Анализа: Тато носи, мама меси, детето лежи – зошто младите бегаат од работата?

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Викаш дека државата е огледало на народот,така. Е како сега скоро сите шо отишле на запад успеале,станале вредни и квалитетни работници?До кога ќе се префрла вината на народот шо сме ваква вукојебина?
Кој тоа вели? 15.000 Македонци (тука не ги вклучуваме оние со БГ пасош коишто сигурно се уште повеќе) во Германија се на социјала. Студентите што идат најчесто работат по МекДоналдс. Секако има многу со нормална работа итн., доктори, ИТ штотизнам, ама да кажеш дека сме научници незнам што мало морген. Се е тоа детски додаток, социјала, МекДоналдс, на црно итн. Демек Трајко ќе мине граница и одма нуклеарна физика ќе разбира. Поминав 23 години во МК, глуп и прост и пред се заостанат народ сме во глобала, нема што да се лажеме овде.

upload_2018-10-14_18-17-43.png
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Бара работа а не одговараат условите, значи не и е итно. Нека работи од дома што сака и кое време и одговара и не мора да аплицира.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Нормално е тоа, од негде 300.000 се погодат и такви од разни причини, повеќето не се. Како што повеќето газди се онакви, а малку не се. Од друга страна зависи и колку е таа "почетна плата", што све се бара од нив и работно време. И дали таа струка е барана и платена над просек или не и дали меѓувреме добила работа за подобро место.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Бара работа а не одговараат условите, значи не и е итно. Нека работи од дома што сака и кое време и одговара и не мора да аплицира.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Очигледно платата на е доволно голема и сеедно и е дали ќе ја изгуби работата. Мислам за секој идеално работно време е дома да дреме ама нема плата за тоа.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Како што ти интервјуираш 6 кандидати, така тие идат на интервју во 6 фирми. Не глеам што е нечесно тука, пазар на труд е. Условите што ги нудите не се добри за најдобриот кандидат, и ќе мора да се задоволите со некој од послабите.
Го сфаќам тоа, но типката нагласи дека си имала друга работа и не можела да го трошои времето со нас. На таква порака имам одговор само, ТОГАШ ЗОШТО АПЛИЦИРАШ???!!!. А и беше нагласено дека доколку ве викниме на второ интервју (кое го правеше менаџер на ИТ департментот), шансите за вработување се зголемуваат, а тие кандидати што не беа викнати на второ интервју беа известени. Така да уште си стојам на истото мислење за таквите луѓе. "Бараат работа за да не најдат"
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Го сфаќам тоа, но типката нагласи дека си имала друга работа и не можела да го трошои времето со нас. На таква порака имам одговор само, ТОГАШ ЗОШТО АПЛИЦИРАШ???!!!. А и беше нагласено дека доколку ве викниме на второ интервју (кое го правеше менаџер на ИТ департментот), шансите за вработување се зголемуваат, а тие кандидати што не беа викнати на второ интервју беа известени. Така да уште си стојам на истото мислење за таквите луѓе. "Бараат работа за да не најдат"
Сеа не сум бил таму не можам да знам:) Јас дур барав интензивно работа аплицирав на многу фирми, одев секогаш на интервју ама не прифаќав ако не ми се свиѓаше работата. Треба да си идиот да се ослониш на едно интервју.
Тоа што знам е дека од добра фирма ретко си одат работници, а најчесто задача на менаџерот е да го процени кандидатот што го примил што карактер е и дали планира долго да седи у фирмата. Не е работата само кој црта најдобро, ако ви е битно кандидатот да седи долго.
 
M

Macedon1um

Гостин
Кој тоа вели? 15.000 Македонци (тука не ги вклучуваме оние со БГ пасош коишто сигурно се уште повеќе) во Германија се на социјала. Студентите што идат најчесто работат по МекДоналдс. Секако има многу со нормална работа итн., доктори, ИТ штотизнам, ама да кажеш дека сме научници незнам што мало морген. Се е тоа детски додаток, социјала, МекДоналдс, на црно итн. Демек Трајко ќе мине граница и одма нуклеарна физика ќе разбира. Поминав 23 години во МК, глуп и прост и пред се заостанат народ сме во глобала, нема што да се лажеме овде.

Прегледај го приврзокот 198282
Од овие 15.000 со Македонски пасош на социјала во Германија 99% се роми кои се организираат од тука и одат да извадат некое евро плус
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Сеа не сум бил таму не можам да знам:) Јас дур барав интензивно работа аплицирав на многу фирми, одев секогаш на интервју ама не прифаќав ако не ми се свиѓаше работата. Треба да си идиот да се ослониш на едно интервју.
Тоа што знам е дека од добра фирма ретко си одат работници, а најчесто задача на менаџерот е да го процени кандидатот што го примил што карактер е и дали планира долго да седи у фирмата. Не е работата само кој црта најдобро, ако ви е битно кандидатот да седи долго.
Пак ке кажам, сите услови беа наведени во огласот, ништо не беше скриено. Нели и самиот кажуваш дека ако не ти се свиѓаат условите не прифаќаш, е сеа пошто ние ги наведовме сите услови, ако на некој кандидат не му се свиѓаат, нека не аплицира, па да троши време. Но како и да е, неможе со таква порака да откачиш фирма која ти дава работа. Можеше и поинаку да се изрази, али тоа е.[DOUBLEPOST=1539536066][/DOUBLEPOST]
Не е работата само кој црта најдобро, ако ви е битно кандидатот да седи долго.
А и заборавив да кажам, со тоа последното што го пиша тотално си во право, и тоа го увидовме со вториот кандидат. Многу добро дизајнираше, но карактерот...:tapp:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Пак ке кажам, сите услови беа наведени во огласот, ништо не беше скриено. Нели и самиот кажуваш дека ако не ти се свиѓаат условите не прифаќаш, е сеа пошто ние ги наведовме сите услови, ако на некој кандидат не му се свиѓаат, нека не аплицира, па да троши време. Но како и да е, неможе со таква порака да откачиш фирма која ти дава работа. Можеше и поинаку да се изрази, али тоа е.[DOUBLEPOST=1539536066][/DOUBLEPOST]
А и заборавив да кажам, со тоа последното што го пиша тотално си во право, и тоа го увидовме со вториот кандидат. Многу добро дизајнираше, но карактерот...:tapp:
Епа сега јебига, нема совршено, еден од инженерите во мојава фирма од странската подружница знае да исчезне среде работно време, никој да не знае каде е и да се врати со работи како цигла и закачалка ама за телекомуникации е мајстор, работата си ја завршува за саат време што и да му дадеш, може интернет со вилушка да ти фати :)
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Епа сега јебига, нема совршено, еден од инженерите во мојава фирма од странската подружница знае да исчезне среде работно време, никој да не знае каде е и да се врати со работи како цигла и закачалка ама за телекомуникации е мајстор, работата си ја завршува за саат време што и да му дадеш, може интернет со вилушка да ти фати :)
Барем тој си ја завршувал работата...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.807
Поени од реакции
33.635
А шо е со газдите шо бараат дел од исплатената плата назад.Или осигурување на 4 часа а љуѓето работат по 10 часа.Не змнам дали имаш разговарано со некоја робинка од текстилнине фабрики каде шо без дозвола не шефицата не можат ни на мочање да одат.Држава шо не си ги цени своите работници засекогаш ќе остани проклета вукојебина и ништо друго!
Тоа е друга приказна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.992
Kako сакате сфатите ме, али мислам дека работење, работа, зимање пари... ви се оверрејтед у животот. Тоа е една од причините што има луѓе кои би работеле 8h/w за 200eur.
 
F

Flatter

Гостин
Баш ме интересира што прават тие деца чиишто родители им носат и месат, што прават во текот на денот, прават ли нешто воопшто или само до кладилница и остатокот од денот турски серии и паѓање во депресија, еве ако има на форумот некое такво дете нека сподели, љубопитна сум да дознаам каков е тој стил на живот
Ништо не правеме, живееме активен животен стил.

Сабајле станеме дркаме па доручкуваме после пак дркаме и се иструшираме потоа одеме на кафе па после тоа во кладилница седеме додека мамичка не го направи ручокот и да се јаве дека е готов не се враќаме, потоа најнормално ручаме и после тоа пак издркаме и пак се истушираме па пак одеме на кафе и после кафе одеме на кладилница седеме до 8 часот вечерта се додека мамичка не ме викне на телефонот да каже "синко ајде готова е вечерата одма да дојдеш" и одеме да вечераме дома потоа издркаме па пак се истушираме и одеме на кафе до 2 часот вечерта па потоа шетаме до 4-5 часот наутро и секој ден таков активен животен стил освен недела одмараме дома по цел ден.

download.png
 
Член од
27 септември 2018
Мислења
46
Поени од реакции
15
Камо да можев да направам unseen на двата постови над мене
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Kako сакате сфатите ме, али мислам дека работење, работа, зимање пари... ви се оверрејтед у животот. Тоа е една од причините што има луѓе кои би работеле 8h/w за 200eur.
Пффф...
Мислиш ја не би го прчел по ресторани и бе се убивал од шетање?
Ама у поштена фамилија сум одгледан. Немало некоја лопужа пред мене да ми заврши работа.
А сакам да си живеам со удобности...така да, го ценам твојот анархистички конзерватизам, ама некои работи мора да бидат така као шо се.
У партија или да крадам од луѓе - никад у живот, пошо и двете се крадачки работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom