Аудиокниги

D

Daedalus

Гостин
Пред некое време налетав на аудио издание на Амберските хроники од Роџер Зелазни, кои ми се омилени. Од ред причини претпочитам текст, ама преслушав неколку минути. Пријатно ме изненади тоа што чита токму авторот. Имам извесен сомнеж , бидејќи е починат повеќе од две децении (никогаш не сум видел снимка со него, интервју или сл. па не знам дали сигурно е тој), но веројатно и тогаш биле снимани аудио-изданија, на пример за лица со оштетен вид итн. Секогаш е подобро кога некој професионалец со одличен глас ќе заврши феноменална работа, но исто така, посебно доживување е кога самиот автор го чита делото. Има повеќе, ова подолу е првиот дел.
Јас сега ја слушам аудиокнигата „Sharp Ends“ од Аберкромби. Сите аудиокниги од серијалот на Аберкромби (First Law и другите три засебни) се фалени поради квалитетот на гласот, а ги чита Стивен Пејси. Оваа ја читаат и Аберкромби и Стивен Пејси.
Дај и' шанса, па пиши импресии.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725

Шознам...лежиш у кревет.
Дремиш и слушаш.

Последни ми беа LOTR, ги нема на yt тие што ги имав во компјутер.

Барав македонски аудио драми ама слабо.
Тоа само на Македонско радио може да се начека (и басни ако не се лажам) а интересна е програмата Хоризонти кадешто се читаат научни трудови (од Македонија) од сите области.

Еве еден канал;

https://www.youtube.com/channel/UCwA3soVPNcpLSwuHa_TLurw/playlists
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.613
Поени од реакции
31.820
Случајно налетав на овој јутјуб канал. Фантастична адаптација има на одлично избрани раскази, предавања, филозофски текстови и слично. Нешто како снимени драми од Радио Београд со музиче, со сите нишани.

Еве една.

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
This shit is crazy :icon_lol:...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom