Анксиозност

Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Природен начин на лекување на Анксиозност и депресија?

или апчиња на природна база? Ајде кој што има користено, нека дели совети.

моментално пијам билобил интенс 120мг, ништо повеќе.. ама не гледам некој подобрувања, кога како. ми беа препишани зепира 5мг и неуровитал.
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Само хемија :) јбг , човекот е склон кон хемија и затоа не терај некаков си алтернативен лек . Битно е да се знае дека анксиозноста не е болест туку чувство , а чувствата не се лечат туку со тренинзи се контролираат . Бидете убедени дека тоа не е грип и дека за неколку месеци ќе помине :) јас 2010 ја добив анксиозноста , па нападите на паника , аритмии и тн и тн . Денес на моменти пак ми доаѓа напнатоста , па знам по потреба да си земам пола деметринче и немам мака
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Природен начин на лекување на Анксиозност и депресија?

или апчиња на природна база? Ајде кој што има користено, нека дели совети.

моментално пијам билобил интенс 120мг, ништо повеќе.. ама не гледам некој подобрувања, кога како. ми беа препишани зепира 5мг и неуровитал.
Види ги видеата над тебе.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Природен начин на лекување на Анксиозност и депресија?

или апчиња на природна база? Ајде кој што има користено, нека дели совети.

моментално пијам билобил интенс 120мг, ништо повеќе.. ама не гледам некој подобрувања, кога како. ми беа препишани зепира 5мг и неуровитал.
Долг период веќе постојано барам нови и природни начини на лекување за двеве работи, бидејќи сакам да се повлечам од антидепресиви.

Чај од камилица е мислам дека најпрепорачано, ама за да има ефекти треба редовно да се користи, најмалку 8 недели, и се препорачува 2-3 пати на ден да го пиеш.

Доколку имаш проблеми со спиење, бидејќи е еден од најчестите симптоми на депресија и анксиозност, чај од валеријана или од маточина. Испробано и 80% од времето лично ми функционира.

Исто валеријаната е третирана и како природен седатив, има капсули што може да се земаат за смирување, наместо хемиски супстанци.

Вежбање. Знам дека е многу тешко да се почне со активности, посебно ако си во длабока
депресија, ама ова е еден од најистражуваните методи што помагаат. При вежбање се лачат хормоните за среќа, односно хормоните што луѓето со депресија ги имаат многу малку, therefore и се причината за доаѓање во оваа состојба. Читав една студија баш дека со барем 21 минута вежбање дневно многу се менува психички, и за толку време можеме сите да одвоиме и да пробаме.

Вежби со дишење и медитација
Има мал милион видеа и текстови за ова на интернетов, затоа што, навистина функционира. Вежбите со дишење се особено важни за анксиозната состојба, а медитацијата многу помага за депресија. Најпознато е мислам дека 4-7-8 начинот на дишење. Го испушташ воздухот целосно низ уста, вдишуваш преку нос додека броиш до 4. Не издишуваш 7 секунди, и на крај го испушташ воздухот низ уста полека додека броиш до 8. Кислородот се троши прилично многу кога си анксиозен, па со оваа вежба внесуваш доволно кислород за мозокот.

Омега 3 исто многу помага, масло од лаванда и поздрава исхрана :)
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
несоницата мене ми е најголем проблем последниве година дена, некогаш ич спиење, некогаш 2-3 сати со реални сонови, мислиш вистина, ама те разбудваат на пола сат, и се памтиш детално за разлика од нормалните луѓе што малце сонуваат и ништо не памтат после

Друг најголем проблем е преголемата емотивност на возбуда, тага, омраза, бес од одредени мисли, па имам грчење и стегање во нозете, стомакот, челото

Ни диазепами помагаат ни курци

Со толку проблеми, обврски, замарања, планови не можиш да речиш повеќе не мислам, се спонтано да си иди, такво е времето денес многу замарање има, посебно ако ако поамбициозен, поинформиран и поинтелегентен

Баравме модерна дигитлана ера, еве ни сега

Најтрагично и најиронично е што бараме помош од причинителот(интернетот и компјутерот)

Исто како од душманот да бараш помош, наместо да го елиминараш
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
несоницата мене ми е најголем проблем последниве година дена, некогаш ич спиење, некогаш 2-3 сати со реални сонови, мислиш вистина, ама те разбудваат на пола сат, и се памтиш детално за разлика од нормалните луѓе што малце сонуваат и ништо не памтат после

Друг најголем проблем е преголемата емотивност на возбуда, тага, омраза, бес од одредени мисли, па имам грчење и стегање во нозете, стомакот, челото

Ни диазепами помагаат ни курци

Со толку проблеми, обврски, замарања, планови не можиш да речиш повеќе не мислам, се спонтано да си иди, такво е времето денес многу замарање има, посебно ако ако поамбициозен, поинформиран и поинтелегентен

Баравме модерна дигитлана ера, еве ни сега

Најтрагично и најиронично е што бараме помош од причинителот(интернетот и компјутерот)

Исто како од душманот да бараш помош, наместо да го елиминараш
Не е проблем средината, туку способноста да се адаптираш на таа средина и да успееш да ги контролираш емоциите. Ти пак ќе си бидеш емотивен, ама можеш да научиш да контролираш некои емоции и да не дозволиш да ти влијаат толку негативно.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Hello дечки :) I'ts me again :) Ајде Ве молам кој знае нешто повеќе за емоционална амбивалентност да сподели нешто .... фала однапред :)
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Не е проблем средината, туку способноста да се адаптираш на таа средина и да успееш да ги контролираш емоциите. Ти пак ќе си бидеш емотивен, ама можеш да научиш да контролираш некои емоции и да не дозволиш да ти влијаат толку негативно.
Тоа е најтешкиот дел . А како да се адаптираш на средина која е тотално спротивна од тебе?? Ако некој знае како да се постигне или успеал да го постигне нека пише .
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Тоа е најтешкиот дел . А како да се адаптираш на средина која е тотално спротивна од тебе?? Ако некој знае како да се постигне или успеал да го постигне нека пише .
Прифаќање. Евентуално ќе дојде. Некој успеваат да го постигнат побрзо, со јоги, медитации, некои со животно искуство, за секој е различно.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Да, гаден е на вкус, но за се има решение, пиеш без да дишиш на нос едно 10 секунди и нема вкус. Али капсулите се по практични за употреба, обавезно со ЦЕЛА чаша вода да ги конзумираш, 1h пред спиење. Ако диетата ти е ок, ќе зимаш првите 2 дена по 400 мг, после по 200мг на ден, ако не ти е цела недела по 400мг, после по 200
Денеска стигна Магнезиумот, во меѓувреме правев некои анализи и ми најдоа Хелиобактер. Моментално пијам 4 вида на апчиња, Амоксиклав, Лекоклар, Нолпаза и Линекс Форте, ќе треба да примам терапија еден месец. Дали ќе можам покрај овие лекарства да го земам и Магнезиумот?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Да слободно, само насабајле медикаменти навечер 1 час пред спиење магнезиум

Исто и витамин ц 3x на ден после оброк
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
89
Поени од реакции
14
Долг период веќе постојано барам нови и природни начини на лекување за двеве работи, бидејќи сакам да се повлечам од антидепресиви.

Чај од камилица е мислам дека најпрепорачано, ама за да има ефекти треба редовно да се користи, најмалку 8 недели, и се препорачува 2-3 пати на ден да го пиеш.

Доколку имаш проблеми со спиење, бидејќи е еден од најчестите симптоми на депресија и анксиозност, чај од валеријана или од маточина. Испробано и 80% од времето лично ми функционира.

Исто валеријаната е третирана и како природен седатив, има капсули што може да се земаат за смирување, наместо хемиски супстанци.

Вежбање. Знам дека е многу тешко да се почне со активности, посебно ако си во длабока
депресија, ама ова е еден од најистражуваните методи што помагаат. При вежбање се лачат хормоните за среќа, односно хормоните што луѓето со депресија ги имаат многу малку, therefore и се причината за доаѓање во оваа состојба. Читав една студија баш дека со барем 21 минута вежбање дневно многу се менува психички, и за толку време можеме сите да одвоиме и да пробаме.

Вежби со дишење и медитација
Има мал милион видеа и текстови за ова на интернетов, затоа што, навистина функционира. Вежбите со дишење се особено важни за анксиозната состојба, а медитацијата многу помага за депресија. Најпознато е мислам дека 4-7-8 начинот на дишење. Го испушташ воздухот целосно низ уста, вдишуваш преку нос додека броиш до 4. Не издишуваш 7 секунди, и на крај го испушташ воздухот низ уста полека додека броиш до 8. Кислородот се троши прилично многу кога си анксиозен, па со оваа вежба внесуваш доволно кислород за мозокот.

Омега 3 исто многу помага, масло од лаванда и поздрава исхрана :)
I jas isto ke pisev za maslo od lavanda.
Navecer pred spienje, da se stavi po edna kapka na dlankite i da se vtrie ili pak na zglobovite. Ima smiruvacko dejstvo. Isprobano mi e.
Posle, ima kapki od valerijana, okolu 70 den e 10 ml, se rastvoraat vo voda i moze da se pie sekoj den.
Na youtube ima mn videa so guided meditation, mn se dobri, posle imas muzika za smiruvanje i spienje, itn.
 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
25
Поени од реакции
8
Вака сеа. Пред година и неколку месеци имав анксиозност која траеше од една недела. Беше предизвикана од конзумирање на марихуана. Е сеа успеав да ја победам ама без лекарства,психијатри ништо. После 1година и неколку месеци пред 2 дена повторно се врати. Немам конзумирано марихуана од кога ми се појави анксиозноста. Значи ако можам да ги наречам напади се состојат од тоа ко да имам трема и мн мисли у главата,трае 10-15 мин. Ама ме мачи само тоа зошто се врати. Тогаш нападите беа неподносливи неможев да спијам ниту да функционирам. А сега се многу послаби
си спијам све нормално правам ама сепак ме мачат мислите додека трае "нападот"
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
dali e upesna terapija od xamax i depramazol?

Nekoe care za hronicna nesonica?
Ti se spie ti se korni premoren si, nemas energija, sila, ocite ti pagjaat, koga ke legnis nikako da zaspies, se macis se prevrkjas, gledas da bidis miren da ne mrdas, pa ke pocne da te cesa negde, ke se pocesas, pak gledas da ne mrdas, se prevrkjas, umot pocnuva da ti raboti, misli, iskustva, planovi, se trudis da gi sabotiras, iscrpen si, disis dlaboko, pak ne mozis da navlezis vo son, zestina te fakja, potis, se prevrkajs, frlas se od tebe sto si pokrien otvoras vrata, pak legnuva, pies voda posto si ozednal, po sat nervi ti se prijadva, jadis, pak legnuvas, se macis do sabajle, odvaj od 9 do 10-11 eden sat dva da pospies, od koj kosmari sonvas, akcioni sonovi, dramaticni, realisticni koi te rasbuduvaat.
Sekoj den taka, so cudo ke bese pm
Ni diazepam, ni leksilium ni sanval ne deluvaat.
Sonot go imas ama ne mozis da zaspies.

Simptomi nesonica, strav, glavobolki, bolki vo muskulite, zamaenost, grcevi vo stomak, vo glava, celo, vegji, slepooocnici, til, razdrazlivost na zvuci, toplina, muzika, vikanje

Dali se raboti za mnogu kompresiran i ne osloboden strav, depresija, taga, razocaranost, nervoza, omrazai i so ti ne drugo da gi pravi ovie simptomi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom