Анализа на крв - толкување резултати

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
Toa се нарекува микроцитна анемија и најчесто настанува како резултат на дефицит на железо. Ама кај тебе железото изгледа ок, пошто хемоглобинот ти е добар. Треба да направиш дополнителни тестови за серумско железо и трансферин за да се открие каде е проблемот.
Не е неопходно веднаш да се посети хематолог но пожелно е. Ако не веднаш, тогаш бар во блиска иднина.
Фала на одговорот. Инаку ми направија и ултразвук да видат дали проблемот е во дигестивниот систем, но таму не се покажа никаква дисфункционалност. Ми препорачаа да одам на хематолог, па сега се двоумам дали е итно, бидејќи немам баш финансиски средства во моментов, а од друга страна не сакам да оставам за подоцна, бидејќи ми рекоа дека треба да се третира.
Фала уште еднаш за одговорот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
крвна слика солидна освен ASAT (GOT) 38.6, препорачливо под 37

не пијам, не пушам

wat do
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
крвна слика солидна освен ASAT (GOT) 38.6, препорачливо под 37

не пијам, не пушам

wat do
Немаш потреба од паника.
Според повеќето лекари, и предходно имам кажано, горна граница за за овие ензими е 45-50.
За поконкретно, консултација со матичен.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Крвнава слика ми е супер освен AST ми е 24 (а пишува за мажи 40), ALT ми е 25 (мажи 41), Седиментација 6/ (а пишува од 8-12) и Гликемиа 4,1 (а пишува од 4,2 до 6,1). Што е тоа АСТ и АЛТ и зожто вредностиве се намалени на овие што ги набројав? :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Крвнава слика ми е супер освен AST ми е 24 (а пишува за мажи 40), ALT ми е 25 (мажи 41), Седиментација 6/ (а пишува од 8-12) и Гликемиа 4,1 (а пишува од 4,2 до 6,1). Што е тоа АСТ и АЛТ и зожто вредностиве се намалени на овие што ги набројав? :)

Кај мене тие два ензими беа и сеуште се тродупло намалени. Ми рекоа недостаток на витамин Б, а матичната ми рече ништо страшно.
Гликемијата ти е речиси нормална, неприметно ти е под границата.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Чекајте малце, мислите на ASAT и ALAT? Пошо барам AST и ALT у моево и не можам да најдам.. ваљда кај различни лаборатории различно се напишани.
Е само што во мојава(avicena) не пишува дека треба да се 40 или 41, туку помали од 37(ASAT) и 65(ALAT) што многу ме буни поради ова што го спомна Martin

ASAT и ALAT се поврзани со работата на црниот дроб(или попознатиот српски збор што крајно го мразам - јетра). Пушење/пиење/нездрава храна доведува до повисоки бројки.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Крвнава слика ми е супер освен AST ми е 24 (а пишува за мажи 40), ALT ми е 25 (мажи 41), Седиментација 6/ (а пишува од 8-12) и Гликемиа 4,1 (а пишува од 4,2 до 6,1). Што е тоа АСТ и АЛТ и зожто вредностиве се намалени на овие што ги набројав? :)
Ако сакаш да ги покачиш АСТ и АЛТ пиј секој ден по пола кило ракија. И гликемиа ќе качиш.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
56
Поени од реакции
10
Едно прашање: Дали знае некој, каде во Скопје можам да направам анализа на церулоплазмин и Cu?
Фала однапред.


(прашањево не е баш за толкување резултат, ама мислев дека ова е право место за ваков тип на прашање)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Едно прашање: Дали знае некој, каде во Скопје можам да направам анализа на церулоплазмин и Cu?
Фала однапред.


(прашањево не е баш за толкување резултат, ама мислев дека ова е право место за ваков тип на прашање)
Проверив и во Фармахем и во Адриа лаб, не видов дека испитуваат такво нешто. Мислам дека овие две се појаки лаборатории во Скопје. Останува да провериш на Клиника.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Едно прашање: Дали знае некој, каде во Скопје можам да направам анализа на церулоплазмин и Cu?
Фала однапред.


(прашањево не е баш за толкување резултат, ама мислев дека ова е право место за ваков тип на прашање)
Бакар и церулоплазмин кој што е носач на Cu низ организмот, работеа во Институт за клиничка биохемија во државна болница,да провериш дали имаат реагенси...не е често барана анализа затоа не сум сигурна дали сеуште ја работат..провери таму.:)
--- надополнето: 23 мај 2012 во 23:04 ---
Знае ли некој за што најчесто се бара маркер SCC?Кои се референтни вредности?И со пореметување на кој параметар би можело да се поврзе ?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
56
Поени од реакции
10
Бакар и церулоплазмин кој што е носач на Cu низ организмот, работеа во Институт за клиничка биохемија во државна болница,да провериш дали имаат реагенси...не е често барана анализа затоа не сум сигурна дали сеуште ја работат..провери таму.:)
--- надополнето: 23 мај 2012 во 23:04 ---
Бев денес таму, одма ме откачија, не чинел апаратот. Ќе мора на друго место да барам, се надевам дека ќе најдам.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Знае ли некој за што најчесто се бара маркер SCC?Кои се референтни вредности?И со пореметување на кој параметар би можело да се поврзе ?
Сквамозен (плочест) карцином најчесто на грло на матка и бели дробови.Се јавува на епителните клетки на ткивото.
Референтна вредност под 2,5 ng/ml.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Бев денес таму, одма ме откачија, не чинел апаратот. Ќе мора на друго место да барам, се надевам дека ќе најдам.
Пробај во Систина, имаат прилично добра лабораторија, можеш и да се јавиш да прашаш, не мора да одиш до таму.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
177
Поени од реакции
22
Ве молам ваши мислења:

1.анализа (лани ова време) 2.анализа сега

HOLEST. 6,3 6,4
TRIGLICER. 3,4 3,3
AST 30 29
ALT 62 42
GAMA-GT 61 67

Како изгледа? Фала однапред.
 
Член од
23 април 2012
Мислења
27
Поени од реакции
21
Ве молам ваши мислења:

1.анализа (лани ова време) 2.анализа сега

HOLEST. 6,3 6,4
TRIGLICER. 3,4 3,3
AST 30 29
ALT 62 42
GAMA-GT 61 67

Како изгледа? Фала однапред.
Trig и Holest мораш да најдеш начин да ги намалиш бидејќи ти се многу покачени.Избегнувај пржена храна,сувомеснати производи и се што има многу маснотии.Од масло користи само маслиново.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom