Анксиозност

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Немам пробано асентра... Можеби за арно.
После една година од првиот напад на паника и неколку месеци со постојана анксиозност можам да речам дека 95 % сум опоравен - односно сум стариот јас. Имам моменти кога се чувствувам исцрпен без некоја особена причина ама знам дека е од тоа (може некогаш и не е од тоа ама добар одбранбен механизам е :D) и многу полесно го надминувам чувството. Инаку пробав пред 3-4 месеци да прекинам со Deprozel но неуспешно, бидејќи ми се вратија некои лесни симптоми на анксиозност и зуење во ушите. Но од друга страна забележав дека силната главоболката која ми се јавуваше на едната страна е се поретка и тоа дополнително ме мотивира да расчистам со "дрогите". Тогаш решив постепено да намалувам со лекарствата иако се работи за навистина мали дози (10 mg). Засега се е во ред и се надевам конечно ќе ги оставам зад себе непријатните чувства. Од искуство мислам дека добрите резултати не следуваат толку многу како резултат на употреба на лекарствата туку од способноста да се постигне смиреност, привикнување/дефокусирање од нереалните чувства и прекинување на самосожалувањето...

Така да, пробајте да се снајдете на психолошка база и баталете медикаменти (се разбира сето тоа постепено, стрпливо и умерено).
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
јас :)

него.. знам дека асентрата помага се тоа, ама јас имав многу многу лошо искуство со асентра. имав и пишувано тука, ја пиев може накај 7 8 месеци.. и нејкам да се трујам иако мн ми помагаше, сакав да престанам, еден ден ако не земев ужасна вртоглавица имав, не се издржуваше тоа. пак продолжив да ги пијам, после некој месец втор пат ги откажував едно 5 6 дена пак со вртоглавица пак не издржав пак продолжив да ги пијам (имам за учење, разни обврски а без да земам воопшто не сум ефикасен). Трет пат ми пукна филм решив да одам до крај, за едно недела дена ми помина вртоглавицата ама после ме фатија страшни напади, тоа беше еден од најлошите периоди во животов, незнаев што да правам со себе, толку напнат, нервозен од ништо, сум се чудел што ми се дешава, па очај ме фаќало, депресија, навечер неможев да спијам мислев ќе ми пукне главата. Почнав да одам на тренинзи и после 10 тина дена полека ми помина. Сеа се чувствувам најубаво, не сум напнат, нервозен, најискулирано ама уште имам од тоа анксиозноста некогаш мислам дека се гушам, неможам да земам воздух, тешко ми оди, на секоја пола минута земам длабоко воздух. Исто така на пример кога одам накај факс, или чекам нешо, ми доаѓаат некои мисли како некој му ја пука главата со шипка, или некоја несреќа и како ми се исекува рацете нозете нешо, или главата на пола лол, чувството како би било кога би ми се десило тоа.
И имам некои глупи тикови, тоа мн се курчам, колку и да сакам да ги прекинам се заборавам само ти оди -.-
Јас мислам дека се е игра на потсвеста во врска дека асентрата ти правела проблеми, така си мислил така и си се чувстввуваш, сепак не сакам да те оспорувам, со хемии се е можно. Еве конечно 2-3 недели сум топови напади воопшто немам али стравовите мислам дека се вкорениле, додека мрачните мисли ме постојано опседнуваат. Треба време најверојатно, продужи да се трудиш , иди контра на се негативно (тешко е ама ќе биде) п.с. кога? :)
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Јас мислам дека се е игра на потсвеста во врска дека асентрата ти правела проблеми, така си мислил така и си се чувстввуваш, сепак не сакам да те оспорувам, со хемии се е можно. Еве конечно 2-3 недели сум топови напади воопшто немам али стравовите мислам дека се вкорениле, додека мрачните мисли ме постојано опседнуваат. Треба време најверојатно, продужи да се трудиш , иди контра на се негативно (тешко е ама ќе биде) п.с. кога? :)
не е до мислењето, и јас мислев како тебе ама после ова го сменив, со дроги нема играње

сега? :)
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ова се само симптоми и кај кај секо јсе индивидуални, на пр. јас имам само забрзано чукање, кочење на лева рака и пецкање во глава, додека други од нас имаат чувство на гумени нозе, некои пак имаат проблеми со рамнотежата. Сепак свесни сме дека ова е само симулирање на нервите... сепак не треба да ја запоставуваме анксиозноста затоа што лошо е ако дојде до поголем стадиум
SMETAJ SE SREKJNA DEKA IMAS ANKSIOZNOST.ANKSIOZNOSTA E SAMO EDEN PORTAL KON BUDNIOT ZIVOT.PRED DA DA STANES ANKSIOZNA SI BILA MRTVA LICNOST,SPORED PISHANKITE SHTO GI GLEDAM SEGA SI DELUMNO BUDNA,NO DOKOLKU JA SVATIS IGRATA NA ANKSIOZNOSTA KE ZIVEES!BI SAKAL DA TI JA RASKAZAM MOJATA PRIKAZNA.POZZ
--- надополнето: Jul 11, 2011 1:25 AM ---
Asentra е антидепресив, како што знам. Немојте да се труете со вакви дроѓи.[/quo
ne e antidepresiv,asentrata e samo pridvizuvac na serotoninot,nisto strasno,nekoi lugje ja pijat i cel zivot.malku e tesko da se otkaze,megjutoa nisto strasno
--- надополнето: Jul 11, 2011 1:52 AM ---
Јас излагам од ова чудо. Велам излагам пошто ги нема повеке оние зголемени растројства, паники, страв... Како што прочитав ја негирате медицината, поточно сте против америчките лекови. Јас се опоравив од асентра, ја пиев само 2 недели, ми даде сила да се борам сама и тоа е тоа.. Верба во Бог? Немам, верувам во науката, во напредокот и тн.. да не заобиколувам. Колку и да сакаме да ги негираме лековите, не можеме. Колку толку барем делува оној пласибо ефект, доколку има видни резултати секој би ги фрлил и би продолжил сам, но што си треба си треба. Доколку правиме само сеанси дали мислите дека тие би ни помогнале во случај на напад ако се најдеме сами? Секако дека не. Баш заради такви ситуации ни се препишуваат лековите, колку-толку сигурност.
toa sto veruvas vo naukata,vo napredokot i t n,tokmu toa e tvojot problem za izlaganje od toa cudo,toa sto ne veruvas vo bog,tvoj izbor,megjutoa dali go najde nacinot da se vides sebesi.ne zboruvam da zastanes pred ogledalo i da se poglednes,tuku da dojdes vo dopir so tvojata dusha.velis dela izlagas od anksioznosta,a se ushte ne si svatila deka nema od sho da izlagas.nikogas ne ja tretiraj anksioznosta kako bolest,zasto ne e.nikogas ne ja narekuvaj so zborot RASTROJSTVO,narushuvanje.nisto ne e narusheno,anksioznosta si samo ti.sekoj problem vo tvojot zivot,toa si ti.otkazi se od potragata po lekot za anksioznosta,otkazi se od site tvoi ocekuvanja i nadezi,pusti gi simptomite da ti pravat sto im dusha saka.ne go baraj lekot,togas ke se "izlecis".Za da ti dokazam deka i jas stradav od anks. ke ti kazam deka ponekogas se uste cuvtvuvam deka srceto ne mi vo red,ponekogas uste se plasam deka kie umram vo sonot.gi pominav site mozni simptomi,na mojot prv panicen napad pred godina ipol dobiv akusherski prsti,i steganje vo gradite.moite pomislija deka e srcev udar a isto i jas, a isto i doktorite.kako i da e...go najdov lekot,i nemas pojma kolku e lesno da se najde...Dozvoli mi da raskazam edna prikazna.nekoj covek go prasal svojot ucitel koj stotuku se prosvetlil:ucitelu kakvo e cuvstvoto da se bide prosvetlen?ucetolot mu odgovoril:pa pred da se prosvetlam suvstvuvav strav i bev depresiven.A sega pak cuvstvuvam strav i sum depresiven...POZDRAV
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Уфф, за ова веќе неколку дена истражувам, потење на рацете, немир, страв, неугодност во желудникот, страв од иднината, тоа ќе да е, анкциозна состојба, ме држи веќе некое време ама дури сега ја сфатив работата озбилно поради тоа што немам никакви обрвски да ми го скренуваат влијанието од овие чувства.
Се разбира освен психичката помош, разговор, контрола на мислите. Како би можел сам да си помогнам? Мислам на природен начин, со чај, донекаде со витамини, ама нејќам да пијам никакви таблети, мислам дека не сум отишол до толку далеку. Еве веќе намалив и цигари од една кутија, само 3-4 цигари дневно. Благодарам :)
 
Член од
11 август 2010
Мислења
96
Поени од реакции
33
SMETAJ SE SREKJNA DEKA IMAS ANKSIOZNOST.ANKSIOZNOSTA E SAMO EDEN PORTAL KON BUDNIOT ZIVOT.PRED DA DA STANES ANKSIOZNA SI BILA MRTVA LICNOST,SPORED PISHANKITE SHTO GI GLEDAM SEGA SI DELUMNO BUDNA,NO DOKOLKU JA SVATIS IGRATA NA ANKSIOZNOSTA KE ZIVEES!BI SAKAL DA TI JA RASKAZAM MOJATA PRIKAZNA.POZZ
--- надополнето: Jul 11, 2011 1:25 AM ---

--- надополнето: Jul 11, 2011 1:52 AM ---

toa sto veruvas vo naukata,vo napredokot i t n,tokmu toa e tvojot problem za izlaganje od toa cudo,toa sto ne veruvas vo bog,tvoj izbor,megjutoa dali go najde nacinot da se vides sebesi.ne zboruvam da zastanes pred ogledalo i da se poglednes,tuku da dojdes vo dopir so tvojata dusha.velis dela izlagas od anksioznosta,a se ushte ne si svatila deka nema od sho da izlagas.nikogas ne ja tretiraj anksioznosta kako bolest,zasto ne e.nikogas ne ja narekuvaj so zborot RASTROJSTVO,narushuvanje.nisto ne e narusheno,anksioznosta si samo ti.sekoj problem vo tvojot zivot,toa si ti.otkazi se od potragata po lekot za anksioznosta,otkazi se od site tvoi ocekuvanja i nadezi,pusti gi simptomite da ti pravat sto im dusha saka.ne go baraj lekot,togas ke se "izlecis".Za da ti dokazam deka i jas stradav od anks. ke ti kazam deka ponekogas se uste cuvtvuvam deka srceto ne mi vo red,ponekogas uste se plasam deka kie umram vo sonot.gi pominav site mozni simptomi,na mojot prv panicen napad pred godina ipol dobiv akusherski prsti,i steganje vo gradite.moite pomislija deka e srcev udar a isto i jas, a isto i doktorite.kako i da e...go najdov lekot,i nemas pojma kolku e lesno da se najde...Dozvoli mi da raskazam edna prikazna.nekoj covek go prasal svojot ucitel koj stotuku se prosvetlil:ucitelu kakvo e cuvstvoto da se bide prosvetlen?ucetolot mu odgovoril:pa pred da se prosvetlam suvstvuvav strav i bev depresiven.A sega pak cuvstvuvam strav i sum depresiven...POZDRAV
vidi... za ova prvovo potpolno te podrzuvam, zatoa sto sega ja gledam realnosta, DA BUDNA SUM! porano SPIEV! megjutoa koga covek se naogja vo bilo kakvo psihicko rastrojstvo bara uteha vo se i seshto, takvoto talkanje mi pomogna mnogu, anksioznosta ushte tlee vo mene ali jas ne i pridavam znacenje i ja ostavam kako shto prethodno imash napomenato da pravi shto saka... sekoj na svoj nacin si gji svakja rabotite, samo edno e vaznoto deka mora da si pomognime sami na sebe si, pozitivnite misli se sekogash dobredojdeni. Dokolku imash svoja prikazna bash bi sakala da cujam (procitam) moze vo inbox da mi kucash, sakam da spodeluvam mislenja posebno so razlicni karakteri ili pak kako shto mzoev da zaklucam ti si vernik, a toa e mnogu dobra stvar pogotovo vo vakva situacija... Pozdrav
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Првиот напад на паника ми се случи пред едно 3 недели кај другар дома ....после доста време константно пиење алхохол , цигари итн... Нападот ми се случи така што после вежбање земав да измерам пулс и нешто апаратот изгледа се заеба и покажа некој луди бројки ...во тој момент јас станав и почнаа сите овие симптоми да ми се манифестираат , почна срцето да ми бие со 300 на саат си мислев готово кинам конци, станав несвесен каде се наоѓам , станав малаксан итн...најлош беше тој напад. Сабајлето отидов на кардиологија каде што ги направив сите прегледи и видов дека сум 100% физички здрав . Така да почнав да читам на оваа тема и видов дека се ова е психички , последниот напад ми се случи завчера и со оглед на тоа што се информирав дека све ова е од психолошка природа го исконтролирав нападот да помине без никакви симптоми освен 5-6 секунди брзо чукање на срцето.
Се надевам дека ќе ја надминам оваа ситуација зашто ми пречи во секојдневните обврски.....заебанција тешка е ако не се соочиш или не се информираш. Дури и го утнав летниот одмор со друштво заради тој прв напад...Сега за сега од кога тоа ми се деси ги откажав скоро скрос цигарите , алхохол не пијам и ќе пробам да се изборам со ова гомно.

Поздрав
 
Член од
3 јули 2011
Мислења
348
Поени од реакции
142
vidi... za ova prvovo potpolno te podrzuvam, zatoa sto sega ja gledam realnosta, DA BUDNA SUM! porano SPIEV! megjutoa koga covek se naogja vo bilo kakvo psihicko rastrojstvo bara uteha vo se i seshto, takvoto talkanje mi pomogna mnogu, anksioznosta ushte tlee vo mene ali jas ne i pridavam znacenje i ja ostavam kako shto prethodno imash napomenato da pravi shto saka... sekoj na svoj nacin si gji svakja rabotite, samo edno e vaznoto deka mora da si pomognime sami na sebe si, pozitivnite misli se sekogash dobredojdeni. Dokolku imash svoja prikazna bash bi sakala da cujam (procitam) moze vo inbox da mi kucash, sakam da spodeluvam mislenja posebno so razlicni karakteri ili pak kako shto mzoev da zaklucam ti si vernik, a toa e mnogu dobra stvar pogotovo vo vakva situacija... Pozdrav
verovatno od dosega napisanoto svativte deka anksioznosta se javuva vo mnogu razlicni formi. dijametralno razlicni od post do post, kaj mene taa se manifestira so krckanje na zabite...vece strosiv novi porcelanski zabi....nervoza sto nastojuvam da ja lecam so pisuvanje po forumi...i postojana voznemirenost.Gledam deka se spomenuva nekoe koristenje na lekovi, no ne bi se osmelil bez konsultacija so psiholog.Vo medjuvreme ocekuvam toa samo od sebe da prestane, no verovatno nema zatoa sto anksioznosta e povece sostojba na duhot otkolku vidliva povrsinska reakcija....
 

Mama.

уметник
Член од
23 јули 2011
Мислења
524
Поени од реакции
326
kakvi i lekovi da piete nema da vi pomognat celosno,tie samo ja zatapuvaat aktivnosta na nervite i normalno simptomite gi snemuva,ne zatoa sto ne se tuka,tuku zatoa sto nervite ne gi prenesuvaat vo golema mera do mozokot i toj ne gi prepoznava kako takvi,zatoa koga ke preskoknete doza od lekot simptomite se tuka,da ne zaboravime na zavisnosta sto mozat da ja predizvikaat ili nus pojavite
bilo kakvo hobi sto ve ispolnuva,pogolema izlozenost na dnevna svetlina,ranoto budenje e mnogu golem lek i iskoristuvanje na utroto najdobro sto moze,znaci posvetuvanje vreme za sebe,pocnuvanje prvo so higienskite naviki,utrinski vezbi,gledanje vo dalecina niz prozor,terasa....pominuvanje vreme vo priroda,taka se osloboduvame od stresot koj e golema pricina za ovaa pojava
anksioznosta se javuva kaj lica kaj koi reakcijata na bilo kakvi drazbi e pojaka,moze toa da bide vrodeno,moze i so tek na zivotot da pocneme da se soocuvame so nea
poznavam mnogu bliski luge koi patat od anksioznost i jas bi gi podelila prvo na dve grupi
1.luge sto se zozaluvaat koga ke otkrija za "bolesta"
2.luge koi panicat koga ke otkrija za istata
znaci lekot e vo nas,samosozaluvanjeto i panikata samo ke vi ja vloshat sostojbata,mora da svatite deka simptomite sto gi imate,ne se od nadvor,poteknuvaat od vas samite i samo vie mozete da si pomognete sebesi,mnogu e bitno i vo kakva okolina ziveete,ako imate podrshka potpretese maksimalno na nea i crpete sila i pozitivna energija,ljubov,sreka od se okolu vas,a dokolku opkruzuvanjeto vo koe se naogate e nemirno togash fokusirajte se na sebe,veke napomenav koristete go utroto za sebe,pa posle izvrshuvajte gi ostanatite dolznosti,dokolku uspeete da postignete vnatreshen mir mnogu posmireno ke se spravuvate so situacijata i polesno ke doagate do rezultati,pritoa ne sozdavajki si ushte pricini za panika
ushte nekoi aktivnosti koi mozat da pomognat-bilo kakov sport,bilo kakov kontakt so prirodata,joga,bilo kakva aktivnost povrzana so umetnost,sedenje vo drushtvo na lica koi vi davaat sigurnost...i najbitno-vreme za sebe
ako ste ubedeni deka samo terapija moze da vi pomogne togash pravete si sami,na primer terapija so poludragi kamencinja,opushtacka masaza,relaksiracka muzika i sl.
nie lugeto potpagame pod golema zabluda deka samo toa sto go goltame vazi za lek,ama ne razmisluvame deka muzikata,svetlinata,energijata na lugeto,zracenjeto na kristalite.....seto toa vlijae na nas,lekovite ne se reshenie
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
kakvi i lekovi da piete nema da vi pomognat celosno,tie samo ja zatapuvaat aktivnosta na nervite i normalno simptomite gi snemuva,ne zatoa sto ne se tuka,tuku zatoa sto nervite ne gi prenesuvaat vo golema mera do mozokot i toj ne gi prepoznava kako takvi,zatoa koga ke preskoknete doza od lekot simptomite se tuka,da ne zaboravime na zavisnosta sto mozat da ja predizvikaat ili nus pojavite
bilo kakvo hobi sto ve ispolnuva,pogolema izlozenost na dnevna svetlina,ranoto budenje e mnogu golem lek i iskoristuvanje na utroto najdobro sto moze,znaci posvetuvanje vreme za sebe,pocnuvanje prvo so higienskite naviki,utrinski vezbi,gledanje vo dalecina niz prozor,terasa....pominuvanje vreme vo priroda,taka se osloboduvame od stresot koj e golema pricina za ovaa pojava
anksioznosta se javuva kaj lica kaj koi reakcijata na bilo kakvi drazbi e pojaka,moze toa da bide vrodeno,moze i so tek na zivotot da pocneme da se soocuvame so nea
poznavam mnogu bliski luge koi patat od anksioznost i jas bi gi podelila prvo na dve grupi
1.luge sto se zozaluvaat koga ke otkrija za "bolesta"
2.luge koi panicat koga ke otkrija za istata
znaci lekot e vo nas,samosozaluvanjeto i panikata samo ke vi ja vloshat sostojbata,mora da svatite deka simptomite sto gi imate,ne se od nadvor,poteknuvaat od vas samite i samo vie mozete da si pomognete sebesi,mnogu e bitno i vo kakva okolina ziveete,ako imate podrshka potpretese maksimalno na nea i crpete sila i pozitivna energija,ljubov,sreka od se okolu vas,a dokolku opkruzuvanjeto vo koe se naogate e nemirno togash fokusirajte se na sebe,veke napomenav koristete go utroto za sebe,pa posle izvrshuvajte gi ostanatite dolznosti,dokolku uspeete da postignete vnatreshen mir mnogu posmireno ke se spravuvate so situacijata i polesno ke doagate do rezultati,pritoa ne sozdavajki si ushte pricini za panika
ushte nekoi aktivnosti koi mozat da pomognat-bilo kakov sport,bilo kakov kontakt so prirodata,joga,bilo kakva aktivnost povrzana so umetnost,sedenje vo drushtvo na lica koi vi davaat sigurnost...i najbitno-vreme za sebe
ako ste ubedeni deka samo terapija moze da vi pomogne togash pravete si sami,na primer terapija so poludragi kamencinja,opushtacka masaza,relaksiracka muzika i sl.
nie lugeto potpagame pod golema zabluda deka samo toa sto go goltame vazi za lek,ama ne razmisluvame deka muzikata,svetlinata,energijata na lugeto,zracenjeto na kristalite.....seto toa vlijae na nas,lekovite ne se reshenie
Баш така , одговорот за оваа ситуација е само во нас ... заебете лекови и такви глупости , све се тоа лажги со само краткотраен ефект и плус ви ја прават состојбата полоша кога ќе прекинете со нив. Мене последниот паничен напад ми се деси на бербер... дур ме шишаше ми збори некои ствари како тоа во негово време све било добро а мене срцето со 500 на саат и мислам ќе се онесвестам .. али си реков кој курац знам дека ништо не е одма ќе помине колку сака нека мава. И мислам дека од тоа соочување јас ги пребродив овие напади ми се немаат десено неколку месеци. A мене најмногу што ме чудеше е тоа што никогаш не сум бил паничар ..така да ова може да му се случи на секого. Само цврсто :)
 
A

AnFem

Гостин
Не сакам да бидам брутал, ама... Помислете како му е на гладниот уличар, кој бавно умира на ладното цименто, како и е на мајката која го изгубила своето дете, како им е на невините луѓе за време на војна...

Преголемата удобност, достапноста до многу работи, си го прави своето. Знам дека е тешко, знам дека ви изгледа како светот да ви се руши. Светов не е нормален, па тешко е да останеш и ти нормален во него, како последица на тоа, имаме зголемен број на анксиозни и депресивни случаи.

Како и да е, анксиозноста е дел од вас, прифатете ја како тоа. Тоа сте вие, тоа се вашите натрупани емоции, тоа е последица од тоа како вие гледате на нештата. Сменете го размислувањето, ќе се излекувате самите себе. Само запомнете: единствениот лек против анскиозност сте ВИЕ! Борбата е долга и тешка, може да трае и со години, ама тоа не е причина да се откажете. И не се затворајте во четири ѕида или во себе. Помислете само како неквалитетно ќе го потрошите целото тоа време, а може да го искористите многу попродуктивно.

Правете работи кои ќе ве направат среќни, тоа не значи да бидете егоист. Помагајте им на другите, хранете се со туѓата среќа. Многу битна работа: спортувајте, вежбајте јога, медитирајте, дружете се... Пробајте на секое поле да го подобрите квалитетот на вашиот живот!
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Praviot lek e koristenje na vestinata tai chi (vezbite lesno mozat da se pronajdat na internet), toa ke ve napolni so samodoverba i energija, ke go vrati potrebniot balans vo koe e naruseno ona svemirskoto jing i jang. Vtora mnogu mokna rabota e pozitivnata avtosugestija koja moze da se koristi sekoja vecer pred spienje, primer : mene glavata mi e bistra i uzivam so drugite luge. Treta rabota e dlabokata molitva vo tisina i izoliranost koja nosi eden polu-asketsko-filosofski pogled na zivotot i so toa e postignata celosna pricina za isceznuvanje na stravot.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Која е логиката да се употребуваат лекови против анксиозност и панично растројство кои предизвикуваат тешка депресија, гадење, невротичност и други нус-појави?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom