Анксиозност

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.354
Агде, да не случајно знаеш повеќе за овие техники? Конкретно (мислам беше за смирување од тие анксиозности, не сум сигурен) што ми покажа една госпоѓа која се занимава со такви ствари и со ајур веди, со вдишување и издишување и затворање отворање на носниците редоследно, по неколку минути трае вежбата. Значи ја затвораш едната носница, земаш воздух длабоко со другата, ја затвораш другата, со првата испушташ воздух и повторно со првата земаш па ја затвараш па со другата испушташ. И треба да си сконцентриран на тоа. Не знам дали ме сфати, малце лошо можи објаснувам :) не знам дали ти е позната или некоја слична на неа. Изгледа шашаво али сум пробал, делује по малце.
Автоматски споено мислење:

Упс, вие веќе за љубав сте почнале, ја уште со дувањево нос се бафтам :D па нек ви е со среќа
Те сфатив, такви техники за дишење се учат на час по јога. :) Таа е вежбата, има и друга со која вдишиваш, па запираш да дишеш неколку секунди и издишуваш. Целта не е да смириш анксиозност, него да научиш да имаш контрола над сопственото дишење во било кој момент, вклучувајќи и моменти на страв. Техниките на дишење истовремено помагаат и телото да се релаксира целосно, веројатно ова е повразано со менталните состојби.
Кај терапевт се учи само длабоко дишење за време на паника и фокусирање на умот на нешто дтуго, сакаш фокусирај се на дишењето(медитација), сакаш брои од 100 наназад, или барај објекти со црвена боја во собата, на пример. :)
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.273
Поени од реакции
781
Капистилтичкиот систем што сите се помалку или повќе анксиозни,несреќни.среќата треба да дојди спонатно не ,сега да бараме ова терапија она гештал трасцедентици медитатиција ова треба да с е јади то не треба ,психата се оптеретува целото време во некоја потрага и пазење на елиминација што е добро што не ,под капиталистичко опшество џабе ви е секоја метода ,системот е проблемот.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.354
Капистилтичкиот систем што сите се помалку или повќе анксиозни,несреќни.среќата треба да дојди спонатно не ,сега да бараме ова терапија она гештал трасцедентици медитатиција ова треба да с е јади то не треба ,психата се оптеретува целото време во некоја потрага и пазење на елиминација што е добро што не ,под капиталистичко опшество џабе ви е секоја метода ,системот е проблемот.
Делува системот и модерниот начин на живеење, како и пристапот до информации. Секојдневно сме наклукани со инфо од целиот свет. Сепак имај во предвид дека денес имаш каква - таква сигурност, повеќе од било кога. Уствари зависи и на кое место во светов се наоѓаш, јадам трици.
Најголема улога играат стресот и траумите и зсвиси од човек до човек што е стресно и трауматично за тебе.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Агде, да не случајно знаеш повеќе за овие техники? Конкретно (мислам беше за смирување од тие анксиозности, не сум сигурен) што ми покажа една госпоѓа која се занимава со такви ствари и со ајур веди, со вдишување и издишување и затворање отворање на носниците редоследно, по неколку минути трае вежбата. Значи ја затвораш едната носница, земаш воздух длабоко со другата, ја затвораш другата, со првата испушташ воздух и повторно со првата земаш па ја затвараш па со другата испушташ. И треба да си сконцентриран на тоа. Не знам дали ме сфати, малце лошо можи објаснувам :) не знам дали ти е позната или некоја слична на неа. Изгледа шашаво али сум пробал, делује по малце.
Автоматски споено мислење:

Упс, вие веќе за љубав сте почнале, ја уште со дувањево нос се бафтам :D па нек ви е со среќа
Техники за медитација и дишење не се учат вака теоретски нити по видеа. Тоа само у живо. Иначе коа веќе си пробал техниката за дишење се вика Nadi Shodan (прочистување на нервните канали кои се простираат вдолж кичмата и се поврзани со мозокот и двете хемисфери кои регулираат се во човечкото тело. Најпрво се учи јога дишење т.е. правилно потполно длабоко дишење на стомак. После тоа следува прва варијанта вдишување и издишување преку иста ноздрва ист број пати преку едната и другата. Пример 20 пати преку левата ноздрва, кратка пауза од пола-цела минута, па 20 пати преку другата ноздрва. Минутажата не е битна. Првата варијантатреба да се практикува бар 3 месеци пред да се прејде на втора - вдишување на една, а издишување на друга ноздрва. Па има и наредни варијанти после....
...Иначе не сте свесни ова свесно јога дишење како смирувачки делува на нервниот систем и умот. Кога човек еднаш ке го осете тај внатрешен мир ке се осети како да се разбул од еден сон у кој бил констатно у немир, а небил свесен за тоа и сфаќа дека по прв пат у живот искусува мир......
Иначе love is just a four letter word. Тоа е илузорна фаза за малолетници. Правата љубав не е физичка. Она е спиритуална, медитативна,
ван временско-просторна. Шо оти овоа е контрадикторно на оноа погоре шо го пишав ипак е истинито. Контрадикциите се само двете страни на една иста паричка. Од агол на едната страна изгледа дека другата не постое и обратно, али ипак и двете постојат ;)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Само да појаснам некои работи. Целта е смирување на умот и телото односно ум-телото.
Едното со другото имаат влијанија, да ги наречеме спреги. Некои работи не одат заедно едно со друго, како длабоко дишење и нервоза кој е најочигледна поврзаност. И тој феномен се користи како техника за ослободување од напнатост и нервоза. Јапанците го користат длабокото дишење како добро утро.
Друга очигледна поврзаност е стегнати тупаници, и цела мускулатура со нервоза. Ова се исползува со техники на медитација кои користат фокусирање на овие делови на телото преку посматрање на истите еден по еден и доаѓање до состојба на релаксација.
Има многу други ствари поврзани со движење, posture(не ми текнуе на нашки :)) и одраз на истите на состојбата на умот.
Ако имам време ќе напишам еден саглам пост, ова да не ми отиде мислата.
Автоматски споено мислење:

Техники за медитација и дишење не се учат вака теоретски нити по видеа. Тоа само у живо. Иначе коа веќе си пробал техниката за дишење се вика Nadi Shodan (прочистување на нервните канали кои се простираат вдолж кичмата и се поврзани со мозокот и двете хемисфери кои регулираат се во човечкото тело. Најпрво се учи јога дишење т.е. правилно потполно длабоко дишење на стомак. После тоа следува прва варијанта вдишување и издишување преку иста ноздрва ист број пати преку едната и другата. Пример 20 пати преку левата ноздрва, кратка пауза од пола-цела минута, па 20 пати преку другата ноздрва. Минутажата не е битна. Првата варијантатреба да се практикува бар 3 месеци пред да се прејде на втора - вдишување на една, а издишување на друга ноздрва. Па има и наредни варијанти после....
...Иначе не сте свесни ова свесно јога дишење како смирувачки делува на нервниот систем и умот. Кога човек еднаш ке го осете тај внатрешен мир ке се осети како да се разбул од еден сон у кој бил констатно у немир, а небил свесен за тоа и сфаќа дека по прв пат у живот искусува мир......
Иначе love is just a four letter word. Тоа е илузорна фаза за малолетници. Правата љубав не е физичка. Она е спиритуална, медитативна,
ван временско-просторна. Шо оти овоа е контрадикторно на оноа погоре шо го пишав ипак е истинито. Контрадикциите се само двете страни на една иста паричка. Од агол на едната страна изгледа дека другата не постое и обратно, али ипак и двете постојат ;)
Браво!
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.273
Поени од реакции
781
Делува системот и модерниот начин на живеење, како и пристапот до информации. Секојдневно сме наклукани со инфо од целиот свет. Сепак имај во предвид дека денес имаш каква - таква сигурност, повеќе од било кога. Уствари зависи и на кое место во светов се наоѓаш, јадам трици.
Најголема улога играат стресот и траумите и зсвиси од човек до човек што е стресно и трауматично за тебе.
Има луѓе кои се подложни на стрес и сл. а има и камен јано ,камен душо , али поресечно земено и во најразвиената америка ,таму гледам дека највеќе се користи по глава на жител дражеи :)
 

Attachments

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.354
Има луѓе кои се подложни на стрес и сл. а има и камен јано ,камен душо , али поресечно земено и во најразвиената америка ,таму гледам дека највеќе се користи по глава на жител дражеи :)
Затоа што ги препишуваат како да се витамини, исто како што докторот му препишал на Ширеа.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Има луѓе кои се подложни на стрес и сл. а има и камен јано ,камен душо , али поресечно земено и во најразвиената америка ,таму гледам дека највеќе се користи по глава на жител дражеи :)
Затоа науката јога е излезена од границите на индија пред 100 години. Оти пред тоа иако физички условите за живеење помалце комотни имало војни сепак тогаш луѓето незнаеле за дешресија и потиштеност ( такозваната акнсиозност) стога немале ни потреба од јога.
Јогата е развиена уште од давна пра времена специјално баш за денешното модерно време.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
И една друга работа. Постои страв и страв од страв. Пример мене вчера ненаспан и мртов уморен цел ден работев акнав некое џејмисон и некое пиво и ми се јави она shortness of breath. После прва епизода приметив дека стравот што ми се јави како резултат на тоа(shortness of breath) отпосле беше толку голем да можеше да индуцира и наредна иста случка.....ама чичо не му даде :)
После 10 саати спиење и тренингче прееска пак сме на стара стаза.....страв од страв тоа е цаката.
Хахахахаахх колку е едноставно.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.087
Техники за медитација и дишење не се учат вака теоретски нити по видеа. Тоа само у живо. Иначе коа веќе си пробал техниката за дишење се вика Nadi Shodan (прочистување на нервните канали кои се простираат вдолж кичмата и се поврзани со мозокот и двете хемисфери кои регулираат се во човечкото тело. Најпрво се учи јога дишење т.е. правилно потполно длабоко дишење на стомак. После тоа следува прва варијанта вдишување и издишување преку иста ноздрва ист број пати преку едната и другата. Пример 20 пати преку левата ноздрва, кратка пауза од пола-цела минута, па 20 пати преку другата ноздрва. Минутажата не е битна. Првата варијантатреба да се практикува бар 3 месеци пред да се прејде на втора - вдишување на една, а издишување на друга ноздрва. Па има и наредни варијанти после....
...Иначе не сте свесни ова свесно јога дишење како смирувачки делува на нервниот систем и умот. Кога човек еднаш ке го осете тај внатрешен мир ке се осети како да се разбул од еден сон у кој бил констатно у немир, а небил свесен за тоа и сфаќа дека по прв пат у живот искусува мир......
Иначе love is just a four letter word. Тоа е илузорна фаза за малолетници. Правата љубав не е физичка. Она е спиритуална, медитативна,
ван временско-просторна. Шо оти овоа е контрадикторно на оноа погоре шо го пишав ипак е истинито. Контрадикциите се само двете страни на една иста паричка. Од агол на едната страна изгледа дека другата не постое и обратно, али ипак и двете постојат ;)
уау човече, со Агде ги имате во мал прст техникиве. Точно дека човек често неправилно дише, често и самиот се фаќам у такво нешто, кратко или испрекинато што веројатно делува на цело тело па и нервен систем, претпоставувам. На страна медитацијата, не се разбирам ич од таа област :)
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
И една друга работа. Постои страв и страв од страв. Пример мене вчера ненаспан и мртов уморен цел ден работев акнав некое џејмисон и некое пиво и ми се јави она shortness of breath. После прва епизода приметив дека стравот што ми се јави како резултат на тоа(shortness of breath) отпосле беше толку голем да можеше да индуцира и наредна иста случка.....ама чичо не му даде :)
После 10 саати спиење и тренингче прееска пак сме на стара стаза.....страв од страв тоа е цаката.
Хахахахаахх колку е едноставно.
Корен на сите стравови е страво од смртта.
Автоматски споено мислење:

уау човече, со Агде ги имате во мал прст техникиве. Точно дека човек често неправилно дише, често и самиот се фаќам у такво нешто, кратко или испрекинато што веројатно делува на цело тело па и нервен систем, претпоставувам. На страна медитацијата, не се разбирам ич од таа област :)
Сите ние "медитираме" само вака под наводници, со немирен ум. Техники на дишење директно водат кон медитативно стање. И не само шо го смируваат нервнио систем и умот, туку се буди и внатрешна убавина, како кога си под некое опојно средство, ама у овај случај неси расеан туку потпуно трезвен, свесен, а уживаш у себе. Е само не дешава се то тако једноставно у пракси.
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Корен на сите стравови е страво од смртта.
Ќе те цитирам, а уствари е поврзано со целава тема.....и не е некоја дебата со тебе нарочито :)

Видеото што го постирав, еве пак ќе го направам тоа затоа што поентата во него е со есенцијална важност кога се справуваме со овој проблем. И тоа баш на почеток е, нема да одземе ни 5 мин. од драгоцениот живот :)
Да не објаснувам......изгледај го(и во случај да го знаеш се ова), а воедно и да препорачам да го изгледаат и другите што го читаат ова. Нема мамбо џамбо никакво овде, њу ејџ срања и сл.

Друг битен момент е довербата тука ќе го искористам Terence Mckenna
Worry is preposterous хахахахахх

Ова бонус....

Можам да напишам пост од две страни, и да кажам дека е тоа мое знаење.....не, ова е колективно достигнување..... на сите, и секој има право на овие информации, на овој или оној начин.
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Da spodelam siutacija od denovive...

Soprugata izreagira dosta panicno na zemjotresot pred nekoj den... utredenta nenaspana ama u panika... gugl se i kaza i kaj bil epicentarot ... i srchovi hau tu srvajv earkvejk.... toa beshe opsesijata....

Ali odednash i opipala neshto na gradata...sumljivo i bilo.....

I pak za zemjotresot...

Ja prekinav i kazav deka sakam da razgovarame deka neshto me machi... Koga se seksavme vo petokot mi se cini deka ne go izvadiv na vreme.... imam nekoe jako cuvstvo deka pola svrshiv vnatre... jbg vinoto....

Situacijata e deka imame resheno da nemame ushte deca.... i sega ni pretstoi komplikacija....a bash togash se pogodija gore dole plodnite denovi....

Sledea prashanjata dali si ti normalen, me zaebavash li... abe ti seriozno ova?

Se nasmeav i kazav deka se zezam... normalno pola den bev na sajlent tritment ali odednash se napuni so energija... uh kjuti arno sho ne sum trudna...

Zemjotresot i gradata vekje ne se tema u gugl srchovite.... a jas so zadovolstvo si ja nosam od nea titulata... pedercina!

Ama se desi neshto ushte podobro.... empiriski uvide kolku defokusot e mokjna rabota...

Si ja sakam soprugata!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Da spodelam siutacija od denovive...

Soprugata izreagira dosta panicno na zemjotresot pred nekoj den... utredenta nenaspana ama u panika... gugl se i kaza i kaj bil epicentarot ... i srchovi hau tu srvajv earkvejk.... toa beshe opsesijata....

Ali odednash i opipala neshto na gradata...sumljivo i bilo.....

I pak za zemjotresot...

Ja prekinav i kazav deka sakam da razgovarame deka neshto me machi... Koga se seksavme vo petokot mi se cini deka ne go izvadiv na vreme.... imam nekoe jako cuvstvo deka pola svrshiv vnatre... jbg vinoto....

Situacijata e deka imame resheno da nemame ushte deca.... i sega ni pretstoi komplikacija....a bash togash se pogodija gore dole plodnite denovi....

Sledea prashanjata dali si ti normalen, me zaebavash li... abe ti seriozno ova?

Se nasmeav i kazav deka se zezam... normalno pola den bev na sajlent tritment ali odednash se napuni so energija... uh kjuti arno sho ne sum trudna...

Zemjotresot i gradata vekje ne se tema u gugl srchovite.... a jas so zadovolstvo si ja nosam od nea titulata... pedercina!

Ama se desi neshto ushte podobro.... empiruski uvide kolku defokusot e mokjna rabota...

Si ja sakam soprugata!

Во што ја виде моќта на дефокусирањето!?
Арно си прошол ти, радувај се што не ти ја залепила една за играње на нерви!!!!:boksix:
 

ZoranC

Majmun so frizura
Член од
10 септември 2019
Мислења
631
Поени од реакции
682
Во што ја виде моќта на дефокусирањето!?
Арно си прошол ти, радувај се што не ти ја залепила една за играње на нерви!!!!:boksix:
Ne e nasilna... a i da mi zalepeshe... ako...

Eve sega se igraat so kjerkata.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom