Александар Вучиќ - најголемиот диктатор на Балканот по падот на комунизмот?

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.026
Тоа што Србија пред десет години и должела 118 милиони, а сега 1+ милијарди на Кина, знаете што значи?

Значи дека целиот проект на независно Косово паѓа у вода, без амин на Србија.
Обединети Нации на свети никад ќе ги видат.

Вучиќ опстанокот на својата бананарама диктатура ја спои со српските национални интереси. Успеа да ги доведе во корелација.

Кина и двете работи му ги гарантира. Грубо кажано.

Што направија Заев, Груевски и другите?
Демек Кина и Србија ќе одлучат за Алабанија и Косово а не САД и ЕУ? Добро бе се читате ли што пишувате. Незнам во кој Универзум живеете, ама Кина во Европа ниту била, ниту некогаш ќе биди некаков политички фактор - настрана од трговски. За трговски фактор, била од памти век, за политички - хахаха. Смирете ги малце источњачките страсти, географски сме во Европа. Да не го кркаме пак.

Ако Србија сака да биди географски до Русија, ќе беше одлично да можевме да ја подигнеме и да ја сместиме негде до Казак-стан. Но ете, географски е во Европа и ако продолжи да дестабилизира, ќе го јади многу подебело од тоа што го јадеше до сега со Косово. Со неа, ќе го јадеме и ние.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Демек Кина и Србија ќе одлучат за Алабанија и Косово а не САД и ЕУ? Добро бе се читате ли што пишувате. Незнам во кој Универзум живеете, ама Кина во Европа ниту била, ниту некогаш ќе биди некаков политички фактор - настрана од трговски. За трговски фактор, била од памти век, за политички - хахаха. Смирете ги малце источњачките страсти, географски сме во Европа. Да не го кркаме пак.

Ако Србија сака да биди географски до Русија, ќе беше одлично да можевме да ја подигнеме и да ја сместиме негде до Казак-стан. Но ете, географски е во Европа и ако продолжи да дестабилизира, ќе го јади многу подебело од тоа што го јадеше до сега со Косово. Со неа, ќе го јадеме и ние.
Kosovo se u skorije vreme neće vratiti Srbiji, odnosno biće nezavisno od nje ali ne baš onako maksimalistički kako zamišljaju u Prištini.
Автоматски споено мислење:

 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Nemaš pojma. Prosečna plata u Srbiji je u februaru bila 562 evra i biće sigurno preko 600 evra do kraja godine, u Crnoj Gori je sada 527 evra i plata im je u proteklih 10 godina porasla kumulativno bednih 6% (u međuvremenu je inflacija bila viša pa imaju realan pad plate u odnosu na 2013. npr.), a sad idu na smanjivanje u javnom sektoru zbog ogromne ekonosmske krize. Nezaplosenost u Srbiji je 9%, u Crnoj Gori neverovatnih 21%. Crna Gora ima javni dug 104%, Srbija 53%. Hajde da si poredio Srbiju sa Bugarskom ili Rumunijom ali gde si našao Crnu Goru. Pokrivenost uvoza izvozom u Crnoj Gori je 12% verovao ili ne. Da ne govorim koliko se ljudi iz Crne Gore preselilo i seli u Srbiju, a i ovi što ostaju u Crnoj Gori za bilo šta ozbiljnije dolaze u Beograd i Srbiju dok ne znam za suprotne primere osim da ljudi kupuju vikendice i kuće na primorju i crngoroskim lepotama.
Автоматски споено мислење:


Đe si Bilbo Baginse, kako je u Okrugu? Ima li dobrog piva i trave?
Врло веома лошо Џоле брате. Ни пуштаат Хепи и АлЛажира, а ни забрануваат ХРТ 2....
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.026
Kosovo se u skorije vreme neće vratiti Srbiji, odnosno biće nezavisno od nje ali ne baš onako maksimalistički kako zamišljaju u Prištini.
Автоматски споено мислење:
Брату, ако продолжиме со урлање ќе изгубиме и дел од Црна Гора и дел од Македонија. Свесен ли си ти каков сигнал ќе испрати тоа на Балканот?

Ние не изгубивме се она што изгубивме изминативе 30ет години, затоа што ЕУ или САД имаат нешто против нас како луѓе, или пак од што им се мили Албанците. Изгубивме се заради нашето - Русија! Русија! Русија!

Во иднина ЕУ планира да формира Европска Федерација и да има своја армија - ова веќе деценија се дебатира меѓу Франција и Германија, а особено жестока е дебатата после мигрантската криза. Ако им останиме трн во око и дестабилизирачки фактор - ќе не решат. И Грција е православна земја па не се лупа по гради со Русија. Од 81ва е во ЕУ. А земји како Полска и Унгарија се најмногу про ЕУ и покрај конзервативизмот, кога ќе се официјализира планот за една европска армија и следно Европска Федерација - први ќе гласаат токму Полска и Унгарија.

На Русија не и е гајле за Србија и за Македонија. Путин стана прв на Косовската химна во Сочи. Русија сака македонците да бидат бугари.

Грција расчисти со Русија во моментот кога дозна за руските Големо-Бугарски идеи на Балканот.

ПС:
+
=
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Брату, ако продолжиме со урлање ќе изгубиме и дел од Црна Гора и дел од Македонија. Свесен ли си ти каков сигнал ќе испрати тоа на Балканот?

Ние не изгубивме се она што изгубивме изминативе 30ет години, затоа што ЕУ или САД имаат нешто против нас како луѓе, или пак од што им се мили Албанците. Изгубивме се заради нашето - Русија! Русија! Русија!

Во иднина ЕУ планира да формира Европска Федерација и да има своја армија - ова веќе деценија се дебатира меѓу Франција и Германија, а особено жестока е дебатата после мигрантската криза. Ако им останиме трн во око и дестабилизирачки фактор - ќе не решат. И Грција е православна земја па не се лупа по гради со Русија. Од 81ва е во ЕУ. А земји како Полска и Унгарија се најмногу про ЕУ и покрај конзервативизмот, кога ќе се официјализира планот за една европска армија и следно Европска Федерација - први ќе гласаат токму Полска и Унгарија.

На Русија не и е гајле за Србија и за Македонија. Путин стана прв на Косовската химна во Сочи. Русија сака македонците да бидат бугари.

Грција расчисти со Русија во моментот кога дозна за руските Големо-Бугарски идеи на Балканот.

ПС:
+
=
Upravo zato i jesam za kompromisno rešenje sa Albancima odnosno Kosovarima. Da bi se postigao dugoročan mir. Koliko znam, cilj Srbije jeste članstvo u EU. Evropska Unija trenutno nije zainteresovana za suštinsko proširenje dok ne srede stanje u svom dvorištu što ne sprečava zemlje da same sprovode reforme. Nijedna zemlja iz takozavnog Zapadnog Balkana neće ući u EU pre 2030. godine, a neke sigurno ni pre 2050. ako se nastavi ovakvim tempom. Što se tiče evopske vojske ili vojske EU, Srbija i te kako učestvuje i vidi interes u tome i podržava jačanje tih snaga ali neko drugi njihov razvoj sabotira, a to su SAD i UK. Srbiji svakako evropski vojni savez odgovara dodatno zbog toga što naša država nema nastojanja da se pridružuje NATO paktu. Inače, Srbija i Ukrajina su jedine države van Evropske Unije koje su deo neke borbene grupe Evropske Unije.

ili za one koji vole N1:
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.026
Upravo zato i jesam za kompromisno rešenje sa Albancima odnosno Kosovarima. Da bi se postigao dugoročan mir.
Со овие тешко ќе се постигни мир. Тоа е, натчекаја наши слабости и дебело капитализираа на тоа.
За се друго што напиша се согласувам.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Со овие тешко ќе се постигни мир. Тоа е, натчекаја наши слабости и дебело капитализираа на тоа.
За се друго што напиша се согласувам.
Potpuno se slažem. Rat bih isključio ali nesigurnosti i lokalnih konflikata će biti.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
@Partizanen banditen , да не ме разбереш погрешно. Ми се допаѓа твојот карактер, антивучиќ до крај. Доследноста треба да се цени. Но одредени негови политики ми се допаѓаат, како оваа која не дозволува понижување на Србија! Зошто? Затоа што би одел спротивно на правосилна судска одлука и Уставот на Србија. Друго е тоа што би предал опозициски политичари. Ова мене навистина ми се допаѓа и добро е што покажува одредена борбеност.

Ништо лично немам против тебе, секогаш ме цитираш на темава, ама секогаш ги пишувам само политиките кои ми се допаѓаат. :D
Ете тоа што не ми се допаѓа, тебе ти се допаѓа! Порано или подоцна ќе се сложиме околу нешто. Идентичен проблем имам со сите лево ориентирани членови на форумов. :)
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Другар те разбирам, имам во куќа вучиќевец и не пробувам да се убедувам. Овде само сакав моето мислење да ти го кажам што мислам против него. Еве пак ке кажам за се јаде гомна, ама дека вакцини набавија, набавија. Сега што народот е гомно имаат и тие заслуга, ама пак со кампања може да го зголемат вакцинирањето. Е ова најновово за Спутник да прават не ми е верно и не треба да му се верувал, али авај.

Ок, се разбираме, секој има право на свое мислење. Само јас не сум ни лево, ни десно, него повеќе накај центар. Ама искрено не си некој напорен тип, со тебе може да се води дискусија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Во ред е тоа, внатрешното уредување на Србија мора да си го решаваат граѓаните на Србија. Можеби си во право, не знам. За надворешното уредување имам право на став и мислење затоа што сум директно засегнат.

Идеолошките разлики ги ставам на страна. Ја коментирам само и само одлуката на Вучиќ да не ги предаде оние граѓани кои ги бара Хашкиот трибунал. Смела одлука и верувам дека е под голем притисок.

Околу нон-пејперот од Словенија. Си играат со оган и не треба да има поместување на границите. И тука игра добро дипломатски. Само многу беше пасивен околу приведувањето на српската новинарка во КиМ.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Брату, ако продолжиме со урлање ќе изгубиме и дел од Црна Гора и дел од Македонија. Свесен ли си ти каков сигнал ќе испрати тоа на Балканот?

Ние не изгубивме се она што изгубивме изминативе 30ет години, затоа што ЕУ или САД имаат нешто против нас како луѓе, или пак од што им се мили Албанците. Изгубивме се заради нашето - Русија! Русија! Русија!

Во иднина ЕУ планира да формира Европска Федерација и да има своја армија - ова веќе деценија се дебатира меѓу Франција и Германија, а особено жестока е дебатата после мигрантската криза. Ако им останиме трн во око и дестабилизирачки фактор - ќе не решат. И Грција е православна земја па не се лупа по гради со Русија. Од 81ва е во ЕУ. А земји како Полска и Унгарија се најмногу про ЕУ и покрај конзервативизмот, кога ќе се официјализира планот за една европска армија и следно Европска Федерација - први ќе гласаат токму Полска и Унгарија.

На Русија не и е гајле за Србија и за Македонија. Путин стана прв на Косовската химна во Сочи. Русија сака македонците да бидат бугари.

Грција расчисти со Русија во моментот кога дозна за руските Големо-Бугарски идеи на Балканот.

ПС:
+
=
malku kratkorocno gledas ako gledas na toj nacin. ako celiot balkan vlezi vo EU toa ke znaci deka site ziteli na regionot ke mozat da ziveat i rabotat kade sakaat i toa bez nekakvi ogranicuvanja, a i mnogu lesno ke mozat da zemat drzavjanstvo preku prilicno kratok prestoj. taka sto makedonija, srbija, kosovo, albanija i crna gora koga ke vlezat vo EU etniite so pogolem natalitet ke mozat na skros legalen nacin da prisvojot sto i da sakaat. teoreticno togas mozat albancite od albanija i kosovo na golemo preku rok od 15-30 godini da se preselat vo makedonija i na toj nacin pobrzo albancite da stanat mnozinstvo vo makedonija, i so toa ke im se otvorat politicki site vrati. ne zapadna makedonija, uste polesno ke mozat da ja lapnat cela makedonija.

ne deka taja agenda ne se tera uste sega, site znaeme kakov kriminal se pravi so kosovari koi poslednite decenii se preseluvaat vo makedonija i dobivaat drzavjanstva, no preku EU toa ke bide mozno na skros legalen nacin. zborot mi e deka si vo ogromna zabluda ako mislis deka preku vlez vo EU ke se spreci toj proces.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.917
Поени од реакции
10.547
malku kratkorocno gledas ako gledas na toj nacin. ako celiot balkan vlezi vo EU toa ke znaci deka site ziteli na regionot ke mozat da ziveat i rabotat kade sakaat i toa bez nekakvi ogranicuvanja, a i mnogu lesno ke mozat da zemat drzavjanstvo preku prilicno kratok prestoj. taka sto makedonija, srbija, kosovo, albanija i crna gora koga ke vlezat vo EU etniite so pogolem natalitet ke mozat na skros legalen nacin da prisvojot sto i da sakaat. teoreticno togas mozat albancite od albanija i kosovo na golemo preku rok od 15-30 godini da se preselat vo makedonija i na toj nacin pobrzo albancite da stanat mnozinstvo vo makedonija, i so toa ke im se otvorat politicki site vrati. ne zapadna makedonija, uste polesno ke mozat da ja lapnat cela makedonija.

ne deka taja agenda ne se tera uste sega, site znaeme kakov kriminal se pravi so kosovari koi poslednite decenii se preseluvaat vo makedonija i dobivaat drzavjanstva, no preku EU toa ke bide mozno na skros legalen nacin. zborot mi e deka si vo ogromna zabluda ako mislis deka preku vlez vo EU ke se spreci toj proces.
друже се мењаат и кај нив работите, политичарите и затуцаните уште сонуваат за голема ал, ма да првиве поише заради гласови палат на ионализам, уживај дека кога ке има Еу пасош дека ке дојде у мизеријава наместо да избега негде на запад за да тера некоја глупа агенда
иначе нели и Србија потпиша дека ке отвори амбасада у Ерусалим што се деси со тоа?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
друже се мењаат и кај нив работите, политичарите и затуцаните уште сонуваат за голема ал, ма да првиве поише заради гласови палат на ионализам, уживај дека кога ке има Еу пасош дека ке дојде у мизеријава наместо да избега негде на запад за да тера некоја глупа агенда
иначе нели и Србија потпиша дека ке отвори амбасада у Ерусалим што се деси со тоа?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Свиткаа опашка и отворија, ама за Србија не е толку голем проблем како за шкониве.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom