Анализа на крв - толкување резултати

Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Дали е премногу ниско и опасно серумско железо да е 5? (Препорачани граници од 9 до 30). Хемоглобин 11,6 (11,5 до 16,5). Се работи за 40 годишна жена.
Мене ми беше 3, али хемоглобинот ми беше добар, докторката ми препорача семе од коприва да ставам во мед и тоа да јадам -.-. Не ми препишаа никакви апчиња.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Што значат ниските вредности на CRP во крвта и од што можат да бидат предзвикани?:)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.291
Што значат ниските вредности на CRP во крвта и од што можат да бидат предзвикани?:)
Само комплетно здраФ човек може да предизвика ниски вредности на CRP!
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вчера направив крвна слика CRP е 12 а пишува дека треба да е под 6 дали може да е покачено ако се земе во предвид дека исто така вчера не се чуствував добро имав покачена температура со повраќање или сепак се работи за нешто по сериозно...
 
Член од
10 ноември 2014
Мислења
28
Поени од реакции
0
Здраво. Не' носеа на систематски од работа, и ни проверуваа крв. После неколку дена ни ги дадоа резултатите. Во извештајот ми пишуваше " Лесно покачен шеќер во крвта " ми беше 6.47 од дозволено 6.1.. Дента пред да ми мерат накај 18h јадев едно парче блага торта, може ли од тоа да биде покачен? Исто така пред тоа неколку дена имав стресови ( земјотресот ) па може се' да е спобрано и да имало мало пореметување.... Треба да се плашам или.. ??
 
Член од
12 април 2013
Мислења
34
Поени од реакции
7
Здраво на сите
Имам едно прашање на крвна слика се ми е во ред освен алкална фосфатаза на 25.11 ми беше 219 а два дена подоцна правев тест и ми е 212 ќе може ли стручно мислење благодарам однапред
 
Член од
11 октомври 2016
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ве молам за помош! Денеска правев крвна слика по моја желба иако имам настинка и до вчера пиев антибиотици. На тестот забележав намалени лимфоцити кои денес ми изнесуваат 1,09 (12.7%) а покачени Неутрофили 7.10. Нормалните лимфоцити се од 1.2 - 3.2 а Неутрофили 2.0 - 7.7.

И одма погуглав на интернет и прочитав дека причина за нискиот левел на лимфоцити е канцер или ХИВ бидејќи само овие тешки болести ги намалуваат под нормалата.

И ме фати голема паника. Најдов два стари резултати од претходно направени анализи. Едниот ми е правен во 06.2014 и на него сум имала лимфоцити 2,78 (40,2%) додека на тест кој го правев пред 4 месеци, во август при кој имав крвава урина поради камен во бубрег резултатите ми биле 1,75 (23,3%), што значи сум имала пад на лимфоцитите од 2014 наваму.

Дајте ми совет? ХИВ не сум била на ризок но ме фати паника и се на тоа мислам. Единствено ако се смета за ризик тоа што од 2009 до 2014 работев во интернет кафе клуб каде доваѓаа наркомани но и геј дечки па од нив преку отворена рана или слично сум закачила нешто. Сексуално не сум била на ризик воопшто.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
Здраво на сите
Имам едно прашање на крвна слика се ми е во ред освен алкална фосфатаза на 25.11 ми беше 219 а два дена подоцна правев тест и ми е 212 ќе може ли стручно мислење благодарам однапред

и таа ти е во ред , да имаше некое сериозно пореметување во организмот вредноста ќе беше тродупло, мнооогу повисоко од тоа што го имаш ( ако нешто пиеш алкохол ..намали):pijani:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Ве молам за помош! Денеска правев крвна слика по моја желба иако имам настинка и до вчера пиев антибиотици. На тестот забележав намалени лимфоцити кои денес ми изнесуваат 1,09 (12.7%) а покачени Неутрофили 7.10. Нормалните лимфоцити се од 1.2 - 3.2 а Неутрофили 2.0 - 7.7.

И одма погуглав на интернет и прочитав дека причина за нискиот левел на лимфоцити е канцер или ХИВ бидејќи само овие тешки болести ги намалуваат под нормалата.

И ме фати голема паника. Најдов два стари резултати од претходно направени анализи. Едниот ми е правен во 06.2014 и на него сум имала лимфоцити 2,78 (40,2%) додека на тест кој го правев пред 4 месеци, во август при кој имав крвава урина поради камен во бубрег резултатите ми биле 1,75 (23,3%), што значи сум имала пад на лимфоцитите од 2014 наваму.

Дајте ми совет? ХИВ не сум била на ризок но ме фати паника и се на тоа мислам. Единствено ако се смета за ризик тоа што од 2009 до 2014 работев во интернет кафе клуб каде доваѓаа наркомани но и геј дечки па од нив преку отворена рана или слично сум закачила нешто. Сексуално не сум била на ризик воопшто.
Си имала настинка, нормално е да ти се намалени лимфоцитите, а и онака се минимално под границата. Нема никаква потреба од паника.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Дали е опасно ако тромбоцитите се на горна граница односно 330, а ренџот е од 150 - 350? Како да ги намалам? @Psyside @AlternativeF @Kadaif
 
Последно уредено:

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Дали е опасно ако тромбоцитите се на горна граница односно 330, а ренџот е од 150 - 350? Како да ги намалам? @Psyside @AlternativeF @Kadaif
Во граници на нормала се, нема зошто да се интервенира. Ако мислиш дека има било каква потреба од узбуна (ако имаш некои невообичаени симптоми) оди кај матичниот.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Очекував подетален одговор. За на матичен знам дека треба да одам но мислев да не треба да променам нешто во навики или да внесам нешто во исхрана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom