Апчиња (Витамини)

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Ако диетата ти е лоша, најмал проблем ти е апстартам. А на 95% од луѓето им е.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
... јас поставив прашање за што се интересира, неговото прашање е без целосно образложение, тој не прашува дали да користи аспартам (нели,од википедија читано) или (аспартам, сукралоза и цикламат што ТИ ги знаеш разбирасе напамет) ниту прашува за протеин whey конкретно, прашува за нивна комбинација? и сега јас го прашав ВО КОЈ ПРЕПАРАТ ја бара комбинацијата за што прашува дали смее да ја пие?
затоа што едно значи да пие аспартам еднаш неделно, а друго да го внесува секој ден ЗАВИСИ ШТО - КОЈ ПРЕПАРАТ го пие, и колку што читам темата е за „апчиња и витамини“ најмалку за протеини или бодибилдинг суплименти, така да не сум Ванѓа да знам што мисли и логички е да прашам ! нормално без твојот цинизам кој овде не е потребен ! (n)
Кој препарат? Па јасно е, човекот прашува за веј протеин, во грото од веј протеините имаш аспартам, тоа е она што го прашува. Аспартамот самиот по себе е штетен и е невротоксин без разлика каде е ставен, така да одговорот е многу прост и едноставен, треба да го избегнува.[DOUBLEPOST=1517702440][/DOUBLEPOST]
Ако диетата ти е лоша, најмал проблем ти е апстартам. А на 95% од луѓето им е.
Самиот аспартам дополнително му влијае за влошување на диетата, стануваш зависен од продуктите каде што се наоѓа, еден чекор за да ја среди диетата му е да исфрли процесирана храна и храна која содржи засладувачи, засилувачи на вкус, храна со висок гликемичен индекс и тн.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Кој препарат? Па јасно е, човекот прашува за веј протеин, во грото од веј протеините имаш аспартам, тоа е она што го прашува. Аспартамот самиот по себе е штетен и е невротоксин без разлика каде е ставен, така да одговорот е многу прост и едноставен, треба да го избегнува.[DOUBLEPOST=1517702440][/DOUBLEPOST]
Самиот аспартам дополнително му влијае за влошување на диетата, стануваш зависен од продуктите каде што се наоѓа, еден чекор за да ја среди диетата му е да исфрли процесирана храна и храна која содржи засладувачи, засилувачи на вкус, храна со висок гликемичен индекс и тн.
Имаше една студија, каде лошата храна е полоша од пушење цигари, поточно не лошата храна - едно јајце беше еднакво на 5 цигари, е сеа замисли 1 јајце и плус еден тон џанк фуд - ама кај нас пошто луѓето се многу паметни и сакаат да го слушаат само тоа што им одговара - си бараат штетни работи во се што ќе стигнат, само во она што е најбитно не, леле воздухот бил загаден = пуши 2 кутии на ден, леле у водата флуор имало = јаде 2 милки на ден, леле соја имало во плескавиците = дел е од самиот бургер во кој има мајонез прежени компири, и процесирано месо....абе да ти пукне џигер.

Иначе запознаен сум, постирав едно видео за засладувачиве ако памтиш - знам дека се заебани, друга ми е поентата. Jас пиев протеин, и се ранев екстремно добро никаква потреба не осеќав за повеќе шеќери додека го користев (4-6 месеци) не значи дека не доаѓа до тој ефект, ама со силна воља ни еден аспартам нема да те натера да каснеш благо или w/e
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Кој препарат? Па јасно е, човекот прашува за веј протеин, во грото од веј протеините имаш аспартам
...ВЕЈ протеин го има во млеко, аспартам е засладувач ? што е нормално тука да се подразбере? алооооо конкретно кажите !



ова !!! протеин за мускулна маса за бодибилдери, така да ТУКА ниту е тема за витамини, ниту е тема за бодибилдери, ниту знаете да објасните само кажувате протеини , аспартам...без веза !



може и ваква примена и пакување? а? за бебиња ?



WHEY протеин во комбинација со витамини & ДHA ?



или за жени трудници да речеме?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
...ВЕЈ протеин го има во млеко, аспартам е засладувач ? што е нормално тука да се подразбере? алооооо конкретно кажите !



ова !!! протеин за мускулна маса за бодибилдери, така да ТУКА ниту е тема за витамини, ниту е тема за бодибилдери, ниту знаете да објасните само кажувате протеини , аспартам...без веза !



може и ваква примена и пакување? а? за бебиња ?



WHEY протеин во комбинација со витамини & ДHA ?



или за жени трудници да речеме?
Не е интернет за секој!
Во огромен дел од веј протеините го имаш аспартамот како засладувач, дел сега ги прават со стевиа али се посоленки на цена, дел се со сукралоза.
Не се пикај како запршка во секоја манџа со гуглање од 2 минути и давање експертиза.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Не е интернет за секој! Во огромен дел од веј протеините го имаш аспартамот како засладувач, дел сега ги прават со стевиа али се посоленки на цена, дел се со сукралоза.Не се пикај како запршка во секоја манџа со гуглање од 2 минути и давање експертиза.
... оооо просветлиме, аспартам во Whey производи за бебиња? за деца? за трудници? ...јас мислам дека ти треба малку да гуглираш, па да искоментираш, огромниот дел од ВЕЈ протеини- за тебе се само различни производи за бодибилдинг и фитнес и ништо друго... и тебе всушност многу те нервозира што членот не те прашува ТЕБЕ; таму во таа тема за билдери каде даваш совети (разбира се од твои студии од книгите што напамет ги знаеш, никако од Нет и википедија)... се прашувам зашто воопшто се мешаш меѓу мои и негови коментари? адвокат си нешто или лиценциран Веј експерт? :facepalm:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
... оооо просветлиме, аспартам во Whey производи за бебиња? за деца? за трудници? ...јас мислам дека ти треба малку да гуглираш, па да искоментираш, огромниот дел од ВЕЈ протеини- за тебе се само различни производи за бодибилдинг и фитнес и ништо друго... и тебе всушност многу те нервозира што членот не те прашува ТЕБЕ; таму во таа тема за билдери каде даваш совети (разбира се од твои студии од книгите што напамет ги знаеш, никако од Нет и википедија)... се прашувам зашто воопшто се мешаш меѓу мои и негови коментари? адвокат си нешто или лиценциран Веј експерт? :facepalm:
Бројот на чевлите ти е поголем од IQ-то!
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.875
Поени од реакции
7.743
ајде некој ако има информација каде може да се купат reishi mushroom капсули во Македонија.
благодарам однапред
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Каде можам да најдам б комплекс, витамин Ц и витамин Е од Now foods кај нас?
Или препорачајте некој друг бренд.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
24 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
ајде некој ако има информација каде може да се купат reishi mushroom капсули во Македонија.
благодарам однапред
http://swanson.com.mk/triple-mushroom-complex-shitake-maitake-reishi-60-capsules
Не знам дали ќе ти завршат работа , чепкајќи по тоа шо има кај нас од суплементи случајно сум налетала на ова ама мислам дека се прескапи

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk
 
A

A(u)stral(opithecus)

Гостин
Прашање за оние кои имаат порачувано од iHerb дали се плаќа царина и ДДВ?
Има ли например одредена сума која не смееш да ја надминеш ако не сакаш да плаќаш царина и ДДВ?
Претпоставувам дека ако се плаќа царина и ДДВ за витамини(апчиња) има една тарифа за козметика друга...да објасни некој од искуство ако може?
Законски, доколку крајната сума изнесува точно или помалку од 45 евра, ослободена е од увозни давачки, но доколу истата е испратена од правно лице и е во вредност помеѓу 22 и 45 евра се наплаќало ДДВ. Дали и колку ова се применува кај нас не знам, немам информација. Доколку пак пратката ја праќа физичко лице до друго физичко лице, во истата вредност до 45 евра, покрај увозни давачки ослободена е и од ДДВ. Имало и некои исклкучоци во коишто би требало да се наплаќа, како што е алкохол, парфеми, тутун и сл.
Јас сакав да те прашам тебе или било кој друг за нешто друго. Дали некој од вас имал искуство со iHerb и дали сте порачувале нешто од нив? Дали редовно стигнуваат пратките? Ова особено за втората опција, со која за сума над 32.47 евра доставата е бесплатна и се врши преку локалната пошта, со лимитиран тракинг до царина.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Законски, доколку крајната сума изнесува точно или помалку од 45 евра, ослободена е од увозни давачки, но доколу истата е испратена од правно лице и е во вредност помеѓу 22 и 45 евра се наплаќало ДДВ. Дали и колку ова се применува кај нас не знам, немам информација. Доколку пак пратката ја праќа физичко лице до друго физичко лице, во истата вредност до 45 евра, покрај увозни давачки ослободена е и од ДДВ. Имало и некои исклкучоци во коишто би требало да се наплаќа, како што е алкохол, парфеми, тутун и сл.
Јас сакав да те прашам тебе или било кој друг за нешто друго. Дали некој од вас имал искуство со iHerb и дали сте порачувале нешто од нив? Дали редовно стигнуваат пратките? Ова особено за втората опција, со која за сума над 32.47 евра доставата е бесплатна и се врши преку локалната пошта, со лимитиран тракинг до царина.
Во право си.Пред да порачам проверив на страната на ЦУ и ја имаше наведено оваа информација.Јас порачав за прв пат пред околу две недели и ми излезе околу 36-7 долари без достава и ако ми пресметаат ДДВ би требало да платам околу 400-450 ден +,и како што кажав прв пат порачувам така да кога ќе стигне ќе споделам искуство.
 
Член од
24 јануари 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Во право си.Пред да порачам проверив на страната на ЦУ и ја имаше наведено оваа информација.Јас порачав за прв пат пред околу две недели и ми излезе околу 36-7 долари без достава и ако ми пресметаат ДДВ би требало да платам околу 400-450 ден +,и како што кажав прв пат порачувам така да кога ќе стигне ќе споделам искуство.
Луѓе ако идете преку обичнава пошта имајте на ум дека по случаен избор ги бираат пратките за царинење, на кого како ќе му се погоди...Генерално не би требало да има проблем ако вредноста на пратката е до 45 евра. Значи последната пратка ми беше 53 долари од iherb, не платив ни царина ни ништо само си отидов и си ја земав од пошта пратката. Без гајле :)

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom