Анте Готовина осуден на 24 години затвор

  • Креатор на темата Мартин`
  • Време на започнување
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Ти па ти па . Кој е тој маж што ќе ги фати Дик Чејни, Џорџ Буш јуниор, Барак Обама и ред други за увце за смртта на 1-2 милиони Ирачани ? Кој е тој што ќе се осмели барем пост мортем да ги осуди Ејзенховер, Кенеди, Никсон за Виетнамската војна за неколку милиони мртви цивили во Виетнам ? Најде да прашуваш за одговорноста на ГAЗДИТЕ на планетава?
Што си пиел ?!
Не сум пиел ништо ,јас за несреќа бев во војната во Хрватска ,знам многу за тие луѓе кои се протерани ,вистината не е ничија страна кога се работи за воените злосторства ,ама кога е во прашање операцијата Олуја имам многу добри информации за тоа дека е планирана од американците.
Готовина е војник а ти ми набројуваш политичари ,тука не штима ,али слично е со србските генерали кои се осудени во Хаг.
Отвори малку и српска и хрватска штампа многу интересно е да ги споредиш...
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Леле каков испран мозок си ! Како прво никој не ги криви за интервенцијата туку поради злоупотреба на операцијата за етничко чистење на Срби, случајно во Хрватска сега има едвај 4% Срби, за разлика од порано што имало 25-30 % ппретежно во Крајина. Геноциди и тоа како имаше. И пресудата за 200 цивили не е за Шљиванчанин туку за Мркшиќ. А Анте ја да се прашувам заедно со Караџиќ Младиќ Изетбеговиќ Дивјак... сите на електрична столица !!! Ама јебига ти не си како мене, своите ги оправдуваш туѓите ги осудуваш.
Па муабетот мој има факти.Ако имаш гледано пресудата што глупости тропаат и кој доказ е искористен за да се осудат генералите ќе видиш каква пресуда е донесена.Разговорите од Бриони каде што се цел муабет е изваден од контекст е искористен како главен доказ.Плус што има докази дека воените злосторства се случени после Олујата,а во тоа време Готовина е веќе во Босна и раководи со операции таму(а тој што е одговрен за повратените територии после Олуја не е ни обвинет),па после тоа докази нема никакви дека Книн е прекумерно бомбардиран кога на сите снимки тој е скоро цел читав.После тоа зашто е само Готовина кој раководи само со јужниот сектор обвинет,а заповедникот на северниот не е?Не ти личи тебе се ова на политичка пресуда?Си имаат зацртано во Хаг, Србите 70%,Хрватите 20%,Муслиманите 10% од кривицата да ја земат и дека ниту една страна не е целосно виновна за почетокот на војната,нема победници,нема поразени,сите се криви.
Плус Олујата,акција за враќање под своја контрола на делови од земјата кои меѓунардоно се признати како дел од Хрватска, е прогласена за злосторнички потхват и злосторничко здружување.Ајде бе,а што требаше да им прават,освен воено да интервенираат?На крајот од краиштата Хрватска беше таа која прифати да преговара за Z-4 планот,а Србите тоа го одбија.Кога не може да се реши мирно,што останува?
А со таа акција е исто спасен и Бихаќ.Спречена е нова и поголема Сребреница.
Башка ова е судија кој до сега нема ниту една потврдена пресуда.Сите негови пресуди се или доста намалени после жалбите или се укинати.

Јас не викам дека немало воени злосторства и дека не треба тие што ги правеле да се казнат,но ова не е правда.Тој што опљачкал некоја куќа и убил некој си е на слобода,а Готовина ќе скапее 24 години во Хаг.

П.С Тебе 10(прво на 5 години го осудија,па после жалбата на обвинителството на 10) години за организирање на убиство на 200 ранети цивили и војници ти изгледа како праведна пресуда?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Нека им е за арно убава изјава имаше од Додиќ дека не се само србите "криви" за војната.

--- надополнето ---

А инаку сите овие генерали што се осудија без разлика од која земја припаѓаа се е тоа хајка на америка бидејќи таа ја создаде војната за нив војуваа србите хрватите и муслиманите и за нив умираше народ... На крај се случи тоа што се случи.
 
С

Спенсер

Гостин
Ова е памет за сегашниве генерали... тепај дур можеш! пошо знаеш дека и да си крив и да не си,ќе идеш у затвор :)
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Се надевам ќе го најде иста судбина како Милошевиќ.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
ova e bas da se naezis, mater mu ebam, ova politicarive sve gubre do gubre...
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Искрено , ме боли куро и за Готовина и за Младиќ и за Караџиќ и за сите на нив слични.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Trenutak nakon izricanja kazne generalima bivši zadarski branitelj Željko Ćulibrk Pas je razbio izlog oglasnog prostora od kina Callegra i s razbijenim staklom se počeo rezati po cijelom tijelu i glavi.
- Što ne plačete?? Nitko da nije suzu pustio, pič.. jedne! Pustite me, ne prilazite mi - vikao je branitelj sav okrvavljen. Iako su svi bili u šoku, brzo mu je pristupilo nekoliko ljudi i pokušalo ga odgovoriti od daljnjeg rezanja dok mu je krv liptala po licu, rukama i trbuhu. Za nekoliko minuta došli su policajci i savladali mu otpor te ga posjeli na ulicu dok nije za par slijedećih minuta došla hitna pomoć i odvezla ga.





 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Trenutak nakon izricanja kazne generalima bivši zadarski branitelj Željko Ćulibrk Pas je razbio izlog oglasnog prostora od kina Callegra i s razbijenim staklom se počeo rezati po cijelom tijelu i glavi.
- Što ne plačete?? Nitko da nije suzu pustio, pič.. jedne! Pustite me, ne prilazite mi - vikao je branitelj sav okrvavljen. Iako su svi bili u šoku, brzo mu je pristupilo nekoliko ljudi i pokušalo ga odgovoriti od daljnjeg rezanja dok mu je krv liptala po licu, rukama i trbuhu. Za nekoliko minuta došli su policajci i savladali mu otpor te ga posjeli na ulicu dok nije za par slijedećih minuta došla hitna pomoć i odvezla ga.
Овој е психички нестабилен...

Кој изгуби, а кој доби од војната на сите ни е јасно.
Генералите..? Па заедно со политичарите заслужуваат најтешка казна и осуда затоа што се предадоа на туѓите влијанија, а заради тоа патеше невиното население.
Нетреба да се има милост кон такви.
 
М

Мартин`

Гостин
Не ми е јасно само како може да ги рамнат оние што нападнале и оние што се бранат, макар и да направиле злосторства врз цивили ..
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Не сум пиел ништо ,јас за несреќа бев во војната во Хрватска ,знам многу за тие луѓе кои се протерани ,вистината не е ничија страна кога се работи за воените злосторства ,ама кога е во прашање операцијата Олуја имам многу добри информации за тоа дека е планирана од американците.
Готовина е војник а ти ми набројуваш политичари ,тука не штима ,али слично е со србските генерали кои се осудени во Хаг.
Отвори малку и српска и хрватска штампа многу интересно е да ги споредиш...
Генералите се ништо повеќе освен џелати кои оперираат под наредбата на општо политичарите, ако треба некој да се суди се политичарите. Така да на погрешно дрво се лае :)
И генерално жртвени јагниња :)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Многу ми е смешно кога Македонци ке почнат да се расправаат за Српско-Хрватската војна.

Јасно е дека Олуја е кроена од Американска страна. Мораа некого да осудат па ги осудија овие. Како и да е, да не се случеше Сребреница немаше да се случи ни Олуја.

Кој е крив, они си знаат. Не е се така црно бело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom