Албанија, Турција, Хрватска, Словенија ...пријатели

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Albanian students burn the Greek flag

High-school students from the southern Albanian town of Saranda staged protests at which they tore apart and burnt the Greek flag.


The Albanian TV stations aired footages of yesterday's gathering, when enraged high-school students protested against the inscription "Himara is Greek" that appeared on a wall of the Saranda high school building.
According to the media, the students chanted slogans like "Himara is Albanian".:helou: :smir:
The students said they planned to hold new protests in the Saranda's nearby town of Himara.

In related news, Beqir Meta in an interview for Albanian Vision Plus TV, talked about Macedonia and the latest developments between Greece and Albania.

"In name dispute with Greece, Macedonia is fully entitled to protect its name," said Beqir Meta, the Director of National Historical Institute of Albania.

Meta told Vision Plus TV that Macedonia has the right to safeguard its name because of its identity, adding "by defending the name, Macedonia has no territorial claims toward Greece".

Meta holds Greece responsible for recent events in southern Albania. He sees the incidents and demands for autonomy of Greeks in Albania, led by Himara mayor, as provocative acts by Greece.

Meta hailed the demands by political parties in Albania for accountability of Himara Mayor Vasil Bollano due to his provocation.

 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Кој има вакви пријатели, не му требаат непријатели...
 
А

Ајсшутер

Гостин
Има една поговорка Боже чувај ме од пријатели од непријатели знам сам да се чувам,па и на Албанциве им гори под газот бидејки Грците во северниот дел на Албанија бараат автономија па сега види ти од кај ке бидат
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
арнаути... балисти... колку заклани Македонци се тоа???
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Хрватска скарана е со Грција?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Нема пријатели помеѓу државим, пријателски врски постојат само помеѓу луѓе, помеѓу државаи има само заеднички интереси.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Zosto togash Albanija ne go ima priznaeno nasheto vo internacionalna upotreba tuku uste FYROM?
A albancive mozat da skokat kolku sakat, Grcija ne e Makedonija ili Srbija ako dojde do konflikt so Grcija tesko niv.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Албанците не користат наш како оружје против Грчките барања за автономија на Химара.

Сега како им задаваат удар на Грциве преку заземање наша страна.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Кои се тогаш интересите на Словенија во Македонија?
Храна?
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Enemy of my enemy is my friend?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
07.06.2008. Кацин oстро ја нападна Грција
Словенечкиот претставник во Европскиот парламент (ЕП) Јелко Кацин остри ја критикуваше Грција поради нејзиниот однос кон Македонија и ги повика европските институции да реагираат.
Тој побара од институциите на ЕУ да ги заштитат основните принципи на меѓудржавните односи од грчката “политика на заострување и намерни провокации“ и “труење на политичката атмосфера во регионот“.
“Неубедливите објаснувања од Атина, што стигнаа пред неколку дена по моите расправи и јавни предупредувања во ЕП, за недозволивата дискриминација на авионските патници и превозникот МАТ, се покажаа како очигледно претворање, заведување на пратениците и јавноста“, тврди Кацин.
Според него не е точно оти грчките власти преземале мерки согласно прописите и востановената пракса. Кацин поси дека летот бил прекинат во Египет. Планот на летот бил променет и авионот морал да застане во Истанбул, каде што екипажот барал други воздушни рути. Кацин наведува дека со ова македонскиот авио-превозник бил финансиски оштетен, патниците дискриминирани, додека нивниот одмор скратен и попречен.
“Тоа истото се случи и со претседателот на Македонија - држава со “несреќно име“, соопшти Јелко Кацин.
Негова оценка е дека одлуката на македонскиот претседател, сам, во име на својата држава, да се откаже од учество на важна меѓународна средба во Атина, е “логична и предизвикана последица на планираната политика на Грција“.
“Очигледно не се работи за осамени примери, туку за планирана политика на заострување, за свесни провокации на Грција, што долеваат масло на оганот на веќе заострените односи меѓу владите“, додава Кацин.
Европарламентарецот посочува и дека последиците на емотивни блокади, што ја прегреваат и трујат политичката атмосфера во регионот, ги надминуваат границите на подносливо и се закануваат со опасност од конфликти на други подрачја.
“Дојде време да застанеме во одбрана на основните начела во меѓудржавните односи. Сега е моментот за решителен настап и реакција на институциите на ЕУ“, наведува Кацин.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Нема врска Гаго, грција им е поголем пазар ако е затоа, ЕУ уште поголем...Третманот кој ќе го добиеш во Словенија, е ист како оној, кога ќе отидеш во Турција...зборам како народ со народ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom