Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Теодор006

Научник
Член од
25 август 2013
Мислења
270
Поени од реакции
111
Претпоставката е дека поради губењето на магнетното поле се изгубила заштитата од соларните ветрови и ерупции, и дека тоа ја однесло атмосферата на Марс во вселената во текот на милиони години.
 
Член од
11 август 2014
Мислења
38
Поени од реакции
6
Можеби ова не е соодветна тема за оваа прашање, но сакам да прашам дали некој може да ми одговори што се тие светли точки што се појавуваат на едно исто место(се појавуваше до една ѕвезда).Во период од една секунда светнува но итензитетот на светлината се зголемува и пред да згасне светнува импулсивно и тоа се повторува околу 4 пати преку 8-10 секунди.Да е сателит би се движел или пак некој геостационален ако е би се гледал како некоја ѕвезда, но можеби има некоја финта со соларните панели?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
Можеби ова не е соодветна тема за оваа прашање, но сакам да прашам дали некој може да ми одговори што се тие светли точки што се појавуваат на едно исто место(се појавуваше до една ѕвезда).Во период од една секунда светнува но итензитетот на светлината се зголемува и пред да згасне светнува импулсивно и тоа се повторува околу 4 пати преку 8-10 секунди.Да е сателит би се движел или пак некој геостационален ако е би се гледал како некоја ѕвезда, но можеби има некоја финта со соларните панели?
Да, најверојатно се сателити и да, многу веројатно да се соларните панели, барем задната страна на панелите.

https://en.wikipedia.org/wiki/Satellite_flare

Ако доволно долго гледаш во ноќното небо, може дури и да забележиш како некои сателити се движат. Се гледааат дури се осветлени од сонцето.

Тука може да ја следиш Меѓународната вселенска станица и да видиш кога е видлива со голо око од твојата локација. Многу е прецизно.
 
Член од
6 декември 2014
Мислења
97
Поени од реакции
6
vidov meteor pred 10-tina minuti se dvizese vo pravec od istok kon zapad istoto traese okolu 3 sekundi pa me interesira sto znaci ko kje vidis meteor i dali e vistina ako si zamislis zelba kje ti se ostvari a najcudno mi e toa sto bas togash poglednav nagore kako nekoj da me natera
 
Последно уредено:
Т

Триптико

Гостин
vidov meteor pred 10-tina minuti se dvizese vo pravec od istok kon zapad istoto traese okolu 3 sekundi pa me interesira sto znaci ko kje vidis meteor i dali e vistina ako si zamislis zelba kje ti se ostvari a najcudno mi e toa sto bas togash poglednav nagore kako nekoj da me natera
Море...ова е Астрономија, не астрологија. Ц ц ц ц
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Ме интересира што и дава светлина на останатите галаксии во Универзумот?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Ме интересира што и дава светлина на останатите галаксии во Универзумот?
Ѕвездите во тие галаксии, и по некоја експлозија на нова/супернова.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Телескопот Џејмс Веб конечно е целосно завршен, па ја презема титулата најголем телескоп било кога направен. Кога ќе биде лансиран во вселената во октомври 2018 година, ќе се стационира на околу 1.5 милиони километри од Земјата.



Во моментот најмоќниот телескоп е Хабл кој е во орбитата на Земјата, а е лансиран во 1990 година. Благодарение на него се пронајдени многу откритија.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
Хабл колку и да го одржуваат и поправаат сите знаеме дека има системска грешка со фокусот на огледалото и требаше да се направи корективен механизам што не е исто како тоа да се направи во фабрика. Плус 20 и кусур години постара технологија...

Но ќе биде тажен моментот кога хабл ќе заврши во прави ипепел негде на пацификот:eek:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669
Хабл колку и да го одржуваат и поправаат сите знаеме дека има системска грешка со фокусот на огледалото и требаше да се направи корективен механизам што не е исто како тоа да се направи во фабрика. Плус 20 и кусур години постара технологија...

Но ќе биде тажен моментот кога хабл ќе заврши во прави ипепел негде на пацификот:eek:
Фокусот му го средија некоја година по лансирањето. Направен е со технологија стара скоро 40 години. :)
Иако не може да се спореди со Веб и Хабл имаше доста одложувања. Интересното е што Веб чини 9 билиони долари, најверојатно најскапиот научен инструмент.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.011
Поени од реакции
4.669

Kajgana Shop

На врв Bottom