Албанија, Турција, Хрватска, Словенија ...пријатели

Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
А Гејлада на каква карта игра?
Во времето на Љубче Георгиев, ма ДПМНЕовците омилен одговор на незгодните прашања им беше: “па и СДСМ така правеше“.

Не можеш да бидеш подобар од СДСМ ако играш на нивната карта. Тоа го разбра Груевски кога одби да излезе на дуел со Рада. Тоа не го разбра Љубче и ја изгуби партијата.

Не станува збор за тоа на каква карта игра Гејлада, па да и парираме на ист начин, туку обратно: кој стил на игра можеме да го наметнеме ние, за да остане Гејлада поразена како СДСМ.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
некому му се потребн скарани и закрвени народи во и околу Македонија. Немој да играш на таа карта.
Епа тогаш, да плеснеме со рацете, и да заборавиме се...И на крај кој го плаќа цехот? Пак Македонците...
Да, грозим се! Али
Нема „али“ !!!

Фактот останува дека Србија, и покрај тоа што ја признала Македонија под уставно име во 1996, проактивно ја води грчката политика!

И Бугарија ја призна Македонија под уставно име, а знаеме какви гомнарии прават сеуште!

Кога SERVIте нема да глумат SERVI на грција и искариотски да се однесуваат спрема Македонците, и кога ќе се добие извинување за сите злодела направени после 1913, тогаш ќе може да се збори за помирувачки и пријателски однос на Балканските народи, поготово помеѓу Србите и Македонците. Дали сум јасен?

Не станува збор за тоа на каква карта игра Гејлада, па да и парираме на ист начин, туку обратно: кој стил на игра можеме да го наметнеме ние, за да остане Гејлада поразена како СДСМ.
За такво нешто треба, коренита промена на системот на државата. Нашата администрација, наместо да води жестока дипломатска битка за секој приговор или акција/реакција на Атина, климчи и кука сама пред никој како „овие грци се лоши и непопустливи“.

И не е работата дали ние сакаме пријателство со грците, тие не сакаат пријателство со Македонците...Толку е кај нив навлезена пропагандата, што нема веќе враќање назад.

Уште ни се лути за таа Херонеја :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
....
Не станува збор за тоа на каква карта игра Гејлада, па да и парираме на ист начин, туку обратно: кој стил на игра можеме да го наметнеме ние, за да остане Гејлада поразена како СДСМ.
Во право си за Груевски и Љубчо и не велам ,да се игра на карта на провокација и насилство, како гејлада ,фер е да се размислува дека тоа е официјална нивна политика, но поголем дел од нивниот народ ја има прифатено таа политика и затоа „борбата„ треба да се насочи токму кон политичарите и нивните истомисленици.

а за тоа: кој стил на игра можеме да го наметнеме ние, за да остане Гејлада поразена како СДСМ.

Па ,по логика на нештата бројот на стилови за избор ни е претесен.
1.Сила за реципрочни одговори на нивните провокации немаме.
2.Пари за огромни светски кампањи и лобирања исто така немаме,
3.Воена сила - да не зборувам.
Се што ни преостанува е да со оние малку ресурси што ги имаме да бидеме што погласни низ светов и да ја прокламираме нашата вистина во грчкиот проблем.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Во име на добриот развој на дискусии, и смалување на личните навреди, избришав два поста.

Ќе ве замолам да не го користите форумов за лични препукувања.

Назад на дискусијата.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
nekoj pogore napisa deka koga se raboti za drzavi interesi se vo prasanje m a prijatelstva se pomegju lugjeto. licno spored mene ocenuvam a vo isto vreme i gi potiknuvam da prodolzat po toj pat zalozbite i podrskata koja ja dobivame od turcija i hrvatska, duri bi otisol ponataka i bi razmisluval deka mozebi ni e potreben nekoj vid na bezbednosen sojuz so turcija.

koga e vo prasanje albanija moe glediste e deka ima indicii i konkretni raboti koi albanija mozebi ne ja pravat za iskren prijatel ( mislam na koristenje oficijalno na fyrom ) ai vo sekoj slucaj albanija ne ja gledam kako neprijatel( dozvoluvanje na iskazuvanje na nacionalna pripadnost na makedoncite, dozvoluvanje na nivno politicko angaziranje, opstina pustec vo momentov e edino mesto kade znameto so sonceto od kutlesh e oficijalno).

slovenija isto taka nejzinata politika kon nas, kozebi deka e edini predtavnik zaega od ex yu vo eu e fer duri bi rekol i poveke od toa.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Македонците се многу повеќе од нацисти...историјата ќе ти го покаже тоа...секогаш целеле по челникот а не по народот.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Uff... Ako aludirash na atentatot na Kralot Aleksandar, porakata ti ja izgubi celata 'mudrost' koja proba da i ja vmetnesh... Istorijata go dokazala toa.:toe:
Tvojot stav ne mi se dopagja, glavno, zatoa shto ljubovta kon Makedonija ja postavuvash na nezdravi temeli na omraza kon sosedite. Za toa kolku se nezdravi, znaesh, i siguren sum deka si uvidel od brojni primeri i vo Hrvatska i vo Srbija, Bugarija, Grcija, Albanija, Makedonija, itn...I toa istorijata go dokazala.
A temava e bez poenta i bilo kakov argument, i se shto mozam da pozelam na avtorot e malku povekje analiziranje, pred neshto da se napishe.:smir:
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
163
Поени од реакции
29
Auuu covece da nisam sasvim slucajno dosao na ovaj forum ne bi znao sta Makedonci misle o Srbima, izgleda da sam dugo bio u zabludi ali vise nisam:nenene:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Auuu covece da nisam sasvim slucajno dosao na ovaj forum ne bi znao sta Makedonci misle o Srbima, izgleda da sam dugo bio u zabludi ali vise nisam:nenene:

И пак да правите конфедерација со Гејлада.....што мислеше ти дека Македонците се глупи??
Кој ви е крив што ве мразат Македонците, самите сте си криви....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom