Анксиозност

Дискусија во форумот 'Философија и психологија' започната од pisatelka, 21 август 2010.

 1. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.935
  Допаѓања:
  14.621
  Последно уредено: 13 февруари 2017
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 2. skrill1

  skrill1

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  3.150
  Допаѓања:
  96
  Природен начин на лекување на Анксиозност и депресија?

  или апчиња на природна база? Ајде кој што има користено, нека дели совети.

  моментално пијам билобил интенс 120мг, ништо повеќе.. ама не гледам некој подобрувања, кога како. ми беа препишани зепира 5мг и неуровитал.
   
 3. spaso

  spaso

  Член од:
  5 септември 2008
  Мислења:
  2.718
  Допаѓања:
  756
  Само хемија :) јбг , човекот е склон кон хемија и затоа не терај некаков си алтернативен лек . Битно е да се знае дека анксиозноста не е болест туку чувство , а чувствата не се лечат туку со тренинзи се контролираат . Бидете убедени дека тоа не е грип и дека за неколку месеци ќе помине :) јас 2010 ја добив анксиозноста , па нападите на паника , аритмии и тн и тн . Денес на моменти пак ми доаѓа напнатоста , па знам по потреба да си земам пола деметринче и немам мака
   
 4. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.935
  Допаѓања:
  14.621
  Види ги видеата над тебе.
   
 5. coraline

  coraline

  Член од:
  12 јануари 2013
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  159
  Долг период веќе постојано барам нови и природни начини на лекување за двеве работи, бидејќи сакам да се повлечам од антидепресиви.

  Чај од камилица е мислам дека најпрепорачано, ама за да има ефекти треба редовно да се користи, најмалку 8 недели, и се препорачува 2-3 пати на ден да го пиеш.

  Доколку имаш проблеми со спиење, бидејќи е еден од најчестите симптоми на депресија и анксиозност, чај од валеријана или од маточина. Испробано и 80% од времето лично ми функционира.

  Исто валеријаната е третирана и како природен седатив, има капсули што може да се земаат за смирување, наместо хемиски супстанци.

  Вежбање. Знам дека е многу тешко да се почне со активности, посебно ако си во длабока
  депресија, ама ова е еден од најистражуваните методи што помагаат. При вежбање се лачат хормоните за среќа, односно хормоните што луѓето со депресија ги имаат многу малку, therefore и се причината за доаѓање во оваа состојба. Читав една студија баш дека со барем 21 минута вежбање дневно многу се менува психички, и за толку време можеме сите да одвоиме и да пробаме.

  Вежби со дишење и медитација
  Има мал милион видеа и текстови за ова на интернетов, затоа што, навистина функционира. Вежбите со дишење се особено важни за анксиозната состојба, а медитацијата многу помага за депресија. Најпознато е мислам дека 4-7-8 начинот на дишење. Го испушташ воздухот целосно низ уста, вдишуваш преку нос додека броиш до 4. Не издишуваш 7 секунди, и на крај го испушташ воздухот низ уста полека додека броиш до 8. Кислородот се троши прилично многу кога си анксиозен, па со оваа вежба внесуваш доволно кислород за мозокот.

  Омега 3 исто многу помага, масло од лаванда и поздрава исхрана :)
   
  На Psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 6. koletheman

  koletheman

  Член од:
  3 март 2010
  Мислења:
  494
  Допаѓања:
  138
  несоницата мене ми е најголем проблем последниве година дена, некогаш ич спиење, некогаш 2-3 сати со реални сонови, мислиш вистина, ама те разбудваат на пола сат, и се памтиш детално за разлика од нормалните луѓе што малце сонуваат и ништо не памтат после

  Друг најголем проблем е преголемата емотивност на возбуда, тага, омраза, бес од одредени мисли, па имам грчење и стегање во нозете, стомакот, челото

  Ни диазепами помагаат ни курци

  Со толку проблеми, обврски, замарања, планови не можиш да речиш повеќе не мислам, се спонтано да си иди, такво е времето денес многу замарање има, посебно ако ако поамбициозен, поинформиран и поинтелегентен

  Баравме модерна дигитлана ера, еве ни сега

  Најтрагично и најиронично е што бараме помош од причинителот(интернетот и компјутерот)

  Исто како од душманот да бараш помош, наместо да го елиминараш
   
 7. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.661
  Допаѓања:
  12.300
  Не е проблем средината, туку способноста да се адаптираш на таа средина и да успееш да ги контролираш емоциите. Ти пак ќе си бидеш емотивен, ама можеш да научиш да контролираш некои емоции и да не дозволиш да ти влијаат толку негативно.
   
 8. marijamare

  marijamare

  Член од:
  16 декември 2008
  Мислења:
  391
  Допаѓања:
  124
  Hello дечки :) I'ts me again :) Ајде Ве молам кој знае нешто повеќе за емоционална амбивалентност да сподели нешто .... фала однапред :)
   
 9. Ligar

  Ligar

  Член од:
  23 октомври 2011
  Мислења:
  681
  Допаѓања:
  1.732
  Тоа е најтешкиот дел . А како да се адаптираш на средина која е тотално спротивна од тебе?? Ако некој знае како да се постигне или успеал да го постигне нека пише .
   
  На stratUs и Agda Beata им се допаѓа ова.
 10. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  4.661
  Допаѓања:
  12.300
  Прифаќање. Евентуално ќе дојде. Некој успеваат да го постигнат побрзо, со јоги, медитации, некои со животно искуство, за секој е различно.
   
 11. MaximusMKD

  MaximusMKD

  Член од:
  22 декември 2011
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  11
  Денеска стигна Магнезиумот, во меѓувреме правев некои анализи и ми најдоа Хелиобактер. Моментално пијам 4 вида на апчиња, Амоксиклав, Лекоклар, Нолпаза и Линекс Форте, ќе треба да примам терапија еден месец. Дали ќе можам покрај овие лекарства да го земам и Магнезиумот?
   
 12. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.935
  Допаѓања:
  14.621
  Да слободно, само насабајле медикаменти навечер 1 час пред спиење магнезиум

  Исто и витамин ц 3x на ден после оброк
   
  На MaximusMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Tongue Twister

  Tongue Twister

  Член од:
  27 октомври 2009
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  12
  I jas isto ke pisev za maslo od lavanda.
  Navecer pred spienje, da se stavi po edna kapka na dlankite i da se vtrie ili pak na zglobovite. Ima smiruvacko dejstvo. Isprobano mi e.
  Posle, ima kapki od valerijana, okolu 70 den e 10 ml, se rastvoraat vo voda i moze da se pie sekoj den.
  Na youtube ima mn videa so guided meditation, mn se dobri, posle imas muzika za smiruvanje i spienje, itn.
   
 14. Виктор99

  Виктор99

  Член од:
  25 февруари 2011
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  8
  Вака сеа. Пред година и неколку месеци имав анксиозност која траеше од една недела. Беше предизвикана од конзумирање на марихуана. Е сеа успеав да ја победам ама без лекарства,психијатри ништо. После 1година и неколку месеци пред 2 дена повторно се врати. Немам конзумирано марихуана од кога ми се појави анксиозноста. Значи ако можам да ги наречам напади се состојат од тоа ко да имам трема и мн мисли у главата,трае 10-15 мин. Ама ме мачи само тоа зошто се врати. Тогаш нападите беа неподносливи неможев да спијам ниту да функционирам. А сега се многу послаби
  си спијам све нормално правам ама сепак ме мачат мислите додека трае "нападот"
   
 15. koletheman

  koletheman

  Член од:
  3 март 2010
  Мислења:
  494
  Допаѓања:
  138
  dali e upesna terapija od xamax i depramazol?

  Nekoe care za hronicna nesonica?
  Ti se spie ti se korni premoren si, nemas energija, sila, ocite ti pagjaat, koga ke legnis nikako da zaspies, se macis se prevrkjas, gledas da bidis miren da ne mrdas, pa ke pocne da te cesa negde, ke se pocesas, pak gledas da ne mrdas, se prevrkjas, umot pocnuva da ti raboti, misli, iskustva, planovi, se trudis da gi sabotiras, iscrpen si, disis dlaboko, pak ne mozis da navlezis vo son, zestina te fakja, potis, se prevrkajs, frlas se od tebe sto si pokrien otvoras vrata, pak legnuva, pies voda posto si ozednal, po sat nervi ti se prijadva, jadis, pak legnuvas, se macis do sabajle, odvaj od 9 do 10-11 eden sat dva da pospies, od koj kosmari sonvas, akcioni sonovi, dramaticni, realisticni koi te rasbuduvaat.
  Sekoj den taka, so cudo ke bese pm
  Ni diazepam, ni leksilium ni sanval ne deluvaat.
  Sonot go imas ama ne mozis da zaspies.

  Simptomi nesonica, strav, glavobolki, bolki vo muskulite, zamaenost, grcevi vo stomak, vo glava, celo, vegji, slepooocnici, til, razdrazlivost na zvuci, toplina, muzika, vikanje

  Dali se raboti za mnogu kompresiran i ne osloboden strav, depresija, taga, razocaranost, nervoza, omrazai i so ti ne drugo da gi pravi ovie simptomi
   

Сподели преку: