Архитектонски циркуз!

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Ова е новоизградена зграда на Водњанска.
Погледнете како е решен еден проблем..
 

Attachments

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Браво... и за снаодливиот архитект (?!) и за општината која веројатно правела проблеми за дислокација на бандерата, иако маркицата за градба се поклопила со неа.

Овдека или имаме елементи на дивоградба, или поверојатно е дека на некој од заводот за урбанизам бандерчето му се видело како печатна грешка - точка. Во секој случај, супер терасички ќе испаднат овие :)
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
А знаете што е поинтересно?
ЦЕНАТА НА СТАНОТ Е ИСТА КАКО И НА ОНИЕ БЕЗ БАНДЕРА ВКЛОПЕНА ВО СТАНОТ..
ХАХА а си добиваш бесплатно вечерно светло у соба.. или прштење на кабли.. па ај спиј во таква соба..хахаха
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Oглас: Продавам станови со и без бандера на тераса. Цена: По волтажа:pos:

Еј, а и кој зорт го виделе мајсторите што ја местеле оплатата за терасите... Идиотизам пар екселанс.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Јас мислам дека не е тука архитектот крив, бидејќи имам чувство дека ја има проектирано зградата „на слепо”, додека изведувачот е тој што дошол до таква одлука да овие балкони бидат малку поинакви од останатите.
Добро бе ПА КОЈ ИДИОТ БИ МУ ГО КУПИЛ СТАНОВ НА ИЗВЕДУВАЧОТ??????????
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Bacillus gagous напиша:
...имам чувство дека ја има проектирано зградата „на слепо”, додека изведувачот е тој што дошол до таква одлука да овие балкони бидат малку поинакви од останатите....
Добро кажано Гаго. Малку поинакви. :pos:

Кој би купил ваков стан?

1.Некој кој има мајмун, а нема кај да го чува.
2.Суицидален тип.
3.Слеп (без никаква намера да навредам некого).
4.Скржав, крадец на струја.
5.Пожарникарот Сем.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Serpico напиша:
Добро кажано Гаго. Малку поинакви. :pos:

Кој би купил ваков стан?

1.Некој кој има мајмун, а нема кај да го чува.
2.Суицидален тип.
3.Слеп (без никаква намера да навредам некого).
4.Скржав, крадец на струја.
5.Пожарникарот Сем.
МА ЛОЛ!! добро објаснување..А бацилус свака ти част..се умрев од смеење на твојот пост!

Јас би го купил станот..да ми го даде бар 40 посто поевтино од останатите..и потоа би го тужел проектантот бидејќи нема да можам да спијам ..и воала гратис стан..али превише сањам.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
So ogled na se povisokata cena za elektricna energija ovoj stan treba da bide barem 50% poskap od site drugi,se razbira koga se naoga vo Makedonija.
P.S.:Predpostavuvam znaete zoshto ili treba da ve potsetam?:)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
ABC напиша:
So ogled na se povisokata cena za elektricna energija ovoj stan treba da bide barem 50% poskap od site drugi,se razbira koga se naoga vo Makedonija.
P.S.:Predpostavuvam znaete zoshto ili treba da ve potsetam?:)
Не ќе да е неопходно.

Бек ту д топик....кој има слични примери од Архитектонскиот Циркуз во Македонија, нека ги сподели со нас. Мене ми паѓаат на памет неколку, али ги немам на фотографија.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Време 01.06.2007 напиша:
СО ЛЕТНАТА ТЕРАСА НА ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА”
Ресторанот „Пучини” заградил канделабри

Сопственикот на ресторанот „Траторија Пучини”, кој се наоѓа на плоштадот „Македонија”, кога ја поставувал летната тераса узурпирал две канделабри. Општинарите во Центар, иако досега правеа акции за расчистување на бесправно поставените тенди и летни тераси, велат дека за ова треба да решава Државниот градежен инспекторат при Министерството за транспорт и врски, оти, како што рекоа, ингеренциите засега им биле одземени. Од инспекторатот, пак, вчера рекоа дека тие се надлежни само за случаите кога сопствениците ќе изградат столбови или друга цврста градба.
- Знаеме дека сопственикот на „Пучини” узурпирал канделабри, но немаме право да преземе ништо до 14 јуни, кога ќе ни се вратат ингеренциите - рече вчера Милан Пижула, инспектор во општината Центар.
Оттаму не кажаа дали општинските инспектори предвиделе казни за оние што узурпираат канделабри или друга урбана опрема поставена на јавна површина.
Жаклина Ангеловска, пак, директорка на Државниот градежен инспекторат, вели дека општините се надлежни за летните тераси.
- Урбаната опрема што се поставува пред локалите и тендите ги контролираат општините. Ние реагираме само во случај ако се изградат столбови или ако има друга каква било градежна конструкција - објасни Ангеловска.
Во нашата редакција пристигнаа реакции од повеќе граѓани откако ги забележале канделабрите во ресторанот.
- Дали градоначалникот Трифун Костовски е привилегиран, па ниту една надлежна институција нема да преземе ништо во врска со овој случај? Сите знаат дека ресторанот е во сопственост на неговиот син Коки Костовски. Да не треба да се тргнат три канделабри од плоштадот, бидејќи можеби и пречат на тендата? Згора на се, сопственикот претерал со димензиите, а очигледно тендата не е монтажна, како што се предвидува со законот, туку е поцврста градба - вели еден граѓанин во пораката што ја испратил преку електронска пошта.
поголем циркуз амин, кај нелегална му е „тендата” да не речам покривот, па уште со неог за заобиколил канделабрата.
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Еве ја истата зграда..во Ноќна атмосфера..
А ќе ви ја покажам истата зграда од друг агол..штом ја сликам преку ден.. навистина свака част на мајсторите..
 

Attachments

N

n/a

Гостин
Nisto...
Nema problem!
Cool e stanot...
Samo za da ne te nervira svetloto nokno vreme dobivas i catal gratis od gazdata!
:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2:
 

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Воздушна би ми дошла припомош...хехе не ми иде со чатал.ептен ми се враќаат камчињата у глава ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom