Анксиозност

Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Студирам психологија работиве ми се повеќе од јасни. Mental illness e, е сега дали ќе го преведеш како болест или како пореметување на мозокот, кој како си го сфаќа. Не гледам зошто да не бидам отворена во однос на ова прашање, зошто да има стигма околу целово ова. Не барам некој да ме сфати, просто и едноставно е дека никој не може, секој си ја доживува анксиозноста различно, ама мора да се подигне свесноста на народот на едно повисоко ниво.

Има многу различни начини за борба со ова, ама чим се фатив на возот за медикаменти од овој тип многу тешко оди прекинувањето. Side effects колку сакаш има, и со нив и без нив. Не знам стварно како е подобро. Кај мене ситуацијата беше ептен ризична, затоа и подлегнав на апчињата, инаку никако не би се нафатила и не ги препорачувам на никој.

Психотерапија е сто пати подобра опција, и кој може слободно да оди, а не на психијатар :)
Јас анксиозноста не ја гледам како болест, затоа што нема ништо лошо во анксиозноста, тоа е сосема нормално и човек не може да живее без одредено ниво на анксиозност и без "fight or flight" одговорот на организмот. Проблемот е во тоа што има многу осетливи луѓе, кои се родени такви, по некои правила на природата (генетика и др.), и нивниот "fight or flight" e многу поактивен и поосетлив, уште од дете кога се учи да оди и зборува ја имаат таа структура на нервниот систем и мозокот и се поосетливи на надворешни влијаниа и искуствата во животот. Сите различно го доживуваме постоењето на овој свет, околината во која се наоѓаме и настаните со кои сме опкружени. На секого различни работи му предизвикуваат стрес. Начинот на воспитување, атмосверата што владее во фамилијата, тоа како сме прифатени од другите луѓе, со какви луѓе се дружиме, физичкиот изглед, пари, материјално богатство, злоба, претерана добрина, модерниот начин на живот. Некој може да добие изразена анксиозност после учество во војна, после континуирана физичка или психичка тортура, раскинување на долгогодишна врска, смрт на близок, а некој може да добие изразена анксоиозност од еден шамар, повишување на тонот, врска од неколку недели/месеци, ситуација во кои личноста е исмеана и понижена, комплекси од својот физички изглед.

Исто е и со депресијата, некој нема што да јади, нема покрив над глава, нема што да облече, ќе помини низ психо-физички тортури, исмевања, понижувања, раскинувања, разводи, губење на блиски и др. па не паѓа во депресија, а некој паѓа во депресија затоа што не може да собери лајкови на фб или затоа што нема Самсунг Еџ или Ајфон 7.

Исто така влијание има и начинот на исхрана и каква храна внесуваме, квалитетот, адекватно количинско внесување на нутриционистичките вредности. Oсетливост на стимуланси (кофеин, никотин, алкохол, марихуана).



Што се однесува до примањето на анти-депресиви и бензодиазепини мора некако да собериш сили и да пробаш да се оттргниш од нив. Најдобро е да побараш лекар што ќе се нафати да ти помогни да го откажеш лекот, не можиш да ги земаш цел живот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Повеќе пати напоменав во мојте постови дека финансиската состојва ме кочи да нарачам повеќе суплементи, но успеав да нарачам Магнезиум, чекам да стигни па ќе почнам да го пијам и се надевам ќе има барем некое подобрување.
Не зборам за тебе, него општо немај гајле.

Зошто не го порача прашакот, истиот состав е, а подобар е и 2x поефтин доаѓа од капсулите?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Не зборам за тебе, него општо немај гајле.

Зошто не го порача прашакот, истиот состав е, а подобар е и 2x поефтин доаѓа од капсулите?
Не, не се осеќам дека е за мене, повеќе ми беше целта да пробам да извлијаам на другите членови да пробаат некој суплемент, ама некако нема многу големо влијание. И претходно објавив еден пост со неколку суплементи и видеа со детално објаснување како истите функционираат и како можат да ни помогнат во борбата со симптомите на анксиозност и депресија, но ете никој не пројави интерес за некој од нив.

За магнесиумот во прашок што беше не успеав зошто немав толку пари на картичката, соси поштарина идаше околу 18-19$, плус и во коментарите читав дека има ижасен вкус, но сепак среќа и ова што успеав да го нарачам, соси поштарина околу 13-14$ дојде.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не, не се осеќам дека е за мене, повеќе ми беше целта да пробам да извлијаам на другите членови да пробаат некој суплемент, ама некако нема многу големо влијание. И претходно објавив еден пост со неколку суплементи и видеа со детално објаснување како истите функционираат и како можат да ни помогнат во борбата со симптомите на анксиозност и депресија, но ете никој не пројави интерес за некој од нив.

За магнесиумот во прашок што беше не успеав зошто немав толку пари на картичката, соси поштарина идаше околу 18-19$, плус и во коментарите читав дека има ижасен вкус, но сепак среќа и ова што успеав да го нарачам, соси поштарина околу 13-14$ дојде.
Да, гаден е на вкус, но за се има решение, пиеш без да дишиш на нос едно 10 секунди и нема вкус. Али капсулите се по практични за употреба, обавезно со ЦЕЛА чаша вода да ги конзумираш, 1h пред спиење. Ако диетата ти е ок, ќе зимаш првите 2 дена по 400 мг, после по 200мг на ден, ако не ти е цела недела по 400мг, после по 200.

За суплементите, одамна е кај луѓето белиот мантил и стетоскопот на ниво на религија, така да ако докторот не им каже, се друго е лага, превара - плацебо и не работи. До негде ги разбирам - тие се наметнати вредности, до некаде и со право - сепак има многу фрикови и преваранти - она што не го разбирам е јавното споделување на проблемот, за после секој совет да биде отрфрлен без разлика дали е од медицинска, нутриционистичка, или спиритуална природа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Kako sto kazav i prethodno Asentrata ja pijam redovno sekoj den po edno apce od 50 mg veke 40-ina denovi i da navistina dava nekoi cudni simptomi kako suva usta, ponekogas tesko goltanje kako hrana taka i tecnosti, macnina vo zeludnikot kako i vo celiot stomak(crevata), tvrda i neredovna stolica, nekoi denovi imam normalen apetit, a nekoi denovi voopsto ne mi se jade, uriniram pocesto po malku, postoi pospanost 24/7 i postojana zelba za spienje, slaba koncentracija za bilo kakva psihicka dejnost, slaba fizicka kondicija za podolgotrajno stoenje, odenje i.t.n. blaga zasemetenost i vrtoglavici ... a plus cesto pati imam i ladna treska odnosno odednas celoto telo mi stanuva kocan ladno osobeno racete i nozete, a po grbot i vratot osekam kako pominuvaat ladni branovi, celosno gubenje na energijata i toplinata i sl. simptomi, e sega pricinata neznam dali e vo naglo pagjanje na sekerot(hipoglikemija), naglo pagjanje na pritisokot, pad na telesnata temperatura, nekakvi metabolni narusuvanja(hormonski dizbalans) ili ednostavno losa cirkulacija na krvta ?!! i dali i ovie simptomi se rezultat na Asentrata ili mozebi i ne se ?!!
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Kako sto kazav i prethodno Asentrata ja pijam redovno sekoj den po edno apce od 50 mg veke 40-ina denovi i da navistina dava nekoi cudni simptomi kako suva usta, ponekogas tesko goltanje kako hrana taka i tecnosti, macnina vo zeludnikot kako i vo celiot stomak(crevata), tvrda i neredovna stolica, nekoi denovi imam normalen apetit, a nekoi denovi voopsto ne mi se jade, uriniram pocesto po malku, postoi pospanost 24/7 i postojana zelba za spienje, slaba koncentracija za bilo kakva psihicka dejnost, slaba fizicka kondicija za podolgotrajno stoenje, odenje i.t.n. blaga zasemetenost i vrtoglavici ... a plus cesto pati imam i ladna treska odnosno odednas celoto telo mi stanuva kocan ladno osobeno racete i nozete, a po grbot i vratot osekam kako pominuvaat ladni branovi, celosno gubenje na energijata i toplinata i sl. simptomi, e sega pricinata neznam dali e vo naglo pagjanje na sekerot(hipoglikemija), naglo pagjanje na pritisokot, pad na telesnata temperatura, nekakvi metabolni narusuvanja(hormonski dizbalans) ili ednostavno losa cirkulacija na krvta ?!! i dali i ovie simptomi se rezultat na Asentrata ili mozebi i ne se ?!!

Why U do This ?? Probaj ELICEA , DEMETRIN pola-pola-celo ...zoshto piete Asentra ..... koj ti ja preisha ?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Веројатно е вистинската тема за мојот проблем. Искрено за оваа "болест" дознавам подетално сега гуглајќи ги моите симптоми. Имено, имам проблеми со дишењето т.е. потешкотии при истото. Овој проблем прв пат ми се јави на почеток од октомври 2016 и бев многу стресен, тогаш одлучив да посетам матичен доктор, неколку дена откако константно го имав проблемот.
Имав голем притисок и страв дека нешто не е во ред со мене, таму ме прегледа докторката, ми мереше притисок, а инсистирав да направам и ЕКГ за да сум посигурен. Резултатите од испитувањата беа нормални, ми рече дека е психички и дека ако продолжам така само би можел да завршам со друга дијагноза. Како во една секунда се променав после тој муабет, ми олесна и не ми беше ништо.
После тоа, истите симптоми ги имав после поголема количина на стрес во кратко време, но поминуваше.
Еве сега 2-3 дена го имам истиот проблем, стресови со факултет и некои недоразбирања, не е важно, сепак денес го решив комплетно проблемот за кој што бев стресен сите три дена и да речам ми падна камен од срце, меѓутоа се уште сум напнат и не можам да се опуштам.
Веројатно се работи за Анксиозност, не знам дали има смисла повторно да одам на лекар, ако е така што ми препорачувате да направам за да ја надминам ситуацијата. :)
Ви благодарам однапред.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Why U do This ?? Probaj ELICEA , DEMETRIN pola-pola-celo ...zoshto piete Asentra ..... koj ti ja preisha ?
Jas uste pred nekolku meseci imav zdravstveni fizicki problemi vrtoglavici, zamaten vid, tahikardija, bodenje/bolka vo gradite, problemi so disenjeto, macnina vo zeludnikot i.t.n i.t.n. znaci uste pred da pocnam da pijam kakvi bilo lekarstva, no otkako ne uspeaja da mi najdat nekakva konkretna dijagnoza nitu na neurologija(EEG), nitu na kardiologija(EKG i eho na srce), nitu na pulmologija, otorinolaringologija i.t.n. (osven pokaceniot krven pritisok na kardiologija 150/100 i 160/110) i zatoa me pratija kaj psihijatar i tamu psihijatrot mi gi dade Asentrata uste na prviot pregled, znaci govoram za vo drzavna bolnica(klinicki centar), tamu poveketo kaj koi sum bil se postari doktori profesori, na site ovie kliniki sto gi nabrojav !
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Jas uste pred nekolku meseci imav zdravstveni fizicki problemi vrtoglavici, zamaten vid, tahikardija, bodenje/bolka vo gradite, problemi so disenjeto, macnina vo zeludnikot i.t.n i.t.n. znaci uste pred da pocnam da pijam kakvi bilo lekarstva, no otkako ne uspeaja da mi najdat nekakva konkretna dijagnoza nitu na neurologija(EEG), nitu na kardiologija(EKG i eho na srce), nitu na pulmologija, otorinolaringologija i.t.n. (osven pokaceniot krven pritisok na kardiologija 150/100 i 160/110) i zatoa me pratija kaj psihijatar i tamu psihijatrot mi gi dade Asentrata uste na prviot pregled, znaci govoram za vo drzavna bolnica(klinicki centar), tamu poveketo kaj koi sum bil se postari doktori profesori, na site ovie kliniki sto gi nabrojav !
Тоа е поради тоа што симптомите се психосоматски, и најчесто не се симптоми за некоја одредена болест, туку докторите претпоставуваат дека се предизвикани од одредени психички појави. Повеќето од овие симптоми се типични за анксиозност/депресија. Асентрата е многу тешка за пиење, како и Елицеата што ти ја препорачаа погоре. Најдобро е да отидеш кај психијатарот и да му кажеш како ти влијаат апчињата и да пробате со некои други.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Јас да прашам дали анксиозноста е секогаш пропратена со панични напади, срцебиења, и притисоци?
И какви се тие панични напади?
ве молам само сериозни одговори.
Имаш посебна тема за панични напади на која ставив линк од стручно лице кое дава убав опис за нив и за тоа како би можеле да се спречат.
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
4
People help.Imam veke pisuvano so anks i panicni napadi sum pokraj aeto toa imam fobija od krv.Mi stasa od kaj maticnata pokana za na sistematski i eve dvavdwna sum so napadi na panika i anksioznost pokraj terapijata kako ke odam da mi zemat krv od vena srcevo samo sto pisuvam za toa mi lupa ke mi izleta od gradi sovet ve molam
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
342
Поени од реакции
63
People help.Imam veke pisuvano so anks i panicni napadi sum pokraj aeto toa imam fobija od krv.Mi stasa od kaj maticnata pokana za na sistematski i eve dvavdwna sum so napadi na panika i anksioznost pokraj terapijata kako ke odam da mi zemat krv od vena srcevo samo sto pisuvam za toa mi lupa ke mi izleta od gradi sovet ve molam
Не се плаши до толку. И јас имам фобија од крв и мислев дека никогаш нема да проверам, ама мора да собереш сила и да одиш, пред да ти земат крв побарај алкохол на памук да ти стават да го ставиш на носот додека ти земаат крв и ништо нема да ти биде. Јас и покрај фобијата од крв се опуштив и пред некој месец и крв давав :) Мораш да му се спротиставиш на стравот, само така ќе го победиш
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
People help.Imam veke pisuvano so anks i panicni napadi sum pokraj aeto toa imam fobija od krv.Mi stasa od kaj maticnata pokana za na sistematski i eve dvavdwna sum so napadi na panika i anksioznost pokraj terapijata kako ke odam da mi zemat krv od vena srcevo samo sto pisuvam za toa mi lupa ke mi izleta od gradi sovet ve molam
Во секој случај по систематскиот предмет вежбај постепено самоизложување на изворот на страв за да ја победиш фобија. Нема друг лек освен соочување, немора веднаш постепено и низ подолг временски период. Секако работи и на мислите
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
4
Во секој случај по систематскиот предмет вежбај постепено самоизложување на изворот на страв за да ја победиш фобија. Нема друг лек освен соочување, немора веднаш постепено и низ подолг временски период. Секако работи и на мислите
Lele abe tesko mene staro pukalo se tresam krv da vidam odma ne bukvalno ama pripajgam.Doma sum so dete ke se udri nose ke mu proteci krv hrabro izdrzuvam vo momentot posle mi treba eden den da se priberam...
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.380
Lele abe tesko mene staro pukalo se tresam krv da vidam odma ne bukvalno ama pripajgam.Doma sum so dete ke se udri nose ke mu proteci krv hrabro izdrzuvam vo momentot posle mi treba eden den da se priberam...
Зад овој страв лежи друг страв, на тој треба да работиш. Ме интересира, како се справуваш со месечниот циклус секој месец? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom