Албанците ги бојкотираа председателските избори?!

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Секогаш кога не ти оди муабетот со некој ако не си пуштите рака нема да ви оди до бескрај.
Проблемот е кој ке пушти прв рака. Домаќинот или подстанарот. Нема излез. Се е во круг. За жал.
 
P

Princ

Гостин
Проблемот е кој ке пушти прв рака. Домаќинот или подстанарот. Нема излез. Се е во круг. За жал.
И пак одиме во едни толку добро често водени дискусии кои неславно завршувале....

Нема потстанар и домаќин во случајов. Јас сум Албанец. Не сум дојденец од Косово или Албанија, татко ми со име и презиме знае 4 негови предци кои живееле во ова подрачје. Значи не сум дојденец од некаде за да се чуствувам како подстанар. Друг би бил муабетот во случај да одам Англија пример и да молам за тамошно државјанство, иако и таму во оној момент кога ќе го добијам ќе бидам еднаков како и секој останат Англичанец. Јас тука никој немам молено да ми даде државјанство за да се почуствувам како подстанар. Перцепцијата е врло битна ствар.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
И пак одиме во едни толку добро често водени дискусии кои неславно завршувале....

Нема потстанар и домаќин во случајов. Јас сум Албанец. Не сум дојденец од Косово или Албанија, татко ми со име и презиме знае 4 негови предци кои живееле во ова подрачје. Значи не сум дојденец од некаде за да се чуствувам како подстанар. Друг би бил муабетот во случај да одам Англија пример и да молам за тамошно државјанство, иако и таму во оној момент кога ќе го добијам ќе бидам еднаков како и секој останат Англичанец. Јас тука никој немам молено да ми даде државјанство за да се почуствувам како подстанар. Перцепцијата е врло битна ствар.
Брат немав таква намера. Ајт друг пример. Цимери. Може? Сакав да дадам синоним за Македонец и Албанец зашто сепак Македонија иако е земја на сите кои живеат во неа, сепак Македонците и по државјанство и националност ја земаат како своја земја.
 
P

Princ

Гостин
Брат немав таква намера. Ајт друг пример. Цимери. Може? Сакав да дадам синоним за Македонец и Албанец зашто сепак Македонија иако е земја на сите кои живеат во неа, сепак Македонците и по државјанство и националност ја земаат како своја земја.

Реков, не знам од каде некој си зема за право да биде домаќин и другиот да го турка за гостин.
Инаку ова е скен од мојот пасош. Македонски, не е Бугарски или Албански :icon_lol:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233

Реков, не знам од каде некој си зема за право да биде домаќин и другиот да го турка за гостин.
Инаку ова е скен од мојот пасош. Македонски, не е Бугарски или Албански :icon_lol:
Океј, океј. Аман бе како не те мрзеше да скенираш? :pos: Сепак секој си има свое право али само ако има добри намери.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
39
Поени од реакции
1
Секогаш кога не ти оди муабетот со некој ако не си пуштите рака нема да ви оди до бескрај.
Ја ти пуштив рака (јазик, знаме, срамковен, факултет, вработување по националност а не по стручност ...) ама ти сакаш да ми ја земеш и ногата. Е така не ја бива:toe:.
Сите треба да бидеме свесни дека сме се родиле овде и дека мора некако да се живее заедно но проблемот настанува кога некој почнува да пребарува, уценува и др.Па и во еден брак ако некој почне да претерува тогаш се знае - развод.
Како да пуштам рака кога повеќе славевте за влезот на албанија во НАТО отколку за било кој друг успех на Македонија т.е. вашата татковина во која живеете?:nenene:
 
P

Princ

Гостин
Ја ти пуштив рака (јазик, знаме, срамковен, факултет, вработување по националност а не по стручност ...) ама ти сакаш да ми ја земеш и ногата.

Знаеш, сите поени ги загубивте кога не принудивте ние да ги земеме тие права. Вие никогаш не ни ги дадовте. Да беше за вас уште ќе не тепавте и убивате бидејќи сакаме да учиме на свој јазик, во факултет изграден со свои пари. Ќе не кршевте од мавање и поради истакнување на знамето. Итн... да не отварам стари рани :) Поентата ми беше дека вие ништо не ни дадовте за кое ние би ви биле захвални.
Сите треба да бидеме свесни дека сме се родиле овде и дека мора некако да се живее заедно но проблемот настанува кога некој почнува да пребарува, уценува и др.
Секој има право на еднакво вработување, секој има право да се чуствува она што сака... Никој не бара нешто посебно. Го бараме тоа што ни е загарантирано со Уставот.
Па и во еден брак ако некој почне да претерува тогаш се знае - развод.
Пеки. Ако мора да биде така, нека биде. Разводи се случуваат секој ден, не е ништо страшно тоа. Само веројатно знаеш дека при развод се делат работи.
Како да пуштам рака кога повеќе славевте за влезот на албанија во НАТО отколку за било кој друг успех на Македонија т.е. вашата татковина во која живеете?:nenene:
Ние сме етнички Албанци (нешто кое и сам го знаеш, не морам да го потенцирам) и јавно го искажуваме тоа. Затоа славевме за влезот на Албанија во НАТО. Некои барем славеа, јас не сум по славјата од никој тип.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Ова е доказ дека не е шитнато ништо од националните интереси на Македонскиот народ за да гласаат Албанците.
Да беше СДСМ до сега дилот ќе беше направен.

Инаку сосем нормално искористено уставно право, за ова и пушки грмееа 2001, дека немаат право на глас.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Нема потстанар и домаќин во случајов. Јас сум Албанец. Не сум дојденец од Косово или Албанија, татко ми со име и презиме знае 4 негови предци кои живееле во ова подрачје. Значи не сум дојденец од некаде за да се чуствувам како подстанар.

Значи,горе-долу се протуркавме до муабетот...

Албанец,кој тука во Македонија живеел со векови(т.е.неговото семејство)е против таквите Албанци немам апсолутно ништо против...

Ама чергарите,кои избегаа во Македонија,бегајќи од српскиот ќотек 1999г. и кои сега тука ми продаваат ташаци,е па таквите навистина се за сапун.

Значи резимето е дека:немаме ништо против старите албански фамилии кои со векови се во границите на Македонија,ами имаме против косоварските чергари,кои Македонија ги спаси од напаста на Милошевиќ,а на помошта возвратија со војни,неблагодарност етц.
 

Alo 192

имам симпатија
Член од
7 октомври 2008
Мислења
353
Поени од реакции
11

Реков, не знам од каде некој си зема за право да биде домаќин и другиот да го турка за гостин.
Инаку ова е скен од мојот пасош. Македонски, не е Бугарски или Албански :icon_lol:
Знаеш, сите поени ги загубивте кога не принудивте ние да ги земеме тие права. Вие никогаш не ни ги дадовте. Да беше за вас уште ќе не тепавте и убивате бидејќи сакаме да учиме на свој јазик, во факултет изграден со свои пари. Ќе не кршевте од мавање и поради истакнување на знамето. Итн... да не отварам стари рани :) Поентата ми беше дека вие ништо не ни дадовте за кое ние би ви биле захвални.
Мене нешто тука не ми е јасно. Дали некој сам себе се негира ?
 
P

Princ

Гостин
Што не ти е јасно? Јас бааги добро знам и да цртам за луѓе што не разбираат лесно.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Иначе,Принц,ме интересира,штом спомна веење на албанско знаме...а во која друга суверена држава се вее знаме на туѓа држава?
 

Alo 192

имам симпатија
Член од
7 октомври 2008
Мислења
353
Поени од реакции
11
Што не ти е јасно? Јас бааги добро знам и да цртам за луѓе што не разбираат лесно.
Па нели МАКЕДОНЕЦ си ? Кој .|. онда бараш да вееш знаме на туѓа држава,да учиш на друг јазик,славиш независност на други држави ?
 
Член од
6 септември 2005
Мислења
8
Поени од реакции
0
Се плашам дека никогаш нема да ги гледа како свои.Замисли си дома кај тебе да живее персона нон-грата,па да видиме дали цел живот ќе ја мирисаш...или некој ден ке ти пукне филмот и че го пукаш:icon_bigg
Абе кој живее кај тебе дома суртук еден. Зарем мислиш дека оваа е само твое па да пукаш некого.
Тука сум роден, тука живеаам и тука ќе живеам сакал тоа некој или не.

Hajt me lule
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Абе кој живее кај тебе дома суртук еден. Зарем мислиш дека оваа е само твое па да пукаш некого.
Тука сум роден, тука живеаам и тука ќе живеам сакал тоа некој или не.

Hajt me lule
Мрш бе! Сиктер!Само мое е!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom