Асистенти/професори на Економски факултет

Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Пишман-непишман се запишав на Економски.

И сега да ве прашам...

Што треба еден бруцош да очекува во својата 4 годишна епопеја?

Кои професори/асистенти според вас се нормални/коректни, а кои не?
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
9
Поени од реакции
1
ајде нека ти е со срекичка јас бев на Економски па кажи за кој потоцно те интересира секој е приказна за себе:kesa:
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Пишман-непишман се запишав на Економски.

И сега да ве прашам...

Што треба еден бруцош да очекува во својата 4 годишна епопеја?

Кои професори/асистенти според вас се нормални/коректни, а кои не?
me2...
ајде од прва да почниме
А.Н трговско право "Колеги кога не сум јас тука вие можете да ја искористувате асистентката"
:))) не можам да се сетам на ништо сега ова е главна импресија во цел семестар досега.. и инзворендтие предавања од Т.Ф
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
9
Поени од реакции
1
хахаха во негов стил е тоа ама супер е за оценки така да не се секирајте од А.Николовски ама нареден семестар имате работа со Славе Ристески :tapp:е со него малку повеке ке се помаците уф коа ми текне на тоа формулите леле .... ама се положува без гајле:vozbud:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Асистените горе-доле се ОК и покрај тоа што ако си член на актуелната опозициска партија ќе ти многу полесно, секако ова важи и кај онаа ас-ис-стенка која пред некое време ја “претепа“ колешката зошто препишувала.

За професорите?
Економски можеби е еден од малкуте факултети на кои скоро јавно се зборува за мито. Секој професор има ценовник и според моите информации тој се движи од 200 евра најефтино за Дефендологија до 1000 евра најскапо за Менаџмент. секако ова е цена само за 6ка.
Па тука се споменуваат и патувања, кујни и сл. како мотивација за да ти пише поголема оценка.

Имиња нема да споменувам само ќе ти кажам чувај се од: Статистика, Маркетинг и Менаџент. :) Другите предмети во сборедба со овие се боза.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.165
Поени од реакции
892
Асистените горе-доле се ОК и покрај тоа што ако си член на актуелната опозициска партија ќе ти многу полесно, секако ова важи и кај онаа ас-ис-стенка која пред некое време ја “претепа“ колешката зошто препишувала.

За професорите?
Економски можеби е еден од малкуте факултети на кои скоро јавно се зборува за мито. Секој професор има ценовник и според моите информации тој се движи од 200 евра најефтино за Дефендологија до 1000 евра најскапо за Менаџмент. секако ова е цена само за 6ка.
Па тука се споменуваат и патувања, кујни и сл. како мотивација за да ти пише поголема оценка.

Имиња нема да споменувам само ќе ти кажам чувај се од: Статистика, Маркетинг и Менаџент. :) Другите предмети во сборедба со овие се боза.
Математика е една таква боза што застанува во грло!
За асистенти, економија и трговско право ги има најфините, остатак - ...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Некако не ми се збори за ова, ама ај колку толку барем ќе ти помогнам.
Вака I семестар математика Д. Јанев, прв на листата зашто се отпишав, се понаша како незнам што, само да не му влезеш во очи иако ја тоа и не го напрвив, среќа што си машко до сега ќе имаше понуда од него за заеднико кафе и незнам што. Не сакам да продолжувам се нервирам. Пази се, неговиот испит е 300 евра.
А. Николовски, нема многу што да се зборува за него, човекот просто не се замара, тука е асистентката и она е како професор и другата професорка. Овој предмет не прави проблеми професорот, можеби предметот е досаден ама и лесен е.
Т. Фити неговите предавања се најдобри и секогаш се полни амфитеатрите кога има економија или друг предмет кој го предава. Мада и он е иста школа на Д. Јанев, само он нуди пури и коњак. Кај него има само усмен испит, ако паднеш на испит во сесија можеш да полагап така само ако убаво го замолиш. Сака стварно да му знаеш, не сака пари ама кај него може преку врски преку влашка линија. Ама договорете се кога сигурно ќе ти ја пише оценката од усно, мене ме зезна.
Двосеместралниот Дефендологија од Нацев е лесен предмет од општа култура ги знаеме тие работи, не малтретира, се иде само на испит, ја бев на Педагошки и исто таму за оценка. Бара 200 евра ако неможеш да положиш.

II семестар
Љубиша или другата професорка не ми текнува на име по сметководство ок се, исти тестови секоја година се вртат по студентите, ако сакаш ќе ги најдам. Интересен предмет за мене, малку тешко немора да идеш на предавања, запиши се кај Љубиша и полагај кај него, полесно се проаѓа.
Економика не почувствував тежина на предметот, ако си учиш нема ни ти, нема проблеми со професорот.
Е сега статистика е проблемот кај сите. Материјалот се совладува не да не, ама професорот е најголемо ѓубре на свет. Одвај положив на поправен, мака мачев после она со Д. Јанев, немора да идеш на предавања, колкоквиумите мора под реден број одговорите да му ги пишуваш, асистентот е супер и коректен, ама нон стоп патува за Њу Јорк. Оди на вежби по сите предмети тоа треба. Кај С. Ристески ќе поминеш ако имаш многу среќа и знаење во исто време, ја среќа немав. Е сега ако немаш ни тоа ни тоа тарифата се движи вака= јунска сесија 350 евра, септемвриска 450 евра, февруарска кога најмногу ти треба да исчистиш 500 евра. Си има телефон се, си се договараш и така, доста едноставно. Е сега има друга опција кај статистика, има 2 професорки кои вежбаат студенти нормално за пари и као они биле блиски со професорот и као го давале списокот на студенти кои биле кај нив и пола од парите, изнесува 100 евра тое вежбање, ја одев кај Анка. Стварно ќе те научи.

Втора година накратко зашто тука сите смерови различно имаат предавања. Исти се маркетинг, менаџмент и незнам кои други. Ама тие два се изгор. Менаџмент најкорумпираниот професор, деканот наш, другар со С. Ристески, двосмислени прашања на колоквиум дава, по 50 се плус, и си бара пари т.е. 850 евра. Општо познато е тоа. На предавања треба да идеш, ако не, ќе си платиш на жиро сметка на факултетот 500 денари.
Маркетинг од С. Јовановска, кој за пола поен не положив трет и несакаше да ме сослуша, ладна особа, нервозна за студенти, никогаш нема време и др и др. Исто како менаџмент е работата, само нејзиниот испит е нешто малку поскап т.е. 1200 евра. Епа ти види си. Треба многу да се учи, тоа е, ам аи среќа и снаодливост ако имаш супер.

Друго тоа е , незнам, ги прескочив моите малтретирања и сите тие нервози. Глупавите денови на студентски тоа нема врска, и приемните денови на професорите не сакам да зборам, тоа се посебна тема на Економски. Колега со среќа и пиши дали ти помогнало нешто, пошто сакаше да знаеш. Инаку јас одвај чекав да се отпишам и сега мирно спијам, ама тоа немора да значи, дека и тебе ќе ти се случи што и мене. :helou::helou:
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Butterfly... благодарам на опширниот одговор.
Инаку јас сум на департман Е-бизнис, но гледам дека факултетските легенди не ми гинат. Да си поминам втора, па изгледа раат ќе бидам.

Од муабетиве да разберам дека Е-бизнис професорите/асистентите се салам?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
E-Bizmis си море...
Па и ја сум таму а не пишуваш ц ц ц...
Срамота...Следна недела одма на вежби да си се поздравил...
Него мене шо ми напраи таа Валерија на Таки...Идам ја на колоквиум све знам коа глеам...22 бода сум паднал за два само :S
Идам на увид што да видам...46 бода имам од 50...
Оптичкиот читач не ме прочитал па они од рука си пишале 22...ваљда толку иам коа ќе се собере името и презимето...

А да...и денес немаше тестови за сите па не праеја сите втор колоквиум...
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Butterfly... благодарам на опширниот одговор.
Инаку јас сум на департман Е-бизнис, но гледам дека факултетските легенди не ми гинат. Да си поминам втора, па изгледа раат ќе бидам.

Од муабетиве да разберам дека Е-бизнис професорите/асистентите се салам?
Па да ти на вашиот смер дел од професорите да се странци што од некој аспект можеби е привилегија, меѓудругото асистентите по главните предмети на смерот ви се ОК.

Знаеш што е проблем?
На сите смерови има факинг Маркетинг и Менаџмент-што значи од ова
друже нема бегање.

Заради тоа важи она правилоно кое вика дека 80% од студентите во втора година пишуваат квадрат па после уште еден итн...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Тој смер е малку за нијанса потежок од другите ама супер е и се гледа иднина за него, ама да тие два предмета на никого не му бегаат ама и се основа за натаму што се учи, така да боље тогаш кога треба си го научи, пошто после потешко е.:helou:
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Sto uba tema,moram da kazam.

1.Ako nekoj odi na mark. ili mngmnt nasoka,teska glupost e.
Posle ste plateni na nivo na nekakva logia,a ne na ekonomija.
2.Bankarska nasoka e super,ama gornite ne vi begaat,makar ednas.
3.Suva ek.-nasoka e najdobra,mada falat 2-3 predmeti
4.Kako bilo,ako ucis utre ce bidis bogat,pa se isplati makata.
5.Naj profi Meto,Miki,Taki,Ole,mozda Baze.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
luge mozete li da najdete testovi marketing, menadzment ili statistika
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Има тема за тестови за Економски факултет. Најди ја и ќе видиш што како.
 
Член од
27 март 2007
Мислења
91
Поени од реакции
1
statistika ima nekoi ispitni kombinacii ama testovi tesko da se najdam.Mislam deka voopsto na ekonomski nema testovi.
:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom