Архаизми

Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Дали и колку често употребувате архаизми во секојдневната комуникација?или да речеме стари зборови кои во современиот свет полека го губат значењето
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
Сполај ви на одговорите:)
јанглаш сум бил штом сум сторил ниет, да кинисам по овој п`т, и да отворам дискусија на оваа тема.
еве еден рифреш на темата ако некој се помами. Јас сите овие зборови што ги употребив погоре ги користам секојдневно, спонтано..имате ли вие такви зборови.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Ретко користам, само на зафрканција понекогаш.

А доста интересни се, во моментов ми текнува само на капија - порта, врата.

Фино би било да се надополнат уште некои.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Сполај ви на одговорите:)
Сполај ти на темата :)))

Ја ги употребувам кој зборам со баба ми а иначем онака низ муабет понекогаш на зезање.
Интересни ми се многу и мене и баш симпатично звучат...не би сакала да се изгубат од употреба...како и да е подобро звучат од факат хрватските или други присобрани зборови од соседството заради шеманизирање на јазикот да не речам "будалеење" :)
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Не користам архаизми ама знам неколку интересни како: терзија (кројач), аберџија (гласник), таин (оброк).
 
Член од
8 август 2005
Мислења
456
Поени од реакции
78
е да...често, користам.. Да ми сториш Абер,:) ке сторам Ниет... и слично
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Јас скоро научив еден архаизам - АТЕРЏИЈА. :)
 
M

makedon^

Гостин
Секојдневно користиме архаизми... аман, заман, јок, јаз‘к, ашколсун, бујрум, сефте, дереџе, тенеќе, кересте... појкето ако не и сите се турски зборови
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Ги обожавам овие зборови и често ги користам.Омилени ми се:)

Темава е закон.Тема со тапија:)
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Секојдневно користиме архаизми... аман, заман, јок, јаз‘к, ашколсун, бујрум, сефте, дереџе, тенеќе, кересте... појкето ако не и сите се турски зборови
Што значи кересте?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
As makedon^ said, навистина повеќето се турски зборови.

Киниса, долап, тенеќе, чекмеџе, џаде, ишарет, атер, сефте.

Ги користам доста често :)
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Алал да ми ти е за темава!!!Иначе аље ги користам,ама претежно со брат ми,и другарими,и ми се асли градски некако.На форумов слабо ги баратам,ептен апансас и со помукает,оти еднашка ми замерија за речникот,али епасибир ми е нека ми замерува:wink:Имам приметено Битолчаниве си ги користа понапати....Кај спомнав Битола сеа,ешта ме фати да си ги видам едни двајца шанкурина,али ај че му пратам абер преку Тасета:)
Сеа толку,патем појче!
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ауууу синкир саде олку се шосигизнакажал...Море како сум опашен на сандалијава,ама ако ми стори некој гајрет можи че станам па ако е за мунасип....Е вака машко анџак стори некој ниет за ваква тема дасотвори,та иначеееее....5 пари че ни беше ало.Туку ако ме чактиса некој алал да му е млекцето од мајкаму шо го цицал....ашколсун аферим! Туку земи ти утре принаклај од зајрето,чунки брајчана не чекаа.Па ако си ешлија можи че си дајш едно пијатче мешпајз.....И думај да земиме емиш од пазар....Ајт :)))))

Да ви кажам право ваква тема ми нема текнато да отворам однемукает,та иначе до сега чемугебефне мемелето!
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.578
Поени од реакции
2.563
Ауууу синкир саде олку се шосигизнакажал...Море како сум опашен на сандалијава,ама ако ми стори некој гајрет можи че станам па ако е за мунасип....Е вака машко анџак стори некој ниет за ваква тема дасотвори,та иначеееее....5 пари че ни беше ало.Туку ако ме чактиса некој алал да му е млекцето од мајкаму шо го цицал....ашколсун аферим! Туку земи ти утре принаклај од зајрето,чунки брајчана не чекаа.Па ако си ешлија можи че си дајш едно пијатче мешпајз.....И думај да земиме емиш од пазар....Ајт :)))))

Да ви кажам право ваква тема ми нема текнато да отворам однемукает,та иначе до сега чемугебефне мемелето!
Арам да ти е!!!!!Темава мат и маскара ја напрај!!!Добро бе шо табиет е тој таков,да не се остаело и друзиве да си поприкажа.Едно две сите зборој си ги опашил,и сеа чаре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom