Албанците ги бојкотираа председателските избори?!

Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
И пак одиме во едни толку добро често водени дискусии кои неславно завршувале....

Нема потстанар и домаќин во случајов. Јас сум Албанец. Не сум дојденец од Косово или Албанија, татко ми со име и презиме знае 4 негови предци кои живееле во ова подрачје. Значи не сум дојденец од некаде за да се чуствувам како подстанар. Друг би бил муабетот во случај да одам Англија пример и да молам за тамошно државјанство, иако и таму во оној момент кога ќе го добијам ќе бидам еднаков како и секој останат Англичанец. Јас тука никој немам молено да ми даде државјанство за да се почуствувам како подстанар. Перцепцијата е врло битна ствар.
Значи ти си Албанец по националност,така?Во ред,никој не ти префрла за тоа.Кажи ми те молам,која држава ти ја чуствуваш како твоја?Еве викаш дека си овде со генерации наназад,од што би предпоставил дека одговорот на прашањето би бил Македонија,така?
Значи,покрај националноста, и јас и ти ја сакаме Македонија како наша земја. ТОГАШ , зошто не излегуваш да гласаш за ПРЕТСЕДАТЕЛ на Република Македонија,ТВОЈАТА ДРЖАВА???
п.с пишував со поголеми букви некои зборови за да знаеш што сакам да потенцирам.
Исто така,не сакам да мислиш дека провоцирам,туку чисто си дебатираме, и имам почит спрема тебе.:smir:
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Значи,покрај националноста, и јас и ти ја сакаме Македонија како наша земја. ТОГАШ , зошто не излегуваш да гласаш за ПРЕТСЕДАТЕЛ на Република Македонија,ТВОЈАТА ДРЖАВА???
п.с пишував со поголеми букви некои зборови за да знаеш што сакам да потенцирам.
Исто така,не сакам да мислиш дека провоцирам,туку чисто си дебатираме, и имам почит спрема тебе.:smir:
Дека мое демократско право е да имам свој личен избор, а мојот избор, според мојот факин развиен разум е дека ниедниот од двата кандидата не понудија ништо за МЕНЕ, за да ме привлечат со нешто, за да јас гласам за нив. Просто, ми скурчи од лаги. Сакам напред, не да тапкам на место. За тапкање на место, ќе си земам јаже па ќе си скокам, барем мускули ќе развијам.

Тој одговор ќе ти го даде и Принц најверојатно.
Тој одговор ќе ти го дадат и сите македонци кои што ги бојкотираа изборите.


Друга работа...преку таквото сте ми дојдени, албанците бојкотирале избори...је, рајт. Што бе, албанците 60% се во државава??? Мајката...не знаев ебаго.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Има тука два правца на размислување:

1. Ги бојкотираа
2. Не ги бојкотираа

Ако е точно она под 1., тогаш а) логично следува дека конечно излезе на виделина дека политичкиот живот во Македонија не зависи толку од добрата волја на „Македонците од албанско етничко потекло“, обратно од она со што ги плашеше граѓаните СДС, и со тоа се во многу заслабнати позициите за максималистички барања на одредени партии во Македонија.

Ако е точно она под 2., тогаш б) е логично да се претпостави како точна проценката на Германците пред последниот попис, дека „Македонците од албанско етничко потекло“ се застапени во Македонија со 17,8 %, дека СДС смислено не дозволувал пречистување на избирачките списоци, дека следниот реален попис ќе ги покаже вистинските бројки, дека како такви ќе бидат внесени и во пречистените избирачки списоци, и натаму следува повторно под а).
17,8% беше и бројка објавена од Новковска, дир. на заводот за статистика 2002 г.
БЦ ја смени и после тоа даде нов “рамковен“ број на албанци во Македонија.

И секако дека треба да се ажурира избирачкиот список, зошто до сега сите партии се надеваа на тие албански фиктивни гласови за председателските избори.

Бројот на албанските гласачи стана симптоматичен уште лани. Во првиот круг кога се полнеа кутиите имаше дупло повеќе гласачи одтколку во вториот круг кога беше колку-толку помирно, со полициски надзор.

Последниве избори кога беа најрегуларни и без никакви малверзации, дури со логистичка поддршка на албанските емигранти (имаше дојдено и од Шведска, ај да не ги спомнувам од поблиските Германија, Италија, Швајцарија) и пак не може да извадат бројка 180.000 гласачи, а знаеме дека кај нив излегуваат сите 90%.
По школите, еден ученик фиктивно запишуваат во по 2 училишта, за да испаднат повеќе, што е тактика од Косово. Треба и да се направи еден централен училишен регистар, каде учениците ќе бидат заведни под матичен број и без никакви малверзации.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
И пак одиме во едни толку добро често водени дискусии кои неславно завршувале....

Нема потстанар и домаќин во случајов. Јас сум Албанец. Не сум дојденец од Косово или Албанија, татко ми со име и презиме знае 4 негови предци кои живееле во ова подрачје. Значи не сум дојденец од некаде за да се чуствувам како подстанар. Друг би бил муабетот во случај да одам Англија пример и да молам за тамошно државјанство, иако и таму во оној момент кога ќе го добијам ќе бидам еднаков како и секој останат Англичанец. Јас тука никој немам молено да ми даде државјанство за да се почуствувам како подстанар. Перцепцијата е врло битна ствар.
Принцу , Татко ми знае 40 гнерации пред него кои живееле во Македонија. Тоа не е мерило! Ти не си од Косово ама од вашите 25% од албанска националност во Македонија 15 % сигурно се од Косово дојдени. Е тие не ги боли ама ич за Македонија и Македонскиот Народ или иднина, а па некои од нив ич не ги боли ни за тебе пообразуваниот и човечен Македонски Албанец!!!
Некој кој мене ми ја газе и ништи државата , нема никогаш да го сакам , па од која сака нека е националност. Жалам што значително голем број се од албанска националност. Тоа е еден проблем кој и вие албанците треба да започнете да го решавате , ако сакате да има ракувања .
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Принцу , Татко ми знае 40 гнерации пред него кои живееле во Македонија. Тоа не е мерило! Ти не си од Косово ама од вашите 25% од албанска националност во Македонија 15 % сигурно се од Косово дојдени..
Па,токму тоа се обидувам да му докажам на Принц,дека немаме апсолутно никаква омраза кон Албанците,кои со векови си живеат во Македонија,немаме апсолутно ништо против старите албански фамилии,туку имаме нетрпение и омраза единствено кон косоварските чергари,на кои 1999 г.Македонија им понуди засолниште од сигурна смрт,а додека за возврат таа од нив не доби ништо.:toe:
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
прв претседател ИЗБРАН без договори, без уцени и местенки
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
прв претседател ИЗБРАН без договори, без уцени и местенки

Па,можеби си во право...штом нема албанци на гласање,атмосферата мора да е тивка,демократска,без закани,уцени,пукања,терор и страв.

За да не должам многу,погледнете:

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=106844
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
1. Како што самиот кажа, граѓаните покажаа зрелост и бараат квалитет за во иднина. Испратија силна порака.
Spored mene toa e najvaznoto sto se sluci na ovie izbori.
2. Селмани освои доста македонски гласови, што мислам дека ќе не води во едно поквалитетно ниво на развојот на демократијата и рушење на етничките бариери.
Selmani osven prazna retorika, demagogija i kretenska nasmevka nisto drugo ne ponudi.
Jas sum pred se realen. Ne znaci samo deka e albanec sega ke go forsiram ko covek na novite vreminja.
Za da ima efekt takva edna retorika, prvin treba da se smenat nekoi drugi okolnosti za koi sto bajagi sum pisuval na forumot. Bez toa, site vakvi obidi ko na Selmani se samo jalovi obidi i farsa, so edinstvena cel da se dobijat sto poveke glasovi za da posle se proklamira ko faktor kaj albancite. :toe:

3. Со оглед на церемонијалната улога на Претседателот во нашиот уставен систем, сметам дека најдобро решение би било да се бира Претседател во Собранието со 2/3 мнозинство, сосе Бадентер :)
Го образлагав тоа и порано, сега само накратко ќе кажам дека битни за ваква одлука би биле 2 момента:
- легитимитет
- заштеда на буџетски средства
Se soglasuvam. :)

Мислам дека сеуште преоволадува недоверба помеѓу Македонците и Албанците. Сигурен сум дека ако имаше кандидат - Албанец во вториот круг, Албанците помасовно ќе излезеа, што, во крајна линија е и нормално, нели?
Сепак...потребен е и нов повисок квалитет на меѓуетничките односи во државата, а за такво нешто мораме да се потрудиме сите заедно.
Da, mozebi ke glasaa pomasovno, ama veruj deka ako bese nekoj kandidat od tipot na Budzaku ili Matosi pak toa ke bese svedeno na nekoj mal procent. :toe:

Za kvalitetot na meguetnickite odnosi potpolno se soglasuvam. Ama toa ne moze da se postigne be druze so toa sto non-stop ke se pcue po albancite i tie istite sekogas ke bidat dezurni vinovnici za se sto se slucuva vo drzavava, pa i koga najposteno si bojkotiraat izbori bidejki nemalo asalna ponuda na kandidati. :toe:

Ти не си од Косово ама од вашите 25% од албанска националност во Македонија 15 % сигурно се од Косово дојдени.
Pa i od tie 60% makedonci minimum 20% se egejci t.e. od druga drzava dojdeni :toe:

туку имаме нетрпение и омраза единствено кон косоварските чергари,на кои 1999 г.Македонија им понуди засолниште од сигурна смрт,а додека за возврат таа од нив не доби ништо.:toe:
Ne tupi, nikoj ne ostana od 1999 vo Makedonija. Site se vratija vo nivnite ognista.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Pa i od tie 60% makedonci minimum 20% se egejci t.e. od druga drzava dojdeni :toe:


Ne tupi, nikoj ne ostana od 1999 vo Makedonija. Site se vratija vo nivnite ognista.
Аха,лажи се себеси така.Само биди сигурен дека СИТЕ се вратија...

А,по однос на болдираното,да беше попаметен ке се свестеше дека Македонец и Егеец,т.е.Егејски Македонец е едно и исто.Ко албанец и албанец бе!:toe:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Аха,лажи се себеси така.Само биди сигурен дека СИТЕ се вратија...

А,по однос на болдираното,да беше попаметен ке се свестеше дека Македонец и Егеец,т.е.Егејски Македонец е едно и исто.Ко албанец и албанец бе!:toe:
E pa togas isto e i albanec i albanec od Kosova. :toe:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
E pa togas isto e i albanec i albanec od Kosova. :toe:
Види сега...како прво блиски контакти со косовари немам,ама блиски пријатели од Албанија,Корча поточно -имам.И човек со нискоразредна перцепција е способен од авион да ја увиди разликата...Албанците од Албанија се на физиономија многу слични со сите останати Европејци.Додека,Косоварите,а бе еден да се погодеше со нормален нос и малку од малку по-симпатичен сурат.Таков косовар нема.:toe:
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Spored mene toa e najvaznoto sto se sluci na ovie izbori.

Selmani osven prazna retorika, demagogija i kretenska nasmevka nisto drugo ne ponudi.
Jas sum pred se realen. Ne znaci samo deka e albanec sega ke go forsiram ko covek na novite vreminja.
Za da ima efekt takva edna retorika, prvin treba da se smenat nekoi drugi okolnosti za koi sto bajagi sum pisuval na forumot. Bez toa, site vakvi obidi ko na Selmani se samo jalovi obidi i farsa, so edinstvena cel da se dobijat sto poveke glasovi za da posle se proklamira ko faktor kaj albancite. :toe:


Se soglasuvam. :)


Da, mozebi ke glasaa pomasovno, ama veruj deka ako bese nekoj kandidat od tipot na Budzaku ili Matosi pak toa ke bese svedeno na nekoj mal procent. :toe:

Za kvalitetot na meguetnickite odnosi potpolno se soglasuvam. Ama toa ne moze da se postigne be druze so toa sto non-stop ke se pcue po albancite i tie istite sekogas ke bidat dezurni vinovnici za se sto se slucuva vo drzavava, pa i koga najposteno si bojkotiraat izbori bidejki nemalo asalna ponuda na kandidati. :toe:
Pa i od tie 60% makedonci minimum 20% se egejci t.e. od druga drzava dojdeni :toe:


Ne tupi, nikoj ne ostana od 1999 vo Makedonija. Site se vratija vo nivnite ognista.
Лепи ти изгледа ги слушаш само пцовките упатени до вас а остануваш глув вашите.Ти при очи си слеп или...?Па тоа што ти го мислиш дека за за нас македонците вие сте дежурни кривци треба да ти е јасно дека истото мислење е присутно и кај нас за вас.Но тие работи ти се добро познати и секоја дискусија околу ова е ќор-фишек.Далеку е СОНЦЕТО некој некогаш рекол....
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Лепи ти изгледа ги слушаш само пцовките упатени до вас а остануваш глув вашите.Ти при очи си слеп или...?Па тоа што ти го мислиш дека за за нас македонците вие сте дежурни кривци треба да ти е јасно дека истото мислење е присутно и кај нас за вас.Но тие работи ти се добро познати и секоја дискусија околу ова е ќор-фишек.Далеку е СОНЦЕТО некој некогаш рекол....
Lepi, aj vidi preformuliraj go nekako postot, baegi konfuzen nesto mi deluvas....
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
Дека мое демократско право е да имам свој личен избор, а мојот избор, според мојот факин развиен разум е дека ниедниот од двата кандидата не понудија ништо за МЕНЕ, за да ме привлечат со нешто, за да јас гласам за нив. Просто, ми скурчи од лаги. Сакам напред, не да тапкам на место. За тапкање на место, ќе си земам јаже па ќе си скокам, барем мускули ќе развијам.

Тој одговор ќе ти го даде и Принц најверојатно.
Тој одговор ќе ти го дадат и сите македонци кои што ги бојкотираа изборите.


Друга работа...преку таквото сте ми дојдени, албанците бојкотирале избори...је, рајт. Што бе, албанците 60% се во државава??? Мајката...не знаев ебаго.
Значи и за тоа постои начин.Ке си излезиш фино лепо на избори,и ќе направиш како мене,дадени се 2 кандидати,ти своерачно ќе си напишиш 3.Чак Норис.Па нека биди невалидно ливчето.Подобро невалидно,одколку да не се исполни процентот,се разбира доколку ти значи нешто Македонија. :toe:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Значи и за тоа постои начин.Ке си излезиш фино лепо на избори,и ќе направиш како мене,дадени се 2 кандидати,ти своерачно ќе си напишиш 3.Чак Норис.Па нека биди невалидно ливчето.Подобро невалидно,одколку да не се исполни процентот,се разбира доколку ти значи нешто Македонија. :toe:
Epa ne biva taka.
Jas ne sakam da pridonesam da koj i da bilo od dvajcata kandidati se izberat, a so ckrtanjeto de fakto toa go pravam.
Zatoa, fino lepo voopsto ne ni zimam livce.
Gi nejkum i dvajcata. Daj drug. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom