Анксиозност

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од pisatelka, 21 август 2010.

 1. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.663
  Допаѓања:
  14.380
  Анскиозност да зголеми Bisglycinate шансите се 1:1000, го пиеме 10-на души и кај сите има осетен релаксирачки ефект. Citrate се абсорбира послабо, и предизвикува дијареа, овој ефект кај Bisglycinate го немаш, Bisglycinate е магнезиум кој не е бинував со магнезиум оксид (100% органски и чист) тука е буниван со 2 молекули на глицин, кои телото потоа ги гледа како амино-киселини, кои знаеме дека се абсорбираат многу лесно. Исто така нема никакви додатоци на хемии, или супстанци кои ја лимитираат абсорцијата, убедливо најдобра форма е. Citrate, ти е магнезиум со цитрична киселина - ок е, али е далеку од Bisglycinate.

  За кои 2 билки поточно зборуваш?
   
  Последно уредено: 7 јануари 2017
  На MaximusMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MaximusMKD

  MaximusMKD

  Член од:
  22 декември 2011
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  11
  Можам да нарачам и од едниот и од другиот колку да не ми е шубе, па ќе видам како ќе ми реагира организмот. За билките мислев на Ашваганда и Пасифлора.
   
 3. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.663
  Допаѓања:
  14.380
  Нема проблем со ни една билка, ако сакаш да бидеш сигурен, чекаш 2h после пиење на билката/суплементот (пред да земеш било што друго) или 2h пред билката го зимаш другиот продукт.
  --- Споено дупло мислење, 8 јануари 2017 ---
  Дефицит на магнезиум,

  [​IMG]
   
  Последно уредено: 8 јануари 2017
  На MaximusMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jamey jasta

  jamey jasta

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  3.037
  Допаѓања:
  2.952
  има уште една билка... само пшшшшшшшшшшшшт, нелегална е.
   
  На KembaW му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Македонец

  Македонец мразам патетика во натпис

  Член од:
  12 февруари 2007
  Мислења:
  3.833
  Допаѓања:
  3.615
  Дечки одете според ова упатство и ќе видите дали сте "маченик" или сте стварно болни, пу пу скраја да е.(пошто секој анксиозен, и со подолга тахикардија, или панични напади мисли дека не е само психичка состојба, дека навистина нешто се случува со него)

  Еве некои од нааааааајглавните причинители на овие модерни болести:

  1. Немање светол поглед на иднината(дека нешто ќе им тргне на подобро)
  2. Лоша финансиска состојба
  3. Разочарување од социалниот живот(дека мнооогу тапа народ ве опкружува, и се коси со вашиот морален код и сл.) +(време за женидба/мажачка и сл.)
  4. Точка 1 и 2 во едно.
  5. Комбинација на некои од горе наведените точки
  6. -II-
  7. -II-
  8. -II-

  Како утеха запамтете си, анксиозност и панични напади не им се дешава на глупи луѓе .;)

  Се чудам како уште на никој му нема текнато да направи центар за групно собирање на овакви случаи, кај што ќе можат да се дружат и да си се смеат на тоа кој поглуп страв има :pos:, од друга страна и финансиски добро звучи за тој што ќе го отвори центарот (y)

  Значи никако, ама баш никако немојте да гледате на вашите панични напади, стравови или сл како нешто трагично, едноставно имајте на ум дека сте биле во состојба како да ве бркал лав, а вие сте морале да стоите у место(за тие што доживеале паничен напад знаат). Па ако ништо друго бар ќе можете да се гордеете дека тоа го имате преживеано, и да раскажувате на внуците :masa:
   
  На karan, OceaN и MaximusMKD им се допаѓа ова.
 6. MaximusMKD

  MaximusMKD

  Член од:
  22 декември 2011
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  11
 7. OceaN

  OceaN

  Член од:
  13 октомври 2009
  Мислења:
  517
  Допаѓања:
  176
  На MaximusMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MaximusMKD

  MaximusMKD

  Член од:
  22 декември 2011
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  11
  [​IMG]

  Изгледа и тоа не е некоја добра форма на магнезиум:

  Magnesium Oxide. Magnesium Hydroxide (also known as Natural Marine Complex)

  These two are lumped together as they are essentially the same. The hydroxide (natural marine) version has a water molecule added in to it. These should not be used long term. They are essentially antacids and laxatives. Used long term in quantities sufficient to produce a laxative effect can lead to enteroliths – pockets of minerals forming a hard stone in the bowel.

  It is often used in cheaper supplements as it is cheap to produce. The Oxide version is comprised of 60% magnesium and the hydroxide is comprised of 40%, but both have very low absorption rates in the single digits which mean the bulk of magnesium stays in the bowel. It is thought that it draws water out from the surrounding tissue which creates the laxative effect.

  Due to its very poor absorption manufacturers often have to put it in a bigger pill. This is due to the carrier ratio. To have more absorbed it needs to be physically bigger.

  Magnesium hydroxide (natural marine) is also known as milk of magnesia. If a person suffers from low stomach acid magnesium hydroxide may temporarily alleviate it, however having reduced the amount of stomach acid (which is a precursor to absorption) then the already poor absorption of magnesium hydroxide will be reduced even further.

  A word of warning here; Natural Marine Complex magnesium is essentially magnesium hydroxide and often has large numbers on the side like 1390mg or 500mg elemental. They often state that it is not magnesium oxide but then do not state exactly what form of magnesium it is. Natural Marine Complex is sourced from the sea which would seem to make it okay coming from a natural source, yet it is still magnesium hydroxide and as such encounters all the issues raised above regarding its low absorbability.

  These magnesiums score low on the list unless you need an antacid or laxative, and even then there are other more holistic solutions available.

  -ИЗВОР-
   
  На OceaN му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.663
  Допаѓања:
  14.380
  Оксид треба да се користи само како последна опција, лоша форма е. 2-та суплемента се тапа....

  1. Ако се нема доволно пари за друга форма

  2. Ако нема друга форма во моментот а сака да се проба

  3. Ако веќе се одлучите за оваа форма, препорачувам 2x по 200мг наместо 1x400.
   
 10. gladiator15

  gladiator15

  Член од:
  18 јули 2008
  Мислења:
  479
  Допаѓања:
  140
  Без разлика колко ти е добронамерно мислењето, но воопшто не е точно. Анкисозата може да се случи и на "глупи'' луге и на интелектуалци. Може да се случи и на некој што има проблеми финансиски , социјални , лубовни , семејни итн и на некој кој што нема проблем во повекето битни работи во животот... Не прашува анксиозата, тоа ти е бран на емоции кој што доага едноставно без некоја причина, без разлика дали си под стрес на работа , дали си излезен и опуштен некаде или си седиш дома си гледаш Тв...
  Секој што има анксиоза или панични напади знае дека нема реална опасност околу него , знае дека нема лав што го брка и ке го фати во секој момент, но чуството дека тоа се случува е овде без разлика што го нема лавот, и тоа е проблемот како да се ослободи тоа чуство , да има лав барем ке знаеш на што да се фокусираш т.е против што да се бориш.
   
 11. karan

  karan бивш поет, плукач, вљубеник во слободата

  Член од:
  31 мај 2006
  Мислења:
  3.522
  Допаѓања:
  2.506
  Иако е точно дека може секому да се случи, сепак постојат причини за појава на анксиозноста и паничните напади. Кај секој човек тие можат да бидат различни, но, обично тоа се неразрешени психолошки конфликти кои се формирале во текот на подолг период при формирање на личноста и карактерот.

  Појавата на симптомите (анксиозноста и паничните напади) веќе е резултат на соочувањето со тие конфликти во реалноста, при што мозокот се обидува да се одбрани од нив, и да ги отфрли тие мисли кои ги смета за опасни или непријатни и оптоварувачки.
  После првиот напад стравот од тоа непријатно искуство се надоврзува, се наметнува и ја потхранува повторната појава.
   
  На Македонец му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  8.112
  Допаѓања:
  3.150
  Ефикасноста на гешталт психотерапијата во третирање на анксиозноста и паничните напади

  http://primenetapsihologija.com.mk/ефикасноста-на-гешталт-терапијата-во/


  Според мене најдобра терапија се една- две ж'ти а потоа следи прошетка сам или со некој друг обични дискусии или тролање/хумор.

  Препорачувам во природа(чист воздух чуда прави), кога ја набљудувам ептен ме релаксира да не речам застонирува.
   
  Последно уредено: 13 јануари 2017
 13. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.663
  Допаѓања:
  14.380
  После тоа крашот е 3x полош (кај повееќето) можеби кај тебе стварно има позитивен ефект.
   
 14. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  8.112
  Допаѓања:
  3.150
  Каде каде поубаво од секакви лекарства, како некое зомби да си.

  Мери Џејн и природа воопшто не е лошо но тоа полека преминува во апатија одколку решение.

  Едноставно е; си мскаш една за циркулација, по некоја обврска дома и низ дворот, муабет - два со комшии, другари и тоа е.

  Паничен напад само прошетка помага - мора физичка активност.
   
 15. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.663
  Допаѓања:
  14.380
  Помага и здрава исхрана, како и суплементи -(поготово магнезиум) и анти инфламаторни зачини и билки.
   

Сподели преку: