Албанските пејачки популарните во светот

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
да ли некој слуша: Рита Ора

Биби Рекса

Ера Истрефи

Дуа Липа
На радио имам слушнато дека ја викаат Бебе Реџа. Произволново преведување на името ме потсеќа на времето како наместо Сиара сите викаа Кјара.

Инаку освен Ера Истрефи, ниедна од другиве три не е типична албанка нити може да се нарече таква. Ора и Реџа ти се Американизирани до даска, ако веќе градиме слика за идентитет, тоа е американски повеќе од албански. Дуа Липа исто така, само што она е повеќе Британка него ли албанка. Растена со музичка елита од Лондон & co. и не гледам да испаднала поинаку. Сите три се одлични вокали, ги имам слушано во живо. Секоја со свој стил, и посебни уникатни карактеристики како изведувач.

Истрефи ми е онака ок, просек at best, премногу autotune користи и други вештачки корекции на гласот во сигнловите, и премногу звучи како Ријана, дури и во природна форма. Лошо е кога те споредуваат со некој друг наместо да се истакнеш со своја уникатна боја и текстура на глас. Нејзиниот најпознат сингл (т.е. англиската верзија од него) - Бонбон еден добар период се мислеше дека е некој нов хит на Ријана која го тестира како сингл преку некој си алијас/псевдоним (дур не излезе спотот каде се прикажува Истрефи).
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Малку надвор од темата и они се отидени далеку напред за разлика од наша мртва музичка сцена погледнете и какви соптови прават и се страшна работа.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Морам да признаам дека горенаведените пејачки се реално добри. Посебно Дуа Липа мислам дека со овој спот и песна е рамо до рамо со светските пејачки
А она каква е? Континентална?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.130
Поени од реакции
4.823
Малку надвор од темата и они се отидени далеку напред за разлика од наша мртва музичка сцена погледнете и какви соптови прават и се страшна работа.
Све е до парите, еден албански пеач за една вечер во Швајцарија зема пари колку еден македонски за цел месец.

Музиката и спотовите на албанските песни се од светски ранг, но барем мене текстовите воопшто не ми се допаѓаат, 90% од текстовите се фалење кој колку пари има, женски, коли, облека бла бла бла

 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
но барем мене текстовите воопшто не ми се допаѓаат, 90% од текстовите се фалење кој колку пари има, женски, коли, облека бла бла бла
да, наместо да си фураат пропагандичка некоја...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
да, наместо да си фураат пропагандичка некоја...
сеа шо мислиш за ова?
им фали пропагандичка на албанските пеачки или не е доволно само постирање на мапи со туѓи територии?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
сеа шо мислиш за ова?
им фали пропагандичка на албанските пеачки или не е доволно само постирање на мапи со туѓи територии?
Сеа мислам дека сум баба Ванѓа. 3 години понапреден у размислуење, еј...
Иронично сум коментирал, ме послушале xD
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Сеа мислам дека сум баба Ванѓа. 3 години понапреден у размислуење, еј...
Иронично сум коментирал, ме послушале xD
Не си никаква Баба Ванѓа.
Дуа Липа одамна е активист за албанската кауза, не и ова првпат.

Првпат објавува нешто за кое може сие да се фатат - мапа со покорени територии на соседите.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не си никаква Баба Ванѓа.
Дуа Липа одамна е активист за албанската кауза, не и ова првпат.
Тогаш зошто ме цитираш сеа ако веќе одамна ти било познато тоа и одамна била она активист?
Зошто сега би морало да мислам поразлично за тоа?
Последниов испад на Липа е најголем?
Сметаш дека тој треба да е „сламката што го скрши грбот на камилата“ каде што грбот на камилата е всушност мојот праг на толеранција за албанска пропаганда?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Тогаш зошто ме цитираш сеа ако веќе одамна ти било познато тоа и одамна била она активист?
Зошто сега би морало да мислам поразлично за тоа?
Последниов испад на Липа е најголем?
Не си го кажал тоа тогаш оти си Баба Ванѓа, ниту затоа што си знаел за неа каква е, туку затоа што генерализираш.
А тоа е нешто за што ги обвинуваш другите на темата за корона.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Не си го кажал тоа тогаш оти си Баба Ванѓа, ниту затоа што си знаел за неа каква е, туку затоа што генерализираш.
А тоа е нешто за што ги обвинуваш другите на темата за корона.
Бериќу, брат, што сум генеразлирал со тој пост, не сфаќам?
Дарданија се буни не му се свиѓале текстовите, ја иронично кажувам дека би му се свиѓале повеќе ако имало албанска пропаганда...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Бериќу, брат, што сум генеразлирал со тој пост, не сфаќам?
Дарданија се буни не му се свиѓале текстовите, ја иронично кажувам дека би му се свиѓале повеќе ако имало албанска пропаганда...
Зашто не ти текне за некоја друга артистка од Шведска да кажеш такво нешто?
Затоа што ни на крај памет не би поврзувал, по случаен избор, некој шведски уметник со националистичка пропаганда.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Зашто не ти текне за некоја друга артистка од Шведска да кажеш такво нешто?
Затоа што ни на крај памет не би поврзувал, по случаен избор, некој шведски уметник со националистичка пропаганда.
Затоа што на форумов не постои шведски проповедник кој му парира на албанскиот проповедник Дарданија?
Уште не разбирам која ти е поентата, си успеал некако без везе да си ги поврзеш работите затоа што си напнат дека се борев со промовирањето исламофобија во темата за корона. Виде не виде некоја жичка овде па ми се закачи без везе. До некаде ти ја разбирам поентата, уствари но сметам дека нема потреба да ми ја доловуваш. Особено не на овој начин.

Дали тоа што Дуа Липа е таков активист, треба да значи дека не постои исламофобија и дека не треба да се бориме против неа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom