преорај и укрупни си парцела, а не има земја за обработка, а никој не ја работи, па луцерка да насадам профит ќе имам, а вие чистете клозети у Паризу :)
Ова потсеќа на едно време кога имаше едни други апаши, кои земаа имоти на луѓето, а тие што се бунеа ги праќаа на Голи Оток.
Епа уште тоа ви остана, им ги исцедивте парите на обичните луѓе, сега е имотот нивни на ред.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Може е подобро да им дадеме предлог на денешнава власт да се донесе закон за одземање на имотите на луѓе кои 15 години не припариле во државата, а имаат имот и државјанство Македонско. Што сме должни да гледаме запустени села, фино лепо земи тркаторот па преорај и укрупни си парцела, а не има земја за обработка, а никој не ја работи, па луцерка да насадам профит ќе имам, а вие чистете клозети у Паризу :)
Ионака сега има многу обработливо земјиште, но земјоделието е застанато од пред 50 години. Не затоа што нема кој да го работи, туку затоа што блиските на секоја власт си прават увоз на земјоделски производи од странство затоа што е поефтино и провизијата ја земаат малку луѓе и ја делат со власта.
А ти што нема да имаш профит од луцерката нема да имаш, не затоа што нема каде да ја продадеш туку затоа што рекетот е голем, ќе имаш колку да јадеш и пиеш од увозната храна и ако фатиш некоја од модерните болести како рак или некои други, нема да биде проблем да се излечеш, проблемот ќе биде да ги најдеш тие 3 телефонски броеви што ќе ти завршат работа и да дојде лекар што го препишал факултетот и се вработил само затоа што е "наше дете"
Тоа се тие ситни разлики во животот у странство и Македонија и тука и таму ќе работиш за плата, но кога ќе дојдеш да се заебаваш со бирократијата, у странство ќе биде само еден обичен ден, а тука ќе ти бидат потрошени години од животот.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
150
ахам, сакаш да кажеш исто е виртуелно и реално.....пиење кафе, за пипкањето да не спомињам??? ;)
...многу сум бе стар и со опасна километража, за да ми го продадеш тој рог за копито. Точно е дека Македонија во многу работи е за никаде, ама на даљинска команда , на флај симулатор никаде нема ни да стигне.
Го гледаш ли и децана Курди од 14-15 години во Кобани??? не мислат да отстапат.., додека фините ЕУ педофили и остали гледаат сеир и кажуат како треба..исто како пред 7 века....;)
:)...Што имаат заедничко Курдските деца со темава?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.540
Поени од реакции
22.601
Вака е подобро Владе, ама твоите реплики со другите членови во врска со квалитетот на краставиците како пресуден аргумент за квалитет на живот - не е во линија со ова што си го пишал.
На кој пост мислиш?
Дека некој забележал дека оти толку чинат па затоа не ни ги примале во ЕУ. Тоа не е мој став, на друг е. Јас си мислам дека крастајците ни се сосем во ред, можи да се малце повеќе закривени од тоа што бара ЕУ, ама ете мене не ми пречи.
Секако за јадење ми се;).
Исто има еден интересен феномен кој вреди да се спомене.
Било што да е од надвор или надвор е подобро од тука или тревата кај комшијата е секогаш позелена.
Мада некој кој сака да бега сигурно до крастајци не му е дојдено, тој сонува за милиони не за како таратур да направи.
Сега кај да е очекувам некој да ифрли податок дека словенскиот ајвар има повеќе витамини и минерали од нашиот и е далеку повкусен. За право неможам да тврдам дали е така или не пошто немам пробано словенски ајвар, а и овај домашниот тука ми е сосем доволно добар.
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
ахам, сакаш да кажеш исто е виртуелно и реално.....пиење кафе, за пипкањето да не спомињам??? ;)
...многу сум бе стар и со опасна километража, за да ми го продадеш тој рог за копито. Точно е дека Македонија во многу работи е за никаде, ама на даљинска команда , на флај симулатор никаде нема ни да стигне.
Го гледаш ли и децана Курди од 14-15 години во Кобани??? не мислат да отстапат.., додека фините ЕУ педофили и остали гледаат сеир и кажуат како треба..исто како пред 7 века....;)
e sega kako virtuelno pienje i pipkanje ...pa ne te kanev jas ,,,me kaneshe ti ...i nebrzam ko ke dojdesh togash ...valda nema da me piknat tamu kaj shto nema ni kafe ni nishto ....
i mene da mi se pruzi shansa da gledam kolku e ubavo vo makedonija od daleku ,sigurno ke komentiram ko tebe ....bogami da dojdesh od poblisku da zirnesh ,ke se otkazesh od pishuvanje
p.s.pokanata dodushe beshe od tvojot praven zastapnik ,no vo tvoe ime ...ne drugono mesto ne tuka .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom