Анксиозност

Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Кои се тие квази експерти од улица? Тука пишуваат и споделуваат искуства луѓе што поминале низ такви срања. Поголеми експерти здравје.
Ај да ти преведам :facepalm: Тоа се маалските експерти и нивното "abe sum slusnal". Да ги одјеби нив и да побара помош.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ај да ти преведам :facepalm: Тоа се маалските експерти и нивното "abe sum slusnal". Да ги одјеби нив и да побара помош.
Колку шо гледам, овде сите го имаат поминато срањето, никој нема слушнсто дека братучетката на комшиката на другарката била анксиозна.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Ај да ти преведам :facepalm: Тоа се маалските експерти и нивното "abe sum slusnal". Да ги одјеби нив и да побара помош.
И што беше толку тешко да појаниш на кој дел се однесува коментарот. Дечкото пишал дека има проблеми, секако дека се распрашувал и има свои сомнежи и стравови а ти ептен совет му даде. Вака кажано се согласувам со твојот коментар да не слуша секого, ама како што гледаш не беше јасно за кого се однесуваше коментарот. На некој во таква состојба му треба издржан совет, како што му даде Лангелина. А ти ако стварно имаш желба да помогнеш биди малце покултурен во коментарите.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.748
Поени од реакции
24.426
Брав си доби заслужен одмор од форумов. Продолжете си со дискусијата и не им обрнувајте внимание на неговите патетични обиди за провокација. :)
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
11
Moram da kazam deka najprvin malku se nasmev koga go procitav komentarot na Brav , ako ne nisto drugo me raspolozi , nema daleku da stignes vika haha :D Inace sala na strana ne e deka gi prasuvam tie za koi sto ti zboruvas , bas naprotiv jas i pisav pred 2-3 dena tema kade sto zboruvav deka povekjeto luge imaat pogresno mislenje za ovie problemi sto nie gi imame pa zatoa pisuvam tuka za luge sto stvarno razbiraat , sto imaat iskustvo so toa i sto imaat nekoj dobar sovet .. Eve pak da spomnam bev kaj eden psihijatar sto mnogu go falea ama koga mi kaza terapija sto trae 3-4 000 evra za 3 meseci mi bese stvarno mnogu .. Taka da ako znae nekoj da preporaca tuka nekoj psihijatar i da ostavi negov telefon mi bilo super , bi iskontaktiral da zakazam sredba ...
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Moram da kazam deka najprvin malku se nasmev koga go procitav komentarot na Brav , ako ne nisto drugo me raspolozi , nema daleku da stignes vika haha :D Inace sala na strana ne e deka gi prasuvam tie za koi sto ti zboruvas , bas naprotiv jas i pisav pred 2-3 dena tema kade sto zboruvav deka povekjeto luge imaat pogresno mislenje za ovie problemi sto nie gi imame pa zatoa pisuvam tuka za luge sto stvarno razbiraat , sto imaat iskustvo so toa i sto imaat nekoj dobar sovet .. Eve pak da spomnam bev kaj eden psihijatar sto mnogu go falea ama koga mi kaza terapija sto trae 3-4 000 evra za 3 meseci mi bese stvarno mnogu .. Taka da ako znae nekoj da preporaca tuka nekoj psihijatar i da ostavi negov telefon mi bilo super , bi iskontaktiral da zakazam sredba ...
Аман Марко, немаш ли слушнато за државна болница, шо си се запнал за тие приватници?
 

InStealth

Лабаво лавабо
Член од
10 февруари 2015
Мислења
221
Поени од реакции
560
Ај тхинк ај лајк Асентра :)

Озбилно, месецов беше ужас за издржување, up and down, едно 15-16 пати на ден.
Да се топеа килограми со потење, манекенка ќе станев ;)

Конечно, после 3 ипол недели, има први ефекти. Вртоглавици скоро и да немам, не се препотувам, дишењево ми е океј :)
И најважно, многу поопуштена сум ;)

Денес бев на контрола, Асентрава ќе ја дружам 9 месеци, а Хелексот уште еден месец по пола апче (уште за толку имам), а после пола апче по потреба.

Wish me luck! :)

Зашто не можам да ти пишам П П ?
Ај пиши ми ако можеш ти на мене,сакав нешто да те прашам..
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
11
Momentalno ovie denovi ima nekoja promena na dobro .. Pretpostavuvam deka e poradi vremevo , soncevo cel den i nema nekoi nagli promeni ili da vrne non stop .. Vi deluva i na vas toa ili vi e beznacajno :)
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Momentalno ovie denovi ima nekoja promena na dobro .. Pretpostavuvam deka e poradi vremevo , soncevo cel den i nema nekoi nagli promeni ili da vrne non stop .. Vi deluva i na vas toa ili vi e beznacajno :)
Ako ti vliae vremeto togas si meteopat.Jas na primer se osekam mnogu voznemireno pred doaganje na ciklon ili nevreme! Ama toa e mnogu pozitivna voznemirenost,poveke bi rekol vozbuda.Znaci kaj sekogo vremeto ima razlicno vlianie.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
По точно една година Елицеа 10 мг. пред 2 дена ми ја намалија дозата на пола ... ајде нека ми е со среќа :unsure:
Денес ја имав првата криза откако ми ја намалија дозата... првата вознемиреност ... а и накако другите ме приметуваат дека не сум иста како кога ги пиев Елицеата по 10 мг. Братучедка ми вчера ми рече дека сум била некако потиштена, на работа денес ми рекоа дека сум била некако посмирена ( обично сум била по хиперактивна), татко ми ме праша што ми е, да не сум нервозна, по лицето ме познал дека не сум била како порано. Јас се осекав некако депресивно (не баш она депресивно, ама така некако). Ја почувствував болката што ја имав на почетокот во градите, само со намален интензитет. Сепак сметам дека не е ништо страшно и дека е нормално понекогаш да се чувствуваме така, дури и кога не би постоела дијагнозата на депресија и анксиозност (y)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.064
Поени од реакции
6.676
Денес ја имав првата криза откако ми ја намалија дозата... првата вознемиреност ... а и накако другите ме приметуваат дека не сум иста како кога ги пиев Елицеата по 10 мг. Братучедка ми вчера ми рече дека сум била некако потиштена, на работа денес ми рекоа дека сум била некако посмирена ( обично сум била по хиперактивна), татко ми ме праша што ми е, да не сум нервозна, по лицето ме познал дека не сум била како порано. Јас се осекав некако депресивно (не баш она депресивно, ама така некако). Ја почувствував болката што ја имав на почетокот во градите, само со намален интензитет. Сепак сметам дека не е ништо страшно и дека е нормално понекогаш да се чувствуваме така, дури и кога не би постоела дијагнозата на депресија и анксиозност (y)
колку повеќе и даваш значење на анксиозноста и депресијата,толку повеќе тие земаат сила и замав,ете пак таму мисла те тепа,потиштеност намалена самодоверба,мисла дека нешто не е во ред..........ако ти беше подобро со поголема доза лекови претрчај до кај докторот и консултирај се,направи еден разговор и одлучи како ќе продолжиш
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Денес ја имав првата криза откако ми ја намалија дозата... првата вознемиреност ... а и накако другите ме приметуваат дека не сум иста како кога ги пиев Елицеата по 10 мг. Братучедка ми вчера ми рече дека сум била некако потиштена, на работа денес ми рекоа дека сум била некако посмирена ( обично сум била по хиперактивна), татко ми ме праша што ми е, да не сум нервозна, по лицето ме познал дека не сум била како порано. Јас се осекав некако депресивно (не баш она депресивно, ама така некако). Ја почувствував болката што ја имав на почетокот во градите, само со намален интензитет. Сепак сметам дека не е ништо страшно и дека е нормално понекогаш да се чувствуваме така, дури и кога не би постоела дијагнозата на депресија и анксиозност (y)
Тоа ти е психосоматски. Апчињата што ги земаш не се Ц витамин кои траат до првото мочање. Имаш залихи, не се секирај. Поверојатно е дека ти е промената на времето, отколку од намалувањето.
Ќе биде добро :)
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
11
Stratus sakav da kazam deka sega mi e malku podobro i deka gi nemam onie strasni napadi .. Seuste ja imam onaa pregolema zagrizenost za se i sesto ama ete verojatno e podrugo koga e zima pa sedis doma cel den zatvoren a vaka na ubavo vreme kolku tolku izlezes na prosetka , se vidis so mnogu luge i sli ..[DOUBLEPOST=1429189059][/DOUBLEPOST]
Денес ја имав првата криза откако ми ја намалија дозата... првата вознемиреност ... а и накако другите ме приметуваат дека не сум иста како кога ги пиев Елицеата по 10 мг. Братучедка ми вчера ми рече дека сум била некако потиштена, на работа денес ми рекоа дека сум била некако посмирена ( обично сум била по хиперактивна), татко ми ме праша што ми е, да не сум нервозна, по лицето ме познал дека не сум била како порано. Јас се осекав некако депресивно (не баш она депресивно, ама така некако). Ја почувствував болката што ја имав на почетокот во градите, само со намален интензитет. Сепак сметам дека не е ништо страшно и дека е нормално понекогаш да се чувствуваме така, дури и кога не би постоела дијагнозата на депресија и анксиозност (y)
Jas piev Elicea eden period ama togas koga piev ne bese bas poradi ovie problemi tuku nekoi problemi vo vrska so devojkata to est vo vrska so nekoi intimni raboti imav problemi i ne mozevme da imame odnosi pa si mislev sto ne e vo red so mene i koga otidov na psihijatar mi kaza deka se toa psiholoski problemi .. Mi gi prepisa Elicea ama mislam deka bea 5 mg .. Prvite 10 dena nemav nisto podobo ama posle toa bev malku posmiren i dobiv mnogu na sigurnost, funkcionirav podobro .. Odednas resiv da gi ostavam naglo i tie 2-3 dena mi bea strasni pa bev pak na pregled mi kaza postepenno da gi ostavam .. Inaku dobri apcinja pomagaat mnogu ama ako gi namaluvas ili ostavas imaat dosta losi efekti i toa im e negativna strana , ama ke se naviknes za kratko vreme , ke vidis ke bide se vo red :)
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Тоа ти е психосоматски. Апчињата што ги земаш не се Ц витамин кои траат до првото мочање. Имаш залихи, не се секирај. Поверојатно е дека ти е промената на времето, отколку од намалувањето.
Ќе биде добро :)
И на тоа помислив, дека е можно и од промена на времето да е. Денес на сабајле така не бев баш ок, ама потоа кога отидов да работа се беше ок. Сепак не е страшно... засега :cautious:[DOUBLEPOST=1429209332][/DOUBLEPOST]
колку повеќе и даваш значење на анксиозноста и депресијата,толку повеќе тие земаат сила и замав,ете пак таму мисла те тепа,потиштеност намалена самодоверба,мисла дека нешто не е во ред..........ако ти беше подобро со поголема доза лекови претрчај до кај докторот и консултирај се,направи еден разговор и одлучи како ќе продолжиш
Докторот ми рече, сама да си ја зголемам дозата ако сметам дека треба... најверојатно сакаше да работам на самата себеси или пак да се борам ... јас сеуште сметам дека не треба да ја зголемам и верувам дека нема да треба :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom