Анксиозност

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Какво битие и небитие, какви глупости и мантри продавате?!

Веќе 5 години се борам со тоа што вие го нарекувате душа. На почетокот анксиозност, потоа панични растројства..
Лекарства пиев до пред 4 месеци. Еден од стравовите кои ми предизвикуваа панично растројство беше и смртта..
И знаете што? Повеќе не верувам во душа. Тоа е фантазија, лага и производ на нашите стравови, на нашите емоции.
Откако се соочив со овие фантазии и реалноста немам вакви стравови.

На тие што имаат прашања и двоумења ќе им кажам само: Не слушајте гаталец, слушајте паталец.
И не дозволувајте да ве убедат да се откажете од лекарствата. Точно е дека тие нема целосно да ве излечат, но ќе ви помогнат и тоа многу.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.067
Поени од реакции
6.684
Какво битие и небитие, какви глупости и мантри продавате.

Веќе 5 години се борам со тоа што вие го нарекувате душа. На почетокот анксиозност, потоа панични растројства..
Лекарства пиев до пред 4 месеци. Еден од стравовите кои ми предизвикуваа панично растројство беше и смртта..
И знаете што? Повеќе, не верувам во душа. Тоа е фантазија, лага и производ на нашите стравови, на нашите емоции.
Откако се соочив со овие фантазии и реалноста немам вакви стравови.

На тие што имаат прашања и двоумења ќе им кажам само: Не слушајте гаталец, слушајте паталец.
И не дозволувајте да ве убедат да се откажете од лекарствата. Точно е дека тие нема целосно да ве излечат, но ќе ви помогнат и тоа многу.
освен панични напади и страв друго нешто симптоми ?? омалаксаност,замор,нефункционалност таква работа

и дали се врати на лекарствата пошто препорачуваш да не се откажуваат ?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
освен панични напади и страв друго нешто симптоми ?? омалаксаност,замор,нефункционалност таква работа

и дали се врати на лекарствата пошто препорачуваш да не се откажуваат ?
Други симптоми нервоза на почетокот. Потоа сето она што го напиша како последица на привикнување на лековите во првите неколку месеци. Лекарствата не ги пијам повторно затоа што во моментов се чувствувам добро. Затоа и решив да ги прекинам. Ако почувствувам потреба повторно би ги пиел.
Тоа е и целта на лекарствата, да ти помогнат додека не ги стабилизираш своите мисли и емоции, додека не достигнеш таква состојба на контрола и разрешување на она што се нарекува внатрешен психолошки конфликт.

Ne smees da prekinuvash terapija na svoja raka bez konsultacija so lekarotkoj ti gi prepishal.
Нормално.
 
Последно уредено:

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Pregolemi ocekuvanja imate za sebe vi ibam umetnickite dusi :)) ne se sekirajte od napad na panika ne se umira ,eve jas se izboriv so toj pekol i toa se macev od 22 do 25 godini . Sega sum 28 so zena i detence i za toa najmnogu mi pomogna t.e me izleci bukvalno do zadnji simptom doktorkata koja sega e ambasador na R.M vo Srbija ;) cel zivot kje i bidam blagodaren ... Nejzinata ordinacija e ekvilibrium i lecat so metodot kongetiv bihevior i audiovizuelna tehnika .[DOUBLEPOST=1427997774][/DOUBLEPOST]
Лекарствата не ги пијам повторно затоа што во моментов се чувствувам добро. Затоа и решив да ги прекинам. Ако почувствувам потреба повторно би ги пиел.
Тоа е и целта на лекарствата, да ти помогнат додека не ги стабилизираш своите мисли и емоции, додека не достигнеш таква состојба на контрола и разрешување на она што се нарекува внатрешен психолошки конфликт.
Ne smees da prekinuvash terapija na svoja raka bez konsultacija so lekarotkoj ti gi prepishal.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Какво битие и небитие, какви глупости и мантри продавате?!

Веќе 5 години се борам со тоа што вие го нарекувате душа. На почетокот анксиозност, потоа панични растројства..
Лекарства пиев до пред 4 месеци. Еден од стравовите кои ми предизвикуваа панично растројство беше и смртта..
И знаете што? Повеќе не верувам во душа. Тоа е фантазија, лага и производ на нашите стравови, на нашите емоции.
Откако се соочив со овие фантазии и реалноста немам вакви стравови.

На тие што имаат прашања и двоумења ќе им кажам само: Не слушајте гаталец, слушајте паталец.
И не дозволувајте да ве убедат да се откажете од лекарствата. Точно е дека тие нема целосно да ве излечат, но ќе ви помогнат и тоа многу.
Зависи како ќе го дефинираш поимот душа. Уствари душа е термин кој го користат религиите, соодветен термин во психологијата би бил битие(self), јас на пример сакам еден збор биоплазма. И еве што кажал еден паметен човек на оваа тематика:
People often say that this or that person has not yet found himself. But the self is not something one finds; it is something one creates.
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
11
Brav - Bev kaj eden psihijatar i barase nekoja neverojatna suma. Nz tocno bi ja prasal majka mi pak mislam deka taa znae povekje ama terapijata celokupno iznesuvase 3000-4000 evra za 3-5 meseci so 2 pati nedelno terapii po nekolku casa dodeka pregledot bese samo 2000 den i ne bese skap ama sepak mnogu pari se toa . .. Bev kaj Milutinovic inace bidejki nego go pofalija nekolku luge prethodno na forumi .. Samurai - Toa si go razmisluvam ponekogas i si mislam kako moze takvite luge da ziveat a eve nie sto nemame takvi problemi ( pu pu nikogas i da nemame ) patime od vakvi raboti ... Za internetot isto taka si vo pravo , znaci sega bas kupiv nov telefon od onie starite kaj sto e mnogu tesko da vklucis internet pa taka malku se odmaram od fb i internet koga sum izlezen od doma bideki mislam deka i toa e nekoja pricina ... Se trudam vo posledno vreme da sum posilen ama dali sum posilen ili samo se naviknuvam na ova .. Planiram da idam kaj nekoj psihijatar pa ke pobaram po forumi da vidam sto kako .. Znam deka ova se leci i so apcinja i sigurno ke mi pomognat ama seuste ne sakam da zemam bidejki znam deka se zavisni posle dolgogodisno koristenje .. Imav mn bliska osoba sto posle 3-4 god pienje antidepresivi zaboraviv kako se vikaa i Lorsilan i stvaraat takvi zavisnost sto ako probas da gi ostavis bukvalno organizmot ti se poremetuva i ti se gadi , ne mozes da spies i slicno .. Nisto cudno i vo brzo vreme da zemam nekoi apcinja vo mala doza barem malku da si olesnam .. Vie imate nekoe iskustvo so nekoi apcinja ili terapii ????[DOUBLEPOST=1428025412][/DOUBLEPOST]Spaso ne e deka se sekiram ama nepodnosljivo e vaka da se zivee so macenje , bi sakal da smenam nesto za da ziveam normalno .. Sakam da se obratam kaj nekoe lice bidejki samo taka moze da si pomognam a vaka sam na sebe stanuva se poloso i poloso :/ Ja znaes kade e ordinacijata na taa zena i kolku e cenata otprilika ? Kako bi mozal da ja iskontaktiram ?
 
Член од
3 април 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Brav - Bev kaj eden psihijatar i barase nekoja neverojatna suma. Nz tocno bi ja prasal majka mi pak mislam deka taa znae povekje ama terapijata celokupno iznesuvase 3000-4000 evra za 3-5 meseci so 2 pati nedelno terapii po nekolku casa dodeka pregledot bese samo 2000 den i ne bese skap ama sepak mnogu pari se toa . .. Bev kaj Milutinovic inace bidejki nego go pofalija nekolku luge prethodno na forumi .. Samurai - Toa si go razmisluvam ponekogas i si mislam kako moze takvite luge da ziveat a eve nie sto nemame takvi problemi ( pu pu nikogas i da nemame ) patime od vakvi raboti ... Za internetot isto taka si vo pravo , znaci sega bas kupiv nov telefon od onie starite kaj sto e mnogu tesko da vklucis internet pa taka malku se odmaram od fb i internet koga sum izlezen od doma bideki mislam deka i toa e nekoja pricina ... Se trudam vo posledno vreme da sum posilen ama dali sum posilen ili samo se naviknuvam na ova .. Planiram da idam kaj nekoj psihijatar pa ke pobaram po forumi da vidam sto kako .. Znam deka ova se leci i so apcinja i sigurno ke mi pomognat ama seuste ne sakam da zemam bidejki znam deka se zavisni posle dolgogodisno koristenje .. Imav mn bliska osoba sto posle 3-4 god pienje antidepresivi zaboraviv kako se vikaa i Lorsilan i stvaraat takvi zavisnost sto ako probas da gi ostavis bukvalno organizmot ti se poremetuva i ti se gadi , ne mozes da spies i slicno .. Nisto cudno i vo brzo vreme da zemam nekoi apcinja vo mala doza barem malku da si olesnam .. Vie imate nekoe iskustvo so nekoi apcinja ili terapii ????[DOUBLEPOST=1428025412][/DOUBLEPOST]Spaso ne e deka se sekiram ama nepodnosljivo e vaka da se zivee so macenje , bi sakal da smenam nesto za da ziveam normalno .. Sakam da se obratam kaj nekoe lice bidejki samo taka moze da si pomognam a vaka sam na sebe stanuva se poloso i poloso :/ Ja znaes kade e ordinacijata na taa zena i kolku e cenata otprilika ? Kako bi mozal da ja iskontaktiram ?
zdravo i jas sum nov pa isto i mene mie dve godini vaka kako markooo od nepoznati pricini ama mi rekoja deka e paroksizmalna tahikardija ne e strasna i deka se leci ama pak osejkam nekogas 1 nedela nema ne osejkam nisto posle pak i taaka ne sum mnogu zagrizen ama nejkam da e taka so da se praj nezz
 
Последно уредено:
Член од
24 февруари 2015
Мислења
33
Поени од реакции
11
Isto taka sakav da pisam za uste nesto. Cesto mi se slucuva da razmisluvam za se i sesto pa koga taka tonam vo mislite cesto se zagleduvam vo edna tocka i po nekoi 3-4 minuti taka si mislam i se odseluvam na nekoe drugo mesto , so drug zbor ne sum prisuten . Koga probav da zboram so moi doma tie ne me bas sfakjaat , i povekjeto luge navistina nemaat poim sto e vrska so anksioznosta. Znaci mnogu luge mislat deka ako imas pari , rabota i siguren zivot toa e toa neli i nemas depresija i anskioznost. Znaci toa nema nikakva vrska so materijalni raboti i povekjeto luge sto patat od ovoj problem se luge sto imaat solidna finansiska stabilnost. Se zavisi od covek do covek i od karakter do karakter ama seto ova nema nikakva vrska so pari , barem mojot problem ne.. Kako dete sum bil posiromasen i sum nemal vakvi problemi ama vikaat deka koga si dete ne razmisluvas na toa sto ke bide i sto bilo ( edna od glavnite pricni za strav se minatoto sto bilo i idninata sto ke bide a nikogas segasnosta , bas citav za ova nekolku statii ) . Znaci eve prost primer mozam da idam na dobar odmor , imam dobra kola , za sekojdnevni potrebi imam dovolno .. Znaci ova go pisuvam cisto onaka kako primer ne deka se falam nemoj nekoj pogresno da razbere samo onaka kazuvam za mojot primer i niti sum materijalist niti nekoj si snob i ednostavno materijalnite raboti nemaat nikakva si vrska so anksioznost .. Se druzam so sekakvi luge i imam mnogu drugari , mnogu pati sum pomognal koga sum mozel i sekogas sum bil tuka da razberam nekogo . Isto taka malku povekje sum emotiven i preosetliv pa mozebi i toa ima nekoe vlijanie. Trenirav porano sport i seuste igram rekreativno bidejki toa mi pomaga .. Ovoj problem sto vsusnost go imame ne e nastanat preku nokj tuku mozebi pred 5-6 pa i 10 godini na primer i koga na pocetokot e bil mnogu mal so tek na vreme stanuval se pogolem i pogolem pa taka i ne moze da se resi preku nokj nesto sto nastalo so godini nanazad ... Znaci nastanal nekoj mentalen dizbalans vo nekoj period od nasiot zivot e sega zosto e taka , poradi sto , koga i koja pricinata e pravoto prasanje ?? Jas taka dozvoliv da dojde do ova i mozebi sum trebal porano da si pomognam , da ne cekam da bide noz do koska pa togas da se trazi spas ama kako vikaat dodeka ne gori lonceto ne se obrnuva golemo vnimanie ... Mojot sovet e deka site sto imaat barem nekoj mal problem slobodno da si idat na psihilog/psihijatar ( vo zavisnost od potrebite ) i da ne slusaat mn drugi luge zasto i onaka nema da ve razberat ( sekoja cest na isklucoci ) i ke vi kazat ajde be nisto ne ti e , samo taka si umisluvas i slicno .. Znaci duri i da e taka nisto ne gubime dokolku posetime ama i takvo ni e opstestvoto .. Ne ni e seedno da go napravime toa poradi strav deka nekoj ke ne doznae i ke ima loso mislenje za nas .. Malku zaostanano opstestvo sme i psiholog e nesto najnormalno vo drugi zemji i go posetuvaat sekakvi lica ...
 
Член од
3 април 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
abe za to so se zagledvas to gledaj da ne go prajs nekako sam da si pomognis nesto praj nesto citaj da se opustis i izbegavaj losi misli losa misla da ne vlezi vo glata oti ako vlezi loso e ama se sredva se znam deka ne te sfajkat nekoj posto neznat so e ama ako nema gajle gledaj da ne mislis loso nesto praj da izbegavas losa misla
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Јас би дала само неколку напомени:

1. Со сета почит кон исклучоците, ама факт е дека најголем дел од лекарите во Македонија се бивши студенти по медицина, т.е. ретко кој се надградува, информира, едуцира. Инаку не би препишувале терапии кои се стари 30 години и чии несакани ефекти се познати.

2. Апчињата, кои во Македонија ги даваат како да даваат Пеперминт, не се лек за состојбата во која се наоѓате. Тие само помагаат да можете да профункционирате и да се соочите со проблемот. Треба да се даваат на кратко време и дозата да се намалува - нешто што лекарите во Македонија не го прават.

3. Ова можеби треба да биде прво: анксиозноста е знак дека треба да направите коренита промена во животот. Анксиозноста е знак дека долго време правите нешто што се коси со вас самите, правите нешто што не ве прави среќни, т.е. ги вложувате сите сили, правите се‘ да бидете она ШТО НЕ СТЕ!!

4. Ви треба некој за да пребродите. За време на паничните напади, ви треба некој што ве разбира и ве сака. Значи некој што ќе биде со вас, иако сте тргнале на прошетка и после 20 метри сакате да се вратите назад.
За да дојдете до суштината на проблемот ви треба стручно лице. Не секој психолог или психијатар одговара на секого. Сами ќе си одредите дали човекот наспроти вас ви помага или не.

5. Занимавајте се со работи во кои уживате или откријте нови. Плетењето и везењето се многу медитативни, а не се скапи ниту мора да имате талент за да се занимавате со нив. Сликајте, пејте, играјте! Јогата и медитацијата се многу полезни.

6. Не се напрегајте повеќе отколку што треба. Анксиозноста нема да ја снема ако се обидете да се изгубите во обврските и да работите до бесвест. Она што може да ви се случи е целосна исцрпеност на организмот кое само ќе ја влоши ситуацијата.

7. Нешто што можеби ја прави анксиозноста „неизлечива“ е што сите сакаат да бидат како што биле. Анксиозноста ја доживуваат како лош сон, после кој се’ ќе биде како што било и порано.
Не, нема да биде и НЕ ТРЕБА ДА БИДЕ. Начинот на кој сте живееле пред анксиозноста ве исцрпил и ве кутнал. Треба да промените нешто, а не со носталгија да се сеќавате на времето какви сте биле. Не ја сфаќајте анксиозноста како борба, туку начин на раст и созревање. Треба да ги напуштите старите претстави, старите обрасци на однесување и „да се потсетите дека сте заборавиле да се сакате. Сте заборавиле дека ВИЕ сте љубовта на вашиот живот. Не вашите родители, не вашите деца, не вашата работа, туку вие, самите. Без вас, нема љубов, нема живот“*.

*цитат од едно предавање :)

Мрзливци, по третпат го цитирам постот кој кажува се за анкксиозноста.:)

Можеби ќе земате апчиња, можеби ќе станете зависни од нив, пак да не се плашите. И тоа се надминува. На темата имам постирано една статија за одвикнување.

Поздрав
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Секој сам треба да си го најди "Лекот"
кај сите различно функционира
но сигурно е дека ги фаќа многу зафатените луѓе кои не го одмараат мозокот подолго време , сепак ова е некоја состојба на мозокот

еве една добра книга гледам има многу позитивни коментари КНИГА
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.762
Поени од реакции
24.470
Моментално читам книга за когнитивна терапија. Еве еден пример каде ќе видите на кој начин се одвива терапијата. Нормално, примеров не е за потешки случаеви и кај секоја индивидуа се врши различна терапија, но од прилика на овој начин.

THERAPIST: Okay, Sally, you said you wanted to talk about a problem with
finding a part-time job?
PATIENT: Yeah. I need the money . . . but, I don’t know.
T: (Noticing that the patient looks more dysphoric.) What’s going through
your mind right now?
P: I won’t be able to handle a job.
T: And how does that make you feel?
P: Sad. Really low.
T: So you have the thought, “I won’t be able to handle a job,” and that
thought makes you feel sad. What’s the evidence that you won’t be
able to work?
P: Well, I’m having trouble just getting through my classes.
T: Okay. What else?
P: I don’t know. . . . I’m still so tired. It’s hard to make myself even go and
look for a job, much less go to work every day.
T: In a minute we’ll look at that. Maybe it’s actually harder for you at this
point to go out and investigate jobs than it would be for you to go to a
job that you already had. In any case, any other evidence that you
couldn’t handle a job, assuming that you can get one?
P: . . . No, not that I can think of.
T: Any evidence on the other side? That you might be able to handle a
job?
Introduction 3
P: I did work last year.And that was on top of school and other activities.
But this year . . . I just don’t know.
T: Any other evidence that you could handle a job?
P: I don’t know. . . . It’s possible I could do something that doesn’t take
much time. And that isn’t too hard.
T: What might that be?
P: A sales job maybe. I did that last year.
T: Any ideas of where you could work?
P:Actually, maybe The [University] Bookstore. I saw a notice that they’re
looking for new clerks.
T: Okay. And what would be the worst that could happen if you did get a
job at the bookstore?
P: I guess if I couldn’t do it.
T: And you’d live through that?
P: Yeah, sure. I guess I’d just quit.
T: And what would be the best that could happen?
P: Uh . . . that I’d be able to do it easily.
T: And what’s the most realistic outcome?
P: It probably won’t be easy, especially at first. But I might be able to do
it.
T:What’s the effect of believing this original thought, “I won’t be able to
handle a job.”
P:Makes me feel sad. . . .Makes me not even try.
T: And what’s the effect of changing your thinking, of realizing that possibly
you could work in the bookstore?
P: I’d feel better. I’d be more likely to apply for the job.
T: So what do you want to do about this?
P: Go to the bookstore. I could go this afternoon.
T: How likely are you to go?
P: Oh, I guess I will. I will go.
T: And how do you feel now?
P: A little better. A little more nervous, maybe. But a little more hopeful,
I guess.
Here Sally is easily able to identify and evaluate her dysfunctional
thought, “I won’t be able to handle a job,” with standard questions.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
И да, прифатете дека сите ние шо патиме од овие состојби сме, како да кажам... Малку повеќе самосожалувачи. Малку повеќе од останатите.
Почнете да го тренирате вашиот разум и совест да бидат подготвени за тежок живот. Така тешките и непријатни предизвици ќе ви бидат помалку болни и полесни за прифаќање и нема постојано да ви предизвикуваат депресија и се останато.

Морате магичниот круг на самосожалување/страв -> преувеличување на тежината на вашиот живот -> и депресијата -> која понатаму ви предизвикува анксиозност и слични симптоми, морате некаде да го прекинете ова. Симптомите може делумно да ги игнорирате, но не целосно. Најдобро е да го промените начинот на кој гледате на работите во животот. Да се соочите со вашите стравови, да се откажете од самосожалување.Само на тој начин ќе ја ослабите депресијата и се после неа.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ај тхинк ај лајк Асентра :)

Озбилно, месецов беше ужас за издржување, up and down, едно 15-16 пати на ден.
Да се топеа килограми со потење, манекенка ќе станев ;)

Конечно, после 3 ипол недели, има први ефекти. Вртоглавици скоро и да немам, не се препотувам, дишењево ми е океј :)
И најважно, многу поопуштена сум ;)

Денес бев на контрола, Асентрава ќе ја дружам 9 месеци, а Хелексот уште еден месец по пола апче (уште за толку имам), а после пола апче по потреба.

Wish me luck! :)
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Значи вака, за да дојде до состојба на анксиозност мора да дојде до пад на самодовербата. Научете како да си ја подигнете самодовербата. Спортувајте, излегувајте, шетајте, учете, читајте, ако треба пијанчете се, битно правете го сето она после кое би се чувствувале подобро и со многу поголема самодоверба. Не се плашете да се спротивставите на нечие мислење, кажете го својот став јасно, па макар и никој да не се согласува со вас, научете да стоите со гордост зад она што го кажувате, без притоа да се заморувате со тоа дали би изгледале чудни, смешни или сл. Тоа сте вие и колку повеќе се цените и колку повеќе сте горди на себе си и своите карактерни особини, толку повеќе ке бидете ценети и прифатени како такви од околината. Значи, без оглед на тоа што другите мислат за Вас, вие бидете горди на тоа што сте такви, посебни. Исто така размислувајте за себе си и своите постапки. Работете на себе си. Ако нешто сметате дека не е во ред, во наредна прилика че го поправите само ако размислувате на себе си. Одвојте време за себе, исто како да гледате филм, размислуајте за себе и своите постапки. Секој прави грешки, некој помали, некој поголеми, грешка е ако упорно ги повторуваме, а не ги поправаме, затоа трудете се да ги согледате оние работи поради кои не се чувствувате убави и променете ги, додека за оние за кои сметате деак се ок, а другите сметаат дека не се, не мачете се, едноставно тоа сте вие и бидете горди на тао што сте такви какви што сте. Ако некој ви рече „зошто си таков/ваЌ, едноставно одоворете „тоа сум јас“. Така се гради самодовербата и така се победува анксиозноста. Уште нешто битно, не секој симптом на анксиозност, значи анксиозност. Ако некогаш сте се уплашиле од некоја ситуација, не значи дека тоа е веднаш состојба на анксиозност, едноставно значи дека тоа ве плаши и решението е едноставно или соочете се со таа ситуација и победете ја или избегнувајте ја, а истата таа ситуација во дуги околности не значи дека ќе ве исплаши. Работете на себе си, за некое време ќе ги согледате сами резувлатите. Само не очекувајте резултати веднаш и не трудете се да ја забрзате ситуацијата за што побрзо да ви биде подобро. Едноставно за некои работи оставете времето да си го направи своето. Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom