Асистенти/професори на Економски факултет

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
На Електро, а тоа не е битно во случајов....
Ова што го зборите за економски е страшно.....:nesum:
Човек треба да ви "скине капа" како се справувате во факултетското секојдневие, поради предходно спомнатата ситуација на економски....
.....

......а од друга страна треба да се запраша човек да не ви фали нешто во умот ....?????
како студирате на такво место.....
ако најголем дел од испитите се на принцип .... кујна, автомобили, секс, пари и слично..... и вие сите тоа го знаете.....
како што разбрав, може да ти се "закачи" (без посебна причина) некој професор и да ти бара некои од горенаведените "услуги" ....
Може грешам....
Ме интересира дали е точна информацијата дека постои типче преку кој се врши уплатата за испити....?
Грешиш за поголем дел од работите.
Секој испит може да се положи без да се плати или без да му се даде на професорот, биди сигурен дека и на Електро го има тоа, само што вие сте помалце студенти. И дојди да видиш на какво место студираме па после збори дали ни фали нешто во умот. Инаку за тоа болдираното, слушам дека постојат типчиња, ама ниту сум ги видел, ниту ми затребале и никогаш не ќе имам потреба да ги видам.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Грешиш за поголем дел од работите.
Секој испит може да се положи без да се плати или без да му се даде на професорот, биди сигурен дека и на Електро го има тоа, само што вие сте помалце студенти. И дојди да видиш на какво место студираме па после збори дали ни фали нешто во умот. Инаку за тоа болдираното, слушам дека постојат типчиња, ама ниту сум ги видел, ниту ми затребале и никогаш не ќе имам потреба да ги видам.
На Електро нема мито, тоа можам сигурно да ти кажам......
.....е какво е местото баш ме интереситра.....?...чим јавно се знае .... за мито си слично, нешто не е вред со таа институција ако може така да се нарече поради споменатите криминални појави.....
ако мислиш на ентериерот....подобар ви е сигурно....:helou:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Добро ај,најбољи си ти со електро,ние без мозок сме сите.
Чил.

Поглеј малце ситуација прво,па збори.
На економски има мито,ама на сите други "економски" приватни,плаќаш превентивно мито од 2000 евра,за да не мора после од секој испит да ти бараат.
Затоа,од сите зла,економски е најмалото.

Никој не вика дека е совршен факултетот.
А да не почнувам за приказни од Електро,таму може нема мито,ама има мутави и искомплексирани професори,кои се такви само за курташак.
Овде бар се доволно паметни и пари да вадат од тоа :)
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Добро ај,најбољи си ти со електро,ние без мозок сме сите.
Чил.

Поглеј малце ситуација прво,па збори.
На економски има мито,ама на сите други "економски" приватни,плаќаш превентивно мито од 2000 евра,за да не мора после од секој испит да ти бараат.
Затоа,од сите зла,економски е најмалото.

Никој не вика дека е совршен факултетот.
А да не почнувам за приказни од Електро,таму може нема мито,ама има мутави и искомплексирани професори,кои се такви само за курташак.
Овде бар се доволно паметни и пари да вадат од тоа :)
Не дрндај разноразни муабети , никој не рече дека не електро се најбољи или најлоши или незнам какви.....
и на никој не му мерам интилигенција.....
што се однесува до професорите на електро ... ги има и такви ....
разноразни....
процентуално се помалце од економски.....
прочитав и дефендологија барале мито од 200 евра...
Срамота е за универзитетот и Економски факултет да постојат такви појави ......
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Овде бар се доволно паметни и пари да вадат од тоа :)
До моментот кога ќе ги снајде хрватското сценарио.....
Многу паметни ќе бидат позади решетки.....
И многу "паметна" ситуација за вашиот факултет.....и универзитетот и образовниот систем во државата.....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Епа да видиме.

На економски те фатат на пик,ќе те заебат максимално и ќе мора да платиш.
Сепак,има излез,200-800 евра и ќе те пуштат,колку и да се комплексирани.

На електро,ќе те фатат на пик,ќе те заебат максимално и ќе мора да трпиш.
Нели,чист факултет и нема корупција.


Не знам кој излегува поненормален за бирање на Факултет,ние бар имаме излез :wink:
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.399
Поени од реакции
586
До моментот кога ќе ги снајде хрватското сценарио.....
Многу паметни ќе бидат позади решетки.....
И многу "паметна" ситуација за вашиот факултет.....и универзитетот и образовниот систем во државата.....
Па требаше лани господинот декна да го јаде , ама не знам шо бидна ,до кај е работата :nesum:
Треба да се почне од него , бидејќи тој е `Капо ди тути капи` на Економски . Испит кај него , зависно од сесијата е од 700 Евра па нагоре ...Нормално , се иде преку посредник , нема уплати на жиро сметки , нити пак пари на рака :toe:
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Епа да видиме.

На економски те фатат на пик,ќе те заебат максимално и ќе мора да платиш.
Сепак,има излез,200-800 евра и ќе те пуштат,колку и да се комплексирани.

На електро,ќе те фатат на пик,ќе те заебат максимално и ќе мора да трпиш.
Нели,чист факултет и нема корупција.


Не знам кој излегува поненормален за бирање на Факултет,ние бар имаме излез :wink:
Друже Мац....
На Електро никој не те фаќа на пик , ако сам не се наместиш....
Па и да се наместиш сам .... како на пример препис на испит имаш соодветна казна од 2 сесии неполагање.....
После кои ако си имаш научено ќе си положиш....и никој не се замара со тебе (а тоа ти е така од проста причина што најголем дел од професорите и асистентите си тераат легален бизнис на страна).....и нема да платиш...нели....
....штета што кај вас иде со тарифа....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Чекај,што беше претходнава јунска сесија,со типката што имаше сите десетки,а дотичниот "господин" и рече "како тоа осмица по мојот предмет,а сите други 10ки?! Не може,ќе си дојдеш во септември,не сакам 8мица по мојот да имаш"

После дојде татко и,со намера да му ја расцвета главата,така?

Или мислиш дека ние сме неинформирани за тоа што се дешава кај вас,како ти што си за нашиот факултет?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Чекај,што беше претходнава јунска сесија,со типката што имаше сите десетки,а дотичниот "господин" и рече "како тоа осмица по мојот предмет,а сите други 10ки?! Не може,ќе си дојдеш во септември,не сакам 8мица по мојот да имаш"

После дојде татко и,со намера да му ја расцвета главата,така?

Или мислиш дека ние сме неинформирани за тоа што се дешава кај вас,како ти што си за нашиот факултет?
А бе друже, има секакви ситуации...
Конкретно незнам што било со девојчето со 8-ката .... или 10-ката....
Има и кај нас разноразни појави, ама се во МНОГУ ограничен број.....
Мене ми мириса на измислен муабет .....ај дој у септември ти можеш повеќе......
Не сум слушнал или видел таква ситуација на факс....или па некој спомнал такво нешто....
а и да се десило тоа ти е еден професор од вкупно 42....
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Тоа што се случи е факт,и јас бев присутен со другар,кој е на Електро факултет,и го знае и девојчето.
А тоа што ти не знаеш за тоа,значи не знаеш за други.

Тоа те отпишува да правиш сам статистики за електро,колку од професорите се улави.

На економски тоа е 4/52.
Факт.


Јас би ти предложил,дои и види ти.
Јас веќе си знам што и како е ситуацијата
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Тоа што се случи е факт,и јас бев присутен со другар,кој е на Електро факултет,и го знае и девојчето.
А тоа што ти не знаеш за тоа,значи не знаеш за други.

Тоа те отпишува да правиш сам статистики за електро,колку од професорите се улави.

На економски тоа е 4/52.
Факт.


Јас би ти предложил,дои и види ти.
Јас веќе си знам што и како е ситуацијата
И да се десило.....и....???!!!???
И немам слушнато....што е и нормално пошо сум пред дипломирање и не се движам толку по фалкултет....
И мислам дека знам за кој институт станува збор.....
И неможеш да знаеш каква е ситуацијата на електро...и нема никогаш да знаеш пошо не студираш тоа, можеш да слушаш спорадични муабети и ништо повеќе....
И да си донесуваш заклучоци од еден пример и да генерализираш според тоа....
Гласините за економски се многу повеќе секогаш биле и најверојатно ќе бидат уште многу долго време....темава е полна со такви муабети
52...?
колку испити имате во четиригодишни студии....?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Вкупно,по различни предмети.

Секако дека ќе генерализирам,и ти од твоите "слушања" (неслушања) за електро си генерализираш.
Сакаш да си оправдаш дека си направил добар избор?

Сакаш да оценуваш непознати и да ги оценуваш како без памет,базирајќи на премисата на озборувања?

Сакаш да ни кажеш дека сите на Економски сме ненормални,а сите на Електро нормални?

Што сакаш?

Не сум јас тој кој генерализира,ти си.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
148
Вкупно,по различни предмети.

Секако дека ќе генерализирам,и ти од твоите "слушања" (неслушања) за електро си генерализираш.
Сакаш да си оправдаш дека си направил добар избор?

Сакаш да оценуваш непознати и да ги оценуваш како без памет,базирајќи на премисата на озборувања?

Сакаш да ни кажеш дека сите на Економски сме ненормални,а сите на Електро нормални?

Што сакаш?

Не сум јас тој кој генерализира,ти си.
Епа не генерализирај кога не си не електро.....
моето "генерализирање" е секако померодавно од твојот еден пример....
После поминато сито и решето на факс, ваљда знам што зборам....
Па ќе ти кажам дека воопшто не ми се допаѓа како ви функционира економски факт е дека таа институција си има сериозни проблеми со кои ги наведов погоре, тоа и беше поентата....на никој не му оспорувам изборот таму да се запише и студира, на секој му посакувам што поскоро да си дипломира и со што помалку проблеми.....
Што се однесува на .... нормалноста .... исто не судам кој биле понормални или ненормални било да се работи за персонал или студентарија.....ти почна да невлегуваш во таа проблематика, а факт е дека економски е поизвикан кога станува збор за професорите, обратно, за електро јадат бубрези генерално они кои не можеле да поминат прва и обично проблемот е кај студентите, едноставно не сакаат да го згреат столот па тогаш сите им се криви........
Нормално не оценувам бидејќи не ѓи познавам лично луѓето па да кажам какви се .....
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.615
Леле, сте збеснале. Никој професор на Економски не ти бара пари, ти изгледа така имаш сфатено. Тие што давале пари не можеле да научат или ги мрзело да научат или имале вишок пари и ги гребеле или пак не сакале да се мачат, тука нема врска со професорот. Што мислиш ти, ќе дојде професорот и ќе ни каже, не те пуштаме ако не платиш... Јас сум типичен пример за тоа дека ако си научиш никој ништо не може да ти направи. А корупција има на секој Државен факултет, а Економски и Електро не се исклучоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom