Алшар, минералот Лорандит

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43



Честопати имам читано за лорандитот, за неговот значење, неупотребливост, или како што некои го нарекуваат пријател на сонцето.
Пред малку пак барав и налетав на едно писмо во утрински весник:



"Алшар" времеплов - фантазија
Спасе Шуплиновски
Повод: (Научници од НАСА ќе се вклучат во проучување на рудникот "Алшар" 31.12.2002 - 03.01.2003 година).


Освен Интернет-изјавата на професор д-р Доне Гаршановски, речиси се друго наликува на романтична, на нова фантазија за "Алшар" во турска компанија "Алатини-Шарто" - Солун). "Алшар" не паднал од Сонцето, ниту е единствен рудник на светот со лорандит, туку во него, на пристојна длабочина, има количества од овој минерал со најголема концентрација во светот. Освен научна, нема друга употреблива вредност. Штом се извади на светлина, станува релативно безвреден пурпурно-црвеникав "кристал", кој не е неопасен. Се стравува од неговите арсенички својства и од радиоактивно зрачење. Според тоа, нема потреба од занесување за некаков си научно-туристички "вселенски" центар, па треба да преовладува критичкото гледиште.

Теоријата на стандарден сончев модел нема практична потврда, затоа што не може да се вклопат претпоставените со вистинските бројки на неутриното, честички кои во милијарди минуваат низ нашиот организам. Кога тие честички ќе допрат во лорандитот го трансформираат овој минерал и со броење може емпириски да се добијат величини за компарирање. Кога хипотетичното и емпириското ќе се поклопат, ќе ја имаме "формулата" на Сонцето и ќе можеме вештачки да произведуваме сонца, со што ќе отпаднат сите други досега познати енергенси. Упростено, станува збор за два нуклеарни процеса: за фисија (цепење, атомска бомба) и за фузија (спојување, сончев извор). Никој не знае како таа фузија ја "прави" Сонцето создавајќи топлинска и емсиона енергија во што е и предизвикот. Уште поупростено, сонце "во чаша вода" ќе движи автомобил неограничено време, а кога изворот ќе се потроши се заменува со "нова чаша вода". Тоа е, сепак, преголем предизвик за човештвото во сегашниот степен на неговите поимања, со нужното сомневање заради неизвесноста поттикнат од искуството со "обратната" фисиона атомска, нуклеарна) бомба и нуклеарната централа.

Прв кај нас (и во континуитет две и пол децении) пишував за "Алшар" - уште во 1978 година, откако две години пред тоа до претседателот Јосип Броз Тито се обратија претседателите на САД и на СССР со интересирање за "Алшар". Во меѓувреме, Американците вршеа испитувања под површината на езерото, а Русите во длабочините на рудник на Урал. "Алшар" беше тогаш атрактивна мистерија. Во поново време најмногу напреднаа Јапонците во светските истражувања на неутриното. Се смета дека интересирањето за "Алшар" е веќе застарена работа. Неутриното е "фатено"! Но е потешко да се произведе фузиона одошто фисиона (нуклеарна) централа. Лорандит има во неколку други земји, меѓу кои Швајцарија, Јужноафриканската Република и други.

Она со Александар Македонски (лепење лорандит врз штитовите, а имало 45.000 штитови по најмалку еден квадратен метар) е чиста фантазија. Точно е само тоа дека сите военопроизводствени научни истражувачи пројавуваат интересирање дали Александар Македонски имал ласерско оружје. Ако го имал, тогаш е од два кристала во фокусот на обратно завртен штит низ кои повратно поминуваат сончевите зраци или, како што има најнови сознанија, елкетричен графитен лукс од батерии за постоењето на кои има и писмено сведоштво. Тајна е кој или каков ("црвен"?) кристал е употребен, по кој Американците во Македонија трагаат веќе цела деценија.



Ме интересира дали има некој познавање за оваа руда или камен и дали бил во близина на Алшар?
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ептен ме заинтересира ова.
Баш сега гледав Код на А1 и ми изнесоа едно купа нејасни факти и својства.
Као демек во МК бил најголемиот рудник на лорандит во светот и дека неговата вредност се проценувала за над милијарда евра. Она што е повредно како што рече оној професорот е неговата научна вредност односно она што може да ја доведе Македонија на врвот на научната карта.
Иначе, рудникот Алшар:


http://img175.imageshack.us/img175/8289/alshar2mf6.jpg


Е сега за подетални информации, имам стручно лице колешка која лично се замараше со оваа проблематика, па отом потом.

Има тука некој геолог?
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Мислам дека на а1 ова премногу го зголемија...верувам дека милиони вакви рудници има низ светот...
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Нема, верувај. Имам една презентација на писито за сево ова, ама немам авторски права :) . Ќе ја чекам особата да дојде онлајн, па ќе ви се изјасни.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
116
Поени од реакции
1
Loranditot go ima na poveke mesta vo svetot , no samo tuka i vo Indija go ima cist .
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Нема, верувај. Имам една презентација на писито за сево ова, ама немам авторски права :) . Ќе ја чекам особата да дојде онлајн, па ќе ви се изјасни.
Ako e taka, zosto ovoj rudnik sedi neiskoristen...
Zosto nema koj da investira?!?
 
Член од
29 јануари 2008
Мислења
3
Поени од реакции
1
Vo gimnazija profesorkata po fizika ne ohrabruvase da istrazuvame naj razlicni temi i grupa ucenici, maturanti, spremija tema za natprevar vo Holandija za neutrinoto i povrzanosta so rudnikot Alsar. Bidejki profesorkata mi bese klasna mnogu cesto znaese da diskutira na taa tema na cas i i nas da ne zaiteresira. Sekako neizbezna bese legendata deka Aleksandar Makedonski na stitot imal "malo sonce" so sto negovata falanga gi zaslepuvala drugite vojski i gi pobeduvala.

I jas licno na fakultet kako del od seminarska rabota za neutirnoto (inspirirana od profesorkata od sredno) se informirav za rudnikot Alsar i negovite bogatstva.
Vistina e deka e golem izvor na lorandit i bil del od LOREX istrazuvanjeto od koe ne se izlezeni nikakvi zabeleski i zaklucoci i celata rabota okolku rudnikot ostanala ne izskazana i skriena od javnosta. So isfrlaneto na neutrinoto kako cesticka bi se dobivale golemi kolicini na energija.
Empiriskite formuli se edno a praksata e drugo, na svetsko nivo ovaa tema bila interesna uste vo 70tite pa se do den denes no nikoj nema izlezeno so nesto konktretno kako sto e toa deka mozeme da pravime "mali sonca". Bile izvedeni proekti i vo Rusija i na drugi mesta, no sepak mal e brojot na rudnici bogati so lorandit koj sega za sega ne e golemo bogatstvo.

Moe mislenje e deka samata drzava treba da gi aktivira svoite organi za istrazuvanje na Alsar i prikazuvanje na svetoit a ne da dozvolime da go kupat Amerikanci i da gi zemat nasite zaslugi.

PS. Kolegata ima moe odobrenie da ja prikaze prezentacijata ili delovi od nea bidejki jas ja nemam vo momentov :)
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Vo gimnazija profesorkata po fizika ne ohrabruvase da istrazuvame naj razlicni temi i grupa ucenici, maturanti, spremija tema za natprevar vo Holandija za neutrinoto i povrzanosta so rudnikot Alsar. Bidejki profesorkata mi bese klasna mnogu cesto znaese da diskutira na taa tema na cas i i nas da ne zaiteresira. Sekako neizbezna bese legendata deka Aleksandar Makedonski na stitot imal "malo sonce" so sto negovata falanga gi zaslepuvala drugite vojski i gi pobeduvala.

I jas licno na fakultet kako del od seminarska rabota za neutirnoto (inspirirana od profesorkata od sredno) se informirav za rudnikot Alsar i negovite bogatstva.
Vistina e deka e golem izvor na lorandit i bil del od LOREX istrazuvanjeto od koe ne se izlezeni nikakvi zabeleski i zaklucoci i celata rabota okolku rudnikot ostanala ne izskazana i skriena od javnosta. So isfrlaneto na neutrinoto kako cesticka bi se dobivale golemi kolicini na energija.
Empiriskite formuli se edno a praksata e drugo, na svetsko nivo ovaa tema bila interesna uste vo 70tite pa se do den denes no nikoj nema izlezeno so nesto konktretno kako sto e toa deka mozeme da pravime "mali sonca". Bile izvedeni proekti i vo Rusija i na drugi mesta, no sepak mal e brojot na rudnici bogati so lorandit koj sega za sega ne e golemo bogatstvo.

Moe mislenje e deka samata drzava treba da gi aktivira svoite organi za istrazuvanje na Alsar i prikazuvanje na svetoit a ne da dozvolime da go kupat Amerikanci i da gi zemat nasite zaslugi.
Неутриното не беше антиматерија?
Не се добива во подземните акцелератори на честички при судир на електрони при големи брзини, блиски до онаа на светлината...

Ако со ова сум во право, тогаш како антиматерија може да се најде во природата? Нели и во научните лаборатории се чува мн внимателно, во силно електромагнетно поле, без никаков контакт со класичната материја, или грешка сум?
Што грешам?
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Неутриното не беше антиматерија?
Не се добива во подземните акцелератори на честички при судир на електрони при големи брзини, блиски до онаа на светлината...

Ако со ова сум во право, тогаш како антиматерија може да се најде во природата? Нели и во научните лаборатории се чува мн внимателно, во силно електромагнетно поле, без никаков контакт со класичната материја, или грешка сум?
Што грешам?
Не. Не. И не.

Ај да те исплашам. Милиони неутрина во секоја секунда поминуваат низ тебе низ сите други и низ целава планета. И тоа без проблем.
Неутриното се добива како резултат на бета распаѓање или на распаѓање на протон или неутрон (сеуште незнам дали имаат поврзаност овие две). Се добива и како резултат на нуклеарните реакции во сонцето и како такво со брзината на светлината стига и кај нас.

Значи, откако ќе ги потсредам сите материјали што ги имам, ќе ви постирам една студија :)
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Лорандит е талиумов арсеничен сулфат со хемиска формула TlAsS2. Тој е откриен за прв пат во рудникот Алшар кај Кавадарци во 1894 и е именуван по Е. Лоранд, физичар од универзитетот во Будимпешта. За Лорандитот за вели дека има натприородни-неземјени својства. Во Македонија го испитувале и научници од НАСА. Во 1978 година на тајна седница на Владата на СФРЈ е разгледувана можноста за давање на рудникот Алшар на користење на една голема светска сила која лорандитот би го користела за вселенски истражувања. Што е решено на таа седница, не е познато. Многумина научници велат дека со проучување на Лорандитот може да се дојде до толку посакуваната бесплатна енергија која би го сменила распоредот на силите во светов. Некои од истражувачите на оваа чудесна руда тврдат дека токму поради можноста за бесплатна енергија целата оваа работа останува не докрај разјаснета. Најсигурен, и барем за сега единствен начин да се детектираат сончевите неутрина, а со тоа и да се дознае до која фаза се стигнати процесите во внатрешноста на Сонцето е со помош на ретката руда на талиумот – лорандит, која се наоѓа во рудникот „Алшар“ кај Кавадарци. Станува збор за многу редок минерал за кој е утврдено дека во целиот свет го има единствено во Македонија или можеби уште на Шри Ланка. Неговата моќ експертите ја гледаат во тоа што единствено тој природен елемент во светот ги препознава реакциите кои доаѓаат директно од јадрото на сонцето. Истражувањата треба да докажат дека од тие реакции може да се добие таканаречено "вештачко сонце" кое би ослободувало енергија за потребите на огромни територии. До црвенкастиот кристален елемент може да се дојде со дупчење на големите камени стени во чија длабочина е скриен. Со процесите на фусија и фисија и цепење на јадрата на елементот се претпоставува дека е можно да се ослободи енергија, која во ерата на се поголема употреба на алтернативни извори на обновлива енергија е добредојдена. За лорандитот има и мистични приказни кои се преплетуваат со историјата на Македонија и доаѓаат се до Античка Македонија и славниот Александар Македонски Во битките кои тој ги водел секогаш точно напладне и со движење на војската од запад кон исток се јавувал силен одблесок од штитовите кој ја заслепувал противничката војска. Затоа и не зачудува успехот на фалангата на Александар. Не е случајно ниту тоа што на штитовите на фалангата се наоѓало изгравирано познатото сонце од Вергина. Од таму можно е да потекнува и култот на Македонците кон Сонцето. Извор: Википедиа
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Lorandite is a thallium arsenic sulfosalt with formula: TlAsS2. Though rare, it is the most common thallium bearing mineral. Lorandite occurs in low temperature hydrothermal associations. Occurs in gold and mercury ore deposits. Associated minerals include stibnite, realgar, orpiment, cinnabar, vrbaite, greigite, marcasite, pyrite, tetrahedrite, antimonian sphalerite, arsenic and barite.[1]
It was first discovered at Alshar, Republic of Macedonia in 1894 and named after Lorбnd Eцtvцs, physicist at the University of Budapest.
Оу јеа!!!

Едит: ме претицаа. :(
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Не. Не. И не.

Ај да те исплашам. Милиони неутрина во секоја секунда поминуваат низ тебе низ сите други и низ целава планета. И тоа без проблем.
Неутриното се добива како резултат на бета распаѓање или на распаѓање на протон или неутрон (сеуште незнам дали имаат поврзаност овие две). Се добива и како резултат на нуклеарните реакции во сонцето и како такво со брзината на светлината стига и кај нас.

Значи, откако ќе ги потсредам сите материјали што ги имам, ќе ви постирам една студија :)
A што е со магнетното поле на земјата,
нели не штитеше од едни честички ( незнам дали беа овие ) емитирани од сонцето?
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Магнетното поле не штити од ништо.
Озонската обвивка не' штити од ултра-виолетовите зраци кои што се во спектарот на сончевата светлина.
 
Член од
5 јули 2006
Мислења
82
Поени од реакции
2
Во Емитер пред неколку години пишуваа за рудников, ќе го побарам текстот овие денови.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Магнетното поле не штити од ништо.
Озонската обвивка не' штити од ултра-виолетовите зраци кои што се во спектарот на сончевата светлина.
Cигурен си?!?

Можеш да замислиш што ќе се случи ако, наелектризираното железо во јадрото на земјата престане да се врти?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom