Апартмани Скопје (краток престој)

Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.758
Здраво луџе,

Имам потреба од апартман во Скопје за 10-15 дена во периодот од 25 јуни до 5-6 јули. (сеуште незнам точна дата на пристигнување и заминување)

Ние сме двајца, така да и гарсоњера би било супер, само да потенцирам дека локацијата мора да биде една од следниве : Центар, Аеродром, Ново Лисиче, Автокоманда, Дебар Маало или нешто многу близу до овие населби.

Веќе ги прегледав АирБнБ апартманите, најдов доста интересни, ама би сакал да видам и нешто друго.

Буџетот зависи од локацијата и луксузноста, меѓутоа не повеќе од 170-180 ЕУР.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.214
Поени од реакции
3.618
Za 170-180 evra moze samo hodnik da ti izdade nekoj za 10-15 dena. Ne go najmuvas pod kirija pa da si racunas pola mesec. Apartman u Sofija e 35-40 evra vecer, zboram za moderen so nova garnitura ubavo sreden sve. Ajde jaj nas 20 evra neka e vecher. 200-300 evra minimum. Soba e veke drug muabet.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Здраво луџе,

Имам потреба од апартман во Скопје за 10-15 дена во периодот од 25 јуни до 5-6 јули. (сеуште незнам точна дата на пристигнување и заминување)

Ние сме двајца, така да и гарсоњера би било супер, само да потенцирам дека локацијата мора да биде една од следниве : Центар, Аеродром, Ново Лисиче, Автокоманда, Дебар Маало или нешто многу близу до овие населби.

Веќе ги прегледав АирБнБ апартманите, најдов доста интересни, ама би сакал да видам и нешто друго.

Буџетот зависи од локацијата и луксузноста, меѓутоа не повеќе од 170-180 ЕУР.
Ако не прибираш ќе најдеш нешто сигурно, посебно во Автокоманда, Аеродром и Ново Лисиче. Во Центар и Дебар Мало тешко во тој период, поготово нешто модерно средено и ново.

Јас имам апартман, нов во нова зграда, на 900 метри од фејк Триумфалната Порта, ама цената што ја нудиш ми е многу ниска.

Како што спомнав, за Автокоманда, Аеродром и Ново Лисиче ќе можеш нешто ок да најдеш.

п.с. Само да се надополнам, у случај ако си нашол нешто што ти фаќа око за цената а е во Центар или Дебар Мало, мој совет ти е да си се договориш уште од сега со тој што го рента, да ти го чува, зашто за брзо време ќе почнат да се качуваат цените.

Поздрав
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.758
Ако не прибираш ќе најдеш нешто сигурно, посебно во Автокоманда, Аеродром и Ново Лисиче. Во Центар и Дебар Мало тешко во тој период, поготово нешто модерно средено и ново.

Јас имам апартман, нов во нова зграда, на 900 метри од фејк Триумфалната Порта, ама цената што ја нудиш ми е многу ниска.

Како што спомнав, за Автокоманда, Аеродром и Ново Лисиче ќе можеш нешто ок да најдеш.

п.с. Само да се надополнам, у случај ако си нашол нешто што ти фаќа око за цената а е во Центар или Дебар Мало, мој совет ти е да си се договориш уште од сега со тој што го рента, да ти го чува, зашто за брзо време ќе почнат да се качуваат цените.

Поздрав
Јас не барам да биде средено како во апартман со пет ѕвезди.
Меѓутоа и да не биде како последен пат за тој апартман да е купено во време на Југославија.

Која е цената на твојот апартман ако не е тајна и колку соби има?
Јас како што кажав, ние сме двајца...така да и гарсоњера ми е доволна.

Еве прегледував повторно на AirBnB, и во центар, значи во зградата на Пелистер се издава еднособен стан со цена од 18 ЕУР од ноќевање.
https://www.airbnb.com.mt/rooms/30562363?adults=2&check_in=2019-06-26&check_out=2019-07-05&guests=1&location=Skopje, Macedonia FYROM

Плус ми кажуваш дека 170-180 ЕУР е многу ниска цена.
Па просечна цена за рентање на двособен стан на месечно ниво во Скопје се движи од 200-250. Јас за 10 дена давам 170-180 што сепак мислам дека е и повеќе од доволно за гарсоњера, или мал еднособен.

ЕДИТ - Имај во предвид дека на вкупната цена на AirBnB се додава и Service Charge и се наплаќа и 10-15 ЕУР за чистење.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Јас не барам да биде средено како во апартман со пет ѕвезди.
Меѓутоа и да не биде како последен пат за тој апартман да е купено во време на Југославија.

Која е цената на твојот апартман ако не е тајна и колку соби има?
Јас како што кажав, ние сме двајца...така да и гарсоњера ми е доволна.

Еве прегледував повторно на AirBnB, и во центар, значи во зградата на Пелистер се издава еднособен стан со цена од 18 ЕУР од ноќевање.
https://www.airbnb.com.mt/rooms/30562363?adults=2&check_in=2019-06-26&check_out=2019-07-05&guests=1&location=Skopje, Macedonia FYROM

Плус ми кажуваш дека 170-180 ЕУР е многу ниска цена.
Па просечна цена за рентање на двособен стан на месечно ниво во Скопје се движи од 200-250. Јас за 10 дена давам 170-180 што сепак мислам дека е и повеќе од доволно за гарсоњера, или мал еднособен.

ЕДИТ - Имај во предвид дека на вкупната цена на AirBnB се додава и Service Charge и се наплаќа и 10-15 ЕУР за чистење.
Овој стан над Пелистер има одлична цена со оглед на локацијата, иако внатре не е нешто модерно наместен, но не е ни лош. Според мене си вреди за парите.

Јас мојот го рентам 25 евра за двајца, и 29 за тројца. За чистење немам ставено плаќање, не сеуште.

Не гледај просечна цена колку е за месечна кирија, у тој период за кој го бараш рачунај дека 90% од апартманите што се на добра локација и кои воедно се добро средени, ќе бидат букирани за цената која ја бараат.

Пример, јас му барам 25 за двајца, 25x15= 375 евра, ти даваш 170 како што си пишал, тоа е разлика од 200 евра.У најлош случај, место 15 дена колку што би седел ти, да ми се буккирани 10 дена, значи 5 дена помалку, пак би извадил 80 евра повеќе од тоа што нудиш.

За овој над Пелистер, не треба многу да се мислиш, зашто за брзо време се кладам дека ќе биде букиран за периодот за кој бараш. Локацијата е топ, цената ако ти ја даде за тој период е топ, така да реагирај брзо.

Скопје не е Виена, Парис, Лондон, ама во овие метрополи за стан на локација како овој кај Пелистер, со иста големина и исто уреден, тешко дека би бил под 100 евра за двајца. Да знаеш само какви шупи се издаваат во Милано и Парис за 70 евра, на гз човек да падне

Башка, ти нема зашто да го букираш преку Аирбнб и да плаќаш сервис, се договара лесно тоа со сопственикот преку порака, секако ќе го избегнеш тој дел да им плаќаш сервис на Аирбнб.

Сите апартмани од Скопје на Аирбнб, или 90%, ги имаш и на Букинг, пари не ти зимаат од картичка, си плаќаш на лице место, а газдата на апартманот им плаќа сервис на Букинг..
А, како што ти спомнав, без разлика, и да идеш преку Аирбнб, можеш комотно да си се договориш со газдата да ти го чува, и да му платиш кеш, и со тоа да го избегнеш сервисот на Аирбнб.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2015
Мислења
248
Поени од реакции
329
Јас не барам да биде средено како во апартман со пет ѕвезди.
Меѓутоа и да не биде како последен пат за тој апартман да е купено во време на Југославија.

Која е цената на твојот апартман ако не е тајна и колку соби има?
Јас како што кажав, ние сме двајца...така да и гарсоњера ми е доволна.

Еве прегледував повторно на AirBnB, и во центар, значи во зградата на Пелистер се издава еднособен стан со цена од 18 ЕУР од ноќевање.
https://www.airbnb.com.mt/rooms/30562363?adults=2&check_in=2019-06-26&check_out=2019-07-05&guests=1&location=Skopje, Macedonia FYROM

Плус ми кажуваш дека 170-180 ЕУР е многу ниска цена.
Па просечна цена за рентање на двособен стан на месечно ниво во Скопје се движи од 200-250. Јас за 10 дена давам 170-180 што сепак мислам дека е и повеќе од доволно за гарсоњера, или мал еднособен.

ЕДИТ - Имај во предвид дека на вкупната цена на AirBnB се додава и Service Charge и се наплаќа и 10-15 ЕУР за чистење.
Да точно, али тоа е се на подолг период. Никој не издава стан на месец во Центар за 250 евра. Плус треба да се плати кирија плус однапред поточно 500 евра однапред. Јас барав сега во Септември за луѓе пријатели кои дојдоа од Канада. Луѓето иако им понудив да се сместат кај мене, не им беше згодно па си сакаа да си земат под кирија за 3 месеци. Си дадов обврска да им најдам барем стан, и на 99% од местата каде што се јавив, луѓето велат не издаваме на краток период.

На крај ми дојде идеа и се јавив во еден хостел во Маџар Маало. Луѓето ми дадоа добра цена од 14 евра по ноќ. Тоа е една соба во која имаше два кревети и купатило со туш кабина.
Тебе да ти го дадат и за 15 евра за 10 дена ќе поминеш со 150 евра што е ок понуда мислам. Не е луксуз, но е пристојно средено со дворче и трева и на лето можеш слободно да си седнеш.
Пиши ми порака ако сакаш ќе ти дадам број од човекот.

Исто така можеш да пробаш и по овие т.н секс соби што ги издаваат за една ноќ. Јас тогаш најдов една во Аеродром кај Јане Сандански. ЧОвекот беше расположен да ја даде за добра цена на подолг период. Станот беше среден вака ептен на слики. Цената беше поскапа мислам дека околу 20 договоривме. Но нажалост не отидов и не запишав број од него.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.758
Да точно, али тоа е се на подолг период. Никој не издава стан на месец во Центар за 250 евра. Плус треба да се плати кирија плус однапред поточно 500 евра однапред. Јас барав сега во Септември за луѓе пријатели кои дојдоа од Канада. Луѓето иако им понудив да се сместат кај мене, не им беше згодно па си сакаа да си земат под кирија за 3 месеци. Си дадов обврска да им најдам барем стан, и на 99% од местата каде што се јавив, луѓето велат не издаваме на краток период.

На крај ми дојде идеа и се јавив во еден хостел во Маџар Маало. Луѓето ми дадоа добра цена од 14 евра по ноќ. Тоа е една соба во која имаше два кревети и купатило со туш кабина.
Тебе да ти го дадат и за 15 евра за 10 дена ќе поминеш со 150 евра што е ок понуда мислам. Не е луксуз, но е пристојно средено со дворче и трева и на лето можеш слободно да си седнеш.
Пиши ми порака ако сакаш ќе ти дадам број од човекот.

Исто така можеш да пробаш и по овие т.н секс соби што ги издаваат за една ноќ. Јас тогаш најдов една во Аеродром кај Јане Сандански. ЧОвекот беше расположен да ја даде за добра цена на подолг период. Станот беше среден вака ептен на слики. Цената беше поскапа мислам дека околу 20 договоривме. Но нажалост не отидов и не запишав број од него.
Мислам дека со овие цени понудени на AirBnB, немам потреба од барање на друго место.
Јас не реков дека ако кирија е 200-250 дека треба да најдам сместување за по 10 евра на ден, ама 15-18 евра на ден за гарсоњера во Скопје мислам дека е доволно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
cenata na toj apartman e bar 30e i mislam deka toa e greska. ako ne e, zimaj pred da go snema posto ova e smesna ponuda.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.602
Поени од реакции
21.758
cenata na toj apartman e bar 30e i mislam deka toa e greska. ako ne e, zimaj pred da go snema posto ova e smesna ponuda.
Единствена причина зашто сеуште не сум го изнајмил е тоа што не сум сигурен за денот на доаѓање, и плус од кога им кажав на другари и фамилија дека барам апартман, многумина се понудија кај нив да преноќам.
Ќе видам што ќе испадне на крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom